Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Restaurantul Secuiesc
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Shoocky
De ce am deschis acest topic ... Ieri "am gresit" si am intrat in acest local pentru a petrece o seara agreabila si am fost extrem de dezamagit de atmosfera ... personal ... bucatarie. Sper ca nu sunt subiectiv, de aceea vreau sa discut si cu alti oameni care au mancat la acest resturant.
In primul rand ... atmosfera ... este una destul de taraneasca, in sensul negativ al cuvantului, parca te intorci in timp inainte de 1990 intr-un restaurant din ala prafuit. Personalul ... au in ei glume rasuflate, nu-ti inspira incredere absolut deloc. Te astepti sa te duelezi pentru un pret bun la mancare.
Cateva precizari importante: NU SUNT ACCEPTATE CARDURILE LA PLATA (cand am auzit asta mi s-a facut rau, deci daca nu intrii cu numerar, esti intr-o pozitie jenanta), NU AU CUIERE SUFICIENTE (suficiente - e pus de mine, pt ca mi-e greu sa cred ca nu au cel putin un cuier, oricum eu am stat cu haina pe scaun, si umbrela de asemenea).
Acum despre servire si bucatarie ... comanda se ia pe un carnetel vai mama lui, care nu stii pe unde a fost scapat in prealabil. Pe meniu produsele sunt puse la 100g, astfel incat nu stii cat costa portia ta pana cand nu vezi nota de plata. Eu am vrut sa servesc un pastrav si mi-au spus ca portiile nu pot fi mai mici de 200 g. Am zis "OK ... o portie de 200g", la care replica a fost halucinanta ... "200-400g, cam 400g". Nu o sa va vina sa credeti, dar am ajuns pe la un 300g portia ... de fapt un amarat de peste de 200g mi l-au pus la 300g. Ce naiba mananc si eu peste ... stiu ce inseamna un peste de 300g. Prietena mea a servit o salata de bureti de fag ... "Culmea" - pentru ei, e ca ea stia ce inseamna "bureti de fag", iar ei ne-au dat un rahat de ciuperci de la caserola, care se gasesc peste tot in comert. Nici o problema ... am considerat ca mancam tot ciuperci. Desertul ... au o "specialitate", Urechea Prietenului, care se vrea o galusca de gris cu prune. UN MARE RAHAT!! "Galustele" astea sunt mai subtiri decat degetul unui copil de cateva saptamani, iar la mijloc au o lingurita de gem de prune. Prajitura Somloy ... sau cum s-o numi ea, nu este altceva decat un soi de coliva cu frisca, intinsa prin toata farfuria ...
Acum vine nota de plata ... Preturile sunt exprimate in RON, dar fiti atenti ... daca un ceai a costat 4 RON, ei au trecut 400 ... 400 ce? Secui ... curcani ... calculatoare? Sunt vai steaua lor! Dupa experienta asta, macar atata lucru pot sa fac ...
PitiCool
Da....si eu am trait experienta nefericita de a lua masa la restaurantul"secuiesc" ...chiar intre ghilimele, pt ca nimic nu e secuies pe acolo....Vroiam, de fapt, printre altele, sa servesc un colac secuiesc dar cei de la restaurantul secuiesc nu au auzit de asa ceva: nu exista in meniu....da, da...ati citit bine: la restaurantul secuiesc COLACUL SECUIESC NU EXISTA IN MENIU...cand am cerut, s-au uitat la mine stramb.
Ok, fie...daca tot ajunsesem acolo, am zis sa servesc masa .... proasta decizie, asta e, mi-o asum...am stat la o masa sub tejghea, mai eram cu o prietena...dar nu pt ca nu mai erau alte mese de doua persoane libere, ci pt ca, potrivit servitorului, ar fi fost rezervate, desi, in tot restaurantul erau ocupate doar 2 mese...asta e, am sperat ca macar mancarea sa fie potrivit traditiei secuiesti....Nicidecum: incepand cu ceaiul, care era facut dintr-un plic plin de arome chimice, pana la desertul, care m-am riscat sa-l incerc...tot niste coliva aruncata prin farfurie cu niste musuroaie mici de frisca chimica, de care ei sunt FFFF mandri....
Si topicul asta mi-a amintit si de individul care cica intampina clientii....un x, fata de alcoolic, care, daca te riscai sa-i vorbesti se dadea la glume total deplasate.....
Intr-adevar, acolo nu se poate plati electronic... si va sfatuiesc sa aveti destui bani la voi, ca preturile se umfla ca si coliva stricata.....
Mistinguett
Unde e restaurantul asta?
Michelle
Am impresia ca e pe linga gradina Icoanei mai exact pe Jean Louis Calderon aproape de ambasada Ungariei.Am vrut si eu odata sa incerc un gulas la ei dar am preferat sa mi-l fac acasa tongue.gif Dupa cele scrise aici se pare ca a fost o decizie buna...
Shoocky
Gulas aveau in meniu ... dar servirea iti taie pofta de mancare si de distractie ... Chiar mi-am dorit sa mananc acolo, si sunt super dezamagit ... Meniul este chiar penibil ... redus.
Noroc ca sunt atatea variante in Bucuresti ...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.