Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mancaruri Redescoperite
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Aramis
Din cand in cand, in vreme ce "molfaim" ceva ne trezim spunandu-ne "" De cand nu am mai mancat/baut asa ceva... . Eu am patit lucrul asta ieri, pe cand masacram o punga de pufuleti, cu o sticla de Fanta de portocale langa mine... Pufuleti nu am mai mancat de ani de zile, iar Fanta nu am mai baut tot de pe atunci (nu place in mod deosebit, dar ieri a fost perfecta).

Voi ce ati redescoperit astazi?
Felina
Dupa un an jumate de strainataturi am descoperit un magazin polonez si acolo surpriza - tedi! Da ii zice altfel in poloneza, dar ambalajul si produsul sunt identice. Mama ce-am intrat in el - imi place la nebunie cel cu zmeura.
Cla
Nu astazi, dar acum vreo 2 săptămâni: Halviţă, originala di RO spoton.gif
Michelle
daaa,halvita sa traiasca ca scoate plombele laugh.gif
edit.scuzati cacofonia,eram euforica!
Cla
Am facut pt. mâine un Pörkölt si as avea chef de o salata de ardei copti.
Daca nu capat asa ceva, macar un mujdei de usturoi licklips.gif wub.gif
Tyra
As manca niste marmelada... aveti idee pe unde se mai gaseste in Bucuresti?
Aramis
Mai oameni buni, eu nu vroiam sa scrieti aici ce ati vrea sa mancati, dar ce ati mancat astazi (sau in trecutul apropiat) si nu ati mai mancat de tare mult timp smile.gif
Ca sa nu fiu offtopic, ieri am papat compot de mere drool.gif facut de bunica biggrin.gif a fost tare, tare bun...
Cla
Scuze Aramis, cred ca am luat-o razna având asa o pofta... licklips.gif sorry.gif

La românul de unde-mi cumpar cârnatii, micii, pufuleti + halvita am gasit zacusca, pufarina, floricele, seminte de dovleac, de floare, halva, Eugenia, baton cu lapte, toate importate din RO. smile.gif
Aramis
Astazi am papat o gogoasa cu crema de capsuni. Nu stiu ce mi-a venit sa imi iau cu capsuni, dar a fost bunuta (de duminica tot vreau sa imi iau gogosi tongue.gif )
Tyra
Azi am mancat din nou paine cu unt, branza sarata si gem (impreuna). Unul din mic dejunurile mele preferate. Chiar uitasem ce mult imi place combinatia asta. drool.gif
Cla
Mai stiti cum se face salata de varza acra?
Se taie varza (daca e inca sub forma de capatana), altcumva se scoate direct taiata din doza sau borcan.
Se pune ceapa, usturoi, boia de ardei, se învârte toata treaba, gata.

Pofta buna! smile.gif
Aramis
Ciocolata Bounty... nu am mai mancat de cativa ani buni iar astazi mi-am cumparat biggrin.gif (de obicei iau Twix, Mars sau altceva...)
Serenity
Eugeniile! biggrin.gif Unul din sponsorii chestiei in care am fost implicata zilele astea a "donat" organizatiei peste 100 de bax-uri de eugenii. De foame am ajuns sa mancam eugenii cu salam.. rofl.gif

Iar anul trecut am redescoperit Cipi Ripi. Ciocolata de la sarbi care mi se parea atat de buna inainte de '89.
Endgegner
Am gustat si eu acu cateva zile un Eurokrem...ca si creme si ca si ciocolata...nu-mi pot imagina ca mi-a placut ciocolata Eurokrem acum 18 -19 ani
Serenity
Ei, hai ca nu e asa rea... tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.