Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Imaginea Interioara A Exteriorului
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
actionmedia
Azi dimineatza ma priveam in oglinda si parca ma uitam la un strain. Asta era sentimentul meu in acel moment. Am incercat sa analizez acest sentiment si am ajuns la concluzia ca eu imi formasem in timp o imagine despre mine oarecum diferita de realitate. In timp, grijile si preocuparile de zi cu zi nu mi-au permis sa imi actualizez imaginea asa ca ea s-a actualizat singura dar intr-o alta directie decat cea reala. Am ramas surprins cat de puternica poate fi aceasta imagine de sine. Atat de puternica incat ai tendinta de a respinge realitatea.
Oare asa este si la ceilalti oameni? Sau mi s-a intamplat doar mie?
Voua vi s-a intamplat sa va vedeti altfel decat credeati ca sunteti?

Initial ma gandisem sa postez la psihologie, dar pentru ca nu imi doream o abordare prea stiintifica, nu imi pun inca intrebarea "de ce e asa"? Am vrut doar sa fac o constatare publica si sa vad daca si alti oameni au patit acelasi lucru. Si pentru ca e vorba despre imagine, am zis sa postez aici.
Ovidiu Bufnila
Oglinditul sa fie un valurit magic?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (actionmedia @ 10 May 2006, 09:32 AM)
Azi dimineatza ma priveam in oglinda si parca ma uitam la un strain. Asta era sentimentul meu in acel moment. Am incercat sa analizez acest sentiment si am ajuns la concluzia ca eu imi formasem in timp o imagine despre mine oarecum diferita de realitate. In timp, grijile si preocuparile de zi cu zi nu mi-au permis sa imi actualizez imaginea asa ca ea s-a actualizat singura dar intr-o alta directie decat cea reala. Am ramas surprins cat de puternica poate fi aceasta imagine de sine. Atat de puternica incat ai tendinta de a respinge realitatea.
Oare asa este si la ceilalti oameni? Sau mi s-a intamplat doar mie?
Voua vi s-a intamplat sa va vedeti altfel decat credeati ca sunteti?

Initial ma gandisem sa postez la psihologie, dar pentru ca nu imi doream o abordare prea stiintifica, nu imi pun inca intrebarea "de ce e asa"? Am vrut doar sa fac o constatare publica si sa vad daca si alti oameni au patit acelasi lucru. Si pentru ca e vorba despre imagine, am zis sa postez aici.

Se intampla multura dintre clientii mei...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.