Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Browser Folositi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting
Pagini: 1, 2, 3
Mihai
Ce va place/displace la softul in cauza?
Cain
Mozilla. Ce-mi displace? Parca merge ceva mai catinel decat IE ... Ce-mi place? Pot sa navighez pe HA fara erori.. biggrin.gif Si are ceva functii de dld bunicele...
Zod
IE_6 && Netscape_7;

IE = 70%;
Netscape = 30%;

IE += MOCA + Integrare(Windows) + Rapiditate + Resurse + Functionalitate;
IE -= (void);

Netscape += MOCA + Taburi + PopupKiller + StopJavaScript + SideBar + (...);
Netscape -= RESURSE - BUGS;

desperado
IE .. nu-mi place ca se blocheaza cam des dar e destul de rapid.
cristoi
Opera...merge mult mai repede decat IE + poti deschide mai multe ferstre intr-una, aplicatie chiar folositoare + o versiune (e adevarat putin mai veche) in limba romana foarte folositoare pentru incepatori+more...
recomand cu seriozitate...
Din pacate uneori are probleme cu java...Rareori.
necromanc
De acasa folosesc IE.Depinde cateodata si Opera.
La cluburi de obicei vad ca au Netscape.
rebel
Firefox, safe 'n' reliable thumb_yello.gif
dojo
Am avut ceva probleme in perioada IE si pana la urma am trecut la Mozzila Firefox. Ce imi place? Totul: popup blocking, taburile (acum pot sa deschid mai multe forumuri simultan si paginile din fiecare in taburi. Mai curat biggrin.gif)

Ce nu-mi place? Inca nu am descoperit wink.gif
rebel
han.gif dojo.ro!
dojo
Bine v-am re-gasit smile.gif Am inceput si eu sa scriu, desi ma inregistrasem cu ceva timp in urma. Incredibil loc. Felicitari adminului si moderatorilor. Voi fi mai prezenta de acum inainte smile.gif

Merci de welcome wink.gif
milimetru
Toată stima şi respectul pt Firefox, e o dulceaţă! Īnsă atunci cīnd l-am descoperit ştiam deja Opera cu ochii īnchişi şi nu se făcea să părăsesc prima iubire. Aşa că a rămas Opera. smile.gif
rebel
Opera Software ASA today released the second Beta version of its next browser, which includes an answer to the recent security debate over Web site spoofing. In this Beta, the browser displays security information inside the address bar, located next to the padlock icon that indicates the level of security present on a site.

The small, yellow security bar appears on secure sites and displays the name of the organization that owns the certificate. By clicking on the bar the user has access to more information about the validity of the certificate. These anti-spoof measures help users make educated decisions about a site's validity and security.

Beta 2 is available for download here.

For a complete list of features, view the changelog here.

-------------
Articol complet.
bazac
Folosesc Mozilla Firefox din trei motive:

1. Risc scazut la achizitionarea de mizerii virtuale, gen spyware
2. Blocaj de pop-ups
3. Tabbed Browsing
gonen
Pana acum 1 luna foloseam IE. Insa dupa ce am luat un adware care nu mai reuseam sa il scot am trecut pe Mozill Firefox. Desi zilel trecute am reusit sa elimin toti "intrusii" de pe calc. tot Firefox folosesc. Merge un pic mai greu decat IE, insa e mai usor de utilizat, e mai sigur. Si nu mi se blocheaza (cel putin pana acum) ceea ce cu IE era cam la ordinea zilei.
bazac
Bogho wrote:
>Desi zilel trecute am reusit sa elimin toti "intrusii" de pe calc.

Poate ne spui si noua cum ai reusit. Respectiv, ce soft-uri ai folosit.




gonen
Nu mai stiu sigur ce anume am folosit insa era o combinatie de SpyHunter, BitDefender, SpyBoot, SpyDoctor, Spyware Begone Free Scan,NoAdware,Ad-Aware SE Personal. La care se adauga 2 scanari online de la http://www.kaspersky.com/scanforvirus si de la inca unul dar nu mai ii stiu numele.
Unde nu se eliminau dadeam delete.


P.S Tre' sa va inarmati cu multa rabdare sa faceti asta. eu as fi preferat metoda "format c:\" insa am ceva date care nu le pot sterge momentan
Jazz
Firefox, baby! wink.gif
Ati enumerat voi motivele: risc scazut, nu pop-ups. Folosesc din cand in cand IE la anumite site-uri la care imi apare cate o ferastruica enervanta....
rebel
QUOTE (bogho @ 18 Mar 2005, 04:44 PM)
si de la inca unul dar nu mai ii stiu numele.
Unde nu se eliminau dadeam delete.

Cam multe anti-spyware-uri ai prin ogradă. Pot să-ţi recomand o formulă de protecţie?

Ca antivirus foloseşte AVG Free Edition.
Pentru trojan horses foloseşte The Cleaner.
Iar pentru spyware şi alte cele-n terminaţia -ware foloseşte Spy Sweeper.

Din umila mea experienţă īn domeniu, acestea sunt singurile necesităţi īn domeniul securităţii propriului sistem.

Listei i se poate adăuga Hijack-This, dar asta deja implică deţinerea unor mici cunoştinţe nu chiar la īndemāna tuturor.
rebel
O nouă versiune de Firefox (1.0.2), apărută ieri.
Vexx
Mozilla si Firefox, fiecare cu sarcinile lui! spoton.gif M-am saturat de erorile IE-ului!
bazac
QUOTE
Mozilla si Firefox, fiecare cu sarcinile lui!

Si cam care ar fi sarcinile alea, daca se poate sti?
matz
Mozilla Firefox rulz thumb_yello.gif
axel
Folosesc:
- ~83% Maxthon (interfata pentru IE)
- ~15% Firefox
- ~2% Internet Explorer 6

(numerele sunt asa ciudate ca sa se adune la 100 tongue.gif )
icarus
Hm... nu stiu de ce credeam ca am votat deja aici. blink.gif
Am votat Opera. Il folosesc de vreo 2 ani atat sub Linux cat si sub Windows. Si trebuie sa fie bun, ca nu am simtit nevoia sa il schimb... smile.gif
milimetru
E bun, aşa zic şi eu. Şi īn plus la mine nu ştiu cum dar "mi-a intrat sub piele". Am īncercat şi altele, mi-au placut, dar parca lipsea ceva, īmi lipsea designul, felul de a accesa diversele opţiuni. M-am reīntors cu plăcere la el şi uite de abia acum īmi dau seama că am făcut un fel de pasiune pt el (naşpa: "el" browserul e de fapt o "ea" - Opera! laugh.gif).
icarus
Un motiv in plus pentru care imi place Opera: http://www.opera.com/swim/. rofl.gif
YoyoMan
Eu sunt cu Firefox.
Imi place chestia cu taburile (care am auzit ca va fi introdusa si in urmatorul IE biggrin.gif). Nu-mi place ca nu pot edita mesajele pentru HA cu bold, italics, underline.... chestii de-astea... Nu prea inteleg de ce...
rebel
Cum să nu le poţi edita? Poţi fi mai detaliat?
axel
QUOTE (YoyoMan @ 2 May 2005, 08:32 PM)
Imi place chestia cu taburile (care am auzit ca va fi introdusa si in urmatorul IE biggrin.gif).

Exista mai multe browsere care sunt bazate pe IE si au taburi, impreuna cu alte facilitati. Eu de exemplu folosesc Maxthon.
milimetru
Maxthon-ul de care pomeneşte axel mi se pare şi mie destul de atractiv. Fostul MyIE2 a evoluat şi acum a dat o nouă faţă IE-ului. Cred că fanii Internet Explorer ar trebui măcar să-l īncerce... Anticipez un/o... love at first sight!... biggrin.gif
bazac
Firefox Market Share Gains Continue (ClickZ)
QUOTE
Microsoft's Internet Explorer still dominates with an 83.7 percent share in April, down 1.78 percent in the three month time period.

Firefox more than doubled its reach, hitting the number two spot with a 10.28 percent share of the market, up 6.05 percent from January's measurement of 4.23 percent.
Aramis
De vreo jumatate de an folosesc Opera si, pentru ce am eu nevoie, este mai mult decat suficient smile.gif La servici am Internet Explorer.
bazac
Zero-Day Firefox Exploit Sends Mozilla Scrambling (eWeek)
QUOTE
For the fourth time in three months, major security flaws in the upstart Firefox Web browser have pushed volunteers at the Mozilla Foundation into damage-control mode.”

The open-source group late Sunday rushed out a partial fix for a pair of "extremely critical" Firefox vulnerabilities after zero-day exploit code leaked onto the Internet and promised a comprehensive patch would be available soon.
QUOTE
Two vulnerabilities were found in Mozilla Firefox that combined allow an attacker to run arbitrary code. The Mozilla Suite is only partially vulnerable.

The Mozilla Foundation has made changes to our update servers that will protect users from this arbitrary code execution exploit. Users who have added other extension or theme sites to the software installation whitelist should remove them until a fixed version of Firefox is available.
bazac
Mozilla Updates Firefox To Fix Flaws (Information Week)
QUOTE
The Mozilla Foundation on Thursday released a security update to both its standalone Firefox browser and its Mozilla suite to squash bugs revealed last weekend, a demonstration, said the organization's head of engineering, of the fast reaction advantage Firefox has over Microsoft and its Internet Explorer.

The new versions -- Firefox 1.0.4 and Mozilla 1.7.8 -- patch the browsers against two vulnerabilities made public less than a week ago. Both can be downloaded from the Mozilla Foundation's Web site. Another vulnerability was also addressed in the updates, and a Dynamic HTML (DHTML) problem introduced in Firefox 1.0.3 was resolved, said Mozilla.
milimetru
Am găsit īntīmplător, īn PCWorld, cele mai bune produse ale anului 2005, īn viziunea specialiştilor de acolo. Firefox e plasat pe locul 1, Maxthon pe 12 iar Opera 8 am găsit-o tocmai pe 88!

Un loc īn care eu zic că merită să zăboviţi puţin: http://www.pcworld.com/reviews/article/0,a...63,pg,12,00.asp
mememe
explorer domnle .... ca doar nu degeaba tot se chinuie toti sa il bata smile.gif) e adevarat ca are interfata mai imbatranita dar de mers merge stas smile.gif)
Onix
L-au batut deja ohyeah.gif Pana si in sondajul de mai sus. wink.gif

On topic: Mozilla Firefox (parca mai era un topic asemanator).
rebel
Opera v8.01, lansat săptămāna trecută, conţine repararea vulnerabilităţii JavaScript descoperită de către Secunia.

Celelalte browsere importante pare-se nu s-au sinchisit īncă să acţioneze.
bazac
IE bug can crash browser (Computer World)
QUOTE
JULY 01, 2005 (COMPUTERWORLD) - Security researchers have discovered a bug in Microsoft Corp.'s Internet Explorer browser that can cause the software to crash and that could possibly be used to let an attacker run unauthorized software on the user's machine.
cornuletz
Incercati CrazyBrowser. O combinatie intre IE si Opera. Mai precis IE cu tab-uri.
Aramis
De vreo 2 zile, la sugestia cuiva, am trecut pe Firefox smile.gif La Opera imi placea mai mult partea in care, daca deschideam 4 pagini nu mi le inghesuia pe bara din josul imaginii, ci aveam o singura chestie deschisa pentru toate 4 tongue.gif
Onix
Daca te referi la ce cred eu, incearca taskbar/properties/group similar taskbar buttons. smile.gif
rebel
Sau apasă Ctrl + T sub Firefox smile.gif
Aramis
Multumesc mult de tot pentru ajutor hug.gif, chiar imi place la nebunie proprietatatea asta smile.gif
Bolt
Eu sunt cu Opera. Motive :
1. Viteza
2. Securitate
3. Ergonomie
4. Design
sunny26
Mie imi place Mozilla Firefox pt. ca are un design foarte atractiv, optiunea de new tab, e mai sigur decat celelalte cand vine vorba de virusii pe care poti sa ii iei de pe net. Vi-l recomand! thumb_yello.gif
milimetru
A descărcat cineva ultima variantă a lui Firefox (1.5 beta, parcă-i zice)? Ce părere aveţi?
Bolt
Eu il am instalat. Estetic, cel putin, nu vad nici o deosebire, dar stiu ca nu asta e punctul forte al browser-ului.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.