Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Adam Si Eva
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Dualist
Imi este greu sa discut despre aceasta carte, intrucat ma regasesc in ea. Sa fie oare romanul iubirii metafizice raspunsul la existenta noastra lumeasca ? Oare fiecare dintre noi are un suflet pereche si cautarea lui este rolul existentei noastre ?

Acest roman ma tulbura, de aceea mi-as dori sa ascult opiniile musteriilor.

mirona
Am citit romanul asta cu ceva timp in urma, nu-mi mai amintesc exact povestea dar stiu ca la momentul respectiv m-a impresionat, l-am dezbatut cu colegi de serviciu! Stiu ca m-au impresionat unele pasaje pe care le-am si notat undea, intr-un caiet al meu...poate le voi cauta diseara acasa si voi reveni...
Leonardo
Si eu l-am citit cu multa vreme in urma dar din cate mi-amintesc nu e vorba de o poveste ci de mai multe. De fat subiectul este iubirea imaginata in diverse perioade istorice si regiuni ale globului.
O carte superba, desi filosofia generala este iubirea care dainuie dincolo de moarte si nu poate fi distrusa nici macar de un final tragic. Trbeuie sa ai o anumita dispozitie ca s ao citesti.
Nico
Eu imi amintesc ca una din ideile cartii era metempsihoza (reincarnarea). Aceeasi poveste de iubire ii urmarea pe cei doi in toate vietile lor si, daca nu ma insel, nu se implinea niciodata. E o carte aparte, cu o atmosfera speciala. Din pacate, am citit-o prea devreme, cred, si nu i-am descoperit toate sensurile. Poate o rasfoiesc putin smile.gif.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.