Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Mihai
Ei bine, nu chiar acum, dar in aceasta perioada. Cititi vreo carte? Care anume?
black ice
Chiar azi, de ziua copilului biggrin.gif am primit Manualul Razboinicului Luminii de Paulo Coelho. Am inceput deja sa o citesc. Prima impresie este buna. Imi aduce aminte de Arta Razboiului de Sun Tzu.
Mistinguett
Cum sa te lasi de fumat de Alan Carr. Cica i-a ajutat pe multi sa se lase. Sunte deja la jumatate si tot ce am aflat pana acum este ca un fumator este dependent de tutun. Thank you very much. 50.gif Stiam si eu asta.

O sa revin cand ajung la alte carti mai interesante.
Eliza Doolittle
Terapia de David Lodge. De abia am inceput-o. Mie imi place Lodge foarte mult.
Mihai
[Off-Topic] Bine ai venit la Han, Eliza! smile.gif
Eliza Doolittle
Multumesc si bine v-am gasit pe toti! Ieri am cumparat, si am rasfoit wink.gif Zenobia - Gelu Naum, auzisem lucruri bune. La o prima vedere este ceva mai putin pasionanta decat credeam. Dar este doar o prima impresie.
ypsilonalpha
Sfirsitul Jocului - Bruce Bethke; e un roman cyberpunk plin de umor, care ia in raspar si-n deridere falsele ierarhii profesionale, viata amarita opusa cu super-viata din spatiul virtual, s.a.m.d. nimic incrincenat, ca-n alte creatii de gen; am ris tinindu-ma cu miinile de burta citind-o, iar la sfirsit am stat sa meditez la ceea ce vrea sa spuna autorul. Macar si numai pentru asta si merita efortul de a fi citita.

(Se pare ca Bethke asta, de care eu nu auzisem pina acuma, e cel care a folosit intiia data intr-o povestire termenul de "cyberpunk").
Dianna
Prey de Michael Crichton. El a scris Jurassic Park, Andromeda Strain, Timeline, etc. Imi place cum amesteca SF cu facte. Te face sa crezi ca tot ce citesti e adevarat. Pe de alta parte, am mai citit si Aventurile lui Habar-Nam si ale Prietenilor Sai biggrin.gif (cand eram de 4-5 ani) wink.gif
ypsilonalpha
Hopa! stai asa! Ce-i cu Prey asta, e un roman nou aparut cumva, ca n-am auzit de el? (intreb fiindca ma intereseaza mult tot ce-a scris baiatul asta - ba chiar imi si place smile.gif ).
Dianna
E cel mai nou roman scris de el, dupa Timeline. Am primit-o de la fratele meu, de Craciun. biggrin.gif Este vorba de niste microorganisme create de niste cercetatori. Organismele astea sunt ca niste "roboti" microscopici care, impreuna formeaza o camera de luat vederi. Vroiau sa-i foloseasca in medicina sa se uite la inima, la vasele de sange, etc. Cativa pounds de organisme din astea "scapa" din laborator si incep sa formeze roiuri (ca albinele). Cartea asta a reusit sa ma sperie, dar intr-un mod destul de bun. blink.gif
genicon
QUOTE (Mistinguett @ Jun 4 2003, 12:12 AM)
Cum sa te lasi de fumat de Alan Carr. Cica i-a ajutat pe multi sa se lase. Sunte deja la jumatate si tot ce am aflat pana acum este ca un fumator este dependent de tutun. Thank you very much. 50.gif Stiam si eu asta.

Iti recomand, Misti, daca nu ai citit deja, "Juriul" de John Grisham... S-ar putea sa aiba mai mare efect asupra ta decat terapia aia despre care zici... Nu de alta, dar si eu sunt un fumator inrait, si m-a pus rau pe ganduri cartea asta (insa, eu nu voiam sa ma las biggrin.gif )
Carmi
Dah Geni, Grisham ....am citit aproape toate cartile lui.Si sunt chiar reusite dupa moda americana. S-au facut ecranizari de succes la Firma, Cazul Pelican, Clientul....
sunt genu de carti care te tin cu sufletu la gura si dupa mine sunt niste excelente senariii de filme cu happy-end.
Momentan citesc Viata ca o prada......
ypsilonalpha
QUOTE (Dianna @ Jun 13 2003, 03:36 AM)
E cel mai nou roman scris de el, dupa Timeline. Am primit-o de la fratele meu, de Craciun. biggrin.gif Este vorba de niste microorganisme create de niste cercetatori. Organismele astea sunt ca niste "roboti" microscopici care, impreuna formeaza o camera de luat vederi. Vroiau sa-i foloseasca in medicina sa se uite la inima, la vasele de sange, etc. Cativa pounds de organisme din astea "scapa" din laborator si incep sa formeze roiuri (ca albinele). Cartea asta a reusit sa ma sperie, dar intr-un mod destul de bun. blink.gif

He he, cautat pe Internet, gasit cartea in format electronic, downloadat. Am inceput s-o citesc, am trecut de jumate. Good novel, abia astept sa vad ce se intimpla pina la sfirsit. (De fapt stiu ce o sa se intimple, o sa am ochii rosii ca dupa sudura ...)

Mersi Dianna pentru hint wink.gif
cristoi
QUOTE (Carmi @ Jun 13 2003, 08:14 PM)
Dah Geni, Grisham ....am citit aproape toate cartile lui.Si sunt chiar reusite dupa moda americana. S-au facut ecranizari de succes la Firma, Cazul Pelican, Clientul....

Dupa parerea mea (si eu sunt mare fan Grisham) nu cred ca se compara vreuna cu Testamentul...
Pe mine m-a marcat profund cartea aceea.
Carmi
Mie cea mai buna mi s-a parut Omul care aduce ploaia.a fost prima mea carte citita din seria cartilor lui Grisham....apoi mi-a placut mult Clientul.Testamentul are un final mult prea neasteptat si nici chiar un happy end clasic, dupa mine e cel mai diferit de celelalte. Si unde mai pui ca descrierile de natura iti pun imaginatia la treaba..... Cristoi ai citit al 13 lea jurat ?? eu n-am avut inca ocazia s-o gasesc(si sa-mi si permit s-o iau:) ) daca da....ce parere ai?
Momentan citesc critica literara....Mircea Martin "Complexele literaturii romane"
Carmi
Va place Gabriela Adamesteanu? Am citit Dimineata Pierduta un roman pe care autoarea il considera perfect din puctul ei de vedere. vi-l recomand daca v-a placut Marcel Proust sau Hp Bengescu
black ice
Pe cei doi mentionati de tine n-am avut inca placerea sa-i lecturez insa l-am citit pe Camil Petrescu wink.gif

Imi spui, te rog, la ce editura ai gasit romanul respectiv?
Carmi
Buna
Black ice,
romanul Gabrielei Adamesteanu a aparut in 1997 in colectia 100+1 capodopere ale neamului romanesc.
Colectia asta isi propune sa publice toate romanele de valoare romanesti.Sunt relativ accesibile. ....mi-ai facut o surpriza placuta lectura usoara!
tu ce-mi recomanzi?? smile.gif
black ice
Buna smile.gif
Mersi de info, dupa ce termin cu examenele voi da o raita prin librarii smile.gif

Recomandari privind acelasi gen?
Daca n-ai citit inca recomand "Patul lui Procust" sau "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" de Camil Petrescu sau ceva mai frumos, in opinia mea, Ulise de James Joyce.

Lectura placuta si tie!
mogaldeatza
De curand am terminat Ianus de Eugen Barbu. Am citit-o de doua ori si cred ca va urma si a treia.
Ciudat, pentru ca nu-mi placea foarte mult stilul autorului, dar cartea asta are ceva aparte.
De curiozitate a mai citit-o cineva?
Carmi
BlackIce un hint:
daca vrei sa gasesti cartea caut-o mai bine la biblioteca....cred ca s-a cam epuizat din 97 laugh.gif
Pe Camil Petrescu l-am citit in a 11 si l-am avut subiect de examen la faculta.....
Dar ca sa-ti faci si o alta parere despre CP cauta in librarie sau la bib "Nu" de Eugen Ionescu......vei vedea o cu totul alta perspectiva a lui CP wink.gif (cartea "nu" a aparut la humanitas)
Ianus de EB ???hmmm ar trebui sa-l citesc.......desi sincer doar o data sau de 2 ori am auzit pomenindu-se de carte....daca Mogaleata zice ca e buna........oricum mi-a placut Groapa.
mogaldeatza


Carmi, eu zic ca merita citita,e un fel de radiografie a vietii intelectualitatii
da nu la modul plicticos/politicos cool.gif
gand
Narcis si Gura de Aur - H.Hesse
black ice
Excelenta cartea gand. Am citit-o acum cateva luni bune si stiu ca m-a impresionat....

Acum citesc trilogia Caile Libertatii de J.P.Sartre. Sunt la al doilea volum dar nu sunt prea incantat de cum se prezinta situatie de pana acum - ca sa zic asa.
Greena
Salutare tututor.
Si mie mi-a placut muuult "Narcis si Gura de Aur". Este prima carte citita de H.Hesse.
Dar pe primul loc oricum e "Lupul de stepa". wink.gif
Mihai
Bine ai venit la Han, krsna! smile.gif
Iarina
Zbor in bataia sagetii, Patapievici... omul asta te da cu totul peste cap. Cat a citit la viata lui, nu-mi vine sa cred... si ce mai carti...
ypsilonalpha
Philip K. Dick - Ubik (re-citire, dar nu conteaza).
Mistinguett
Blackwood Farm - Anne Rice. Imi place mult.
black ice
Misti, cartea respectiva are vreo oarecare tangenta cu mai vechiile carti scrise Anne Rice (ma refer la Cronici) sau e complet alt stil/subiect/etc?
Lilith
Re -re-re... citesc Nietzsche .
Mistinguett
Black ice, funny you should ask, am terminat cartea acum 2 zile - da, e cea mai recenta din Cronici. Si mai bine de 90% din carte este povestea unei familii bogate din New Orleans, iar povestitorul ei, Tarquin, m-a facut sa ma gandesc la tine biggrin.gif Nu stiu de ce, poate asa imi place sa mi te imaginez eu. Cum? citeste cartea wink.gif
mariusd_bn
Turnurile Gemene de Robert David.

Aparut la Editura Omniboks din Satu-Mare, volumul "Turnurile Gemene", de Robert David, prefatat de Liviu Radu, contine o serie de proza fantastica, povestiri publicate de-a lungul ultimilor zece ani în diverse ziare si reviste românesti. Piesa care da titlul volumului a aparut la sfârsitul anului 2002 la Ed. MediaTech din Iasi, în antologia “Alte lumi, alte legende” si a fost bine primita de critica.
Figaro
Recitesc Bujor Nedelcovici.
Carmi
momentan citesc Bunavestire de n Breban
ypsilonalpha
Bernard Werber - Imperiul ingerilor
cameron
Acum..citesc "Patul lui Procust" Camil Petrescu
Coleho - "La raul Piedra...".si astept sa apara in Romania "11 minute"..dar mai este pana in septembrie
Greena
"Portretul lui Dorian Gray" - O.Wilde. Frumos smile.gif
cameron
Pascal Bruckner - Luni de fiere.
Socanta carte. Iti trebuie curaj sa citesti fiecare pagina..
necromanc
Pe Aripile Vantului | Vol.2 - Margaret Mitchel
mogaldeatza


Recitesc Absentii -Augustin Buzura .


Copernic
Ca sa fiu in ton cu "re-citescul" proverbial de cliseistic, declin ca recitesc, la randu-mi, pentru a doua oara exceptionala carte "O viata de om", apartinand marelui carturar Nicolae Iorga.
Merita sa o cititi si voi, daca nu cumva deja ati citito.


Martorul Ratiunii!
-------
AVE!
-------
cameron
As vrea sa recitesc "Cronica de familie" - Petru Dumitriu,..dar din pacate nu o mai gasesc..
^Jimmy^
In momentul asta eu citesc o carte OZN: Misterul Ummitilor de Jean Pierre-Petit caci ma cam pasioneaza genul.Imi plac si SF-urile(mai ales Asimov) smile.gif
mogaldeatza

Citesc "Cei frumosi si blestemati" S Fitzgerald.
Deocamdata mi-a lasat un gust amar.
black ice
Am citit de Mircea Eliade - Nunta in cer si de Turghieniev - Fum, saptamaniile trecute si am ramas placut impresionat de amandoua. Totusi, daca ar fi sa recomand ceva, Nunta in cer as zice. E excelenta cartea.

Din zona SF autohtona am citit cartea D-lui Sergiu Somesan - Cadouri de Craciun. Nu mi-a placut deloc. Din toate povestirile sale cel mai mult mi-a placut Timidul. Cred ca este singura creatia care ar fi meritat sa fie titlu de volum, in opinia mea.
Elle_G
"intoarcere in bucurestiul interbelic" - ioana parvulescu. o recomand tuturor, la orice ora si pentru orice varsta!

[si apropo, mogaldeatza, mie mi-a placut "cei frumosi si blestemati", desi cred ca "the great gatsby" si "tender si the night" sint net superioare, desi reflecta oarecum aceeasi realitate]
cameron
cautand ceva..acum la ora asta nepotrivita pentru cautat..am gasit doua carti pe care TREBUIE sa le recitesc..
Lista lui Schindler (Th.Keneally), si Orizont pierdut_Shangril-la (J.Hilton)..
Ares
Sa ma bag si eu biggrin.gif
Citesc in paralel urmatoarele - Guy Gavriel Kay - Lions of Al-Rassan (un fantasy istoric), Tolkien - A bigraphy (exact ce spune titlul... foarte interesanta) si de relaxare generala - Star Trek - TOS - Probe
Uh, cam atat... Momentan smile.gif
ypsilonalpha
Sebatian A. Corn - 2484 Quirinal Ave 9 (asta pe hirtie) si Michael Crichton - Airframe (e-book)

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.