Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ornitorinc
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Sa vorbim despre una dintre cele mai tulburatoare fiinte si despre imaginea ei:
ORNITORINCUL
Ovidiu Bufnila
Ornitorincul este o bifurcatie vie care infirma teoria darwinista. Credeam ca va pasioneaza. Pacat ca nu inaintati in astfel de experiente noi. Credeam sau va credeam mai ambitiosi. Sa nu-mi spuneti ca sunteti navigatori de apa dulceee!
wasp
Ornitorincul e un pasaroi simpatic. Da' parca mai haios e castorul. rofl.gif Ca sa nu mai spun ca tine si mai mult la igiena lui personala. Ai vazut ce dinti albi are ? Pe cand pe ornitorinc nu l-am vazut sa-si lustruiasca ciocul ala plat cu silicon ca sa-i luceasca.... Nu zilnic, as fi absurda....Macar cand depune ouale. Si de ce sa nu discutam si despre pasarea kiwi ???? Ea ce are ? E mai toanta sau ce ?
Ovidiu Bufnila
Kiwi nu e mai toanta e mai zemoasaaaaa!
rofl.gif
Olaf
user posted image
Ovidiu Bufnila
QUOTE (wasp @ 16 May 2006, 12:53 PM)
Ornitorincul e un pasaroi simpatic. Da' parca mai haios e castorul. rofl.gif Ca sa nu mai spun ca tine si mai mult la igiena lui personala. Ai vazut ce dinti albi are ? Pe cand pe ornitorinc nu l-am vazut sa-si lustruiasca ciocul ala plat cu silicon ca sa-i luceasca.... Nu zilnic, as fi absurda....Macar cand depune ouale. Si de ce sa nu discutam si despre pasarea kiwi ???? Ea ce are ? E mai toanta sau ce ?

Ornitorincul e confluenta, bifurcatia unor trenduri ale viului si nicidecum o dovada a evolutiei. E extrem de interesant acest ornitorinc. Ca IMAGINE a Viului! Mai e un dinozautr care are aceweasi ipostaza: prezinta cateva trenduri ale viului in morfologia si strucutra lui. As zice, o intuiti deja, ca sunt fiinte valurite.

Ovidiu Bufnila
Olaf
Uau, Ovidiu, "trenduri ale viului"? De ce nu "tendinte"? Si daca sunt trenduri sunt valurite sau valuritoare? Valurirea este trendy, nu? Oare era trendy si cand au aparut animalele de care vorbesti? Si daca nu, atunci mai sunt valurite? Si daca da, cine stia de valurire? Sau doar le valurim noi acum?
Ovidiu Bufnila
Problemele sunt intr-adevar si haioase. Pot fi privite si asa. Nimeni n-a vazut un atom pana acum. Nici nu cred ca exista atomi. In sfarsit, cineva o sa vina pana la urma sa scrie de la cap la coada Waving Theory! Eu o intuiesc, stiind-o pe de rost. Problema VIULUI e extrem de interesanta. Cum intra in functiune sau in fiintare de vreme ce Mintea e altceva decat creierul? In alta ordine de idei, Topologiile Discrete ale Spatiului (TDS) vorbesc despre lucruri fascinante de la Imaginar, Imagine, Imagologie, etc. Ce este oare o Miscare de Rotatie? daca rotesc un ornitorinc, valuresc spatiul care il contine? DAR O MEDUZA, nu este cumva un PLIU? Si Timpul atunci nu e un Proces necum altfel? Ceea ce e interesant e interesant punctul de concentrare energetica care suntem fiecare dintre noi. Hei, nu va mai luati dupa Rudan, agentul psihotronic pentru caspune numai baliverne. Daca ar fi de exemplu sa se dematerializeze un om asa cum tot se chinuie insul sa ne bage-n sfecla, atunci inchipuiti-va cum s-ar valuri ZONA Spatiala respectiva. Numai ca astia, agentii secreti de tot rahatul nu au auzit de grafuri. In sfarsit, daca sunt matematicieni printre voi, OK, sa vina aici si sa faca corectiile necesare. EU VA ROG FRUMOS pe toti usarii din Han sa incercati sa construiti Waving Theory. Nu stau la plezneala aici. Hanul are potential. Am crezut ca forumul din XtremPC sau din Computergames sau din FanClub are potential dar tigrii respectivi s-au speriat si m-au banat. OK, sa vedem ce facem aici. Trebuie sa fie niste tigri tineri care sa-si asume fundamentarea unei noi teorii. De ce nu? De ce sa o faca altii si pe urma sa ne batem cu pumnul in piept? De ce sa fim mereu ultimii? De ce s-o luam in bot mereu si la fotbal, si la integrari si la jocuri geostrategice. In ma-sa pe gheata!


Ornitorincu e de fapt un COD.
Sa dea Dumnezeu sa-l descifrati.



Ovidiu Bufnila care va iubeste foarte mult.
wasp
Mai, Bee... Realizez ca mintea ta functioneaza pe alte principii si dupa alte reguli, dar n-ai obosit sa tot dai coduri spre descifrare si sa nu iasa nimic. Oare problema sa fie numai la cei carora le dai probleme spre rezolvare ? Si de ce, ma rog, te-au banat aia ? S-au simtit umiliti de faptul ca sunt capabili sa joace cele mai complicate jocuri de strategie, dar nu sunt in stare sa descifreze jocurile tale de tip quest ? Mentionez ca m-am straduit intens sa formulez aceasta ultima intrebare in cel mai cuviincios mod cu putinta. devil.gif Si, sorry......ban pe 3 forumuri ???????
Ovidiu Bufnila
Altul ancorat.
Pa, Wasp. ai iesit din joc.
Erwin
Ornitorincul este un animal bizar, dar importanta nu e infatisarea sau caracteristicile lui biologice ciudate ci reactia noastra la vederea bizarului, la incercarea de a intelege ce e greu sau imposibil de inteles, semnificatia actului de cunoastere, capacitatea de a insusi noutatea, de a inventa explicatii, de a deslusi semnele
wasp
Vai, Bee, ce dur ai fost.... Nu te-ai gandit ca e posibil sa ma pocneasca plansul si sa nu am rimel waterproof ? Ce inima mica si neagra poti sa ai !!!!!! rofl.gif
Ovidiu Bufnila
uuuuups, turnatorii de Bacau au un lider digital in Han!
smile.gif thumb_yello.gif rofl.gif
Ovidiu Bufnila
O R N I T O R I N C


Folositi Codul ICAN ca sa ajungeti la Waving Theory.
Nu e greu.


Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 1 Jun 2006, 09:38 AM)
O R N I T O R I N C


Folositi Codul ICAN ca sa ajungeti la Waving Theory.
Nu e greu.


Ovidiu Bufnila
consilier de imagine

Citandu-ma perfect autoironic, va dau un indiciu ludic: Folositi cifre corespunzatoare locatiilor din alfabet...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.