Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Interdictie Austrieci?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Sushi
Situatie: sedere peste 3 luni in Italia. Intre timp pasaportul expira. La momentul actual pasaportul este de 2 ani expirat. Se poate intoarce acasa cu titlu de calatorie si sa-si refaca pasaportul fara probleme. Intrebare: oare austriecii ii pun interdictie la iesirea din UE din pricina ca a stat peste cele 3 luni? Voi ce stiti, ce-ati patit, ce-ati auzit?
flori
Carmelita sfatueste-l pe cel in cauza sa declare pasaportul pierdut si poate reuseste sa iasa basma curata...Nu stiu cum o fi la granita cu Austria, dar in Germania este foarte strict! Daca ai depasit o singura zi te iau in colimator...Eu am patit asta si nu cu pas romanesc, ci israelian. Pentru 2 zile intarziere a trebuit sa-mi iau avocat sa rezolve problema iar anul acesta mi-au atras atentia in aeroport cind m-am intors dintr-o excursie scurta in Turcia ca mai am de stat exact 10 zile si sa nu cumva sa depasesc , deci eram deja in evidenta lor, asa ca a trebuit sa merg la Auslanderamt si sa fac cererere pt. o singura zi, ca nu gasisem bilet de avion exact in ziua in care trebuia sa plec si a trebuit sa mai si platesc 20€ pentru aprobare.
mutulica
de ce nu merge la consulatul roman din zona?
Sushi
QUOTE (mutulica @ 14 May 2006, 07:45 PM)
de ce nu merge la consulatul roman din zona?

pai merge sa ia titlu de calatorie. Dar asta inseamna numai ca poate merge acasa. Ea se teme ca ia interdictie de la austrieci cind iese din uniune ca daca o au aia in computer si vad c-o stat 3-4 ani nu 3 luni...
gio19ro
Pai daca ii e frica de Austria s-o ia prin Slovenia, Croatia...
axel
Eu zic sa mai stea linistit, acolo, in Italia, pana prin ianuarie wink.gif
Erwin
dar de ce nu vine via Yugoslavia? nu cred ca sarbii sunt mai afurisiti decat austriecii... unsure.gif poate le explica frumos care e treaba si il lasa in pace
Endgegner
trebe sa plateasca viza la sarbi..si in ce sa i-o puna, viza? Intr-o punga?
axel
Inca o solutie pe langa cea cu sa mai astepte pana se muta granita: sa ia avionul. Asa, iese pe la broscari.
mutulica
QUOTE (axel @ 15 May 2006, 12:08 AM)
Eu zic sa mai stea linistit, acolo, in Italia, pana prin ianuarie wink.gif

nu prea se rezolva... ca granita nu se muta... e diferenta intre UE si statele Schengen

daca vrea sa scape in vreun fel .. tre sa intre in Ro fara sa fie oprit la vreo granita... si atunci sa para ca nu a iesit
in cazul asta avionul nu e solutie ca acolo te verifica si ras-verifica...

axel
Dar te verifica italienii si nu nemtii...
Cla
QUOTE (gio19ro @ 14 May 2006, 09:57 PM)
Pai daca ii e frica de Austria s-o ia prin Slovenia, Croatia...

...si tot in Ungaria ajunge, unde se termina deocamdata UE...
Sushi
cred ca e o loterie... din ce-am vorbit cu unii altii si din ce vad ca scrieti pe aici... sa speram la lozul cel mare smile.gif
gio19ro
QUOTE (Cla @ 15 May 2006, 09:14 AM)
QUOTE (gio19ro @ 14 May 2006, 09:57 PM)
Pai daca ii e frica de Austria s-o ia prin Slovenia, Croatia...

...si tot in Ungaria ajunge, unde se termina deocamdata UE...

Pai din Croatia are de ales intre Ungaria si Serbia. Eu zic ca sarbii pot sa-i puna viza aia, pe care trebuie s-o plateasca, chiar si pe pasaportul expirat sau chiar pe titlul ala de calatorie. Eu cred ca Serbia e cea mai buna alegere.
Cla
Da' cum sa-i puna viza pe un pasaport expirat? huh.gif
Cu ala nici n-o lasa sa intre in Serbia, darmite sa mai faca si tranzit...
Asa ca - inapoi la Zagreb, la Consulat, sau la Budapesta la Consulat... sau probleme la granita HU/RO...
Apropos, pt Croatia nu trebuie viza ca român?
Si cum se intra din Croatia in Ungaria ca român? (nu stiu unsure.gif )

Ce chestie, auzi: inainte aveai probleme sa iesi din tara, acum ai probleme sa intri biggrin.gif
adi24
o fosta prietena de a mea a stat cam cinci luni in franta mai exact in paris si cand a trecut pe la austrieci i au dat doar o amenda ca a depasit termenul de 3 luni.e drept fata nu avea expirat pasaportul.
Sushi
Persoana in tema vreau sa va spun ca a trecut fara nici un fel de probleme, cu foaie consulara. N-a primit interdictie, nimic cool.gif
Blakut
Ah, si vroiam sa sugerez pierderea memoriei ca scuza.... smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.