Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Unio-concursul De Sah Cu Intrebari
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport > Sah
Pagini: 1, 2
Marcus
Bine v-am gasit! smile.gif

Astazi, incepand cu orele 19:00, va fi lansat primul unio-concurs, cu intrebari din domeniul sahului.
Unele dintre intrebari pot avea variante de raspuns, altele nu. Se ia in considerare primul raspuns corect oferit. In cazul in care o intrebare nu primeste raspuns timp de 6 ore, va putea fi trimisa o noua intrebare.

Pentru raspuns corect la o intrebare primiti 0,5 puncte.
Vor exista si intrebari BONUS, cu o frecventa mai redusa, la care daca raspundeti corect primiti 2 puncte.

Concursul este organizat in numele Uniunii Alb-Negre de Sah, de aceea doar membrii Uniunii pot da raspunsuri valide. Fiecare membru are dreptul la cel mult doua raspunsuri pentru fiecare intrebare lansata, cu exceptia intrebarilor cu mai multe variante de raspuns, in cadrul carora fiecare forumist are dreptul la o singura incercare.
In cazul in care doriti sa trimiteti intrebari pentru concurs, contactati-ma pe privat. Oricine poate propune intrebari, dar nu puteti raspunde intrebarilor lansate de dumneavoastra.

Mult succes! thumb_yello.gif
Marcus
Vom debuta cu o intrebare simpla. smile.gif

1. Cine este campionul mondial FIDE al momentului?
Lotte
Veselin Topalov smile.gif
Marcus
Corect, Lotte! smile.gif

QUOTE
1. Cine este campionul mondial FIDE al momentului?
R: Veselin Topalov

R: Lotte


2. De la ce cuvinte provin initialele F.I.D.E.?
Lotte
Federations Internationale des Eches
Marcus
Raspuns corect! thumb_yello.gif

QUOTE
2. De la ce cuvinte provin initialele F.I.D.E.?
R: Federation Internationale des Echecs

R: Lotte


Urmatoarea intrebare:
3. Cine este primul campion de sah al lumii care isi recastiga titlul?
Lotte
Alexander Alehin rolleyes.gif
Marcus
Si din nou... corect! thumb_yello.gif

QUOTE
3. Cine este primul campion de sah al lumii care isi recastiga titlul?
R: Alexander Alehin

R: Lotte


4. Cine este cel mai tanar campion mondial din istoria sahului (mentionati numele si varsta)?
Lotte
Peter Leko la varsta de 14 ani unsure.gif asta daca am inteles corect intrebarea
Marcus
Nu, nu este Leko. La 14 ani, Leko a fost cel mai tanar mare maestru al sportului. smile.gif

Deci este vorba despre cel mai tanar sahist devenit vreodata campion mondial. unsure.gif
Marcus
A survenit o mica modificare. Tinand seama de circumstante, am decis ca fiecare membru al Uniunii sa aibe dreptul la cel mult doua raspunsuri pentru fiecare intrebare lansata. smile.gif
Mult spor! thumb_yello.gif
Lotte
Iiii incerc sa profit de aceasca micuta modificare sorry.gif : La 22 de ani, Garry Kasparov(Garry Kimovich Kasparov).
Marcus
Corect! smile.gif

QUOTE
4. Cine este cel mai tanar campion mondial din istoria sahului (mentionati numele si varsta)?
R: Garry Kasparov, 22 ani

R: Lotte


Modificare ulterioara:
Datorita unei neatentii, am validat drept raspuns corect cel dat de Lotte. Corect chiar ar fi fost... daca Ponomariov n-ar fi castigat titlul de campion mondial la varsta de 18 ani. smile.gif Voi da totusi punctajul lui Lotte si sper sa fiu mai atent pe viitor.



Ultima intrebare in seara asta:

5. Cate tari membre cuprinde FIDE?
Lotte
161 tongue.gif
Marcus
Raspuns corect! thumb_yello.gif

QUOTE
5. Cate tari membre cuprinde FIDE?
R: 161

R: Lotte


Urmatoarea intrebare... maine dupa-masa. tongue.gif
Marcus
Speram sa aducem imbunatatiri concursului, de aceea am recurs la o ultima modificare a regulamentului, si anume:
QUOTE
In cazul in care o intrebare nu primeste raspuns timp de 6 ore, va putea fi trimisa o noua intrebare

Prin aceasta nu se intelege ca termenul limita de a raspunde la o intrebare este de 6 ore (pot trece si 2 zile), ci ca, in unele cazuri, ne pastram dreptul de a putea lansa o noua intrebare, oferind raspunsul celei anterioare daca nu s-a raspuns in timp util.

Continuam asadar concursul cu urmatoarea intrebare: smile.gif

6. La cate turnee de sah a participat Alehin,A. in viata sa?
Lotte
87 smile.gif
Marcus
Raspuns corect! thumb_yello.gif

QUOTE
6. La cate turnee de sah a participat Alehin,A. in viata sa?
R: 87

R: Lotte


7. Ce oras a gazduit Campionatul Mondial de sah versiunea FIDE in anul 2005?

Lotte
San Luis unsure.gif
Marcus
Chiar el. thumb_yello.gif

QUOTE
7. Ce oras a gazduit Campionatul Mondial de sah versiunea FIDE in anul 2005?
R: San Luis

R: Lotte



8. Cine este singura jucatoare de sah din istorie care l-a invins pe Garry Kasparov?
bishop
Judit Polgar

Dar am impresia ca intr-o partida de sah rapid sau uneva fara prea mare miza tongue.gif
Apropo Marcus, daca gasesti partida da-ne si un link catre ea. Thx.
Marcus
Despre ea era vorba! thumb_yello.gif Eu am gasit informatia in bibliografia lui Judit, nu era si partida. Am s-o caut. smile.gif

QUOTE
8. Cine este singura jucatoare de sah din istorie care l-a invins pe Garry Kasparov?
R: Judit Polgar

R: bishop


9. Intrebare BONUS (2 puncte): Cine este personajul din fotografie? (Pentru corectitudinea concursului, la intrebarile cu variante, fiecare forumist are dreptul la o singura incercare)

user posted image

a) Fischer, B.
b) Anderssen, A.
c) Karpov, A.
d) Alehin, A.
e) Spasski, B
Clopotel
Eu votez pentru a) Fischer, B.
Marcus
Raspuns corect, Clopotel! thumb_yello.gif

QUOTE
9. Intrebare BONUS (2 puncte): Cine este personajul din fotografie?
R: a) Fischer, B.

R: Clopotel


10. Cine este cel de-al 3-lea campion de sah al lumii?
Kyklos
Veselin Topalov
Marcus
Doar daca Topalov ar avea in prezent 120 de ani... rolleyes.gif
Kyklos
hh.gif am dat la noroc, nu s-a aplicat regula : NOROCUL INCEPATORULUI

Garry Kasparov
unsure.gif
bishop
Capablanca ?
Marcus
El este. smile.gif

QUOTE
10. Cine este cel de-al 3-lea campion de sah al lumii?
R: Jose Raul Capablanca

R: bishop


Ultima intrebare in seara asta:

11. Care a fost ultimul turneu de sah la care a participat Garry Kasparov inaintea retragerii sale?

Lotte
Turneul de la Linares din 2005.
Marcus
Corect! thumb_yello.gif

QUOTE
11. Care a fost ultimul turneu de sah la care a participat Garry Kasparov inaintea retragerii sale?
R: Turneul de la Linares 2005

R: Lotte



12. Cine sunt fondatorii Asociatiei Profesionale de Sah (P.C.A.)?
Clopotel
Cumva Nigel si Kasparov ? Dar PCA nu mai exista, nu-i asa?
Marcus
Despre ei era vorba. smile.gif Din cate stiu eu, da, PCA nu mai exista, dar s-a pastrat "traditia" PCA de a organiza campionate mondiale "clasice", separat de cele organizate de FIDE.

QUOTE
12. Cine sunt fondatorii Asociatiei Profesionale de Sah (P.C.A.)?
R: Garry Kasparov si Nigel Short

R: Clopotel



13. Cine a folosit pentru prima data termenul de “gambit” intr-o lucrare de sah, denumind prin acesta sacrificiul de pion in deschidere?

Marcus
Au trecut 6 ore, deci... raspunsul era:

QUOTE
13. Cine a folosit pentru prima data termenul de “gambit” intr-o lucrare de sah, denumind prin acesta sacrificiul de pion in deschidere?
R: Ruy Lopez de Segura

R: -


14. Cine este singurul campion mondial de sah care a fost si presedinte al FIDE?
Clopotel
Euwe
Marcus
El este. smile.gif

QUOTE
14. Cine este singurul campion mondial de sah care a fost si presedinte al FIDE?
R: Max Euwe

R: Clopotel


15. Din ce limba provine sintagma “sah mat”?
Clopotel
Sah mat?! - asta e in romana nu-i asa? rofl.gif
Daca ma gandesc eu bine sahul asta a fost inventat de arabi, deci cred ca din araba ar putea veni si diverse denumiri...
Marcus
Da, romana si araba sunt limbi gemene. tongue.gif

Intr-adevar, din araba provine sintagma. thumb_yello.gif

QUOTE
15. Din ce limba provine sintagma “sah mat”?
R: araba

R: Clopotel


Intrebare BONUS (2 puncte):
16. Care a fost rezultatul final al meciului care a consemnat pentru prima data intalnirea dintre Garry Kasparov si Supercomputerul de sah al IBM, Deep Blue? (a se mentiona scorul final)
bishop
aaa...cred ca 3-3 a fost la final...nu sunt sigur... sorry.gif sau 4-4 ? sorry.gif
Marcus
Faci bine ca nu esti sigur. smile.gif
Lotte
3-2? unsure.gif
Marcus
Nu, dar esti aproape. smile.gif

Daca in 30 de minute nu mai da nimeni raspunsul, vom trece la urmatoarea intrebare.
Marcus
QUOTE
Intrebare BONUS (2 puncte):
16. Care a fost rezultatul final al meciului care a consemnat pentru prima data intalnirea dintre Garry Kasparov si Supercomputerul de sah al IBM, Deep Blue? (a se mentiona scorul final)
R: Kasparov 4 - 2 Deep Blue

R: -


17. In ce an a fost inaugurata acordarea premiului Oscar pentru Sah?
bishop
QUOTE (Marcus @ 20 Apr 2006, 12:17 AM)
Intrebare BONUS (2 puncte):
16. Care a fost rezultatul final al meciului care a consemnat pentru prima data intalnirea dintre Garry Kasparov si Supercomputerul de sah al IBM, Deep Blue? (a se mentiona scorul final)

DeepBlue-Kasparov=3,5-2,5 s-au jucat 6 partide... am raspuns prea tarziu mad.gif
greyhound
am cateva mici completari, daca nu-si au locul imi cer scuze si va rog sa stergeti mesajul

-partida in care J. Polgar l-a batut pe Kasparov se poate vedea aici
A fost o partida de sah rapid (25' initial + 10"/mutare)
-Ponomariov a fost campion FIDE la 18 ani, deci mai tanar decat Kasparov (evident, castigand un turneu knock-out si nu un meci, asa ca titlul lui nu a insemnat foarte foarte mult). Daca e vorba de un campion mondial indiscutabil ("inainte de schisma"), atunci e clar Kasparov.

Cristos a inviat!
Marcus
@greyhound:
Da, a fost scaparea mea. Nu stiam ce varsta are Ponomariov unsure.gif Am modificat
Multumim pentru linkul catre partida. thumb_yello.gif

@bishop:
Kasparov l-a invins pe Deep Blue cu 4 - 2. Am dat deja raspunsul.

QUOTE
17. In ce an a fost inaugurata acordarea premiului Oscar pentru Sah?
R: 1968

R: -


18. Cine a fost primul presedinte al FIDE?
greyhound
Alexander Rueb?
Marcus
Pe mine ma intrebi? laugh.gif
Bine, atunci... raspuns corect! smile.gif

QUOTE
18. Cine a fost primul presedinte al FIDE?
R: Alexander Rueb

R: greyhound


19. Ce loc ocupa campionul european Liviu-Dieter Nisipeanu in ierarhia mondiala a sahului in prezent, conform FIDE?
greyhound
Liviu-Dieter Nisipeanu e pe locul 20 acum. Dar nu mai e campion european, ca intre timp a devenit campion Zdenko Kozul. Sau era intrebare capcana? smile.gif
Marcus
Esti chiar enervant! rofl.gif
Ai dreptate, ai. smile.gif

QUOTE
19. Ce loc ocupa campionul european Liviu-Dieter Nisipeanu in ierarhia mondiala a sahului in prezent, conform FIDE?
R: 20

R: greyhound


20. Cate posibilitati de a da mat in 2 mutari exista?

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.