Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Maria, Mama Lui Isus
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
noi
QUOTE(papy @ 5 Nov 2008, 09:04 PM) *
Nu merge! Nu scrie despre Iosif ca ar fi avut mai multe neveste. Ar fi speculatie grosolana. Atunci putem spune ca Maria era hermafrodita? Ca nu scrie ca nu era!
Hai sa fim seriosi.....

Papy, merge foarte bine. Ca nu erau fratii naturali ai lui Iisus reiese din mai multe episoade. De ex fuga in Egipt care s-a intamplat cand Iisus avea 12 ani. Pleaca doar Iisus, Maria si Iosif. Daca aveau si alti copii
nu i-ar fi lasat acasa sa fie omorati, nu? Deci pana la 12 ani cel putin nu a avut frati. Apoi la rastignire, Iisus o incredinteaza pe Maria ucenicului Ioan. De ce daca ea ar fi avut alti copii care sa aiba grija de ea?

Deci e clar ca fratii din Biblie sunt de fapt veri sau rude apropiate. Cum interpretezi citatul asta? "La fel, sora Maicii Lui, Maria sotia lui Cleopa, care stćtea cu ea la piciorul crucii Domnului (John 19:25)"
Chiar crezi ca Maria (mama lui Iisus) avea o sora pe care o chema tot Maria? Nu, cuvantul sora e folosit in sens mai larg, pur si simplu.
Clopotel
Draga Abis,
Pai dintre voi doi, tu mi s-a parut ca esti mai agresiv...

Mai agresiv in ce sens? Ca spun mai hotarat ce sustine crestinismul sau ca NU folosesc cuvinte obscene gen "penetrare" mai ales cand e vorba de cele sfinte...
Deci pana la urma inteleg ca nu te deranja repetitia asa cum sustineai initial...

Ce vrei sa spun mai mult decat atat ca sa fii multumit ca l-am contrazis pe papy?

rofl.gif Eu nu am nevoie ca tu sa-l contrazici pe Papy, ca se contrazice el singur. Apoi e si el ateu de-al tau, deci nu prea vad cum poti sa-l contrazici in cele sfinte. Dovada lui despre Dumnezeu si despre cartile sfinte este exact aceea pe care o ai si tu, adica niste carti. Inteleg ca el s-a oprit la una, dar nu am inteles de ce pe celelalte nu le sustine aici, desi si acelea aduc aceleasi dovezi despre Dumnezeu... Poate Coranul il sustine mai mult pe forumul de islam, incercand sa-i convinga pe musulmani ca nu e cum zic ei, ci cum zice el interpretand Coranul dupa a lui ureche...
QUOTE
QUOTE
Pentru ei (ateii), un barbat si o femeie care stau mai mult decat o noapte sub acelasi acoperis, au facut musai impreunare

Asta-i o minciuna, ateii nu afirma asa ceva.

Nu afirma despre ei, dar despre altii, de ce afirma asa cum faci tu in topicul de fata?
QUOTE
QUOTE
Ei (ateii) trec totul prin prisma patimilor lor, gandind ca daca ei nu pot face asta, adica sa se infraneze, nimeni nu poate.

Si asta-i o minciuna, cand afirmi ca ateii nu pot sa se infraneze.
Pai si atunci de ce nu-i crezi pe altii cand afirma asta?
QUOTE
QUOTE
te infranezi de la o dorinta trupeasca, dorinta care, in cazul Fecioarei Maria nici nu exista, devreme ce era plina de Har si ea era daruita numai lui Dumnezeu

Dorinta apare atunci cand "comanda" glandele, hormonii... Poti raspunde dorintei sau nu, dar de aparut, nu are cum sa nu apara, daca organismul functioneaza normal. Pur si simplu nu poti controla aparitia dorintei, in cazul in care esti sanatos dpdv medical.

Gandirea asta confirma exact ce-ti spuneam mai sus, anume ca ateii gandesc prin prisma neputintei lor...
Si nu inteleg ce legatura are aici medicina... Crezi ca tu esti sanatos dpdv medical? Daca da, cum de tu nu poti merge pe apa, sau sa faci pe un orb din nastere sa vada?!
Corpul unui om care are Har de la Dumnezeu este total sub controlul Harului si al Duhului... In acel corp hormonii si glandele nu-si mai fac de cap... Asta este ceea ce nu pot ateii intelege, si de aceea nici nu-i cred pe cei care pot face asa ceva, si ii banuie de ceva ce voi trupesti fiind faceti, asa cum faci tu si Papy fata de Fecioara Maria.
QUOTE
QUOTE
ce te face pe tine sa crezi ca nu exclude aceasta posibilitate, chiar casatoriti fiind, dar stiind ca este plina de Har si Domnul, Tatal copilului ei, era cu ea si niciodata nu a parasit-o

Pai daca nu scrie eu ce sunt vinovat?

Pai nu scrie nici despre Abis ceva, si peste 100 de ani cineva ar putea sustine ca existenta lui Abis este o minciuna ca nu scrie in Scriptura, chiar daca sunt destui care ar depune marturie ca l-au si vazut? Crezi ca doar cei cu Scriptura au dreptate?
QUOTE
Daca D-zeu este cu cineva, acela nu se poate casatori?
Relatia dintre Maria si D-zeu este relatia dintre credincios si zeu, nu relatia dintre sotie si sot...

Este mai mult decat o relatie dintre un credincios si Dumnezeu, caci nici un alt credincios nu a mai nascut pe Fiul lui Dumnezeu. Nici un alt credincios nu se poate numi Maica Domnului. Nici unui alt credincios nu i s-au mai inchinat ingerii din ceruri(cel putin eu nu stiu, daca tu stii da-mi un exemplu).
QUOTE
QUOTE
scrie ca, ea fiind deja cu un barbat de ceva timp, nu stia de el

Nu scrie ca stateau impreuna cand a ramas insarcinata. Dimpotriva.
Dimpotriva ce? Pai nu sustineti voi ca erau casatoriti? Cum se face ca doi casatoriti nu stateau impreuna?
QUOTE
Pe de alta parte, porunca era de inmultire. Atunci cand doi oameni au un singur copil nu cumva este vorba despre o scadere, nu despre o inmultire?
laugh.gif O nu! Nu incepe si tu sa strambi matematica cum face Papy... Deci, daca ai 2 oameni si ei fac 1 copil inseamna ca rezulta 3 oameni, matematic ai 2+1=3. Deci e adunare nu e scadere... hh.gif
QUOTE
Aici: chiar daca Iosif nu era tatal lui natural, era tatal lui in fata oamenilor, caci era ca un tata vitreg si se comporta ca un tata firesc, asa ca merita numele de tata. Se purta in fata oamenilor ca si cum ar fi fost altceva decat ceea ce era de fapt. Asta sustii tu.

Pai si tu cum te-ai comporta cu fiul tau vitreg? Nu ca un tata firesc?!
QUOTE
Maria era o jertfa?
Da, ea se daruise lui Dumnezeu, dar chiar parintii ei o daruisera lui Dumnezeu inca de la nastere, caci ea a fost rodul unei minuni a lui Dumnezeu, mama ei, Ana, fiind stearpa pana la batranete.
QUOTE
Tu de unde stii ca exista, cunosti cazuri?
Eu stiu numai un caz de astfel de familie, dar dintre cunoscuti, pot fi mai multi, numai ca ei nu spun nimic in public, decat numai duhovnicului lor. Din afara par familii obisnuite.

Draga Papy
Iti inteleg lipsa de argumente, si nimeni nu e de vina pentru asta afara de tine, insa nu este cazul sa inaintezi mai mult cu obscenitatile aici. Prin urmare, daca mai folosesti cuvinte cu tenta sexuala gen "penetrare", mai ales referitor la Pururea Fecioara Maria, iti voi sterge acel mesaj... Daca zici ca nu recunosti decat Biblia, atunci limiteaza-te doar la citate din Biblie, ca acolo nu gasesti asemenea cuvinte despre sfintii lui Dumnezeu... Sa nu zici ca nu ai stiut...
papy
QUOTE(noi @ 5 Nov 2008, 08:50 PM) *
Papy, merge foarte bine. Ca nu erau fratii naturali ai lui Iisus reiese din mai multe episoade. De ex fuga in Egipt care s-a intamplat cand Iisus avea 12 ani. Pleaca doar Iisus, Maria si Iosif. Daca aveau si alti copii
nu i-ar fi lasat acasa sa fie omorati, nu? Deci pana la 12 ani cel putin nu a avut frati. Apoi la rastignire, Iisus o incredinteaza pe Maria ucenicului Ioan. De ce daca ea ar fi avut alti copii care sa aiba grija de ea?

Deci e clar ca fratii din Biblie sunt de fapt veri sau rude apropiate. Cum interpretezi citatul asta? "La fel, sora Maicii Lui, Maria sotia lui Cleopa, care stćtea cu ea la piciorul crucii Domnului (John 19:25)"
Chiar crezi ca Maria (mama lui Iisus) avea o sora pe care o chema tot Maria? Nu, cuvantul sora e folosit in sens mai larg, pur si simplu.

Tu nu vii cu proba biblica, ci cu supozitii tarse de par, contrare Scripturii.

Matei 12


46Pe cīnd vorbea īncă Isus noroadelor, iată că mama şi fraţii Lui stăteau afară şi căutau să vorbească cu El.

47Atunci cineva I -a zis: ,,Iată, mama Ta şi fraţii Tăi stau afară, şi caută să vorbească cu Tine.``

48Dar Isus a răspuns celui ce -I adusese ştirea aceasta: ,,Cine este mama Mea, şi cari sīnt fraţii Mei?``

49Apoi Şi -a īntins mīna spre ucenicii Săi şi a zis: ,,Iată mama Mea şi fraţii Mei!

50Căci oricine face voia Tatălui Meu care este īn ceruri, acela Īmi este frate, soră şi mamă.``

Clar este specificata diferenta intre rudenia de sange si cea spirituala. Si scrie FRATI. Ce mai tot incolo si incoace.......... Scrie clar ca avea frati. Numai voi aveti adaugat la Cuvantul lui Dumnezeu in Biblia voastra ca sunt veri........ rofl.gif

Clopotel
Draga Papy,
QUOTE
Tu nu vii cu proba biblica, ci cu supozitii tarse de par, contrare Scripturii.

Tu ii spui lui Noi ca nu vine cu proba Biblica?! Pai el tocmai iti daduse cu adevarat proba biblica clara si precisa.

La Matei 12 nu se vorbeste absolut deloc de copii Pururea Fecioarei Maria, ci doar de fratii lui Iisus, frati care erau si 120 la un moment dat.
Sa facem o comparatie intre citate:
46Pe cīnd vorbea īncă Isus noroadelor, iată că mama şi fraţii Lui stăteau afară şi căutau să vorbească cu El
si
14 Toţi aceştia, īntr-un cuget, stăruiau īn rugăciune īmpreună cu femeile şi cu Maria, mama lui Iisus şi cu fraţii Lui.
15 Şi īn zilele acelea, sculāndu-se Petru īn mijlocul fraţilor (iar numărul lor era ca la o sută douăzeci), a zis:

rofl.gif Iata deci cati frati avea Iisus, si astea erau numai cei adunati acolo, afara erau mult mai multi...
Toti acestia erau copiii Fecioarei Maria? hh.gif
Dar de ce nu indici tu citatul in care se spune ca Fecioara Maria a mai avut alti copii? Pentru ca nu poti nu-i asa?! Tu aduci doar citate in care se vorbeste de fratii lui Iisus, dar nimic nu indica faptul ca acei frati ar fi avut vreo legatura cu Pururea Fecioara Maria. Sunt doar inventiile tale...
QUOTE
Clar este specificata diferenta intre rudenia de sange si cea spirituala. Si scrie FRATI. Ce mai tot incolo si incoace.......... Scrie clar ca avea frati. Numai voi aveti adaugat la Cuvantul lui Dumnezeu in Biblia voastra ca sunt veri........

Eu ti-am explicat de vreo 4 ori pana acum ce sens are in Scriptura cuvantul frate... Inseamna var, inseamna nepot, inseamna orice ruda apropiata...
Ca in exemplul: 8 Atunci a zis Avram către Lot: "Să nu fie sfadă īntre mine şi tine, īntre păstorii mei şi păstorii tăi, căci suntem fraţi.
Degeaba dogma ta zice ca Lot si Avram erau frati trupeste, ca nu erau. In fapt Lot era nepotul lui Avram.
Degeaba ti-a spus si Noi, si nu numai el, dar chiar poti citi clar in Biblie, ca pana la 12 ani se vede explicit ca Iisus nu a mai avut nici un frate sau sora, si ca pe cruce, Pururea Fecioara Maria a fost incredintata unui ucenic de-al Sau, nu unui fiu de-al ei, cum era firesc daca avea... Nimic nu conteaza din aceste lucruri evidente si clare, tu te iei doar dupa inventiile dogmei tale care culmea zici ca se sprijina pe Scriptura dar nu esti in stare sa spui de ce...



Dar daca tot am amintit de episodul cand Iisus era pe cruce:
25 Şi stăteau, lāngă crucea lui Iisus, mama Lui şi sora mamei Lui, Maria lui Cleopa, şi Maria Magdalena.
26 Deci Iisus, văzānd pe mama Sa şi pe ucenicul pe care Īl iubea stānd alături, a zis mamei Sale: Femeie, iată fiul tău!
27 Apoi a zis ucenicului: Iată mama ta! Şi din ceasul acela ucenicul a luat-o la sine.
(Ioan 19)
Pentru cei ce sunt interesati sa discutam si la subiect, nu doar de inventiile lui Papy, as remarca cateva lucruri...
- mama Lui si sora mamei Lui, Maria lui Cleopa, nu inseamna ca Fecioara Maria avea o sora dupa trup pe care o chema tot Maria. Asa ceva nu exista, caci nu poti numi doi frati cu acelasi nume. Asta lasand la o parte ca stim sigur ca Fecioara Maria nu a mai avut nici un frate/sora, Ioachim si Ana avand doar un singur copil, adica pe ea.
- cand i se adreseaza cu "Femeie", unii, (intotdeauna acesti unii sunt cei ce nu stiu de unde au luat Scriptura si de ce este inspirata de Dumnezeu, dar ei vorbesc despre ea), sustin doua lucruri gresite si chiar grotesti aici: ca adresandu-i-se cu "femeie" este o chestiune peiorativa si de putin respect, ceea ce este fals, evident, caci pe de o parte, El chiar si pe cruce fiind in chinuri, se interesa de ea, dandu-i mare cinstire si respect, iar pe de alta parte sustin ca daca ii spune "femeie" sigur nu mai avea cum sa fie fecioara. Si acest lucru este aberant si grotesc, caci si Eva a fost numita femeie si era evident fecioara in Rai fiind.
Şi a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele şi carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.
sau:
1 Şarpele īnsă era cel mai şiret dintre toate fiarele de pe pămānt, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. Şi a zis şarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu māncaţi roade din orice pom din rai?"
2 Iar femeia a zis către şarpe: "Roade din pomii raiului putem să māncăm;
3 Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Să nu māncaţi din el, nici să vă atingeţi de el, ca să nu muriţi!"
4 Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!


Iata de ce se numeste femeia femeie, chiar daca e fecioara, nu pentru ca nu ar mai fi fecioara.
Mai mult, chiar ingerul Domnului cand i s-a inchinat, i-a spus:Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvāntată eşti tu īntre femei., si evident, ea era fecioara.
- si acum lucrurile pe care doream sa le aduc in discutie: Iisus ii spune ei, aratand spre ucenicul Sau: "Iata fiul tau!" Putea sa-i spuna, iata pe cel ce va avea grija de tine, dar nu despre asta este vorba. "Iata fiul tau!" inseamna ca Iisus, i l-a incredinta pe ucenicul Lui, ei, si ea il va considera si il va trata ca pe un fiu.
Este acesta un lucru banal, sau fara semnificatie? Pentru ucenicii lui Hristos, evident ca nu...
- apoi zice ucenicului: "Iata mama ta!"... Daca era vorba doar ca sa aibe grija de ea, ii spunea simplu si direct: ucenicule, te rog sa iei pe mama mea, si sa ai grija de ea, ca este singura... Dar nu la asta se referea evident, caci a spus ca ii va fi mama, nu o persoana de care sa aibe doar grija. "Iata mama ta!" arata clar ucenicului lui Hristos, cine ii va fi mama si va avea grija de el ca o mama... Este si acesta un lucru banal si nesemnificativ? Pentru ucenicii lui Hristos evident ca nu, caci chiar El a indicat cine este mama ucenicului lui Hristos!
Cine are urechi de auzit sa auda!
- si evident expresia "a luat-o la sine" nu inseamna nicidecum ce inteleg tantricii, ci doar ca a luat-o in casa lui ca sa aibe intr-adevar grija de ea si sa-i fie ei ca un fiu, iar ea lui ca o mama.
abis
QUOTE(Clopotel @ 5 Nov 2008, 09:23 PM) *
Mai agresiv in ce sens?

In sens verbal, bineinteles.
QUOTE
ca NU folosesc cuvinte obscene gen "penetrare"

Asta nu-i cuvant obscen, uita-te si in dictionar. Ce cuvant crezi tu ca ar putea fi folosit in loc pentru a descrie actul sexual si care sa nu fie obscen?
QUOTE
Nu afirma despre ei, dar despre altii, de ce afirma asa cum faci tu in topicul de fata?

Si asta-i o minciuna. Ateii nu afirma despre altii, si nici eu nu afirm ceva de genul asta pe topicul de fata; eu spun doar ca nu sunt in biblie suficiente elemente pentru a trage o concluzie.
QUOTE
atunci de ce nu-i crezi pe altii cand afirma asta?

Si asta-i o minciuna. Nu mi-a spus nimeni ca a facut asta iar eu sa replic "nu te cred".
QUOTE
ateii gandesc prin prisma neputintei lor

Si asta-i o minciuna.
QUOTE
Crezi ca tu esti sanatos dpdv medical?

Conform ultimelor analize pe care le-am facut, am o sanatate destul de buna. Multumesc ca te interesezi. smile.gif
QUOTE
Daca da, cum de tu nu poti merge pe apa, sau sa faci pe un orb din nastere sa vada?!

Ce-are coada vacii cu stampila prefecturii? smile.gif
QUOTE
Corpul unui om care are Har de la Dumnezeu este total sub controlul Harului si al Duhului... In acel corp hormonii si glandele nu-si mai fac de cap...

Deci unui barbat care are har de la D-zeu nu-i mai creste barba si vorbeste subtire?!
QUOTE
Pai nu scrie nici despre Abis ceva, si peste 100 de ani cineva ar putea sustine ca existenta lui Abis este o minciuna ca nu scrie in Scriptura, chiar daca sunt destui care ar depune marturie ca l-au si vazut?

Daca nu scrie, oricine poate spune ca "din biblie nu rezulta ca abis exista" fara sa greseasca. Este exact ceea ce spun si eu. smile.gif
QUOTE
Pai nu sustineti voi ca erau casatoriti?

Asta-i alta minciuna. Arata-mi si mie, cu link, unde am spus ca Maria si Iosif erau casatoriti cand a ramas Maria insarcinata.

tu cum te-ai comporta cu fiul tau vitreg? Nu ca un tata firesc?!

Ca sa fiu tata vitreg trebuie sa ma casatoresc intai cu mama pustiului.

Eu stiu numai un caz de astfel de familie, dar dintre cunoscuti, pot fi mai multi, numai ca ei nu spun nimic in public

In cazul asta, imi pare rau pentru tine si pentru sotia ta. sad.gif
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
In sens verbal, bineinteles.
Nu, tu confunzi hotararea in a afirma Cuvantul lui Dumnezeu cu agresivitatea...
Imi aduci aici aminte de niste lucruri din Scriptura...
Ti le spun asa rapid, ca mai si lucrez la ceva acum...
36 Şi El le-a zis: Acum īnsă cel ce are pungă să o ia, tot aşa şi traista, şi cel ce nu are sabie să-şi vāndă haina şi să-şi cumpere.
37 Căci vă spun că trebuie să se īmplinească īntru Mine Scriptura aceasta: "Şi cu cei fără de lege s-a socotit", căci cele despre Mine au ajuns la sfārşit.
38 Iar ei au zis: Doamne, iată aici două săbii. Zis-a lor: Sunt de ajuns.
(Luca 22)
rofl.gif Intelegi hilarul intregii tarasenii?! Ucenicii chiar credeau ca le vorbeste de sabie fizica, el vorbind de cu totul altceva... De aceea cand ucenicii se pripesc si zic: "iata aici doua sabii", Iisus le raspunde sec: "Sunt de ajuns" hh.gif Pai ce putea sa le mai zica, daca asta pricepusera ei atunci?!
Dar noi stim ce inseamna sabie in sensul spus de Iisus:
Căci cuvāntul lui Dumnezeu e viu şi lucrător şi mai ascuţit decāt orice sabie cu două tăişuri, şi pătrunde pānă la despărţitura sufletului şi duhului, dintre īncheieturi şi măduvă, şi destoinic este să judece simţirile şi cugetările inimii,
si
Īn māna Lui cea dreaptă avea şapte stele; şi din gura Lui ieşea o sabie ascuţită cu două tăişuri, iar faţa Lui era ca soarele, cānd străluceşte īn puterea lui.

De aceea, unii doar cand vorbesti despre asta simt o oarecare agresivitate, dar te rog sa privesti cu atentie, si sa sesizezi ce fel de "agresivitate" este de fapt...


Hmmm... da' de cand esti tu asa sensibil, ma rog, ca pana acum te-am vazut foarte viteaz?! cool.gif
QUOTE
Asta nu-i cuvant obscen, uita-te si in dictionar. Ce cuvant crezi tu ca ar putea fi folosit in loc pentru a descrie actul sexual si care sa nu fie obscen?
Ala nu-i cuvant obscen?! Pai folosit in acest context, este nu numai foarte obcen, ci chiar dezgustator si hulitor...
Desigur ca si cuvantul "idiot" este in dictinar, dar totusi cand e folosit impotriva ta, sau a celor dragi tie, sau impotriva cuiva respectat si iubit de tine, cu totul altfel il percepi, nu-i asa?...
QUOTE
QUOTE
Nu afirma despre ei, dar despre altii, de ce afirma asa cum faci tu in topicul de fata?

Si asta-i o minciuna. Ateii nu afirma despre altii, si nici eu nu afirm ceva de genul asta pe topicul de fata; eu spun doar ca nu sunt in biblie suficiente elemente pentru a trage o concluzie.
Nu e nici o minciuna, faptul ca tu nu afirmi cutare lucru, asta nu inseamna ca alti atei nu o fac...
QUOTE
QUOTE
atunci de ce nu-i crezi pe altii cand afirma asta?

Si asta-i o minciuna. Nu mi-a spus nimeni ca a facut asta iar eu sa replic "nu te cred".

Iarasi nu este nici o minciuna, devreme ce vezi si singur ca altii o fac...
QUOTE
QUOTE
ateii gandesc prin prisma neputintei lor

Si asta-i o minciuna.

Imi pare rau sa-ti spun, dar nici asta nu-i minciuna, desi sincer as vrea sa fie... Vezi foarte bine, cum unii nici nu concep ca un barbat si o femeie, chiar luati in acte, si care stau sub acelasi acoperis, sa nu faca impreunare... Asta nu inseamna ca gandesc prin prisma neputintei lor? Sigur ca da...
QUOTE
QUOTE
Daca da, cum de tu nu poti merge pe apa, sau sa faci pe un orb din nastere sa vada?!

Ce-are coada vacii cu stampila prefecturii?
Pai tu vorbeai de sanatate medicala, cand eu vorbeam de puterea Harului...
QUOTE
QUOTE
Corpul unui om care are Har de la Dumnezeu este total sub controlul Harului si al Duhului... In acel corp hormonii si glandele nu-si mai fac de cap...

Deci unui barbat care are har de la D-zeu nu-i mai creste barba si vorbeste subtire?!

Pai e randul meu sa te intreb: Ce-are coada vacii cu stampila prefecturii? Oare Iisus si Apostolii nu aveau barba si vorbeau subtire?! hh.gif Asa-ti inchipui tu?!
QUOTE
Daca nu scrie, oricine poate spune ca "din biblie nu rezulta ca abis exista" fara sa greseasca. Este exact ceea ce spun si eu.

Bine, dar ce parere ai avea de cei care zic ca Abis este o inventie a lu' nu stiu cui, pentru ca nu scrie de el in Scriptura?
QUOTE
Ca sa fiu tata vitreg trebuie sa ma casatoresc intai cu mama pustiului.

Sa zicem ca esti doar logodit cu ea, cum te-ai comporta cu fiul tau vitreg? Ai avea tot atata grija de el, la fel ca si cu copiii vecinilor? Sau ai parea ca un tata natural in fata celor care te vad pe strada impreuna cu ei?
QUOTE
In cazul asta, imi pare rau pentru tine si pentru sotia ta.

ohmy.gif Pai de ce iti pare rau de noi?! Ca suntem foarte bine si avem de toate, slava Domnului... Cu credinta stam mai prost, e adevarat, poate de asta sa-ti para rau, e adevarat...
noi
QUOTE(papy @ 6 Nov 2008, 03:07 AM) *
Tu nu vii cu proba biblica, ci cu supozitii tarse de par, contrare Scripturii.

Pai ti-am dat exemple destule in care cuvantul frati nu inseamna frati ci un sens mult mai larg. Dar trebuie ignorate ca sa se potriveasca cu ce vrei tu sa spui smile.gif.

"Şi īn zilele acelea, sculāndu-se Petru īn mijlocul fraţilor (iar numărul lor era ca la o sută douăzeci)" 120 de frati?!
"Atunci a zis Avram către Lot: "Să nu fie sfadă īntre mine şi tine, īntre păstorii mei şi păstorii tăi, căci suntem fraţi." Avram si Lot nu erau frati!
" Şi stăteau, lāngă crucea lui Iisus, mama Lui şi sora mamei Lui, Maria lui Cleopa, şi Maria Magdalena" Doua surori cu acelasi nume?!

Si fuga in Egipt doar cu Iisus la 12 ani arata clar ca nu mai aveau copiii, nu e o speculatie. Si faptul ca ea a fost incredintata unui ucenic arata clar ca ea nu avea un alt fiu.

abis
QUOTE(Clopotel @ 6 Nov 2008, 01:15 PM) *
tu confunzi hotararea in a afirma Cuvantul lui Dumnezeu cu agresivitatea

In discutia dintre voi apar cam des diverse epitete care numai crestine nu sunt. La asta ma refer cand spun agresivitate: epitete denigratoare la adresa partenerului de discutie. Vrei sa-ti dau exemple?
QUOTE
De aceea cand ucenicii se pripesc si zic: "iata aici doua sabii", Iisus le raspunde sec: "Sunt de ajuns" Pai ce putea sa le mai zica, daca asta pricepusera ei atunci?!

Ceva de genul: "Dragii mei, nu ati inteles ceea ce am vrut sa va spun. Ca sa nu fiti in confuzie nici voi, nici cei care peste sute sau mii de ani imi vor citi vorbele, retineti ca indemnul meu nu este sa va inarmati pana in dinti, ci sa va aparati credinta cu cele mai bune argumente pe care le veti avea".
QUOTE
Desigur ca si cuvantul "idiot" este in dictinar, dar totusi cand e folosit impotriva ta, sau a celor dragi tie, sau impotriva cuiva respectat si iubit de tine, cu totul altfel il percepi, nu-i asa?

Daca m-ai numi "idiot" mi-ar fi clar ca am castigat disputa. Violenta (inclusiv violenta de limbaj) este ultimul refugiu al incompetentilor, apelul la violenta (inclusiv verbala) inseamna recunoasterea faptului ca nu ai alt gen de argumente. wink.gif
QUOTE
Nu e nici o minciuna, faptul ca tu nu afirmi cutare lucru, asta nu inseamna ca alti atei nu o fac

Atunci trebuia sa spui "unii atei". Nu "ateii".
Daca spui "ateii fac asta", iar eu iti arat unul singur care nu face ceea ce ai spus tu, inseamna ca afirmatia ta nu este adevarata.
Deci nu mai generaliza.
QUOTE
Iarasi nu este nici o minciuna, devreme ce vezi si singur ca altii o fac

Eu nu am vazut pe nimeni...
QUOTE
unii nici nu concep ca un barbat si o femeie, chiar luati in acte, si care stau sub acelasi acoperis, sa nu faca impreunare... Asta nu inseamna ca gandesc prin prisma neputintei lor?

Vezi ce-am spus mai sus: "unii" nu inseamna "toti". Cand spui "ateii gandesc nu stiu cum" generalizezi nepermis asupra tuturor ceea ce este valabil doar pentru unii dintre ei.
QUOTE
tu vorbeai de sanatate medicala, cand eu vorbeam de puterea Harului.

Sa mai citesc odata ce-ai scris: Crezi ca tu esti sanatos dpdv medical? Daca da, cum de tu nu poti merge pe apa, sau sa faci pe un orb din nastere sa vada?!
Are picioare scurte, Clopotel... laugh.gif
QUOTE
Oare Iisus si Apostolii nu aveau barba si vorbeau subtire?! Asa-ti inchipui tu?!

Eu nu-mi inchipui nimic. Tu ai spus ca nu le functiona sistemul endocrin, eu ce concluzie pot sa trag?!
QUOTE
ce parere ai avea de cei care zic ca Abis este o inventie a lu' nu stiu cui, pentru ca nu scrie de el in Scriptura?

Eu nu fac astfel de rationamente. smile.gif
As spune, bineinteles, ca in biblie nu scrie nici despre motorul Diesel. Nici despre internet. Nici despre faptul ca Maria a nascut sau nu si alti copii. smile.gif
QUOTE
Sa zicem ca esti doar logodit cu ea, cum te-ai comporta cu fiul tau vitreg?

In cazul asta nu as avea niciun fiu vitreg.

Pai de ce iti pare rau de noi?!

Asa sunt eu, mai milos. smile.gif
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
tu vorbeai de sanatate medicala, cand eu vorbeam de puterea Harului.

Sa mai citesc odata ce-ai scris: Crezi ca tu esti sanatos dpdv medical? Daca da, cum de tu nu poti merge pe apa, sau sa faci pe un orb din nastere sa vada?!
Are picioare scurte, Clopotel...

laugh.gif Nu nu nu... Nici acum nu ai inteles ce-ti spuneam?!!!
Hai sa reluam, ca poate de data asta avem succes:
Eu am zis: "te infranezi de la o dorinta trupeasca, dorinta care, in cazul Fecioarei Maria nici nu exista, devreme ce era plina de Har si ea era daruita numai lui Dumnezeu"
la care tu ai raspuns:
"Dorinta apare atunci cand "comanda" glandele, hormonii... Poti raspunde dorintei sau nu, dar de aparut, nu are cum sa nu apara, daca organismul functioneaza normal. Pur si simplu nu poti controla aparitia dorintei, in cazul in care esti sanatos dpdv medical."
iar eu ti-am spus din nou:
"Si nu inteleg ce legatura are aici medicina... Crezi ca tu esti sanatos dpdv medical? Daca da, cum de tu nu poti merge pe apa, sau sa faci pe un orb din nastere sa vada?!
Corpul unui om care are Har de la Dumnezeu este total sub controlul Harului si al Duhului..."
la care tu, pierzi sirul de tot:
"Ce-are coada vacii cu stampila prefecturii?"
eu incercam sa te aduc la mal:
"Pai tu vorbeai de sanatate medicala, cand eu vorbeam de puterea Harului..."
si acum, subit, ai o cadere de memorie, incerci sa ma faci mincinos... sad.gif

Ce am sublinit lamureste cum stau lucrurile... Eu iti spuneam ca dorintele trupesti (e vorba de cele sexuale in primul rand), nu mai apar la un om care este plin de Harul lui Dumnezeu, caci este lipit numai de Dumnezeu, si in acest caz, trupul este supus total duhului, si hormonii nu mai sunt lasati sa zburde in voie, si evident ca acel corp este sanatos, ca nu are nici o legatura cu sanatatea trupeasca...Tu acest lucru il privesti strict medical, si zici ca daca un om nu are o dorinta este musai ca organismul sa nu-i functioneze normal, adica nu esti sanatos dpdv medical...
Atunci vazand ca esti plecat putin, m-am gandit sa fac o usoara ironie, ca poate asa te aduc inapoi, indicandu-ti ca ce zic eu nu are legatura cu sanataea trupeasca sau cu medicina, si intrebandu-te daca tu esti sanatos medical, si daca da, cum se face ca nu poti merge pe apa, sau sa vindeci un orb din nastere, cum au facut cei in corpul lor nu mai apareau astfel de dorinte trupesti... Dar nu am reusit nimic cu tine aplicand aceasta metoda, ca te-am pierdut de tot... hh.gif
Dar am nadejde ca acum ai inteles, si deci te-am recuperat... spoton.gif
QUOTE
Tu ai spus ca nu le functiona sistemul endocrin, eu ce concluzie pot sa trag?!
laugh.gif Tu mintasti aici cand zici ca am spus ca nu le functioneaza sistemul endocrin... Eu nu am spus asa ceva... Sistemul lor enocrin este bine mersi, numai ca e tinut sub control de duh, si nu-si mai face de cap...
De aceea acesti oameni se numesc duhovnicesti si nu trupesti, ca pe ei nu-i conduce trupul, sau sistemul endocrin, ci ii conduce duhul, iar trupul este smerit si asculta duhul... Banuiesc ca iar nu ai inteles, dar nu-i bai... sunt obisnuit cu tine.
QUOTE
QUOTE
ce parere ai avea de cei care zic ca Abis este o inventie a lu' nu stiu cui, pentru ca nu scrie de el in Scriptura?

Eu nu fac astfel de rationamente.
As spune, bineinteles, ca in biblie nu scrie nici despre motorul Diesel. Nici despre internet. Nici despre faptul ca Maria a nascut sau nu si alti copii.

hh.gif Vezi dar, draga Abis, cat de tare esti tu interesat sa afli, dar mai ales sa se afle, adevarul.
Adica tu stii ca exista Abis, dar cand auzi pe doi ca se contrazic, unul zice: Abis sigur a existat ca stiu din sursa sigura, iar altul zice: Abis sigur nu a existat ca nu scrie in Scriptura, tu spui: ca bineinteles ca in Scriptura nu scrie ca a existat... pentru ca, nu-i asa, tu nu faci rationamente...
Dar daca faceai rationamente usoare, vedeai ca existenta lui Abis, de care tu stii sigur, este independenta si nu are musai legatura cu Scriptura, ca nu Scriptura era subiectul in discutie, ci Abis, pentru ca la modul evident, Scriptura nu are cum cuprinde tot Adevarul, si chiar Scriptura spune asta (dar repet, Scriptura nu este in discutie aici, ci adevarul despre Abis, ma rog, subiectul topicului referitor la Fecioara Maria)...
Nu vad nici o restrictie in a discuta despre Fecioara Maria legat strict de Scriptura... Important este sa aflam adevarul, nu sa fugim de el...
QUOTE
In cazul asta nu as avea niciun fiu vitreg.
hh.gif Corect... sunt chiar surprins de logica ta beton spoton.gif ... dar ce ai avea? Nu te-ai comporta cu logodnica ta ca si cu sotia ta, si cu fiul ei ca si cu fiul tau? O sa spui nu pentru ca platiti separat la restaurant?
abis
QUOTE(Clopotel @ 6 Nov 2008, 02:53 PM) *
Eu iti spuneam ca dorintele trupesti (e vorba de cele sexuale in primul rand), nu mai apar la un om care este plin de Harul lui Dumnezeu

Chiar asa sa fie? Pe ce te bazezi?
QUOTE
Adica tu stii ca exista Abis, dar cand auzi pe doi ca se contrazic, unul zice: Abis sigur a existat ca stiu din sursa sigura, iar altul zice: Abis sigur nu a existat ca nu scrie in Scriptura, tu spui: ca bineinteles ca in Scriptura nu scrie ca a existat... pentru ca, nu-i asa, tu nu faci rationamente...

Nu. Discutia la care asist este astfel: unul zice "in biblie nu scrie ca abis exista, deci abis nu exista", iar altul spune "in biblie nu scrie ca abis nu exista, deci abis exista". Eu spun "din biblie nu poti trage nici o concluzie clara cu privire la existenta lui abis". Tot nu e clar?
QUOTE
dar ce ai avea?

Ce sa am? unsure.gif
Pai ce sa am altceva decat o logodnica cu un copil din flori? Iar logodna nu inseamna, intr-un fel, o promisiune, un prolog pentru casatorie?
papy
QUOTE
Pai ti-am dat exemple destule in care cuvantul frati nu inseamna frati ci un sens mult mai larg. Dar trebuie ignorate ca sa se potriveasca cu ce vrei tu sa spui .

Nu ai cum sa schimbi sensul de frati numai cand iti convine tie si bisericii tale.
Si eu pot sa-ti arat versuri unde scrie ca frate este chiar frate, nu frate in credinta.

Isus arata diferenta intre "fratii de credinta" = ucenicii si cei de sange, veniti cu mama lor, Maria.

Matei 12


46Pe cīnd vorbea īncă Isus noroadelor, iată că mama şi fraţii Lui stăteau afară şi căutau să vorbească cu El.

47Atunci cineva I -a zis: ,,Iată, mama Ta şi fraţii Tăi stau afară, şi caută să vorbească cu Tine.``

48Dar Isus a răspuns celui ce -I adusese ştirea aceasta: ,,Cine este mama Mea, şi cari sīnt fraţii Mei?``

49Apoi Şi -a īntins mīna spre ucenicii Săi şi a zis: ,,Iată mama Mea şi fraţii Mei!

50Căci oricine face voia Tatălui Meu care este īn ceruri, acela Īmi este frate, soră şi mamă.``


Bineinteles ca te poate durea exact in pix de aceasta proba biblica, precum si pe adventistii ii doare de versurile unde scrie ca sabatul era o UMBRA... Aveti aceeasi problema: nu aveti Scriptura ca autoritate, ci doctrina bisericii, formata din OAMENI.

La fel si cu Petru, are "frati in credinta" si frate de sange, pe Andrei. Sau.......nici ala nu e frate de sange?
Clopotel
Draga Papy,
A mia oara... Din care vers rezulta mai exact ca acei "frati" ai lui Iisus erau copiii Fecioarei Maria? Eu spun ca erau veri primari cu El, ca si verii primari tot frati se numeau, si chiar puteau sa locuiasca impreuna cu El
papy
Nu ai proba bibluca sa sustii ca aceia nu erau fratii lui Hristos, decat inventiile bisericii tale, care are alta sursa decat Scriptura.
In Sriptura scrie ca venisera mama si fratii Sai, iar acum nu poti spune ca erau ucenici, pt ca scrie despre ucenici separat.

Acesta e versul care arata ca fratii Sai nu erau ucenicii, dupa cum incerci cu celelalte probe in care se vorbeste de fratii lui Hristos.

Iar, avem si SURORI, nu frati, pe care ii faci tu veri, avand aceasta explicatie adaugata in Biblia ta Cuvantului lui Dumnezeu de catre niste oameni de nimic.

Matei 13:56
Şi surorile Lui nu sīnt toate printre noi? Atunci de unde are El toate lucrurile acestea?``

Marcu 6:3
Nu este acesta tīmplarul, feciorul Mariei, fratele lui Iacov, al lui Iose, al lui Iuda şi al lui Simon? Şi nu sīnt surorile Lui aici īntre noi?`` Şi găseau o pricină de poticnire īn El.

Scrie, nene, numai ca te faci ca ploua, precum cu versurile despre icoane si inchinari la alti oameni........ rofl.gif

Clopotel
Draga Papy,
QUOTE
Nu ai proba bibluca sa sustii ca aceia nu erau fratii lui Hristos,

Degeaba te repeti aiurea... Eu am proba biblica ca frate inseamna si var si nepot si unchi, in schimb tu nu ai nici o proba biblica cum ca Pururea Fecioara Maria ar mai fi avut vreun copil. Da versetul in care zice ca cutare este fiul Pururea Fecioarei Maria... Eu asta te tot rog de vreo 10 mesaje incoace, dar te faci ca ploua...
Ai versetul, sau o lasi balta cu basmele tale?!
papy
Nu ai proba biblica sa sustii ca aceia erau veri, dupa cum nu ai proba bibloca sa sustii ca Maria nu s-a culcat cu Iosif dupa ce a fost conceput Isus.
Eu ti-am adus versul in care spune despre fratii lui Hristos, diferiti de fratii in credinta.

Tu esti ca adventistii care sustin ca viziunile si scrierile lu' coana mare sunt purul adevar. Numai ca tu crezi pe cei care afirma ca Maria "s-a inaltat la cer" rofl.gif si ca ea e ramas fecioara DUPA nastere!!!!! rofl.gif

Hai sa ne revenim putin! rofl.gif

O femeie a nascut si tu o numesti fecioara!!!! rofl.gif Sotul are datoria sa se culce cu ea iar tu negi acea porunca! rofl.gif

Numai pt ca tu nu crezi Scriptura, ci pe cei care sunt ortodocsi, de aceeasi confesiune cu tine.
Clopotel
Degeaba razi a neputinta, ca dupa cum vezi, nu esti in stare sa dai citatul in care se spune ca Fecioara Maria ar mai fi nascut pe altcineva.... Repeti doar niste vorbe fara sens...

QUOTE
Numai pt ca tu nu crezi Scriptura
laugh.gif Asa e cea mai buna gluma de la unu' care nu stie de unde a luat Scriptura si de ce este inspirata de Dumnezeu...
IoanV
QUOTE(papy)
Numai in mintea ta si acelor ca tine este o insulta ca o femeie maritata sa aiba copii si sa se culce cu sotul ei. Numai o minte bolnava ar concepe o poveste fara suport biblic si sa o si creada
Nu stiu ce a fost in mintea lui Iosif cind ingerul lui Dumnezeu ii spune sa o ia de sotie pe fecioara Maria... Apoi el era in virsta iar pe Maria a primit-o in grija. Deja Iosif avea copii cu sotia anterioara care murise, cind a primit-o pe Maica Domnului. Fratii vitregi ai lui Iisus au fost numiti cind s-a spus ca "nu cunoastem pe fratii lui?" de catre cei ce nu acceptau natura divina a lui Iisus.
Sotul ei, Iosif, era deci in virsta si a primit-o mai mult in grija de sotie... Nu privi lucrurile cu ochii zilei de azi, in care dorintele sunt mai tari decit angajamentul fata de Dumnezeu....
Vezi date suplimentare aici.
abis
QUOTE(IoanV @ 10 Nov 2008, 12:57 PM) *
Nu stiu ce a fost in mintea lui Iosif cind ingerul lui Dumnezeu ii spune sa o ia de sotie pe fecioara Maria

Aici intri in divergenta cu Clopotel, el spune ca nu a luat-o de sotie. Pana la urma cum este?
QUOTE
Iosif avea copii cu sotia anterioara care murise, cind a primit-o pe Maica Domnului

Nu-i exclus sa fie asa, dar in biblie nu scrie asta. Daca Iosif avea alti copii anteriori casatoriei cu Maria, nu i-a luat si pe ei in Egipt? In biblie nu scrie nimic despre asta.
QUOTE
Vezi date suplimentare aici.

Din linkul dat de tine:

Sfīntul Iacov ... a păzit curăţia fecioriei sale fără de prihană, pīnă la sfīrşit.
In conditiile astea nu cred ca i-a fost prea greu: in baie n-a intrat ... i se asprise pielea ca a cămilelor

QUOTE
Iacov s-a numit fratele Domnului după trup

Daca era doar fiul lui Iosif nu ii putea fi frate dupa trup lui Isus.
IoanV
@ abis

Mda, fiecare vede ce poate... Ca a fost omorit pentru credinta lui probabil ca nu ai remarcat... Ca unii oameni au o ura de moarte impotriva altora, irationala, iar nu ai observat. Eu observ insa ca va tot amestecati ca sa ne luminati in problemele credintei... Ce dorinta irationala va impieica, si mai ales pe tine, sa ne lasati in diaogul nostru fara sa va amestecati.. Amestec cu acelasi respect si sarcasm ca ma intreb ce soarta ne-ati rezerva daca nu v-ar fi frica de lege...
QUOTE
In conditiile astea nu cred ca i-a fost prea greu:
Extrapolezi rautacios si la bascalie, nu scrie ca nu s-a spalat. Dar in antichitate erau acele bai publice pe care probabil nu le-a agreat...
abis
QUOTE(IoanV @ 10 Nov 2008, 05:51 PM) *
ma intreb ce soarta ne-ati rezerva daca nu v-ar fi frica de lege

Nu mi-e frica de lege. Chiar deloc. smile.gif
Nu ti-am mai spus ca legea si morala nu ma retin din a face ceea ce vreau sa fac? Deci daca as intentiona sa-ti fac cine stie ce, legea nu m-ar impiedica. wink.gif
QUOTE
Extrapolezi rautacios si la bascalie, nu scrie ca nu s-a spalat. Dar in antichitate erau acele bai publice pe care probabil nu le-a agreat...

Mai degraba respecta Marcu, cap. 7:

1. Şi s-au adunat la El fariseii şi unii dintre cărturari, care veniseră din Ierusalim.
2. Şi văzānd pe unii din ucenicii Lui că mănāncă cu māinile necurate, adică nespălate, cārteau;
3. Căci fariseii şi toţi iudeii, dacă nu-şi spală māinile pānă la cot, nu mănāncă, ţinānd datina bătrānilor.
4. Şi cānd vin din piaţă, dacă nu se spală, nu mănāncă; şi alte multe sunt pe care au primit să le ţină: spălarea paharelor şi a urcioarelor şi a vaselor de aramă şi a paturilor.
5. Şi L-au īntrebat pe El fariseii şi cărturarii: Pentru ce nu umblă ucenicii Tăi după datina bătrānilor, ci mănāncă cu māinile nespălate?
6. Iar El le-a zis: Bine a proorocit Isaia despre voi, făţarnicilor, precum este scris: "Acest popor Mă cinsteşte cu buzele, dar inima lui este departe de Mine".
7. Dar īn zadar Mă cinstesc, īnvăţānd īnvăţături care sunt porunci omeneşti.
8. Căci lăsānd porunca lui Dumnezeu, ţineţi datina oamenilor: spălarea urcioarelor şi a paharelor şi altele ca acestea multe, pe care le faceţi.
9. Şi le zicea lor: Bine, aţi lepădat porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră!

15. Nu este nimic din afară de om care, intrānd īn el, să poată să-l spurce. Dar cele ce ies din om, acelea sunt care īl spurcă.


Nu stii ca mai ales in perioada de aur a crestinismului, la Dark Ages ma refer, a sta nespalat era un mare titlu de glorie?
IoanV
QUOTE(abis)
Nu ti-am mai spus ca legea si morala nu ma retin din a face ceea ce vreau sa fac?
Ba mi-ai spus... Insa tot nu inteleg ce ne inveti pe aici si de ce deviezi discutia spre offtopic... Da, inteleg, e "pofta ce-am poftit" dar ce poftesti totusi, in ultima instanta? Nu te ocupi cumva doar cu denigrarea si te folosesti de fiecare prilej?
abis
QUOTE(IoanV @ 10 Nov 2008, 06:58 PM) *
Insa tot nu inteleg ce ne inveti pe aici si de ce deviezi discutia spre offtopic...

Ti-am raspuns la o intrebare... Nu intentionez sa te invat nimic, sunt curios doar cand o sa ajungeti la o parere comuna fata de casatoria dintre Iosif si Maria.
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Aici intri in divergenta cu Clopotel, el spune ca nu a luat-o de sotie. Pana la urma cum este?

Dupa Invatatura Ortodoxa(Sfanta Scriptura + Sfanta Traditie), Pururea Fecioara Maria si cu Iosif au fost logoditi, si aceasta s-a facut numai in scopul de a incerca sa impace atat faptul ca ea se daruise cu trupul si cu sufletul lui Dumnezeu, si deci nici un om nu avea voie sa se atinga de fecioria ei; cat si pentru a putea convietui in mijlocul oamenilor.
Asa cum am mai spus, logodna era la fel ca si casatoria numai ca nu aveau anumite benefici ca sa le spun asa.
Niciodata nu a fost vorba de vreo nunta cu Iosif.
In Ortodoxie, slujirea ei fata de Dumnezeu este vazuta desavarsita, si in mai multe feluri, ca intr-un chip a slujit ea lui Dumnezeu-Tatal, cu alt chip lui Dumnezeu-Fiul, si cu altul lui Dumnezeu-Duhul Sfant. Ca, lui Dumnezeu Tatal, I-a fost Fiica, pentru care zice: "Asculta, fiica si vezi". Lui Dumnezeu-Fiul, I-a fost Maica, iar lui Dumnezeu Duhului Sfant, Fecioara nenuntita, Mireasa pururea fecioara. Ca a slujit lui Dumnezeu Tatal, ca o Fiica, lui Dumnezeu-Fiul, ca o Maica, lui Dumnezeu Duhului Sfant, ca o Fecioara nenuntita; Sfintei Treimi, cu trei randuieli osebite, I-a slujit, cu credinta si cu adevar.

Stiu ca in Catolicism se considera ca ea a fost casatorita cu Iosif..., dar doar atat... Nu am inteles pe ce se bazeaza ei cand spun asta, poate doar pe traducere.
Daca mai era TriRegnum pe aici il rugam sa ne lamureasca mai bine.

Pentru cine este interesat, ar putea sa urmareasca si astazi in Ortodoxie ce inseamna logodna, si ce inseamna casatorie, si o sa vada cat de apropiate sunt ca forma exterioara, mai ales.
Ca forma interioara, logodnica nu sta cu logodnicul, ci ea sta in continuare cu parintii ei...
Nici Fecioara Maria nu putem spune ca statea cu Iosif, caci chiar ingerul ii spune:
Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logodnica ta Adica el nu o luase la el, si de aceea si continua Scriptura:
24 Şi deşteptāndu-se din somn, Iosif a făcut aşa precum i-a poruncit īngerul Domnului şi a luat la el pe logodnica sa.
Deci e clar ca dupa porunca ingerului Domnului, adica a lui Dumnezeu de fapt, Iosif a luat-o pe Fecioara Maria la el, chiar daca erau doar logoditi...
Iar daca cineva, rau intentionat evident, incercand sa ispiteasca zicand: "cum sa o ia la el daca nu erau decat logoditi si nu casatoriti?" Atunci si eu ii spun: "Pai daca Domnul a poruncit clar sa o ia la el, cine se poate opune? Ce este mai presus decat porunca directa si personala a Domnului?!" Sa nu uitam ce a patit Zaharia, cand pentru o pricina mult mai mica decat aceasta a ramas mut...

Cel ce a fost logodit si a divortat, adica nu mai este logodit, dar vrea sa se casatoreasca cu adevarat din nou, in Biserica Ortodoxa i se face slujba de la casatoria a doua, si nu cea care se face la casatoria intaia, cea normala si fireasca, pentru ca logodna a fost considerata aproape ca si casatorie. Acest lucru a fost dintotdeauna privit asa, inclusiv la iudei.

Cu toate acestea, nu exista nici cel mai mic indiciu, ca Iosif si Fecioara Maria s-ar fi casatorit ulterior practic, ci doar traiau, din porunca directa si personala a Domnului, ca si cum ar fi casatoriti in ochii lumii...

Unele lucruri nu doresc sa le spun aici, pentru ca vin unii si calca in picioare aceste lucruri sfinte, folosind chiar cuvinte obscene cum s-a vazut, de aceea unele discutii mai intime Bisericii poate ar trebui sa aibe loc pe Eclesia.

Doua lucruri as mai adauga totusi aici, dar aceste doua lucruri sunt pentru cei ce vor sa auda si sa inteleaga...
- Logodna Pururea Fecioarei Maria cu Iosif s-a facut cu voia lui Dumnezeu si pentru a se implini o veche profetie, caci El, Iisus Hristos, a fost numit Odrasla lui David (Ieremia 23:5, Luca 1:32), iar pe David, l-a numit tatal Lui (Matei 1:1, 12:23, Ioan 7:42), pentru ca Iosif ca si Fecioara Maria erau din Casa (neamul) lui David
- logodna aceasta intre ei, evident ca era de aparenta, era pentru oamenii care erau sub Lege.. Si pentru cei ce vor sa inteleaga ceva mai inalt, sa ne uitam putin si ce le spune Pavel corintenilor, ucenicilor sai:
2 Căci vă rāvnesc pe voi cu rāvna lui Dumnezeu, pentru că v-am logodit unui singur bărbat, ca să vă īnfăţişez lui Hristos fecioară neprihănită.... Lucrul acesta este cu adevarat minunat si duhovnicesc si cine il intelege are mare bucurie...

Iar despre "gelozia" lui Dumnezeu, care nu admite sa fie impartit cu nimeni, chiar Domnul spune prin profetul Ieremia :
Şi a mai spus: "Dacă un bărbat īşi lasă femeia, şi ea se duce de la el şi se face soţie altui bărbat, mai poate ea oare să se īntoarcă la el? Prin aceasta nu s-ar īntina īn adevăr, oare, ţara aceea?" Şi tu te-ai desfrānat cu mulţi iubiţi şi vrei să te īntorci la Mine? zice Domnul.
Asta apropo de cei care gandesc ca nu ar fi nici un impediment ca Pururea Fecioara Maria sa fi facut impreunare trupeasca cu Iosif... hh.gif

QUOTE
Nu-i exclus sa fie asa, dar in biblie nu scrie asta. Daca Iosif avea alti copii anteriori casatoriei cu Maria, nu i-a luat si pe ei in Egipt? In biblie nu scrie nimic despre asta.
Asa cum am aratat, in Sfanta Scriptura nu scrie totul, si nici nu s-a urmarit acest lucru... Era cu neputinta... De aceea noi avem Sfanta Traditie, din care s-a inspirat si Scriptura, si care completeaza Scriptura. Din Sfanta Traditie noi stim cum au aparut aceste carti, cine sunt cei ce le-au scris, si in marea lor majoritate, stim si cum au murit. Aceste lucruri nu sunt scrise in Scriptura, dar asta nu le face mai putin adevarate decat Scriptura. Deci daca esti interesat de adevar, trebuie sa accepti tot adevarul, nu doar fragmente subiective.
QUOTE
Daca era doar fiul lui Iosif nu ii putea fi frate dupa trup lui Isus.

Imi dau seama ca pentru cineva din afara crestinismului, unele exprimari din crestinism creeaza confuzie...
Uite! Crezi tu ca noi sustinem ca Fecioara Maria nu a avut nimic trupeste cu Iosif, dar sustinem ca Iisus avea un frate dupa trup in intelesul lumesc?!
Dar o observatie trebuie sa fac totusi... M-am uitat in Vietile Sfintilor, lucrare de unde este preluat acel text, din linkul indicat de Ioan... Continutul este identic, insa titlul este "Sfantul Apostol Iacov, ruda Domnului". Acest lucru poate fi consultat in Vietile Sfintilor, volumul 12 (octombrie), la pagina 289. Ioan poate sa consulte, ca stiu ca are aceste volume. Prin asta nu vreau sa spun ca ar fi gresit sa spunem ca Iacov era frate dupa trup cu Iisus, dar am precizat in care inteles, caci asa cum Iisus era fiul lui Iosif dupa trup, tot asa il avea si frate pe Iacov dupa trup...
IoanV
QUOTE
Ioan poate sa consulte, ca stiu ca are aceste volume.
Pai de acolo am aflat detaliile.. Numai ca si eu am fost uimit ca scrie in pagina data in link "fratele dupa trup". M-am gindit la definitia mai larga a termenului, in care si varul era denumit frate, apoi, dupa o ezitare am dat totusi linkul.
QUOTE
Pururea Fecioara Maria si cu Iosif au fost logoditi
De acord. Nu scrie in Biblie de nunta lor. Eu am gresit cind am utilizat termenul sot, am extrapolat pornind de la "Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logodnica ta"...."a luat la el pe logodnica sa". Ma gindeam ca a luat-o formal de sotie...
abis
QUOTE(Clopotel @ 10 Nov 2008, 08:49 PM) *
Iosif ca si Fecioara Maria erau din Casa (neamul) lui David

Despre Iosif, stiu. Despre Maria, nu scrie in biblie ca ar fi din spitea lui David. Probabil ca tot o sursa extrabiblica ai folosit si pentru informatia asta.
QUOTE
Crezi tu ca noi sustinem ca Fecioara Maria nu a avut nimic trupeste cu Iosif, dar sustinem ca Iisus avea un frate dupa trup in intelesul lumesc?!

Pai asta iti spun, ca nu inteleg. Nu ii este frate dupa trup in niciun caz, daca Maria nu a avut si alti copii. Nici macar frate vitreg nu-i este. Nu m-am lamurit ce inseamna in cazul asta "dupa trup".
QUOTE
asa cum Iisus era fiul lui Iosif dupa trup, tot asa il avea si frate pe Iacov dupa trup

Dupa trup, nu era fiul lui Iosif. Vrei sa ma confuzezi de tot?
papy
QUOTE(abis @ 10 Nov 2008, 10:12 PM) *
Despre Iosif, stiu. Despre Maria, nu scrie in biblie ca ar fi din spitea lui David. Probabil ca tot o sursa extrabiblica ai folosit si pentru informatia asta.

Pai asta iti spun, ca nu inteleg. Nu ii este frate dupa trup in niciun caz, daca Maria nu a avut si alti copii. Nici macar frate vitreg nu-i este. Nu m-am lamurit ce inseamna in cazul asta "dupa trup".

Dupa trup, nu era fiul lui Iosif. Vrei sa ma confuzezi de tot?

Dupa studiul genealogiilor, se vede ca Hristos n-a fost fiul lui Iosif, care se tragea tot din David, insa din REHOBOAM, caruia i-a fost retrasa "mostenirea", deci nu avea cum sa iasa imparat din spita lui.
Numai Maria, care se trage din cealalta spita a lui Solomon, cu drept la mostenire, putea sa-i confere lui Hristos dreptul la imparatie...... Deci, ca sa fie imparat, nu pitea fi fiul lui Iosif.


Insa, conform logicii lui Cloptel, daca nu scrie ca ar mai fi avut fii, cand scrie clar ca mama Sa a venit cu fratii Lui sa-i vorbeasca rofl.gif , atunci, nu scrie ca Pavel nu a fost homosexual si hermafrodit, nici ca Petru ar fi fost pedofil inainte de salvare........ Ca, nu scrie, deh!!!!!

Hai sa scriem ce vrem noi numai ca nu scrie direct!!!!! Parca sa te duci la biserica scrie!!!!!

Asa fac si adventistii, care ei cred pe coana mare si scrierile ei rofl.gif La fel fac si ortodocsii cu traditia lor rofl.gif , care dumnezeieste o simpla femeie, facand astfel idolatrie.
abis
QUOTE(papy @ 11 Nov 2008, 01:34 AM) *
Maria, care se trage din cealalta spita a lui Solomon, cu drept la mostenire

Asta unde scrie? unsure.gif
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Despre Iosif, stiu. Despre Maria, nu scrie in biblie ca ar fi din spitea lui David. Probabil ca tot o sursa extrabiblica ai folosit si pentru informatia asta.
Pai iata de ce Pururea Fecioara Maria este din spita lui David: ea a avut ca si parinti pe Ioachim si Ana.
David a avut ca fiu pe Natan, care a nascut pe Levi, care a nascut pe Melhie si pe Pamfil, iar Pamfil a nascut pe Varpafir, iar Varpafir a nascut pe Ioachim, tatal Fecioarei Maria.
De asemenea, sfanta Ana, mama Fecioarei Maria, era fiica lui Matan, care se tragea din Aaron si Levi...

Observi dar randuiala lui Dumnezeu, ca Preacurata Fecioara sa fie fiica si imparateasca si arhiereasca,fiindnca era din neam de imparati si de arhierei, dar si mai ales, fiindca avea sa nasca pe Hristos, Imparatul si Arhiereul.

De remarcat ca Matan a mai avut 3 fiice impreuna cu Maria din neamul lui Iuda: pe Maria,( mama lui Salomeea), pe Sovi (mama Elisabetei care a avut ca fiu pe Sfantul Ioan Botezatorul), si pe Ana, mama Fecioarei Maria.
QUOTE
Pai asta iti spun, ca nu inteleg. Nu ii este frate dupa trup in niciun caz, daca Maria nu a avut si alti copii. Nici macar frate vitreg nu-i este. Nu m-am lamurit ce inseamna in cazul asta "dupa trup".

"Dupa trup" inseamna "dupa neam", sau "din sangele"...
Asa cum Iisus Hristos spunem ca era dupa trup fiul lui David si al lui Iosif, tot asa era si dupa trup frate cu Iacov...
Dar asta nu inseamna nici implicit si nici explicit ca Fecioara Maria ar fi mama lui Iacov, sau ca David era tatal direct al lui Iisus...
QUOTE
Dupa trup, nu era fiul lui Iosif. Vrei sa ma confuzezi de tot?

Este socotit astfel din doua motive:
- ca amandoi se trageau din David, Iisus prin Fecioara Maria
- ca lumea credea ca este efectiv fiul lui Iosif si al Mariei
QUOTE
Pai asta iti spun, ca nu inteleg. Nu ii este frate dupa trup in niciun caz, daca Maria nu a avut si alti copii. Nici macar frate vitreg nu-i este. Nu m-am lamurit ce inseamna in cazul asta "dupa trup".

Putea la fel de bine sa-i fie si frate vitreg dar si var de orice grad, tot frate se numeau, mai ales ca si locuiau impreuna....
Aici, daca o sa gasesc timp, o sa dau niste citate care sa arate mai multe aspecte legate de Iacov, si sa vedem cati Iacov erau in realitate...
QUOTE
Dupa trup, nu era fiul lui Iosif. Vrei sa ma confuzezi de tot?

Acum sper ca ai inteles ce inseamna "dupa trup"... smile.gif
papy
QUOTE(abis @ 11 Nov 2008, 10:07 AM) *
Asta unde scrie? unsure.gif

Eu nu o sa-ti dau vrajeala, ci exact unde gasesti cele afirmte de mine.

Iosif, fiul lui David prin Roboam

Matei 1

7Solomon a născut pe Roboam; Roboam a născut pe Abia; Abia a născut pe Asa;

16Iacov a născut pe Iosif, bărbatul Mariei, din care S'a născut Isus, care Se cheamă Hristos.

1 Imparati 11

11Şi Domnul a zis lui Solomon: ,,Fiindcă ai făcut aşa, şi n'ai păzit legămīntul Meu şi legile Mele pe cari ţi le-am dat, voi rupe īmpărăţia dela tine şi o voi da slujitorului tău.

12Numai, nu voi face lucrul acesta īn timpul vieţii tale, pentru tatăl tău David. Ci din mīna fiului tău o voi rupe.

Deci, spita de imparat cu drept la tron, urmas al lui David nu are cum sa vina prin Iosif, co doar prin Maria, fecioara (pana la nasterea Domnului).


abis
QUOTE(papy @ 12 Nov 2008, 12:00 AM) *
Eu nu o sa-ti dau vrajeala, ci exact unde gasesti cele afirmte de mine.

Papy, pai nici in ce mi-ai dat tu nu scrie despre faptul ca Maria ar fi urmasa lui Solomon. Pe de alta parte, la evrei, din cate stiu eu, dreptul monarhic nu se transmitea fetelor.
Clopotel
Draga Abis, Papy
O sa scriu pentru amandoi...
Sunt doua aspecte pe care trebuie sa le luam in calcul: genealogia, pe de o parte, si intelesul de "Fiul lui David" pe de alta parte.
Papy spune:
QUOTE
Dupa studiul genealogiilor, se vede ca Hristos n-a fost fiul lui Iosif, care se tragea tot din David, insa din REHOBOAM, caruia i-a fost retrasa "mostenirea", deci nu avea cum sa iasa imparat din spita lui.

Faci un rationament total gresit aici, dintr-o neintelegere evident...
Este total irelevant si fara nici cea mai mica legatura cu Iisus, "mostenirea" la care te referi tu.
Ingerul Domnului i se adreseaza lui Iosif astfel:
Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria (Matei 1:20) Prin urmare, ingerul Domnului, cu alte cuvinte Dumnezeu, il recunoaste pe Iosif ca fiind fiul lui David, de aceea si puncteaza acest lucru.
Pe de alta parte, atat ingerul cat si Iosif stiau evident ca Iosif nu este tatal natural al lui Iisus...
Acest lucru il stiau si apostolii, dar cu toate acestea ei fac genealogia lui Iisus pe partea lui Iosif.
Acum e clar de ce "mostenirea" de care zici nu are absolut nici o legatura cu Iisus, Fiul lui David?
Dar trebuie inteles pe doua planuri, ca sa zic asa:
1. Ca legal Iosif, fiul lui David, era tatal lui Iisus, si prin urmare, implicit si Iisus este Fiul lui David dpdv legal, juridic, si deci avea toate prerogativele familiei lui David, cum a fost prevazut si in Scripturi.
2. Identitatea lui Iisus davidica este depasita de originea sa prin lucrarea Duhului Sfant, ca Fiu al lui Dumnezeu
Acestea doua, Matei le puncteaza foarte clar la inceputul Evangheliei, mai ales ca imediat lamureste cum poate Iisus sa fie descendent din Avraam si David prin Iosif (ce tocmai ii daduse genealogia) mai ales stiind ca Iosif nu este tatal lui Iisus.
As mai arata doua lucruri deocamdata, (despre al doilea am mai vorbit, dar nu cred ca s-a inteles.)..
1.
Matei zice: 15 Eliud a născut pe Eleazar; Eleazar a născut pe Matan; Matan a născut pe Iacov;
16 Iacov a născut pe Iosif, logodnicul Mariei, din care S-a născut Iisus, Care se cheamă Hristos.

(Matei 1)
Luca zice: 23 Şi Iisus Īnsuşi era ca de treizeci de ani cānd a īnceput (să propovăduiască), fiind, precum se socotea, fiu al lui Iosif, care era fiul lui Eli,
24 Fiul lui Matat,
(Luca 3)
Prin urmare, cine era tatal lui Iosif: Iacov sau Eli (in unele locuri Ili)?
Trebuie sa fac si o observatie pe care multi o stiu desigur: evreii faceau genealogia numai pe partea barbateasca, nu si pentru cea femeiasca, astfel ca femeile nu apar in genealogii. Exista cateva exceptii totusi: Tamar(a) (Care l-a constrans pe socrul sau, Iuda, sa se culce cu ea), Raha(v)(b) (prostituata din Ierihon), Rut si Batseba (femeia lui Urie cu care David a avut ca fiu pe Solomon)
Ca un alt fapt de luat in seama este numarul de generatii grupate in 3 de serii de cate 14, 14 fiind si valoarea numerica a numelui ebraic David.
De asemenea observam ca doar prima serie de 14, intrea Avraam si David sunt la fel cu ce zice Luca, restul difera... Despre acestea se poate spune cate ceva, dar nu stiu daca intereseaza pe cineva aceste lucruri...
2. Al doilea lucru la care ziceam ca revin este legat de situatia Fecioarei Maria cu Iosif, ca de aici se smintesc multi ajungand cu mintea lor sa spuna ca au si avut copii impreuna...
Casatoria, asa cum am mai spus, este formata din doua parti: logodna si nunta. In prima parte, adica la logodna, cei doi isi exprima dorinta de a se casatori, si se angajau in fata martorilor ca sa respecte acest lucru. Prin logodna, ei erau considerati sot si sotie, iar infidelitatea vreunuia dintre ei, era considerat adulter, iar in cazul mortii vreunuia dintre ei, celalalt era considerat vaduv, si toate acestea erau supuse normelor ce reglementau aceste stari. Singura deosebire fata de casatorie era doar faptul ca ei nu locuiau impreuna si nu puteau avea legaturi trupesti pana la casatoria propriu zisa care avea loc dupa 1 an de la logodna. La casatorie, femeia era adusa in casa sotului, se facea o sarbatoare (nunta) care dura 8 zile, dupa care cei doi isi vedeau de treaba lor...
Totul din Scriptura, indica faptul ca Fecioara Maria si cu Iosif erau in perioada de logodna si nimic nu mai indica apoi faptul ca s-au si casatorit, caci nu se vorbeste de nici o nunta evident. Dar chiar admitand prin absurd existenta unei casatorii intre ei, acest lucru se facea tot de aparenta, pentru legalitate, si nicidecum, un om in Duh nu gandeste si la vreo impreunare, stiind deja lucrarea Domnului cu Fecioara Maria. Cei rau voitori pot sa face ce scenarii ii duce mintea...
Pai de ce Iosif era numit drept in Scriptura? Pentru cine este el drept? Pentru Lege, asa cum sugera la un moment dat Papy? Sau pentru constiinta lui dreapta in fata lui Dumnezeu? Pai daca era drept dupa Lege atunci trebuia sa divorteze, ca el nu a fost deloc implicat in sarcina ce o avea Fecioara Maria? Dar el nu a vrut sa divorteze, ci a voit s-o lase īn ascuns.(Matei 1:19).
Asa cum zicea mai tarziu Iisus, adevarata dreptate este aceea care depaseste dreptatea carturarilor si fariseilor, si izvoraste din dragoste si mila.
abis
QUOTE(Clopotel @ 12 Nov 2008, 04:24 PM) *
Acest lucru il stiau si apostolii, dar cu toate acestea ei fac genealogia lui Iisus pe partea lui Iosif.

Stai ca te grabesti: de unde stiau apostolii? Lor cine le-a spus, Maria? Iosif? Isus?
Si nu apostolii au scris evengheliile.
QUOTE
legal Iosif, fiul lui David, era tatal lui Iisus, si prin urmare, implicit si Iisus este Fiul lui David dpdv legal, juridic

Asa ar fi numai daca Iosif si Maria s-ar fi casatorit.
QUOTE
Prin logodna, ei erau considerati sot si sotie

Aici cred ca exagerezi putin.
QUOTE
daca era drept dupa Lege atunci trebuia sa divorteze, ca el nu a fost deloc implicat in sarcina ce o avea Fecioara Maria?

Nu cred ca legea despre care spui prevedea un asemenea caz, deci nu l-ar fi obligat la nimic.
Ce, reglementa cumva legea aceea o sarcina de natura divina? Nu. Ar fi trebuit sa divorteze doar daca Maria i-ar fi fost infidela, ceea ce nu a fost cazul, nu?
QUOTE
el nu a vrut sa divorteze, ci a voit s-o lase īn ascuns

Cum adica? Daca erau logoditi, trebuia sa "divorteze" in mod legal (sau religios). Ce ar fi putut face in ascuns? unsure.gif
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Stai ca te grabesti: de unde stiau apostolii? Lor cine le-a spus, Maria? Iosif? Isus?

Puteau sa stie din mai multe surse, care nu exclud pe cele oficiale(mai ales in cazul lui Matei)
QUOTE
Si nu apostolii au scris evengheliile.
Eu stiu ca Evanghelia lui Matei este scrisa chiar de Matei si a lui Luca la fel. Dar poate ar fi bine, daca crezi ca trebuie dezbatut aici, sa mergem pe topicul despre Scriptura...
QUOTE
Asa ar fi numai daca Iosif si Maria s-ar fi casatorit.

Am spus ca logodna era considera ca si casatoria, avand acelasi statut juridic in implicatiile ei... Lucrul acesta se poate verifica de catre oricine. Eu am verificat ce am spus aici, iar daca tu nu ma crezi, verifica si tu... E bine sa avem mai multe confirmari smile.gif
QUOTE
Aici cred ca exagerezi putin.

Nici o exagerare, logoditii erau considerati sot si sotie, numai ca nu stateau impreuna si nu aveau impreunare trupeasca... Daca doreau sa se desparta, trebuia intai sa divorteze ca si cei casatoriti...
QUOTE
Nu cred ca legea despre care spui prevedea un asemenea caz, deci nu l-ar fi obligat la nimic.
Ce, reglementa cumva legea aceea o sarcina de natura divina? Nu. Ar fi trebuit sa divorteze doar daca Maria i-ar fi fost infidela, ceea ce nu a fost cazul, nu?
Stai ca omiti un lucru din neatentie... Anume faptul ca Iosif atunci cand a aflat de sarcina Fecioarei Maria si a dorit sa o lase, el nu stia ca este de la Duhul Sfant, ci credea ca Fecioara Maria gresise cu altcineva...
Este adevarat, ca mai exista o varianta de intelegere asupra lui Iosif, dar nu doresc sa o comentez aici...
Eu cred insa aceasta varianta pe care o discutam...
QUOTE
Cum adica? Daca erau logoditi, trebuia sa "divorteze" in mod legal (sau religios). Ce ar fi putut face in ascuns?

Pai asta iti si spuneam in mesajul trecut. Ca el este numit drept, dar nu dupa Lege. Daca el divorta in mod legal, trebuia musai sa o vadeasca de pacat, ceea ce era rau pentru ea, caci sarcina ei era considerata rodul unui adulter. Dar Iosif, fiind drept, adica bun si milos, nu a vrut sa divorteze, ci doar sa o lase in ascuns, adica fara sa se stie... Cum sa faca el efectiv asta, inca nu stia, caci el chiar la acest lucru cugeta cand a venit ingerul Domnului la el...
papy
QUOTE(abis @ 12 Nov 2008, 10:34 AM) *
Papy, pai nici in ce mi-ai dat tu nu scrie despre faptul ca Maria ar fi urmasa lui Solomon. Pe de alta parte, la evrei, din cate stiu eu, dreptul monarhic nu se transmitea fetelor.

Eu am crezut ca ai citit ce proba biblica ti-a dat prietenul tau ohyeah.gif OK........ ai si tu dreptate

Oricum, acolo era un vers, pe care prietenul tau bun nu-l posteaza, ca asa se face ca sa impiedice verificarea, unde scrie de Natan in genealogia Mariei. Natan este alt fiu de-al lui Solomon.

Iar, unde ai citit in Scriptura despre mostenirea data numai barbatilor? As dori sa citesc si eu.
noi
Abis, cred ca s-a strecurat o greseala in ce am spus eu..ma gandeam la 2 aspecte si le-am amestecat.

1. Fuga in Egipt nu a fost la 12 ani, pt ca porunca lui Irod era sa fie omoarti pruncii pana in 2 ani smile.gif. Scuze..
Copiii lui Iosif din casatoria anterioara (fratii vitregi ai lui Iisus) erau probabil mai mari si nu erau afectati de ordin, deci n-aveau de ce sa fuga.

2. Chestia cu 12 ani..era asta..
Dintre calatoriile facute anual la Ierusalim de Pasti, e relatata una cand Iisus avea 12 ani (Luca 2,44):

"41. Şi părinţii Lui, īn fiecare an, se duceau de sărbătoarea Paştilor, la Ierusalim.
42. Iar cānd a fost El de doisprezece ani, s-au suit la Ierusalim, după obiceiul sărbătorii.
43. Şi sfārşindu-se zilele, pe cānd se īntorceau ei, Copilul Iisus a rămas īn Ierusalim şi părinţii Lui nu ştiau.
44. Şi socotind că este īn ceata călătorilor de drum, au venit cale de o zi, căutāndu-L printre rude şi printre cunoscuţi.
45. Şi, negăsindu-L, s-au īntors la Ierusalim, căutāndu-L.
46. Iar după trei zile L-au aflat īn templu, şezānd īn mijlocul īnvăţătorilor, ascultāndu-i şi īntrebāndu-i.
47. Şi toţi care Īl auzeau se minunau de priceperea şi de răspunsurile Lui.
48. Şi văzāndu-L, rămaseră uimiţi, iar mama Lui a zis către El: Fiule, de ce ne-ai făcut nouă aşa? Iată, tatăl Tău şi eu Te-am căutat īngrijoraţi."
E clar ca Maria nu mai avea alti copii cu ea, nu?
papy
De unde sa fie asa clar? rofl.gif Scriptura nu scrie decat ca Hristos avea frati si surori. Si scrie DIRECT. In ce vers scrie ca NU MAI AVEA NICIUN FRATE SAU SORA?
Sau, minciuna cu "pururea fecioara"? rofl.gif In ce vers scrie? Cred ca nu vei incerca sa ne vrajesti cu versul cu poarta inchisa...... rofl.gif
Clopotel
Draga Papy,
QUOTE
De unde sa fie asa clar? Scriptura nu scrie decat ca Hristos avea frati si surori. Si scrie DIRECT.

Este adevarat ca scrie direct ca Iisus avea sute de frati, dar acest topic nu este despre fratii lui Iisus, ci despre Pururea Fecioara Maria...
Prin urmare, te-am rugat de cateva ori sa-mi dai versul DIRECT (cum iti place tie) in care zice ca Pururea Fecioara Maria a mai avut alti copii..
In afara de zambareti nu ai putut argumenta cu ceva...

papy
QUOTE(Clopotel @ 15 Nov 2008, 01:09 PM) *
Draga Papy,

Este adevarat ca scrie direct ca Iisus avea sute de frati, dar acest topic nu este despre fratii lui Iisus, ci despre Pururea Fecioara Maria...
Prin urmare, te-am rugat de cateva ori sa-mi dai versul DIRECT (cum iti place tie) in care zice ca Pururea Fecioara Maria a mai avut alti copii..
In afara de zambareti nu ai putut argumenta cu ceva...

Cu placere, iti dau si pe cele care spun despre idolatria icoanelor, insa.... degeaba rofl.gif Acum le ai pe cele cu mama si fratii lui Hristos

Matei 12


46Pe cīnd vorbea īncă Isus noroadelor, iată că mama şi fraţii Lui stăteau afară şi căutau să vorbească cu El.

47Atunci cineva I -a zis: ,,Iată, mama Ta şi fraţii Tăi stau afară, şi caută să vorbească cu Tine.``

48Dar Isus a răspuns celui ce -I adusese ştirea aceasta: ,,Cine este mama Mea, şi cari sīnt fraţii Mei?``

49Apoi Şi -a īntins mīna spre ucenicii Săi şi a zis: ,,Iată mama Mea şi fraţii Mei!

50Căci oricine face voia Tatălui Meu care este īn ceruri, acela Īmi este frate, soră şi mamă.``

Nu scrie despre veri, ci despre frati.

Iar, tu afirmi cu mare usurinta ca Elisabeta era verisoara Mariei. Adevarat. Insa, cand este vorba despre verisoara, cuvantul folosit este συνείληφεν iar in Matei 12 46-50 este folosit αδελφοι.

Deci, nu merge explicatia contrafacuta ca nu erau frati ci "veri" rofl.gif Am proba biblica cu textul koine.

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 12


46ετι δε αυτου λαλουντος τοις οχλοις ιδου η μητηρ και οι αδελφοι αυτου ειστηκεισαν εξω ζητουντες αυτω λαλησαι

47ειπεν δε τις αυτω ιδου η μητηρ σου και οι αδελφοι σου εξω εστηκασιν ζητουντες σοι λαλησαι

48ο δε αποκριθεις ειπεν τω ειποντι αυτω τις εστιν η μητηρ μου και τινες εισιν οι αδελφοι μου

49και εκτεινας την χειρα αυτου επι τους μαθητας αυτου ειπεν ιδου η μητηρ μου και οι αδελφοι μου

50οστις γαρ αν ποιηση το θελημα του πατρος μου του εν ουρανοις αυτος μου αδελφος και αδελφη και μητηρ εστιν


ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 1:36

καὶ ἰδοὺ Ἐλισάβετ ἡ συγγενίς σου καὶ αὐτὴ συνείληφεν υἱὸν ἐν γήρει αὐτῆς καὶ οὗτος μὴν ἕκτος ἐστὶν αὐτῇ τῇ καλουμένῃ στείρᾳ·

In Matei 12 se face diferenta intre sutele de frati in credinta si fratii de sange.


Acum, unde in Scriptura scrie despre PURUREA FECIOARA? rofl.gif rofl.gif
Clopotel
Draga Papy,
Vad ca periodic repeti aceleasi idei gresite ale dogmei tale, desi ti-au fost lamurite de mai multe ori... Probabil ca sa nu le uiti...
QUOTE
Cu placere, iti dau si pe cele care spun despre idolatria icoanelor, insa.... degeaba

Daca icoanele ar fi idolatrie ti-ai rupe si tu icoana ta din buletin, care este un chip cioplit facut dupa asemanarea celor de pe pamant...Dar am inteles ca tu ai rupt chipul lui Iisus si ai pastrat chipul tau... hh.gif
QUOTE
Acum le ai pe cele cu mama si fratii lui Hristos

Din versetul: 46Pe cīnd vorbea īncă Isus noroadelor, iată că mama şi fraţii Lui stăteau afară şi căutau să vorbească cu El.
Nu reiese ca fratii Lui erau copiii Pururea Fecioarei Maria, ci cel mult ca El ar fi avut frati dupa trup, lucru sustinut prin faptul ca Iosif a mai fost casatorit si a mai avut copii. Eu cand zic:"mama mea si fratele meu", nu inseamna automat si implicit ca fratele meu este nascut de mama mea, devreme ce fratele meu este frate vitreg, dintr-o alta casatorie a tatalui meu...
Prin urmare, iar nu ai reusit nimic... dar mai incearca...
QUOTE
Nu scrie despre veri, ci despre frati.

Despre frati scrie si ca sunt nepoti, si ca sunt unchi, si ca sunt veri...
QUOTE
Iar, tu afirmi cu mare usurinta ca Elisabeta era verisoara Mariei. Adevarat. Insa, cand este vorba despre verisoara, cuvantul folosit este συνείληφεν iar in Matei 12 46-50 este folosit αδελφοι
.
Afirm cu mare usorinta ca Elisabeta era verisoara Pururea Fecioarei Maria, pentru ca stiu ca mamele lor erau surori, Sovi si Ana, si acestea erau fiicele lui Matan.
Tu de unde stii ce fel de rude erau si cine erau parintii lor?
QUOTE
Deci, nu merge explicatia contrafacuta ca nu erau frati ci "veri" Am proba biblica cu textul koine.

Stii tu koine cum stiu eu bengaleza... Plus ca tu citezi in greaca, nu din koine, de parca ai cunoste-o si pe asta... Cu greaca chiar nu-ti merge, ca grecii nu inteleg deloc ce intelegi tu, ci ce inteleg eu... Asa ca nu prea le nimeresti cu citatele...
Nu este nici o explicatie contrafacuta, ci este foarte reala: erau fratii lui Iisus, si copiii lui Iosif, tot asa cum si Iosif ii era tata... Ce o fi greu de inteles, mai ales ca Scriptura este clara?!
QUOTE
Acum, unde in Scriptura scrie despre PURUREA FECIOARA?

Pentru tine este valabila explicatia simpla, caci cele mai delicate mai rau te smintesc, prin urmare: devreme ce niciunde in Sfanta Scriptura nu spune ca Pururea Fecioara Maria ar mai fi avut si alti copii, sau ca ar fi stiut de vreun barbat, este clar 100% ca este Pururea Fecioara. Lucru normal si firesc pentru Maica Domnului...
De altfel toate acestea sunt confirmate in Sfanta Traditie, dupa care a fost scrisa si Sfanta Scriptura...
Dar repet intrebarea, ca vad ca o ocolesti: Prin urmare, te-am rugat de cateva ori sa-mi dai versul DIRECT (cum iti place tie) in care zice ca Pururea Fecioara Maria a mai avut alti copii.. Nu-i asa ca nu exista acest verset in Scriptura ci doar in imaginatia ta si de aceea nu poti sa-l dai?
abis
QUOTE(Clopotel @ 17 Nov 2008, 07:53 AM) *
Daca icoanele ar fi idolatrie ti-ai rupe si tu icoana ta din buletin, care este un chip cioplit

O mica precizare: icoana este o imagine pictata care reprezinta diferite divinitati sau scene cu tema religioasa, si care serveste ca obiect de cult. Nu orice imagine sau fotografie este o icoana. Cu atat mai putin chip cioplit. smile.gif

Poza din buletin nu reprezinta o divinitate, nu are tema religioasa si nu serveste ca obiect de cult, deci nu este o icoana.

Scuzati intreruperea, va urmaresc cu interes in continuare. smile.gif
papy
QUOTE
Nu reiese ca fratii Lui erau copiii Pururea Fecioarei Maria, ci cel mult ca El ar fi avut frati dupa trup, lucru sustinut prin faptul ca Iosif a mai fost casatorit si a mai avut copii.

Aha..... pai acuma cum mai combini explicatia cu faza cand "Isus avea 12 ani si nu se mentioneaeza niciun frate, deci nu avea frati"? Daca erau dintr-o casatorie precedenta, ar fi trebuit mentionati si la fuga in Egipt, si la revenire...... rofl.gif

Fratii si surorile sale sunt mentionati numai dupa nasterea sa.

Iar, in greaca sunt cuvinte pt rude si frati care sunt diferite, exact ca in romana. Suggeneis si adelfos. Scrie frati (diferiti de ucenici, deci nu ai cum s-o mai dai ca, de fapt rofl.gif , erau "frati in credinta").

Tot nu am primit versul cu PURUREA FECIOARA rofl.gif rofl.gif
noi
QUOTE(papy @ 17 Nov 2008, 12:43 PM) *
Iar, in greaca sunt cuvinte pt rude si frati care sunt diferite, exact ca in romana. Suggeneis si adelfos. Scrie frati (diferiti de ucenici, deci nu ai cum s-o mai dai ca, de fapt rofl.gif , erau "frati in credinta").


Ia spune care-s cuvintele grecesti (pt frati si sora) folosite in citatele astea:

"Atunci a zis Avram către Lot: "Să nu fie sfadă īntre mine şi tine, īntre păstorii mei şi păstorii tăi, căci suntem fraţi." Facerea 13,8

" Şi stăteau, lāngă crucea lui Iisus, mama Lui şi sora mamei Lui, Maria lui Cleopa, şi Maria Magdalena." Ioan 19,25

Ai ghicit, tot "adelfos/adelfi" desi nu e vorba de frati (stii prea bine ca Avram si Lot nu erau frati, si ca nu puteau fi doua surori cu numele Maria). Asa ca si pseudo-argumentul asta cade.

QUOTE(papy @ 17 Nov 2008, 12:43 PM) *
Tot nu am primit versul cu PURUREA FECIOARA rofl.gif rofl.gif
Cred ca pana la urma doar rasul asta de prost gust e de tine..n-am gasit nimic altceva interesant.

Clopotel
Draga Abis
QUOTE
O mica precizare: icoana este o imagine pictata care reprezinta diferite divinitati sau scene cu tema religioasa, si care serveste ca obiect de cult. Nu orice imagine sau fotografie este o icoana. Cu atat mai putin chip cioplit.

Nu... Icoana este un termen care vine din limba greaca si inseamna chip. Faptul ca in romaneste el este mai des folosit pentru a numi tablourile ce reprezinta diversi sfinti din Biserica, este un lucru ce tine strict de limbaj... Insa icoana inseamna chip, si nu trebuie neaparat sa fie de om sau de animale, sau neaparat sa fie pictat, desenat, sculptat sau fotografiat...
Orice portret al unui om este o icoana a acelui om, caci este chipul lui acolo...
Portretul (icoana) Pururea Fecioarei Maria nu reprezinta nici o divinitate, ci este prezentat chipul unui om care a trait. Daca pe atunci existau aparate foto sau video aveam chiar postere si filme cu toti cei reprezentati in icoane...
In icoane sunt reprezentate doar chipurile care au putut fi vazute de oameni, nu este nimic pictat din inchipuire, adica tot ce este reprezentat in icoana a existat si oamenii au vazut cu ochii... Nici un personaj din icoana nu este inventat...
QUOTE
Poza din buletin nu reprezinta o divinitate,

Nici icoana Pururea Fecioarei Maria nu reprezinta o divinitate. Ea este un om ca oricare alt om, numai ca este sfant cu adevarat...
QUOTE
nu are tema religioasa
Ce inseamna ca are tema religioasa? Daca eu am o poza cu un om sfant, acea poza are tema religioasa?!
QUOTE
si nu serveste ca obiect de cult, deci nu este o icoana.

Ce inseamna obiect de cult in intelesul tau? Faptul ca i se da cinstire? Ca este sfintita? Se poate sfinti orice obiect necesar a fi sfintit. (astept comentariile la sfintirea obiectelor, dar nu aici...)
Si de ce poza ta din buletin, care reprezinta chipul tau nu mai este icoana daca acolo avem un chip de om?

Draga Papy
QUOTE
Aha..... pai acuma cum mai combini explicatia cu faza cand "Isus avea 12 ani si nu se mentioneaeza niciun frate, deci nu avea frati"? Daca erau dintr-o casatorie precedenta, ar fi trebuit mentionati si la fuga in Egipt, si la revenire......

hh.gif Trebuie sa mai si gandesti din cand in cand ca sa poti intelege ce vorbesc oamenii cu tine... Eu iti dadeam un exemplu ce inseamna fratii lui Iisus, ca din text ei pot fi frati vitregi, nicidecum ai Pururea Fecioarei Maria, unde nu scrie niciunde ca a mai avut copii...
Apoi, desigur, lamurim si daca Iosif a mai avut copiii sau nu...
QUOTE
Iar, in greaca sunt cuvinte pt rude si frati care sunt diferite, exact ca in romana.

Evident ca asta este o mare minciuna, caci ti-am dat exemplul cu Avraam si Lot unde scrie clar ca ziceau ca sunt frati, dar nu erau...
Dar vad ca faci ce faci si ocolesti rugamintea in care iti ceream sa-mi dai versul DIRECT (cum iti place tie) in care zice ca Pururea Fecioara Maria a mai avut alti copii.....
Daca nu ai, spune ca nu ai, si trecem mai departe, ca peste 5 mesaje iar o sa te repeti... De aceea, este bine sa le lamurim pe rand...
abis
QUOTE(Clopotel @ 17 Nov 2008, 01:22 PM) *
Icoana este un termen care vine din limba greaca si inseamna chip. Faptul ca in romaneste el este mai des folosit pentru a numi tablourile ce reprezinta diversi sfinti din Biserica, este un lucru ce tine strict de limbaj... Insa icoana inseamna chip

Nu, in limba romana nu se foloseste decat cu intelesul dat de mine mai sus (imagine pictata care reprezinta diferite divinitati sau scene cu tema religioasa, si care serveste ca obiect de cult).

Mai mult nu are rost sa vorbim aici, ca suntem off-topic. Astept cu mare curiozitate sa vad la ce concluzie ajungeti.
noi
QUOTE(abis @ 17 Nov 2008, 05:45 PM) *
Mai mult nu are rost sa vorbim aici, ca suntem off-topic. Astept cu mare curiozitate sa vad la ce concluzie ajungeti.

Stai intai sa lamurim cu Maria, ca papy se cam da dupa deget. Ultima argument al lui e ca, cuvantul grec "adelfos" indica in mod sigur copiii ai aceleiasi mame smile.gif.
papy
QUOTE(noi @ 17 Nov 2008, 12:29 PM) *
Ia spune care-s cuvintele grecesti (pt frati si sora) folosite in citatele astea:

"Atunci a zis Avram către Lot: "Să nu fie sfadă īntre mine şi tine, īntre păstorii mei şi păstorii tăi, căci suntem fraţi." Facerea 13,8

" Şi stăteau, lāngă crucea lui Iisus, mama Lui şi sora mamei Lui, Maria lui Cleopa, şi Maria Magdalena." Ioan 19,25

Ai ghicit, tot "adelfos/adelfi" desi nu e vorba de frati (stii prea bine ca Avram si Lot nu erau frati, si ca nu puteau fi doua surori cu numele Maria). Asa ca si pseudo-argumentul asta cade.

Inainte sa te faci de ras rofl.gif , te anunt ca VT nu este in koine, nici in greaca rofl.gif

Asta te invata pe tine la biserica ta? rofl.gif Spune-le celora care se inchina la femei moarte ca Vechiul Testament nu este in greaca. Iar, ca sa-ti satisfac curiozitatea: este cuvantul ACH, STRONG's #251.

QUOTE
Ai ghicit, tot "adelfos/adelfi" desi nu e vorba de frati (stii prea bine ca Avram si Lot nu erau frati, si ca nu puteau fi doua surori cu numele Maria). Asa ca si pseudo-argumentul asta cade.

De unde ai scos tu ca textul spune ca erau Mariile surori? Atunci Maria fecioara era una si aceeasi cu cine din vers; Magdalena sau Cleopa? rofl.gif

Nu ai proba biblica sa nu consideri 4 persoane in acel vers: Maria, sora ei, Maria lui Cleopa şi Maria Magdalena.

Ai cumva versul in care Maria este PURUREA FECIOARA sau este doar o minciuna, ca multe altele? rofl.gif Si cum ramana o femeie fecioara DUPA nastere? rofl.gif rofl.gif
IoanV
QUOTE(papy)
Spune-le celora care se inchina la femei moarte
Mort esti tu mai papy.... Cum poti spune asa ceva despre singura femeie pe care Dumnezeu a ales-o sa vina in lume, sa fie alaptat, tinut in brate, crescut, etc.? Tu subestimezi alegerea Sa daca o consideri mai prejos decit prorocii VT despre care s-a dovedit apostolilor ca sunt vii.
Dar nu ma mir ca te lupti sa o denigrezi pe nedrept... Ti-e plina inima de altceva decit iubire si evlavie fata de Dumnezeu... Mindria te-a biruit .... Nu esti vrednic "salvatule" nici sa calci pe unde a trecut mama Dumnezeului nostru...
papy
Eu nu am nimic impotriva Mariei, mama lui Isus. Este cea mai mare dintre femei. Corect. Hristos trebuia sa aiba un trup, deci, automat cineva dintre femei a trebuit sa-i fie mama fizic. Punct.
A fost salvata, corect.
Insa, am impotriva ca se incalca Scriptura, care nu spune ca o femeie ramane fecioara DUPA nasterea unui copil, sau ca este PURUREA FECIOARA, cand scrie clar ca Isus avea frati si surori, familie.

Iar, de murit a murit ca toti oamenii. Scriptura nu spune ca nu a murit.

Ce denigrez eu este minciuna unora care isi permit sa se numeasca crestini si baga de la ei insisi doictrina contrafacuta.

Mai intreb, UNDE SCRIE IN SCRIPTURA CA MARIA ESTE PURUREA FECIOARA?

Mantrele aste repetate nu inseamna ca sunt din Scriptura si ca sunt si adevarate. Poba biblica, daca ai. Daca nu, recunoaste ca este o invatatura nebiblica.
IoanV
QUOTE
Insa, am impotriva ca se incalca Scriptura, care nu spune ca o femeie ramane fecioara DUPA nasterea unui copil, sau ca este PURUREA FECIOARA, cand scrie clar ca Isus avea frati si surori, familie.
Unde scrie ca a mai avut si alti copii? Scrie de fratii lui Iisus, dar am precizat despre cine e vorba. Tu extinzi si crezi ca ar fi fratii nascuti de fecioara Maria.
Pururea fecioara pt. ca nu a cunoscut barbat de pe Pamint. In grija lui Iosif a fost data incredintata, dar nu ca sa aiba copii.
Deci tu sustii ca exista frati de singe, din aceeasi mama cu Iisus? Cum argumentezi biblic caci la evrei erau numiti frati chiar si verii, si nicaieri nu este scris explicit ca maica Domnului a nascut si alti copii?

Dar mai exista si alte lucruri pe care nu le intelegi. Pot fi si lucruri transmise nebiblic sau despcoperite placutilor lui Dumnezeu. Insasi Biblia, desi nu iti place sa recunosti este tot prin traditie adusa la lumina si alcatuita...

noi
QUOTE(Papy)
Insa, am impotriva ca se incalca Scriptura, care nu spune ca o femeie ramane fecioara DUPA nasterea unui copil,

Cred ca ti-am spus-o de nu stiu cate ori, si ti-au spus-o si altii: fecioria n-are treaba cu nasterea, nu se pierde la nastere ci la concepere, iar tu accepti ca a fost fara de barbat. Nu inteleg de ce reiei aceasta tema, esti haotic in sustinerea perlelor tale.
Explica-mi si mie urmatoarea chestie: daca tu sustii ca Maria si-a perdut fecioria la nasterea lui Iisus, de ce te tot dai de ceasul mortii sa arati ca Iisus a avut frati?
E varianta de rezerva?

QUOTE(Papy)
sau ca este PURUREA FECIOARA, cand scrie clar ca Isus avea frati si surori, familie

Pai scrie ca Iisus a avut si tata, nu numai frati, surori si mama:
"Şi văzāndu-L, rămaseră uimiţi, iar mama Lui a zis către El: Fiule, de ce ne-ai făcut nouă aşa? Iată, tatăl Tău şi eu Te-am căutat īngrijoraţi."
Nu scrie clar ca Iosif era tatal Lui?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.