Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mancare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
jet li
Cum ar fi daca mancarea ar fi asigurata de stat ? Ar fi produsa de angajati la stat platiti din surplusul productiei, si fiecare om din tara (orice tara) ar avea asigurate 3 mese pe zi. Nu mancare complicata dar suficienta. Tehnologia pentru a crea acest lucru exista, de ce nu se face asa ? Nu uitati statul suntem noi, (o mica parte dintre noi-locuitorii tarii ar munci in industria asta de facut mancare). In felul asta multe ar fi rezolvate, boli legate de subnutritie, oamenii ar putea sa se concentreze asupra altor lucruri. Chiar sa nu faca nimic. Nimeni nu ar avea de pierdut, poate doar patronii care s-ar vedea nevoiti sa imparta mai mult din castig angajatilor pentru a le da un motiv sa lucreze. Si publicitate ar trebui facuta mai multa ca sa cumpere cineva miile de lucruri inutile produse.
Cla
Binemāncţeles.
Facem publicitate:
Prolietari din toate tări, uniti-vă tongue.gif
Cine vă opreste să nu cumpărati ceva mii de nimic?? blink.gif
Daca vad ca un produs e de aruncat, cu tot cu reclama buna - nu-l cumpar, over and out. Forget it dry.gif

De ce nu-i asigurata mancarea de stat?
Daca am fi avut asa ceva, nu ar fi romānii doar 22 sau mai putin de milioane...
alysoft2003
Jet li, o idee ffffff proasta.Parca ex-conducatoru' iubit si impuscat vroia sa faca asazisele "cercuri ale foamei"-cantine de acest gen. Brrrrrrrrr, ma trec fiori numai cand ma gandesc la ce ar iesi. Sau trebuie sa imi trag o pila/cunostinta care sa lucreze la cantina???
jet li
Cla daca sunt prea multi oameni se face ca in China un copil de familie, inmultirea oamenilor e un semn bun, nu suntem in Africa sa ne inmultim in orice conditii.
alysoft sistemul capitatlist poate ramane in locul lui, nimeni nu a zis sa nu ti cumperi mancarea de la un restaurant sau sa o produci singur. Cea ce am spus sa asigure statul-care ar fi o companie de stat nu platita din impozite ci sustinuta prin ea insasi ar fi mancare simpla unde oricine ar putea veni sa manance oricat, dar doar sa manance nu sa duca acasa. La fel cum organizarea merge in cazul unei armate uriase unde fiecare soldat isi primeste mancarea, la fel ar merge si in cazul unui popor, aceasi organizare doar mai mare
Titus Herbert
Cum se sustine prin ea insasi daca oamenii mananca gratis? Sau oamenii care lucreaza la aceasta mega-cantina smile.gif ar fii platiti in mancare?
Nu prea vad cum orice persoana ar veni sa manance intr-un astfel de loc. Gandeste-te la un cersetor care sta la masa cu directorul de la nu stiu ce firma rofl.gif si ii zice..poti sa-mi dai si mie sarea, te rog?
jet li
Asa e, oamenii bogati nu ar veni acolo smile.gif Aceste cantine in viziunea mea ar fi sigur foarte curate si inspectate. Nu ar fi lasati sa intre oricine, daca vine unu murdar e primit numai dupa ce face baie undeva, dar sa fie lege sa poata veni oricine. Cum sa se autosustina compania ? Trebuie sa poata cumva, pe baza de voluntari care sa lucreze, si cei care nu sunt voluntari pentru ca nu au cum fi, sa fie platiti din ce vinde compania. Asta e raul capitalismului, nimic fara bani. Dupa mine organizarea ar fi: muncesc toti din tara la aceasta companie pe rand(utopic), nu primesc nici un ban dar toti au de mancare. E vorba de ce fel de oameni sunt, ar trebuii sa fie prea buni ca sa poata face ce am scris aici.
Titus Herbert
stai asa biggrin.gif, acum intram si in alte treburi, dusuri, inspectii, curatenie.
Deci masa nu este gratuita? sau se face atat de multa mancare incat surplusul se vinde pe la alte restaurante unde mananca oameni bogati, dar li se mai pune o frunza de salata pe langa smile.gif
Iti dai seama ca nu e viabila ideea, nu? acum am vazut ca ai scris utopic..
Nu cred ca tine de bunatatea sufleteasca, sa muncesti pentru mancare, pai ai zis anterior ca nu ar mai avea grija mancarii, deci omul trece de nevoile biologice si se concentreaza asupra celor superioare...care sunt? nu are sens.
jet li
Masa ar trebui sa fie gratuita, si am spus pt ca sa functioneze treaba cei care lucreaza in acea companie nu ar trebui platiti. Dar mancarea e usor de produs cu tehnologia de azi, doar foarte putini oameni ar lucra si ar produce aceasta mancare. Nu ar fi ca si cum ar munci toata tara doar ca sa manance , nu suntem in evul mediu, tehnologia ar trebui sa ne ajute nu ?
http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/ro.html aici zice 30% din romani lucreaza in agricultura. Intr-o tara ca Franta scrie ca 4.1 % lucreaza in agricultura. Cine vrea sa manance la aceste cantine s-ar inscrie sa lucreze pe degaba la companie, si tot nu ar avea ce lucra decat vreo 2 saptamani pe an cel mult
Edit : nu stiu cum dar cuma trebuie sa functioneze. Problema e ca daca faci un lucru gratis strici tot sistemuul capitalist.
Titus Herbert
Prima data ai spus ca va lucra toata lumea, acum ca nu trebuie sa lucreze decat cativa oameni, cate 2 saptamani, nu prea vad cum. Pai astia ar face rotatie, putini cum sunt (ca oamenii buni sunt rari) ar trebuii sa lucreze mai des, si vorba aceea pe langa liniste si pace sufleteasca...aa si mancare iti mai trebuie si alte lucruri, nu crezi?
In plus ca ar trebui bani sa organizezi toata treaba, daca nu ai spatiu il construiesti sau il inchiriezi, daca il ai trebuie sa il intretii, apa, lumina, gaze...ca iti trebuie la atata mancare gratis din agriculura asta inundata...ca doar nu faci in aer liber si o incalzestii la soare..
jet li
Da, dupa cum vezi in toata Franta 4% lucreaza in agricultura si produc destul sa si exporte deci nu e nevoie sa lucreze toata lumea. Construiesc ideea din mers. Cu ce zici ca trebuie platite gazele si curentul e greu, am spus ca daca vrei sa faci cea gratis strici tot lantul banilor
alysoft2003
Pai daca nu ma insel, pt cei nevoiasi exista cantinele de ajutor social. Restul se mai descurca pe ici, pe colo, mai un cartof, mai o varza, mai o costita de purcel, ia oul de pasti, ete mielu', etc... tongue.gif
jet li
Vad ca nu sunt inteles. Imaginati-va ca avem 4.5% din populatie muncind in agricultura ,cu toate mijloacele cele mai moderne si asigurand mai mult decat necesarul pentru restul 95.5%. Pentru simplificare se poate renunta la cantine si distribui direct oamenilor produsele. Ganditi-va cum ar zice vreun istoric din viitor : uite ce avansata civilizatie erau astia, toti aveau ce manca si nici nu era necesar un mare efort petru realizarea aceasta. In viitor sper la armate de roboti care muncesc si aduc mancarea oamenilor gratis. Tehnologie avem, sa o folosim. Pentru acest cel mai de baza dintre lucruri, pe care nu toata lumea il are: hrana. Nu se poate sa ramana tot asa: cei bogati sa o vanda la saraci, care daca n-au bani nu mananca. E ceva de baza. Cei bogati nu au decat sa nu intre in acest sistem, sa manance unde vor ei. Nu stiu unde vedeti voi binefacerile tehnologiei, dar eu le-as vedea intr-o realizare ca aceasta.
Ovidius
jet li, orice idee de genul asta este o utopie din simplul fapt ca orice sistem bazat pe voluntariat este la randul lui o utopie. De ce? Din cauza ca oamenii au capacitati diferite de munca. In sistemul capitalist, fiecare om este recompensat dupa cat munceste, pe cand in sistemul de voluntariat recompensa este egala pentru toti (mancare la toata lumea), la fel ca in comunism. Cand recompensa este egala, pot lua nastere doua situatii:
1) Cei cu capacitati mai mari de munca vor munci la nivelul celor cu capacitatea cea mai mica, in virtutea "De ce sa muncesc eu mai mult ca si colegul, cand avem aceasi recompensa?", deci per total vom avea o scadere a productivitatii (exact cum era pe vremea comunismului).
2) Vor aparea frustrari urmate de conflicte.
alysoft2003
Quote in plin, Ovidius! spoton.gif thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.