Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despre Megalomania Unui "comisar" !
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Vedete si anti-Vedete
March
Ofensa la adresa bunului simt

Cu fiecare nou film, Sergiu Nicolaescu nu mai pridideste cu laudele de sine megalomanice. Considerandu-se luceafarul cinematografului romanesc, problema cea mai mare e ca, la fel ca 99% dintre cineastii romani, Sergiu Nicolaescu nu vede film, ca sa aiba cu ce sa se compare. Nu vede ce se face de 15 ani încoace în materie de cinema, de aceea se considera centrul universului (cinematografic). Pentru ca, daca ar vedea (si ar avea discernamant), Sergiu Nicolaescu si-ar da seama ca opera lui e pigmeica. Si-ar da seama ca e doar un mestesugar (marunt, în plus), nicidecum un artist, asa cum îi place sa se considere. Problema cu discernamantul e iarasi serioasa - dovada stau iesirile furibunde la adresa filmului lui Cristi Puiu. Caci, daca nu sesizeaza calitatile Mortii Domnului Lazarescu, atunci nu se poate gasi o baza comuna de discutii cu el...
Aveau priza la public unele din filmele de actiune din anii ’60-’70 ale lui Sergiu Nicolaescu, pana la un punct bine facute în genul lor. Au si-n continuare o oarecare priza (o dovedesc difuzarile de la televiziuni), explicabila probabil printr-o anume nostalgie pentru filmul de altadata - bun, prost, asa cum era el, nicidecum prin aceea ca ar avea vreo calitate particulara, care sa le faca sa intre în panteonul cinematografic romanesc (anemic, de altfel).
Problema cu adevarat majora sunt filmele pe care le scoate Nicolaescu în ultimul timp. Dupa catastrofa Orient Express, vine acum catastrofa “15” (scris exact asa, cu ghilimele, oare de ce?). Pentru corectitudine, trebuie spus ca Orient Express era o catastrofa de la cap la coada, cu o discrepanta uriasa între intentii (aristocratic-rafinat-viscontiene) si realizari (replici ridicole, interpretari rusinoase, muzica înfioratoare, scenariu lacrimogen-penibil); în timp ce, în “15”, ridicolul alterneaza cu scene corect filmate, în spiritul cascadoriilor de odinioara. Fara a intra prea mult în amanunte privind scenariul (D.R. Popescu si Sergiu Nicolaescu), prost si confuz spre final, ceea ce deranjeaza cel mai tare în filmul lui Nicolaescu sunt lectiile de moralitate la adresa coruptiei colegilor. Am fi acceptat asemenea lectii de la un Pintilie bunaoara, integru din punct de vedere moral si cu o filmografie extrem de onorabila, dar nu de la Sergiu Nicolaescu! E o palma pe obrazul unui popor pe care-l minte cu o nerusinare si un tupeu caracteristice nomenclaturistilor de ieri, transformati în nomenclaturistii de azi.

Dincolo de aprecierile de ordin extra-estetic, si ca sa nu fiu acuzat ca transform o cronica de film într-un proces politic-moral, sa ne întoarcem la “15” ca produs (non)artistic si sa remarcam fie si numai o performanta nefericita, pe care Nicolaescu o reusea si-n Orient Express si o continua cu brio acum: este singurul cineast care a reusit sa distruga (în filmele lui) o Actrita de exceptie: Maia Morgenstern. Rolul pe care-l face Maia Morgenstern e atat de jalnic, încat Nicolaescu ar trebui sa fie dat în judecata pentru crima artistica într-o (iluzorie) justitie a artei. Nu e ceva de spus despre alti actori (Cristian Iacob, Serban Ionescu, Daniela Nane...), decat ca e imposibil sa scoata ceva într-un asemenea context. Nu e vina lor, dar ar trebui sa aiba forta sa refuze din start colaborari rusinoase ca aceasta.
Scoasa din context, scena evadarii marinarului (Cristian Iacob) din camionul cu morti e destul de reusita. Doar extrasa din context însa! Pentru ca însasi aceasta paranteza din scenariu e complet lipsita de sens. Si, oricum, ea vine dupa si înaintea altora la care pana si la proiectia de presa s-a fluierat în sala si s-a strigat “lasa-te de film!”.


( Laurentiu Bratan, "Revista 22", 25 octombrie - 29 octombrie 2005)


Pe cand un film despre "adevarurile" Lovilutiei din "89 ?!? mad.gif hh.gif
cactus
Cine tulbura norii culege furtuna.... kam asta e pe plaiurile mioritice; inca n-ai invatzat ???
mutulica
am auzit ca e cam nashpa filmul, dar la ce reclama ii face march aici ma face curios sa il vad

orient express nu e chiar asa de jalnic, atit ca nu se potriveste momentului de nici o culoare. in plus comisarul a imbatrinit si apoi ma gindesc ca ii este greu sa devina un cameleon artisitic si sa se adapteze peste noapte

toti fac greseli, si apoi ... nu m-as grabi sa il iau la poceala pentru nereusite, ci mai degraba m-as gindi la reusite
ca a gasit fraieri care sa ii sponzorizeze pasiunea de a face film... devine problema celor care au platit. daca sunt particulari au gaura la buget, daca e vorba de institutie de stat sa dea cu subsemnatul pt banii contribuabililor
MIA
QUOTE (mutulica @ 27 Apr 2006, 01:49 PM)
am auzit ca e cam nashpa filmul, dar la ce reclama ii face march aici ma face curios sa il vad {...}

Filmul 15 e nu prost - ci infiorator de prost dupa parerea mea. Are vreo 4-5 idei si fire oarecum separate care, daca erau duse pina la capat fiecare, probabil ar mai fi fost cum ar mai fi fost - dar asa a iesit o varza ordinara si care nici macar nu provoaca indigestie, ci plictiseala. tongue.gif

Despre "Orient Express" ... si eu as fi mai moderat cu criticile. Filme de genul asta nu s-au prea facut in Romania si de-aia am impresia ca nici publicul, nici criticii si - normal - nici regizorul nu aveau cum sa reuseasca "din prima" la un astfel de proiect. rolleyes.gif

Insa e ceva in articolul initial care ma irita un pic si mi se pare complet nedrept : referirea la Pintilie care este, dupa parerea mea si consider ca pot sa-mi sustin afirmatiile, o cvasi-nulitate ca regizor de film ( exceptind "Reconstituirea"eventual, desi si acolo a fost asa ... mult zgomot pentru nimic si oricum ... epoca a dat valoarea in buna masura sorry.gif ). Eu am o curiozitate totusi : de unde a avut bani Pintilie sa toarne suita aia de filme post-revolutionare cu incasari ( totusi ) minuscule ? unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.