Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Provocare 2
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Accesul este liber in acest topic, inclusiv moi. Tigrulor, imi sunteti dragi dar nu-s important, repet. Am deschis topicuri sucite, recunosc. Le-am deschis insa din dragoste pentru un alt mod de gandire. Nu se va intampla maine, sunt convins. Dar poate la anul sau poate chiar poimaine da. Da, da, da. Dumnezeule, sunt atat de multe prejudecati, atat de multe mituri prafuite! Iar voi sunteti plini de talent, aveti simtul umorului, sunteti ghidusi sau gravi sau tragici. E clar, si o spun dupa ce de cativa ani tot analizez Hanul, ca dintre voi cel putin un tigru va face un pas inainte. Poate ca toti. Indiferent cine sunteti, indiferent ce misiuni aveti ca fiinte, ca personaje, ca persoane, ca personalitati, indiferent de misiunile institutionale sau culturale sau politice sau militare sau religioase pe care vi le-ati asumat sau la care reflectati inca daca vi le asumati sau nu. Am deschis Provocare 2 pentru ca aveti curajul de a fi provocati. OK, vreti sa-l buliti pe nemernicul obeist? Uuups, asa sa fie. Oricare ar fi misiunea voastra, cred intr-o straluminare a voastra intima si profunda. Nu sunt poet. Ar fi fost simplu daca eram poet. Si nu sunt pentru ca nu contez. Pe cine sa numesc dintre voi anume? Pe Minerval, pe Erwin, pe March sau pe cine? Toti imi sunteti dragi. Va iubesc molecular. Sunt convins ca Provocarea nu va este straina, nu cred ca vreti doar sa fiti tulburatori ci inaintemergatori. Daca vreti sa fiti tulburatori si ghidusi, OK, e haois dar nu face priza la Istorie. Sunt multi tineri in Han, de toate varstele, care pot deveni Lideri. Se citeste asta intr-un mod mai straniu, se intelege.

OK:
1, Tigri sunt coduri de bare.
2. Meduzele sunt valuriri. Dar mai mult decat ata, sunt expresia topologiilor discrete ale spatiului. TDS-urile vorbesc si despre miscarile din politica, si din societatile discrete sau secrete, despre miscarile astronomice, despre miscarile iluzorii si asa mai departe, valurit.


Ovidiu Bufnila
Ma gandesc sa facem un pas inainte. Oare aceiea dintre voi, pasionati de IMAGINE, ar putea gandi, IMPREUNA, o noua idee despre IMAGINE? In acest caz, aici in Han, s-ar putea naste o echipa informala de analiza a IMAGINII dintr-un punct de vedere nou, surprinzator. Desigur, va puteti alege acel domeniu de IMAGINE care va este pe potriva si placere. De ce nu, la urma urmei? Poate ca fundamentati, aceasta echipa, o Idee, un Concept original. De ce nu?

Ovidiu Bufnila cu prietenie.


PS: As vrea, de fapt, o fac: va multumesc frumos pentru incurajatri, pentru atentionarile prietenoase si navigatoare, pentru invatamanitele voastre. Recunosc, imi sunteti dragi. Dar pe drept cuvant repetarea unui asemenea masaj ar [putea duce fie la instructionarea unui RIDICOL fie a unei binemeritate PENALIZARI. Pentru prima oara astazi mi-am prilejuit o hoinareala prin topicurile despre PENALIZARI. Cred ca intr-un fel am fortat un pic lucrurile. O sa incerc totusi sa ma opresc. Am incercat de multe ori, plin de ghidusie. Dar aceste timpuri sunte ale voastre, tigrilor din Han. Next Generation trebuie sa se afle navigatoare in splendoarea ei. Uuuups, e randul vostru. Au dreptate cei care vor sa deschida Arhipelagul Imaginii catre alte idei, catre alte experiente, catre alte intelesuri. Eu sunt doar o biata meduza aruncata de colo, colo de vanturile tainice ale Ascunsului Plan Al Lumii. Neimportant. Dar asta deja pare sa fie o indreptare ridicola. O sa-mi fie dor de voi. Stiu ca aveti cu totii identitati reale, ca sunteti colorati in fel si chip, inalti, scunzi, talentati si insurgenti, oameni ca si mine si invers.

Sunt intr-adevar navigator. Am prins furtuni pe marea cea adevarata de-adevaratelea, la prova, langa Obiectele Fictionale ale RAZBOIULUI. E un ICAN ascuns aici.

Nu ar fi intelept sa zic_ca am incecrat sa va provoc. Ar fi o prostie sa ma cred astfel. Nu stiu daca gresesc, imi asum greseala, desigur: in forumurile unde am fost banat, in sfarsit le gasiti pe google, am facut tot felul de incercari pentru care, in cele din urma, am fost fundat. Cred ca moderatorii i administartorii de acolo aveau dreptate. Trebuie s-o recunosc.

DAR! Va spun dintr-o stranie si aiuritoare experienta in Domeniile Imagini, invatati-va sa VA ASUMATI RISCUL DE A RISCA.

Poate ca numai asa veti creste mari.


Imi sunteti foarte dragi dar asta nu va ajuta in nici un fel. Ma ajuta poate numai pe mine.

thumb_yello.gif

Ovidiu Bufnila
cu prietenie tuturor
Felina
Domnule Bufnila, mie personal mi-ai devenit drag in timp, vazandu-ti eforturile de a ne face sa pricepem ceva, intr-o limba total necunoscuta noua. La inceput am avut senzatia ca faci spam, ca-ti bati joc de noi oarecum mascat de seriozitate. In final, datorita energie tale nesecate am ales sa cred ca nu esti doar ticnit, ci neinteles, si asta dinadins.


Cand vei denumi notiunea de valurire in cuvinte cat se poate de cunoscute unor oameni de nivelul nostru, atunci va fi cu putinta dialog.

In rest, atata timp cat totusi topicurile si posturile marca Ovidiu Bufnila nu ofenseaza pe nimeni, nu vei fi exclus din aceasta comunitate.

toate cele bune!
Erwin
Felina:
QUOTE
Cand vei denumi notiunea de valurire in cuvinte cat se poate de cunoscute unor oameni de nivelul nostru, atunci va fi cu putinta dialog.


oamenii "de nivelul nostru" ar face bine sa renunte la "mituri prafuite" si la ce au invatat in "scoala de tip fabrica"! Teoria Universului Valurit e asa cum o vom construi noi, nu-l intreba pe Ovidiu. El doar semnaleaza Imagini pline de continut ca sa le dezlegam ICAN-ul noi insine. Ai priceput ceva? Nu-i nimic, elibereaza-ti imaginatia de dogma descrierii in cuvinte cunoscute...

Ovidiu este important pentru ca este prietenul oamenilor de actiune, creatori, navigatori... incearca sa ne trezeasca din amortire, sa vedem cealalta fata a lumii, misterul conexiunilor ciudate, tainic valurite, dar care fac lumea sa se miste, sa progreseze, sau pur si simplu sa imagineze viitorul (sa-l reinventeze) rolleyes.gif

Ovidiu Bufnila
QUOTE (Felina @ 12 Apr 2006, 06:23 PM)
Domnule Bufnila, mie personal mi-ai devenit drag in timp, vazandu-ti eforturile de a ne face sa pricepem ceva, intr-o limba total necunoscuta noua. La inceput am avut senzatia ca faci spam, ca-ti bati joc de noi oarecum mascat de seriozitate. In final, datorita energie tale nesecate am ales sa cred ca nu esti doar ticnit, ci neinteles, si asta dinadins.


Cand vei denumi notiunea de valurire in cuvinte cat se poate de cunoscute unor oameni de nivelul nostru, atunci va fi cu putinta dialog.

In rest, atata timp cat totusi topicurile si posturile marca Ovidiu Bufnila nu ofenseaza pe nimeni, nu vei fi exclus din aceasta comunitate.

toate cele bune!

Inghitirea nu este nici pe departe un act mecanic, umplerea unui interior cu ceva, cu un specific. Inghitirea, din punct de vedere imagologic pare sa fie o valurire a imaginilor. Sa incercam sa iesim afara din Universul nostru si sa-l privim. Ar putea sa ne apara oare ca o Imagine Magica? Si atunci toate actiunile, procesele nu le-am putea privi ca pe niste valuriri imagologice?

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine

http://www.cosmiccafe.com/ovidiu.html
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.