Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Aberatia Imaginii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Cucu Mucu
Este imaginea o aberatie a individului?
Nana Floare
Imagine = masca?

Erving Goffman ar spune ca nu exista o esenta a individului...individul e suma mastilor sale...Deci a purta masti e cat se poate de natural...pentru ca nu e nimic in spatele lor. Suntem o suma de masti. yay.gif
alysoft2003
Relatiile sociale influenteaza atat numarul cat si "calitatea" mastilor. Exemplu : atunci cand vorbiti cu o persoana, imaginati-va ca va adresati unui copil, apoi ca va adresati unui avocat, unui militar, unui medic, unui agricultor. De fiecare data modul de abordare va fi diferit, dar persoana va fi mereu aceeasi.
Titus Herbert
when in Rome...
fis_tic
--
tikky
fis_tic, ai putea sa detaliezi un pic? sa dezvolti putin mai mult ceea ce ai spus mai inainte?
Titus Herbert
Oglina fermecata care iti hraneste orgoliul, in care esti mereu acelasi dar altfel decat tine.
Erwin
amicul fis_tic cred ca are un tic la tastatura:
QUOTE
--
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Nana Floare @ 13 May 2006, 09:40 AM)
Imagine = masca?

Erving Goffman ar spune ca nu exista o esenta a individului...individul e suma mastilor sale...Deci a purta masti e cat se poate de natural...pentru ca nu e nimic in spatele lor. Suntem o suma de masti. yay.gif

Poate ca nu-s masti ci Ipostaze.
calfa
smile.gif

Cum iti spuneam, Ovidiu, si acum incerc sa imi reamintesc si pentru ceilalti ...

... imaginea (valurita desigur, dar asta e cumva subinteles) a ceea ce sunt ...
... imaginea a ceea ce cred ca sunt ...
... imaginea a ceea ce vreau sa fiu ...
... imaginea a ceea ce am uitat ca sunt ...
... imaginea a ceea ce am nu am stiut niciodata ca sunt ...
... imaginea a ceea ce mi se spune ca ar trebui sa fiu ... (ahh, si cate ipostaze exista in ipostaza asta)
... imaginea mea in "ochii" (bine, asta ca sa ... "dam un nume") tai ...
... imaginea mea in "ochii" "lui" ...
... imaginea mea in "ochii" "ei" ...
... imaginea mea in "ochii" "nostri" ...
... imaginea a ceea ce simt ...
... imaginea a ceea ce nu simt ...
...
...
... si toate astea in acelasi timp (valurite ?)

smile.gif
Ovidiu Bufnila
Valurite. Acest post bufnilian este de fapt o perna de aer care valureste topicul spre suprafata Arhipelagului.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.