Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fara Corturi In Vama Veche
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
jet li
De la vara nu va mai fi voie, a spus la stiri. De ce ? Pentru ca "cineva" nu vrea corturi pe plaja. Cine ? Turistii. Cine sunt turistii ? Noi cei care venim cu corturile acolo. Deci oamenii care vin acolo cu cortul, in viziunea stapanirii nu vor corturi pe plaja.
Asta e un nou exemplu de prea multa lege si acolo unde nu trebuie, printre alte mii. Cine nu vrea corturi pe plaja are unde se duce.
Kyklos
Vor sa promoveze pe cei care au cate o casa cu doua ,trei caturi nicidecum studenti fara bani sau romani care nu sunt cu buzunarul gros , si vin cu cortul .
Din pacate asta e viata Vama Veche fara corturi e ca marea fara peste smile.gif
jet li
Nu e vorba de bani e vorba de un principiu, al vietii dincolo de planul material. Dincolo de filozofia "detin acest lucru si imi vei plati pentru el". Vama veche e un loc unic, cred ca si urmatoarele generatii trebuie sa l gaseasca asa cum este acum, un loc in care mergi la mare fara bani chiar daca ii ai , si cea ce au de invatat este tocmai acest lucru : viata intr-o forma simpla
Olaf
Mda... ma intreb unde se termina simplitatea si unde incepe parada. wink.gif
Nu spun ca sustin decizia de a interzice corturile, dar ceea ce tu numesti "viata intr-o forma simpla" altii ar putea vedea ca "niste destrabalati care vin aici numai sa se imbete". Cred ca depinde de fiecare in ce directie si cu ce ochi priveste. In momentul in care te deranjeaza ceva tinzi sa-l vezi la tot pasul, chiar daca nu exista neaparat.
factura
Buna! Sunt putin socata.Cat de serioasa e "interdictia"?Din cate mai tin eu minte asa se auzea si anul trecut...
actionmedia
QUOTE (jet li @ 14 Mar 2006, 07:42 PM)
De la vara nu va mai fi voie, a spus la stiri.

Asa au zis si anul trecut si acum 2 ani si nu mai stiu cand. Eu unul sunt optimist si sper ca nici de data asta sa nu se intample. Dar daca s-ar intampla ar fi foarte trist cry.gif .

Sunt atatea statiuni pe litoralul nostru, cu hoteluri care sunt pe jumatate goale. De ce nu se duc "turistii" aia care nu vor corturi pe plaja acolo? Eu cred ca nu se duc acolo si vin in Vama tocmai pentru pitorescul pe care il are Vama, iar parte din acest pitoresc este camparea pe plaja.

Odata cu invazia de scootere de apa, masini scumpe si oameni cu fitze, Vama si-a mai pierdut din farmecul de alta data si va continua sa si-l piarda.

Noi cei care vrem "viata dincolo de planul material", vom gasi din ce in ce mai putine locuri unde sa ne simtim bine. Vorbeam cu un coleg care mi-a recomandat Gura Portitei. Cica e liniste, vine destul de putina lume si se poate campa pe plaja.

Este ceva mai scump de ajuns acolo, (vaporul costa 5 euro de persoana), iar mancarea e si ea destul de scumpa, dar zicese ca el liniste si frumos. Cred ca vara asta voi merge la Gura Portitei, pana nu se hotaraste Bitner sa interzica camparea sau sa o taxeze cu preturile lui prohibitive.
N.V.
Eu sincer nu as vrea ca viitorii mei copii sa cunoasca Vama asa cum e ea acum, as prefera sa o cunoasca asa cum am cunoscut-o eu: simpla, linistita si curata. Intr-adevar, camparea pe plaja tine de farmecul acelui loc rupt de realitate, dar trebuie fecuta intr-un anumit mod si in anumite conditii: sa ai cortul pus fata in fata cu marea, sa ai spatiu in jurul cortului (pe care sa-l si pastrezi curat) si sa fie liniste. Or cei care au fost in ultimul timp in Vama stiu ca tocmai spatiul, curatenia si linistea lipsesc.
Din cate am inteles, se fac demersuri sa se excluda Vama de la prevederile respectivei legi prin care se interzice camparea pe plajele publice.

@actionmedia
Gura Portitei e ceea ce era Vama Veche acum 10 ani dar are marele dezavantaj ca accesul se face cu vaporasul si daca vrei sa stai mai mult de un weekend trebuie sa fii bine pregatit (poate tocmai aceasta este salvarea acelui loc). Oricum, daca te hotarasti sa mergi pregateste-ti pe langa cort si o copertina si eventual niste sezlonguri spoton.gif
fusion
QUOTE (N.V. @ 26 Mar 2006, 04:42 PM)
Eu sincer nu as vrea ca viitorii mei copii sa cunoasca Vama asa cum e ea acum, as prefera sa o cunoasca asa cum am cunoscut-o eu: simpla, linistita si curata. Intr-adevar, camparea pe plaja tine de farmecul acelui loc rupt de realitate, dar trebuie fecuta intr-un anumit mod si in anumite conditii: sa ai cortul pus fata in fata cu marea, sa ai spatiu in jurul cortului (pe care sa-l si pastrezi curat) si sa fie liniste. Or cei care au fost in ultimul timp in Vama stiu ca tocmai spatiul, curatenia si linistea lipsesc.
Din cate am inteles, se fac demersuri sa se excluda Vama de la prevederile respectivei legi prin care se interzice camparea pe plajele publice.

Ce distruge Vama Veche nu e eventuala murdarie care se face din cauza prezentei corturilor (care nu e asa multa - mai grav e tomberoanele dau pe din afara), ci vilele si hotelurile chicioase care se tot construiesc acolo.
N.V.
Nici nu am spus ca cei care stau la cort distrug Vama Veche... de fapt, bucatile de plaja unde sunt corturi sunt cele mai curate din cauza ca acolo fiecare face si mentine curatenia in jurul "casei". Dar in rest, nisipul se pierde intr-o mare de resturi de tigari, ambalaje, prezervative folosite, pahare de bere, sticle si asa mai departe. Si nici tomberoanele nu se revarsa (eventual in week-enduri), dar zilnic sunt golite si sunt schimbati sacii menajeri. Problema este cu cei (da, la unii vamaioti ma refer) care nu se pot deplasa pana la tomberon sa arunce ce e de aruncat.
Si evident mai este si problema cu vilele, hotelurile, biserica cu termopane si tot ce a devenit Vama Veche in ultimul timp sad.gif
Mara
Cred ca cea mai tare vacanta din studentie a fost cea in care am stat cam 2 saptamani si ceva in Vama. Insa ce a devenit Vama intre timp, intrarea cu ditamai Jeep-ul pana la malul marii, mizeria, manelele urland la tot pasul... eu n-as mai merge acolo pentru nimic in lume. sad.gif Prefer sa raman cu amintirea Vamei asa cum am cunoscut-o, un colt de libertate. Probabil nu sunt eu capabila sa asimilez schimbarea locului asta, dar mie mi-e egal daca interzic camparea pe plaja sau nu, Vama oricum s-a schimbat iremediabil din punctul meu de vedere.
Dualist
Sunt singurul care crede ca ar trebui sa dispara cu totul Vama Veche, nu numai corturile mad.gif
actionmedia
QUOTE (Dualist @ 31 Mar 2006, 01:02 PM)
Sunt singurul care crede ca ar trebui sa dispara cu totul Vama Veche, nu numai corturile mad.gif

Pai de ce? Explica-te. De ce esti asa suparat pe Vama?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (jet li @ 14 Mar 2006, 08:42 PM)
De la vara nu va mai fi voie, a spus la stiri. De ce ? Pentru ca "cineva" nu vrea corturi pe plaja. Cine ? Turistii. Cine sunt turistii ? Noi cei care venim cu corturile acolo. Deci oamenii care vin acolo cu cortul, in viziunea stapanirii nu vor corturi pe plaja.
Asta e un nou exemplu de prea multa lege si acolo unde nu trebuie, printre alte mii. Cine nu vrea corturi pe plaja are unde se duce.

Tigrilor, pai daca dinosaurii din tara asta va fura Vama Veche voi ce-o sa faceti? O sa ramaneti cu buza umflata ca niste looooseri? Ovidiu Bufnila crede ca Vama Veche merita sa te razboiesti pentru ea! MERITA SA LUPTATI! Vama Veche e un simbol, printre putinele simboluri din Romania, care a tinut in viata INIMA LIBERA a poporului roman. E un teritoriu anume, de spirit, frumos, liber. Comunistii n-au indraznit sa-l rada! Daca trebuie sa fie atunci sa fie CRUCIADA VAMA VECHE! Sa nu-mi spuneti ca sunteti lasi!


Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
owner
http://finance.groups.yahoo.com/group/Club..._si_Comunicare/
Dualist
Nu stiu ce-i de salvat pe acolo ... am fost o singura data de 1 mai si mi-a ajuns, nu vreau sa ma intorc niciodata acolo. S-au aciruit toti anarhistii, toti drogatii, s-au strans cu mic cu mare sa afle care-i cel mai tare din parcare. Am facut doo poze, una cu panoul unde scrie clar: "CAMPAREA INTERZISA" si una cu o gramada de corturi in jurul ei. Cand o sa ajung acasa o sa le pun si pe han.

Vama Veche pe care am vazut-o eu inseamna rock-eri, punk-eri si anarhisti, inseamna drogati si betii crunte urmate de voma puternica ... iar cand am trecut pe langa o toaleta infecta ad-hoc era o tipa care nu avea decat un tricou (negru, binenteles) pe ea si mirosea a boli venerice de la o posta. Am trecut pe langa un cort si brusc a iesit un tip (sau o tipa, dupa cum arata nu prea poti sa faci deosebirea) si a inceput sa vomite iar in cort se vedea alta persoana cu acul in vena.

Libertatea inseamna sa te comporti civilizat si sa respecti persoanele din jurul tau si legile tarii in care traiesti; ori din moment ce legea specifica clar ca ei nu au voie sa detina ori sa consume droguri, nu au voie sa puna corturi acolo eu mi-am incheiat pledoria, onorata instanta.
fusion
QUOTE (Dualist @ 1 Apr 2006, 11:23 AM)
ori din moment ce legea specifica clar ca ei nu au voie sa detina ori sa consume droguri,

Si crezi ca legea spune numai despre Vama Veche ca nu e voie sa se detina sau sa se consume droguri? wink.gif
jet li
Dualist nu ai vazut ce trebuie, or fi si drogati, eu nu i-am prea vazut, nici nu iam cautat, am fost de mai multe ori acolo, si nu ma duc sa ma droghez , ca si alti 99 %. imi place locul pentru ca poti pune cortul si sa l lasi cat vrei nepazit, fara sa l fure cineva - cea ce arata ce fel de oameni vin acolo, acum insa de anul trecut parca s-a schimbat ceva in privinta asta sad.gif , de asemenea imi place pentru libertate. Intelegeti ce inseamna libertate - absenta legii nu inseamna libertate, nu asta vreau sa spun. Nici prezenta legii nu inseamna libertate, de fapt nu prea are legatura cu ea
abureala
Imi aduc aminte de vama Veche, cand erau decat maxim 20 de corturi pe plaja. Singura terasa era "La Mariana", unde opreau soferii de TIR inainte sa paraseasca definitiv Romania, sau cei care intrau in prima carciuma din Romania. Imi aduc aminte de ultima rata de 19.00 , in care ii spuneai taxatoarei ca "suntem studenti, stiti". Asa am cunoscut Vama Veche, un capat de lume, un colt uitat de Dumnezeu, in care marea era asa cum o lasa-se Cel care o crease. Libera si tacuta. Ca in filme. :-) Sa mai fie cum a fost? Niciodata. smile.gif
actionmedia
QUOTE (Dualist @ 1 Apr 2006, 12:23 PM)
S-au aciruit toti anarhistii, toti drogatii, s-au strans cu mic cu mare sa afle care-i cel mai tare din parcare.

Daca zici ca toti aia s-au aciuat in Vama inseamna ca nu-s asa multi in toata tara. Eu am fost de vreo 3 sau 4 ori in Vama si am vazut destul de putini. Raportat la toti cei din vama, cum zicea si Jet li undeva pe la 1-2%.

QUOTE
Vama Veche pe care am vazut-o eu inseamna rock-eri, punk-eri si anarhisti, inseamna drogati si betii crunte urmate de voma puternica ...


Se zice ca fiecare vede si aude ceea ce vrea sau ce cauta. Daca tu ai cautat sa vezi doar drogati, rokeri, punk-eri si "anarhisti" (ce-or mai fi si astia unsure.gif ) apai pe astia i-ai vazut si nu ai mai avut ochi si pentru lucrurile frumoase din Vama Veche cum ar fi sa te trezesti dimineata si sa lasi lumina soarelui sa iti intre in cort, sa faci un foc de tabara langa cort si sa frigi oarece mancaruri, sa canti sau sa asculti pe altii mai talentati cum canta, sa te bucuri de mare, de soare s.a.m.d.

QUOTE
cand am trecut pe langa o toaleta infecta ad-hoc era o tipa care nu avea decat un tricou (negru, binenteles) pe ea si mirosea a boli venerice de la o posta.


Am si eu o curiozitate, cum miros bolile astea venerice? Sa stiu sa ma feresc si eu de ele.

QUOTE
in cort se vedea alta persoana cu acul in vena.


Aici m-ai spart. Eu am incercat de mai multe ori sa trag cu ochiul prin corturi dar mi-a fost destul de greu sa disting ce fac oamenii aia pe acolo. Uneori e destl de greu sa vezi ce se intampla in cort. Nu zic ca nu o fi adevarat, poate chiar isi bagase acul in vena. Sunt si de-astia nu zic nu, dar nu asta inseamna Vama Veche. Iar drogati sunt peste tot si in Neptun, si in Mamaia, doar ca nu ii vezi.

Apropos de ce spunea jet li, ca poti sa iti lasi cortul fara teama ca ti-l fura cineva, ii dau dreptate. Nu stiu daca s-a facut vreodata o statistica, dar cred ca rata furturilor este mai mare in Neptun sau in celelate statiuni decat in Vama

standing_stone
ma cam indoiesc ca vor interzice corturile.au mai spus asta si in trecut.
din pacate am impresia ca daca ar face-o ar avea un motiv intemeiat.
ultima impresie pe care mi-a lasat-o vama veche a fost de mizerie ,galagie,dezordione si tot asa.e drept ca nu am vazut drogati dar pe unde te uitai vedeai numai oameni beti morti si batai si tot felul de indivizi care se mandreau ca nu si-au mai spalat nu stiu ce pereche de pantaloni de n ani sau care stateau pe la colturi si cerseau fiindca "nu mai aveau bani de drum".
sa bei pana intri in coma nu inseamna libertate.cat despre chestia aia cu "nu se fura din cort"...sincer nu e asa.cunosc persoane care s-au trezit fara haine sau mancare... din fericire nu am fost una din ele.
vama veche nu mai inseamna de mult liniste si libertate.
actionmedia
QUOTE (standing_stone @ 13 Apr 2006, 10:04 AM)
vama veche nu mai inseamna de mult liniste si libertate.

Eh, e posibil sa se mai fi schimbat. Nu am mai fost acolo de vreo 2 ani. Erau si pe vremea aia betii, cersetori, dar de furat nu am auzit sa se fure. Oricum, semnele degradarii se vedeau inca de atunci, dar nu din cauza corturilor ci din cauza constructiilor noi si a numarului tot mai mare de turisti.
standing_stone
QUOTE
din cauza constructiilor noi si a numarului tot mai mare de turisti.


si eu tot acum 2 ani am fost ultima oara.si nu prea imi amintesc sa fi fost cine stie ce lucrari de constructie.hm...e drept ca nici nu prea mi-am batut capul cu asta pe atunci.dar sa stii ca nu constructorii sau turistii cu bani aruncau sticle pe jos sau resturi de mancare.
ce era dupa festival pe acolo...iti venea sa plangi.nu mai de salvat vama veche nu aveau oamenii aia chef.
nu spun ca toti erau asa dar destui cat sa strice mare parte din frumusetea locului.
poate ca am fost si intr-o perioada mai aiurea fiindca era cu festivalul si toate cele dar oricum asta nu scuza comportamentul majoritatii.
actionmedia
QUOTE (standing_stone @ 13 Apr 2006, 05:02 PM)
poate ca am fost si intr-o perioada mai aiurea fiindca era cu festivalul si toate cele dar oricum asta nu scuza comportamentul majoritatii.

Ah pai nu stiu la ce festival te referi, dar daca e vorba de festivaluri sau evenimente in vama, de obicei astea atrag pe altii "din afara" ca sa zic asa, nu aia care stau cu cortul pe plaja ci multi altii care vin din diverse alte locuri. Interzicerea corturilor pe plaja nu ar rezolva problema curateniei. Astfel de festivaluri ar provoca mereu mizerie.

Eu am fost si in afara festivalurilor si in afara weekend-ului si am vazut vama cu totul altfel.

Cat despre constructii, s-a construit enorm de mult in Vama. Cred ca nu mai exista locuinta care sa nu ofere cazare, mancare sau loc de campare.

Eu cat am stat acolo, la cort, pe plaja am urmarit comportamentul oamenilor din jur. Toata lumea strange mizeria din jurul cortului si o duce la cosurile de pe marginea aleii. Dimineata vine un tractor care ridica gunoiul. In zona de corturi este tot timpul curat.
standing_stone
am sa cred cand am sa vad...ceea ce nu o sa se intample prea curand.
oricum faptul ca oamenii si-au facut unele "amenajari" prin curte nu inseamna "constructii".
iar indivizii care faceau mizerie nu erau numai cei "din afara" ci persoane care stateau toata vara si munceau pe acolo.si stiu asta pentru ca am cunoscut cativa dintre ei.
poate ca zona unde ai campat tu a fost una mai buna.sau poate ca am avut eu parte numai de vecini prost crescuti.
QUOTE
Interzicerea corturilor pe plaja nu ar rezolva problema curateniei

sa zicem ca practicarea amenzilor ar fi o solutie mai buna decat interzicerea corturilor
cipdecip
A fost cineva sezonul asta in Vama ?
Cum este cu, camparea ?
Ares_mE
Cipdecip,am fost eu luna trecuta.Camparea pe plaja e permisa dar teoretic trebuie sa platesti o taxa.Acea taxa este de 30.000 pe zi in partea din stanga a plajei(de la Stuf incolo) si 50.000 in directia opusa(inpre B52,Expirat...).Banii stransi ar trebui sa fie folositi la curatarea plajei.Problema e ca nu se stie unde ar trebui sa platesti acea taxa.In cele 3 zile cat am stat eu acolo nu m-a intrebat nimeni nimic.
mdA!
pai eu cand am fost acum doua luni am cam vazut amenzi date unora care erau cu cortul de plaja (adica nisip, aproape de apa). Pe de alta parte, e o zona de iarba, aproape de "castelul" ala sinistru, unde parea absolut ok camparea.
asta e ce am vazut eu in vama.

factura
QUOTE (alexa @ 10 Aug 2006, 09:27 PM)
pai eu cand am fost acum doua luni am cam vazut amenzi date unora care erau cu cortul de plaja (adica nisip, aproape de apa). Pe de alta parte, e o zona de iarba, aproape de "castelul" ala sinistru, unde parea absolut ok camparea.
asta e ce am vazut eu in vama.


Tocmai am venit din Vama si tocmai m-as mai duce...Duminica am ajuns acolo si abia miercuri a venit cineva sa-mi ceara sa achit taxa de campare.Am vazut si gunoaie si oameni urati si rasarituri si toalete naspa( naspa si pentru ca trebuie sa platasti 1 leu) si nisipu' si ploaia(aici chiar m-am implicat mai mult decat sa vad)...Vama oricum orice oriunde nu mai e vama.Cel mai mult m-a deranjat faptul ca auzeam in jurul meu fraze de genul..."A,pai poimaine plecam in Mamaia..."(!) sau "Mergem doua zile si in Costinesti.." .ok ,e dreptul fiecaruia sa se duca unde vrea,dar de ce mai vin in Vama? Oamenii astia ma enerveaza pentru ca vin in Vama pentru insolit,nu pentru liniste si salbaticie(care nu mai exista de mult,dar se pare ca inca mai exista oameni care spera(in ce...,oare?)).Cred ca asta e una din cauzele care accelezeaza decesul Vamii.
wasp
Normal ca vin tot felul de creaturi, pentru ca in Vama e cool... Ma intreb daca li s-ar mai parea la fel de cool dupa un Stufstock, atunci cand plaja geme de sticle, mucuri de tigara si seringi. devil.gif
axel
E deja ultraplina de white trash. La Ovidiu, unde acum un an-doi era asa de rau doar in weekend, acum in timpul saptamanii vezi pe fetele a jumatate din oameni pofta nesatisfacuta de manele.
cipdecip
QUOTE (wasp @ 14 Aug 2006, 09:05 PM)
...si seringi. 

Eu merg in Vama de aproximativ 10 ani. Singurele seringi pe care le-am vazut, au fost cele din farmacie...
Intradevar cantitatile de bere baute in Vama sunt impresionante... dar sa nu exageram.

QUOTE
Ma intreb daca li s-ar mai parea la fel de cool dupa un Stufstock, atunci cand plaja geme de sticle, mucuri de tigara

Se vede ca nu ai habar de festival. Anul trecut si acum doi ani, sutele de voluntari din cadrul Asociatia pentru Conservarea Ariilor Protejate Bio-Cultural, au facut ca locul de desfasurare al festivalului sa arate neatins.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.