Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mentalitatile "Europene"
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2
MIA
Foarte des am auzit faptul ca marele avantaj al viitoarei aderari la UE va fi faptul ca romanii se vor racorda la "mentalitatile europene". Deja sintagma in sine e repetata ca o chestie sacrosancta si indiscutabila, desi personal am impresia ca relativ putini din cei care o folosesc conceptualizeaza efectiv ce inseamna/presupune acest termen. Plus de asta cel mai frecvent se considera ca notiunea acopera si aspecte de genul : "munca bine facuta" etc, desi astea sunt in mod vadit aspecte care tin de realitati economice si nicidecum de mentalitati propriu-zis. tongue.gif

De-aia, de curiozitate si ca experiment, cred ca nu ar fi rau sa incercam sa facem o "lista descriptiva" cu ce mentalitati anume intra in aceste "mentalitati europene" - pe cit posibil fara comentarii colaterale la inceput pentru a evita deturnarile in balari ... wink.gif
Astept descrierile/enumerarile ... eu ma abtin pret de vreo 10-15 replici. smile.gif
ypsilonalpha
Mentalitatea number one la care aş vrea să adere cetăţeanul romān este să-şi ţină cuvīntul dat.

Varianta derivată: dacă promite că ajunge la o īntīlnire la o anumită oră, apoi să se ţină de cuvīnt smile.gif şi nu să īntīrzie juma de oră cu nesimţire.

Treaba asta cu īntīrziatul e valabilă inclusiv la īntīlnirile de afaceri ... presupun că dacă aşa ceva s-ar īntīmpla īn Vest, īmpricinatul şi-ar lua-o pe coajă instant. rolleyes.gif
Felina
Pe la englezi&irlandezi (caci au o cultura oarecum comuna) se practica asa numitul "mutual agreement".
Aceasta expresie s-ar traduce ceva de genul "intelegere verbala".

Cum functioneaza: ce s-a stabilit verbal si de comun acord ramane valabil.
( Ex:daca patronul ti-a spus ca te angajeaza, te va angaja, chiar daca n-ai semnat nici o hartie pe moment.)

Ca sa se inteleaga mai bine, este opusul expresiei noastre 'a duce cu vorba'. Aici oamenii fac ceea ce spun.
fis_tic
--
jet li
Mentalitate europeana nu stiu ,dar mentalitate buna o sa avem atunci cand nu o sa mai zicem "merge si asa" si "legile sunt bune dar noi suntem mai destepti decat sa le urmam". A aparut gripa aviara si s-a vazut cata nepasare este in controlul vanzarilor de pasari. Aceasta delasare este in toate domeniile, daca nu era gripa aviara si cineva prindea pe vreun vanzator fara certificat nu era nici o problema, cativa bani la cine trebuie si nimeni nu auzea nimic.
Politia la noi nu se baga, de ce sa se bage doar nu e nimeni ca in filme justitiarul care rezolva tot, oamenii atata stiu: slujba ,bani ,imi vad de familia mea si ale mele, si are dreptate la cat de corupt e sistemul.
Mentalitate europeana inseamna sa se inteleaga ca o slujba la stat nu e orice slujba. Angajatii statului ar trebuii respectati si ar trebuii sa merite respect.

Voiam sa merg in Japonia odata, dar acum mi-ar fi rusine sa ma duc acolo si sa spun ca sunt roman, vine un japonez in vizita si moare atacat de caini in capitala Romaniei. Nu as mai vrea sa dau ochii cu un japonez dupa asta fie ca stie sau nu despre ce s-a intamplat
Felina
1.Stau pe scaun in fata ghiseului de inregistrare la urgente. Pe usa din spate le meu intra cineva. Eu eram cam ametita, asa ca atunci cand m-am uitat inspre usa n-am reactionat imediat ci mi-am continuat dialogul cu tipa de la inregistrari. Dupa 30 de secunde realizez de fapt ca tipa care intrase era plina de sange si in stare de soc, plangand. Intorc iar capul si o vad in spatele scaunului meu, in picioare asteptand. M-am ridicat si i-am cedat locul. Femeia, desi sangerand si vai de capul ei, totusi nu a indraznit sa fie nepoliticoasa, ci si-a asteptat randul. Faptul ca eu m-am ridicat e altceva, ea probabil ar fi asteptat acolo pana terminam. Asta mi s-a parut si mie si sotului meu de fata cea mai inalta forma de civilizatie.


2. Sotul meu pierde legitimatia de intrare la un club de fitnes, legitimatie valabila 1 an. Dupa o luna de cautari ne-am luat gandul de la ea. Ne imaginam deja o persoana care intra la sala cu legitimatia lui, nestingherit. La doua luni de la pierderea ei, primim acasa un plic in care gasim legitimatia. Fara cuvinte.
Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 22 May 2006, 02:57 PM)
2. Sotul meu pierde legitimatia de intrare la un club de fitnes, legitimatie valabila 1 an. Dupa o luna de cautari ne-am luat gandul de la ea. Ne imaginam deja o persoana care intra la sala cu legitimatia lui, nestingherit. La doua luni de la pierderea ei, primim acasa un plic in care gasim legitimatia. Fara cuvinte.

Ceva asemanator, dar din Romania.

Tatal meu pierde telefonul. Nici macar nu isi daduse seama ca nu il mai are ca primesc eu un apel, culmea, de pe telefonul lui, si a inceput cineva "ma numesc.... am gasit telefonul asta si am apelat ultimul numar. Ne putem intalni ....". Si m-am intalnit cu baiatul (cam la 20 de ani, cu siguranta ar fi avut ce face cu telefonul), mi l-a dat, i-am multumit dar... l-am intrebat daca e roman. laugh.gif Eh, m-am simtit extraordinar in ziua aia. E placut sa vezi ca omenia mai exista si ca atatia ani de miserupism peceristic nu au putut sa o distruga.
Felina
QUOTE (mariusc2 @ 24 May 2006, 05:04 PM)
E placut sa vezi ca omenia mai exista si ca atatia ani de miserupism peceristic nu au putut sa o distruga.

Sigur ca exista! smile.gif
Cucu Mucu
Da, stiu, dar e atat de placut cand iti e si confirmata credinta asta. smile.gif
Felina
In drum spre servici ieri dimineata trec pe langa un mic santier. Trotuarul cam murdar din cauza masinilor care incarca pamant. Seara, la intoarcere, vad acolo un nene care se joaca cu un furtun cu apa pe trotuar. Dimineata trotuarul curat-curat. M-a impresionat placut curatenia asta la locul de munca. Poate nu tine de 'mentalitati europene', dar nu m-am putut aptine sa povestesc.
Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 24 May 2006, 07:18 PM)
In drum spre servici ieri dimineata trec pe langa un mic santier. Trotuarul cam murdar din cauza masinilor care incarca pamant. Seara, la intoarcere, vad acolo un nene care se joaca cu un furtun cu apa pe trotuar. Dimineata trotuarul curat-curat. M-a impresionat placut curatenia asta la locul de munca. Poate nu tine de 'mentalitati europene', dar nu m-am putut aptine sa povestesc.

Tine de mentalitati "buzunariene". In Germania, daca iesea cu masina murdara din santier era 1000 de marci amenda. Puii mei, la asa amenda as fi lustruit betoniera de-i sareau capacele. laugh.gif
mutulica
QUOTE (Felina @ 15 May 2006, 07:54 PM)
Ca sa se inteleaga mai bine, este opusul expresiei noastre 'a duce cu vorba'. Aici oamenii fac ceea ce spun.

oare de ce anglia mai este numita si perfidul albion?

si de ce irlandezii sunt considerati lenesi si betivi?

si de ce e mai safe sa plimbi nopatea prin timisoara decit prin limerick

QUOTE
la asa amenda as fi lustruit betoniera
corect!!! si mai e ceva, curatul zapezii iarna... daca isi rupe vreunul picioarele in fata casei tale pt ca nu ai curatat, vin cei de la asigurari sa te dea in judecata... ca sa isi recupereze banii pe care i-au platit amaritului...
Felina
QUOTE (mutulica @ 24 May 2006, 07:40 PM)
oare de ce anglia mai este numita si perfidul albion?


Pai de ce?

QUOTE (mutulica @ 24 May 2006, 07:40 PM)
si de ce irlandezii sunt considerati lenesi si betivi?


Sunt considerati betivi pentru ca beau mult si bine, femeile cot la cot cu barbatii. Dar nu vezi scandaluri pe nicaieri.
Cine-i considera lenesi?

QUOTE (mutulica @ 24 May 2006, 07:40 PM)
si de ce e mai safe sa plimbi nopatea prin timisoara decit prin limerick


limerick e o localitate, orice padure are uscaturi
nu vad ce relevanta are pentru topicul de fata
Cucu Mucu
Felinooo, nu te intepa asa, ca omu' are dreptate. Si eu am auzit de irlandezi ca beau ca... si sunt lenesi de doarme pamantul sub ei.
mutulica
QUOTE
Pai de ce?
ce te intereseaza sa afli de und evine numele de albion, sau de de ce apelativul de perfid?
QUOTE
Cine-i considera lenesi?
citeste glumele din "times", "newsweek" si alte magazine anglosaxone... si bancurile despre irlandezi au aceeasi tenta... lenesi si betivi, de unde oare perceptia asta?
QUOTE
limerick e o localitate, orice padure are uscaturi/nu vad ce relevanta are pentru topicul de fata
am comparat doua orase cu aceeasi pondere pentru fiecare tara. puteam la fel de bine sa compar dublin cu bucuresti, si iesea aceeasi comparatie

de ce m-am legat de irlandezi? pentru ca eram in Irlanda cind acestia au votat "no Nice" adica nu tratatului care i-ar fi adus mai repede pe Romani in UE...
si cind i-am intrebat ce treaba au cu romanii... am descoperit ca nu stiu despre cine e vorba, dar ca le e frica sa vina unii mai ieftini si mai harnici, si sa ii lase fara job
exergy33
@Felina
QUOTE
Sunt considerati betivi pentru ca beau mult si bine, femeile cot la cot cu barbatii. Dar nu vezi scandaluri pe nicaieri.


Te contrazic .
Multe natii beau .... depinde insa ce fac dupa aceea. Irlandezii sint recunoscti pentru violentele din timpul betiei . Cel putin in USA si Canada .
Alti europeni (vestici) se feresc sa aiba vecini irlandezi . smile.gif

PS . Eu personal admir folclorul irlandez si chiar lupta lor pentru identitate nationala.

mutulica
de acord cu folclorul, dar nu prea inteleg cum e cu lupta pentru identitate nationala... Irlanda e republica independendenta si suverana.... acolo se afla si Limerick si Dublin despre care vorbeam eu...
Si pina una alta, republica asta independenta a ales limba engleza pentru comunicarea oficiala... iar semnele de circulatie bilingve sunt mai mult ca sa ii incurce decit sa ii descurce

Daca vorbim despre Irlanda de Nord, atunci e vorba de lupta pentru identitate religioasa... si vorbim despre altceva. Oricum, daca ar fi sa apara un musulman pe strada lor, sunt convins ca si catolicii si protestantii fac urgent pace pina scapa de intrus, si abia apoi revin le vechile practici...

deci... astea sunt mentalitatile europene?
Michelle
Mentalitati si obiceiuri de pe la noi care necesita urgenta schimbare...apropos de ce profesionistii romani,inclusiv doctorii,nu sunt atat de profesionisti precum par...

Unele universitati din Romania sunt masini de facut bani

Cred ca suntem tara cu cei mai multi profesori, doctori universitari pe cap de locuitor. Am intrat intr-o facultate si am vazut un panou cu cadrele didactice. Am avut sentimentul ca am in fata un arbore genealogic: tata, mama, fiu, nora, fiica, unchi... Nu era facultatea X, era facultatea lui X. Sunt multe universitati particulare al caror singur scop este sa faca bani.

Este o eroare ale carei rezultate catastrofale se vor vedea multi ani de acum inainte. Cine a permis acreditarea acestor universitati? Desigur, exista presiuni politice, o goana a politicienilor dupa titluri...

Cunosc studenti care termina o facultate privata si care au trecut pe acolo o data la doua saptamani. Sistemul este total distorsionat. Menirea universitatilor, acum, este aceea de a educa masele, lucru care nu ar fi neaparat rau daca ar fi bine facut. Tipul de educatie pe care unele universitati pretind ca o ofera ma face sa ma gandesc la evanghelizarile in masa practicate pe stadioane.
Astazi, din pacate pentru studentii buni, nu mai inseamna nimic faptul ca ai facut o facultate.



citatul este extras dintr-un interviu dat ev zilei de catre cel mai bine platit chimist roman din lume-aici
Cla
Super!! clapping.gif Spuneti-mi si mie unde pot sa-mi cumpar un titlu de doctor rolleyes.gif
Nu de alta, dar nu strica... spoton.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Cla @ 25 May 2006, 09:35 AM)
Super!! clapping.gif Spuneti-mi si mie unde pot sa-mi cumpar un titlu de doctor rolleyes.gif
Nu de alta, dar nu strica... spoton.gif

Stiu ca aia pe la Iasi vindeau, dar parca sunt in anchete. Daca nu, meri la Cluuuj, da' s-ar putea sa fie mai scump.
Cla
Online nu pot sa fac comanda? biggrin.gif
Felina
QUOTE (mutulica @ 25 May 2006, 05:13 AM)
QUOTE
Pai de ce?
ce te intereseaza sa afli de und evine numele de albion, sau de de ce apelativul de perfid?


Ambele!


QUOTE (mutulica @ 25 May 2006, 05:13 AM)
QUOTE
Cine-i considera lenesi?
citeste glumele din "times", "newsweek" si alte magazine anglosaxone... si bancurile despre irlandezi au aceeasi tenta... lenesi si betivi, de unde oare perceptia asta?


Eu n-am citit/auzit nici un banc cu irlandezi, dar te cred pe cuvant. smile.gif

QUOTE (mutulica @ 25 May 2006, 05:13 AM)
QUOTE
limerick e o localitate, orice padure are uscaturi/nu vad ce relevanta are pentru topicul de fata
am comparat doua orase cu aceeasi pondere pentru fiecare tara. puteam la fel de bine sa compar dublin cu bucuresti, si iesea aceeasi comparatie


Acum am inteles ce vrei sa spui. Totusi nu-ti dau dreptate pentru simplul fapt ca aici rata criminalitatii si a infractiunilor e extrem de mica in comparatie cu Romania (si multe alte tari).
Oricum, si daca ai avea dreptate, nu are relevanta pentru topicul de fata. Aici incercam sa punem in evidenta acele mentalitati 'europene' din care noi, romanii, putem invata cate ceva (de bine! tongue.gif ). Orice popor are si obiceiuri mai putin sanatoase, dar nu le dezbatem in subiectul de fata. smile.gif

QUOTE (mutulica @ 25 May 2006, 05:13 AM)
de ce m-am legat de irlandezi? pentru ca eram in Irlanda cind acestia au votat "no Nice" adica nu tratatului care i-ar fi adus mai repede pe Romani in UE...
si cind i-am intrebat ce treaba au cu romanii... am descoperit ca nu stiu despre cine e vorba, dar ca le e frica sa vina unii mai ieftini si mai harnici, si sa ii lase fara job



Am inteles. smile.gif
Totusi, fa o paralela cu cazul chinezoaicelor care vin la noi in Romania sa lucreze. Oamenii s-au speriat, si eu m-am speriat putin. E cumva natural pentru irlandezi sa se teama pentru locurile de munca.
Dar suntem offtopic! tongue.gif
Felina
QUOTE (exergy33 @ 25 May 2006, 05:47 AM)
@Felina
QUOTE
Sunt considerati betivi pentru ca beau mult si bine, femeile cot la cot cu barbatii. Dar nu vezi scandaluri pe nicaieri.


Te contrazic .


Si eu iti contrazic contrazicerea! tongue.gif (Eu locuiesc, muncesc, traiesc in Irlanda si NU am vazut nici un scandal pana acum.)


QUOTE (exergy33 @ 25 May 2006, 05:47 AM)
Multe natii beau .... depinde insa ce fac dupa aceea. Irlandezii sint recunoscti pentru violentele din timpul betiei . Cel putin in USA si Canada  .
Alti europeni (vestici) se feresc sa aiba vecini irlandezi .  smile.gif


Se poate sa ai dreptate, dar aici, in Irlanda, irlandezii sunt f pasnici, desi beau pe rupte. Eventuale scandaluri se intampla poate dupa miezul noptii, dar sincer, eu n-am auzit de nimic demn de dat la rubrica de stiri scndaloase.

Din nou... suntem offtopic! tongue.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 25 May 2006, 12:59 PM)
Totusi nu-ti dau dreptate pentru simplul fapt ca aici rata criminalitatii si a infractiunilor e extrem de mica in comparatie cu Romania (si multe alte tari).

Felinooo, ia da-ne niste cifre cu rata criminalitatii din Romania si Irlanda. Le stii?


QUOTE
Totusi, fa o paralela cu cazul chinezoaicelor care vin la noi in Romania sa lucreze. Oamenii s-au speriat

Mai bine s-ar apuca sa munceasca cu responsabilitate, ca in Europa (asta sa nu fiu offtopic, daca tot contorizezi offurile cool.gif )
Cucu Mucu
QUOTE (Cla @ 25 May 2006, 12:34 PM)
Online nu pot sa fac comanda? biggrin.gif

Cla, thumb_yello.gif idee de afaceri. Ce de bani s-ar face cu unsite de comenzi pt diplome.
mutulica
indraznesc sa sper ca prin mentalitati europene, unii vor sa spuna etica in conduita, atit in viata privata cit si in business

ca daca luam mentalitatile asa cum le vad romanii... britanicii intra in birt direct de la slujba, nemtii tin o luna pe an chef cu bere, francezii au pauza de masa mai mare decit programul de lucru, etc...

edit - felina ai raspuns pe pm
MIA
QUOTE (mutulica @ 26 May 2006, 07:05 AM)
ca daca luam mentalitatile asa cum le vad romanii... britanicii intra in birt direct de la slujba, nemtii tin o luna pe an chef cu bere, francezii au pauza de masa mai mare decit programul de lucru, etc...

laugh.gif

Cam asta e si parerea mea. rolleyes.gif

Ceea ce "omul de rind" intelege de regula prin mentalitati in multe tari europene nu sunt nici pe departe asa "europene" cum se lasa impresia. Cind am fost in Grecia am fost incredibil de socat de putoarea ordinara ce o "emanau" ( la propriu ) toaletele de pe linga plaje ... etichetate cu 3 delfini sau din baruri, in Italia intr-un tren ce facea legatura intre Milano si localitatile din jur parca era personalul de Resita - TImisoara ( sub toate aspectele sorry.gif ) etc. etc.

Si chestia cea mai curioasa ( si utopica ) e ca tocmai la aceste aspecte ( si la salarii ) se asteapta marele reviriment si marea schimbare dupa aderare. hh.gif

QUOTE
indraznesc sa sper ca prin mentalitati europene, unii vor sa spuna etica in conduita, atit in viata privata cit si in business


Asta e valabil eventual pentru tarile nordice. rolleyes.gif

Pina una alta, eu unul prin asta prefer sa inteleg ceva de genul "aplicarea legii". Sau asa ceva. laugh.gif Desi sunt convins ca nici aia nu o sa aiba cum sa pice din cer de la anul.
corinae
Mentalitati Europene... blink.gif Locuiesc de vreo trei ani in Belgia si cu cat stau mai mult cu atat mi se par mai mici diferentele de mentalitate dintre ei si noi.
Mihai
Bine ai poposit la Han, Corina! han.gif
Kyklos
La mine īn judeţ jumate au plecat īn ţara lui Cervantes şi jumate au plecat īn ţara lui il Magnifico veniţi din ţări străine au ridicat palate pentru a demonstra vecinului că el nu are atātea caturi , atātea camere . Stupoare ....după terminarea palatului (cartierele Viişoara şi Unirea sunt martore) observă că trebuie să mute toate neamurile la el pentru a face faţă cu īntreţinerea .
corinae
Multumesc, bine v-am gasit.
flori
Azi am fost sa cumpar ceva mai mic dintr-un supermarket si neavind nevoie de carut. Am cerut un cos, pentru ca nu se vedeau si ce credeti ca-mi spune supravegetorul " Scuze dar s-au furat toate". Si sa nu credeti ca asta s-a intimplat in RO. S-a intimplat in Germania!
Mrs. Rogers
Apropo de bautura , la noi nu ai voie sa bei decat acasa sau in bar . Nu e voie sa bei in tren, nu ai voie sa ai alcool ( bere care se poate deschide usor) in masina , doar in portbagaj , nu ai voie sa bei pe strada , nu ai voie sa bei bere daca mergi in parc la picnic . Spre deosebire de Europa , nu se vinde bere la mCDonalds , sau la alimentara , decat in magazine speciale si baruri si restaurante . Sar putea ca in Quebec sa fie altfel , dar noi suntem stricti devil.gif
Blakut
QUOTE
nu ai voie sa bei pe strada , nu ai voie sa bei bere daca mergi in parc la picnic .


Asta se intampla si in Ro.
Mrs. Rogers
Eu tin mine ca la festivalul berii sau al vinului se bea pe strada . Iar in Europa stiu sigur ca se bea pe strada si in tren ( in afara vagounului restaurant ) , ca doar am baut si eu biggrin.gif
Blakut
La Festuri ai voie sa bei in zona imprejmuita. Altfel e de rau. Am marturie cel putin doua amenzi pentru baut in public...
SORIN
QUOTE (toxic @ 21 Oct 2006, 09:22 PM)
Apropo de bautura , la noi nu ai voie sa bei decat acasa sau in bar . Nu e voie sa bei in tren, nu ai voie sa ai alcool ( bere care se poate deschide usor) in masina , doar in portbagaj , nu ai voie sa bei pe strada , nu ai voie sa bei bere daca mergi in parc la picnic . Spre deosebire de Europa , nu se vinde bere la mCDonalds , sau la alimentara , decat in magazine speciale si baruri si restaurante . Sar putea ca in Quebec sa fie altfel , dar noi suntem stricti devil.gif

Toxic...lasa vrajeala cu nu suntem facuti cu degetul..........

Deja o iei razna rau de tot!!

mwah1.gif Sorin.
Kyklos
Dacă consumi băuturi spirtoase īn public...şi te apuci de scandal cum se īntāmplă īn RO...e absolut normal să interzică .
Cla
QUOTE (toxic @ 21 Oct 2006, 08:22 PM)
Apropo de bautura , la noi nu ai voie sa bei decat acasa sau in bar . Nu e voie sa bei in tren, nu ai voie sa ai alcool ( bere care se poate deschide usor)  in masina , doar in portbagaj , nu ai voie sa bei pe strada , nu ai voie sa bei bere daca mergi in parc la picnic .

Dada, la fel e in Florida. Nici in masina in spate n-ai voie sa bei o bere.
Asa ca sa nu va mirati daca masinile au geamurile intunecate, nu-i din cauza soarelui ohyeah.gif
Si dracu sa te vada cu o doza de bere in māna pe strada, imediat te incaseaza Politia.
Dar poti sa te plimbi peste tot cu o mitraliera in māna si grenade la brāu, asta nu-i interzis.

"Rock'n'roll!!"... oh God!! ohno.gif

Dar de fapt, asta n-are de-aface cu mentalitatile europene... sorry.gif
dor
Tocmai imi scosesem alocatia si vroiam sa imi iau un usb stick de 1 gb (aveam cam 2 mil in protofel si legitimatia cu care intram in scoala). Cand ajung la magazin, ma trezesc ca nu mai am portofelu' in buzunar. Urmatoarea zi ma suna un individ (nr. de tel era si pe legitimatia de elev) si imi zice ca a vazut cum mi-a cazut portofelu' din buzunar cand m-am urcat in autobus. Vine imi aduce portofelu',... nu mai era de cat legitimatia de elev acolo. S-a gandit baiatu' sa se autoserveasca cool.gif . Asta s-a intamplat in Bucuresti... desigur.

Alta intamplare din viena: am iesit de pe autostrada sa facem o oprire in viena (eram in drum spre germania) si imi uit bluza pe undeva agatata de o bara. Imi amintesc abia cand eram aproape de granita cu germania ca am uitat-o acolo. Dupa 2 saptamani ne intoarcem, ce gasesc? Bluza mea era inca acolo pe bara cu cei 20 de euro pe care ii aveam in buzunar, numa' ca cineva a pus o punga de plastic peste ea. cool.gif


axel
Aia nu e neaparat mentalitate europeana. Ci mai mult austriaca.
Cla
Depinde peste tot cine da peste asa ceva, nu conteaza de tara:
un badaran sau un gentleman... te fura sau sunt cinstiti, ai peste tot.
Si la noi e la fel. Duminica trecuta a venit vecinu-meu, ma intreaba daca am avut oaspeti.
Intreb de ce? pai, o fata si-a uitat tasca in fata usii, afara.
Inauntru erau niste pantaloni, o bluza si portmoneul cu actul de identitate si vreo 50 euro.
Zic hai sa ne uitam in cartea de telefon, dar n-am gasit-o, probabil mai sta la parinti (are 20 de ani)
Asa ca s-a dus vecinul cu catrafusele la Politie, s-o gaseasca ei. dunno.gif
Un badaran ar fi aruncat tasca la gunoi si ar fi luat banii wink.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (SORIN @ 21 Oct 2006, 11:07 PM)
QUOTE (toxic @ 21 Oct 2006, 09:22 PM)
Apropo de bautura , la noi nu ai voie sa bei decat acasa sau in bar . Nu e voie sa bei in tren, nu ai voie sa ai alcool ( bere care se poate deschide usor)  in masina , doar in portbagaj , nu ai voie sa bei pe strada , nu ai voie sa bei bere daca mergi in parc la picnic . Spre deosebire de Europa , nu se vinde bere la mCDonalds , sau la alimentara , decat in magazine speciale si baruri si restaurante . Sar putea ca in Quebec sa fie altfel , dar noi suntem stricti  devil.gif

Toxic...lasa vrajeala cu nu suntem facuti cu degetul..........

Deja o iei razna rau de tot!!

mwah1.gif Sorin.

Stiu ca la voi e altfel . La noi in Ontario alcoolul e monopol de stat. In Ontario exista 2 lanturi de magazine unde poti sa cumperi alcool: LCBO , unde gastesti absolut tot ce vrei si Beer store unde este numai bere . Si se inchid la ora 8 sera ( unele la 9 ) , daca vrei sa bei noaptea si nu esti apovizionat , mergi la bar .
Cla
QUOTE (toxic @ 22 Oct 2006, 09:21 PM)
Stiu ca la voi e altfel . La noi in Ontario alcoolul e monopol de stat. In Ontario exista 2 lanturi de magazine unde poti sa cumperi alcool: LCBO , unde gastesti absolut tot ce vrei si Beer store unde este numai bere . Si  se inchid la ora 8 sera ( unele la 9 ) , daca vrei sa bei noaptea si nu esti apovizionat , mergi la bar .

Marius, acolo nu-i de emigrat...!!
Nu tu o litra de tuica inainte de ciorba, nu tu un amarāt de butoi de vin la friptura... ohno.gif
Ce tara saraca... rofl.gif rofl.gif
Kyklos
Să se mute la noi īn Romānia ...aici mai nou alcool e aliment , de pildă berea şi vinul rofl.gif şi acuma toamna se bea hectolitri de must şi īn special vin la o pastramă de oaie la grătar drunk.gif drool.gif
Mrs. Rogers
Si e si scump, o doza de Stela e 2.45 $... ca tocmai am cumparat biggrin.gif
axel
Dar nu te laudai tu ca voi canadienii aveti bani? De ce te plangi atunci?
Cla
Unde naiba ai gasit Stela, toxic?? laugh.gif drunk.gif
beamed by satellite? rofl.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (axel @ 23 Oct 2006, 01:29 AM)
Dar nu te laudai tu ca voi canadienii aveti bani? De ce te plangi atunci?

NU
Cu orice m-as lauda , dar numai ca avem bani n-as zice , mai ales ca avem asa vecini bogati ca voi . jamie.gif Eu as avea salar dublu in state . Dar asta-i viata , nu poti sa le ai pe toate . Avem de altele in schimb biggrin.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (Cla @ 23 Oct 2006, 01:36 AM)
Unde naiba ai gasit Stela, toxic?? laugh.gif drunk.gif
beamed by satellite? rofl.gif

Eu nu prea ma pricep la alcool, dar cred ca poti gasi tot ce vrei . Io iau stele ca mi-e cunoscuta . Tin minte cand luam o doza de bere de la Aldi cu 50 de pfeningi. Ce vremuri ..... biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.