Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Caut O Carte...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Arlequine
aici propun sa ne varsam oful in materie de "la naiba in catunul meu nu se gaseste nicaieri".

pentru inceput, eu caut cartea lui Fernando Pessoa, "Livro do Desassossego", in romana tradusa de Dinu Flamand "Cartea Nelinistirii". din cate stiu a aparut la editura fundatiei culturale romane. daca o gaseste cineva in vr`un anticariat, sa`mi dea va rog de stire, platesc evident +eterna recunostinta cool.gif
mai caut si poezii, daca stie cineva de existenta unei editii bilingve, ar fi minunat smile.gif

factura
Ai gasit cartea? blink.gif
Arlequine
am o promisiune.. santa1.gif
factura
voiam ca fiu eu mosu... wink.gif
horia
QUOTE(factura @ 14 Dec 2006, 07:14 PM) *
voiam ca fiu eu mosu... wink.gif


M-ar interesa si pe mine aceeasi carte. O tot caut si nu am dat de ea. Multumesc frumos.
Aramis
han.gif Horia smile.gif
Te asteptam sa descoperi fiecare camaruta de pe aici wink.gif
Gea
Buna, tooot caut si eu demult "Un om sfarsit" , Giovanni Papini si Durrenmatt, "Pana de automobil"

Stie cineva vreo adresa?

Mercik mult!!
Mihai
Buna, Gea! smile.gif
O cauti in format virtual sau in format tiparit?
In format tiparit am eu "Pana" - a aparut la editura Humanitas.
Gea
Multumesc, Mihai, caut in format electronic, in principal.. Dar o sa vad daca se mai gaseste in libraria Humanitas.

Mercik si numai bine!!
Gea
m'am interesat...dar nu mai e.


dar stiti vreun link spre Sylvia Plath, orice?? (in limba rom) . Am avut un volum de versuri in casa, dar s-a pierdut, asa cum am pierdut alte zeci de carti imprumutate si......
iniya
Buna seara! E adevarat ca am tras chiulul, dar am revenit in speranta ca sigur ma veti ajuta.
E vorba de james joyce-ulise . Sincer nici o librarie nu are varianta in romana (cel putin eu nu am gasit). Sper sa nu fi cautat indeajuns si sa ma ajutati imi doresc mult sa o am .
exergy33
Buna Iniya smile.gif,

si bine ai revenit la Han.

In cazul in care te intereseaza, varianta electronica a cartii tradusa in limba romana, format Word, o poti descarca de aici :

DivShare File - James Joyce - Ulise.zip
Aramis
Lume, lume, are cineva ultima carte din seria Twilight? sorry.gif
standing_stone
caut si eu Opere Complete, de C-tin Dobrogeanu Gherea, Vol 3. Il are cineva in format electronic?
Nefertiti
Unde îl pot găsi pe faimosul Don Quijote?
Cla
Pe undeva prin Olanda, cica înca se mai bate cu niste mori de vânt... biggrin.gif
Dar acum fara glume. Nefe, s-a tradus Ephraim Kishon pe româneste? unsure.gif
Nefertiti
Îmi recomandă cineva o carte despre căderea Imperiului Roman? Un fel de analiză istorică. Serioasă.
Rovaniemi
QUOTE(Vera @ 10 Apr 2011, 08:05 PM) *
Îmi recomandă cineva o carte despre căderea Imperiului Roman? Un fel de analiză istorică. Serioasă.



În afară de "clasicul" lui Edward Gibbon? care însă este scris acu aproape trei secole ...
Nefertiti
Păi nu o ştiu, nu am citit nimic pe tema asta încă, de asta întrebam. Cum îi zice? Şi aş prefera chestii traduse, că lucrez prea mult cu engleza şi sunt sătulă de ea până peste cap...
Marduk
"Istoria Imperiului Roman" Edward Gibbon e cea mai buna, pe care am citit-o.

P.S. thumb_yello.gif Rovaniemi, recunosc ca m-ai surprins, chiar ai citit cartile astea?
Nefertiti
Merci, o caut. smile.gif
Marduk
As putea sa ti-o dau eu, da niste zahar nu vrei? mwah1.gif
Nefertiti
Zahăr? laugh.gif
March
QUOTE(Vera @ 10 Apr 2011, 08:05 PM) *
Îmi recomandă cineva o carte despre căderea Imperiului Roman? Un fel de analiză istorică. Serioasă.

Daca nu vrei cumva vreun tratat pe mii de pagini, uite poti citi " ROMA - O istorie inedita" de Indro Montanelli.( editura Artemis, Bucuresti ) . Pe parcursul a 400 de pagini autorul a avut ambitia de a pune istoria romanilor, ramasa pana atunci in Italia monopol academic, la indemana marelui public.
Bluish Fox
Caut cartea "The years of rice and salt" de K. S. Robinson, tradusa in romana. Stie cineva unde pot sa o gasesc?
Melancholya
QUOTE([b]Bluish Fox[/b] @ 13 Dec 2011, 05:19 PM) *

Caut cartea "The years of rice and salt" de K. S. Robinson, tradusa in romana. Stie cineva unde pot sa o gasesc?


Bluish Fox, din pacate din cate am inteles, desi cartea s-a lansat in 2002, nu s-a tradus pana acum si in Romania. Tot ce exista de Robinson in romana e trilogia "Marte rosu", care a fost publicata la editura Nemira. In rest, "The years of rice and salt" nu poti sa o gasesti decat in engleza, in format digital sau de cumparat. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.