Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Forumistele Versus Forumisti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Socratel
Reguli:
Se da un set de litere si fetele incearca sa creeze din literele date cat mai multe cuvinte de gen feminin iar baietii incearca sa creeze cat mai multe cuvinte de gen masculin din aceleasi litere.Cuvintele nu au voie sa contina decat literele din setul dat, literele neavand voie sa se repete decat daca o litera se gaseste de mai multe ori in setul initial.Castiga echipa care face mai multe cuvinte de genul sexului lor.

De unde luam setul de litere?
Ca acesta sa fie ales impartial m-am gandit ca in fiecare zi sa luam literele de la yahoo de la word of the day la care mai adaugam litera A din oficiu de fiecare data, asadar vom avea cate un joc pe zi si in fiecare zi literele din set sunt compuse din literele care formeaza cuvantul zilei de la : http://education.yahoo.com/college/wotd/


Cand cuvantul se schimba la yahoo se numara cuvintele din ambele tabere si se reactualizeaza scorul general adaugand un punct echipei castigatoare din acea zi.

Literele de azi sunt : d,i,f,f,i,d,e,n,t + A (litera din oficiu acordata mereu)
Scor general : Fete 0 - Remize 0 - Baieti 0

Literele nu se repeta decat daca ele apar de mai multe ori in setul dat (in cazul de fata putem folosi maxim un A sau doi de F si I intr-un cuvant)
Se accepta cuvinte de minim 2 litere care se afla in DEX
Nu se accepta nume proprii.
Nu se accepta adjective( ex. ieftina pentru ca nu putem zice o ieftina doua ieftine)
Se accepta si cuvinte la plural (ex flori, pesti etc)
Daca in litere de la yahoo apare litera t noi putem creea cuvinte si cu ţ, la fel pt. s sau a.

Incercati va rog sa numerotati cuvintele care le faceti pentru a ne fi mai usor la sfarsit cand le numaram.

Succes si Start !
Socratel
Cuvinte la genul masculin: 1. fin 2. dinte
tikky
In limba romana multe feminine se termina in *a*, asa ca mi se pare destul de dificil sa creezi cuvinte fara vocala asta.

Serenity
Cuvintele au voie sa fie si la plural? tongue.gif
Socratel
Da cuvintele pot fi si la plural daca de exemplu faci cuvantul flori il luam ca de gen feminin. Ok tikky atunci la literele cuvantului de la yahoo vom adauga automat si litera A pe langa cele din cuvant. Asadar literele acum sunt : d,i,f,f,i,d,e,n,t + A (litera din oficiu).

Oricum eu gasisem cuvinte la gen feminin si fara A tongue.gif
contraste
Fifi, fete, definite, Didine
contraste
dentitia,
fatale,
fanfara,
dane (in porturi),
fente,
fante(crapaturi)
fidea

Serenity
- dieta (ce poate fi mai feminin de-atat? laugh.gif )
- ieftină (asta e adj., nu stiu daca se pune..)
- fiţe (asta e cu Ţ, nu stiu daca t poate fi considerat si ţ laugh.gif )

... mai las si pe altii wink.gif
Socratel
fete si definitie nu sunt bune pentru ca "e" nu are voie sa apara decat o singura data si scuze ca intreb dar chiar nu stiu, ce inseamna fifi ? Contraste literele nu au voie sa se repete decat daca apare de 2 sau mai mult eori in setul dat cum este cazul lui f si i in setul curent. Si va rog numerotati cuvintele pentru a fi mai usor sa le numaram la sfarsit. Si fara nume proprii (pt ca asa practic orice poate fi un nume prorpriu), cuvintele trebuie sa se gaseasca in DEX si sa fie de minim 2 litere.

Pentru Serenity : nu ai voie adjective...ca nu putem zice o ieftina doua ieftine rolleyes.gif
contraste
nume de fata
FIfi

fata

definitia

acum sunt bune si astea
N.V.
7.fade
8.faine

Edit 1:Propun inca o exigenta, care se va aplica mai ales la baieti. Sa nu poata lua radacina unui cuvant pus de fete si sa-l masculinizeze. Spre exemplu sa nu poata lua "faine" si sa posteze cuvantul "fain"
Edit 2: De fapt exigenta e aplicabila si la fete tongue.gif

9. dafie + dafii (chiar asa... daca iese si singularul si pluralul la feminin se numara ca un cuvat sau ca doua cuvinte?)
Serenity
Din cate am inteles eu, in cazul de fata, fiind doar doi "i" pe lista, cuvantul nu are voie sa contina mai mult de 2 "i", si daca e 1 "a" - mai mult de unul wink.gif dunno.gif

Edit: Stai sa vina Socratel sa ne lamureasca rofl.gif

P.S: Asta e joc Demo laugh.gif
Socratel
Corect Serenity. Da N.V se numara si singurlarul si pluralul iar exigentele cerute de tine nu se aplica, fiecare tabara are voie sa-si faca liber cuvintele lor daca se incadreaza in regulile impuse de joc.
N.V.
Hai sa facem o centralizare pe numaratelea:
1) didine
2) dane
3)fante
4) fidea
5) dieta
6) ieftina
7) fite
8) definitia
9) fade
10) faine
11) dafie
12) dafii
Mai ramane sa ne lamureasca Socratel daca sunt permise numele proprii (ca atunci ar fi 13) Fifi). Dar pana atunci,
13) fina
14) fine harhar.gif
Socratel
Litere: d,i,f,f,i,d,e,n,t + A

Baietii:
1.fin
2.fini
3.dinte
4.dinti
5.fain
6.faini
7.fan
8.fani
9.an
10.ani
11.fii (un fiu doi fii)

Edit: cuvintele 5 si 6 sunt adjective deci nu sunt valabile la fel si din lista fetelor cuvintele ieftina,fade si faina.
N.V.
Am vazut si am apucat sa editez... in fine. the show must go on wink.gif
15) ie
16) ii (bluza/ bluze)
Serenity
17. fentă
18. fetidă
19. adiţie

na! tongue.gif

(asta cu numerotarea e problematica... laugh.gif )
N.V.
De fapt nu avem r
Socratel
Ok jocul demo de ieri a trecut incepe competitia oficiala.

Literele de azi sunt : e,x,p,e,d,i,t,e + A
Socratel
Baietii :

1.tip
2.tap
3.tapi
John B
4. AT
5 PAT
6.EXPAT
7.PAI

Tyra
expedide + A

1. ax (sg, neutru)
2. axe
John B
Tyra, vezi ca ai scris literele gresit:
expediTe + A

8. ati
9 aed
Dea
cu pronumele cum e regula? se accepta 'EA'?
Dea
3. pita
4. pete
5. ate
6. etape
7. ea
8. ape
9. adepte
10. apte
11. iţe
Socratel
Pt. Jhon B: cuvintele At, pat, pai sunt la genul neutru nu masculin deci nu sunt valabile iar cuvintele ati, aed, expat nu le-am gasit in dictionar.

Pt. tyra: ax este neutru si nu este valabil
Pt dea: ea nu este valabil (nu putem zice o ea doua ea sau doua ele)

Reactualizam deci:

Fete:
1. pita
2. pete
3. ate
4. etape
5. axe
6. ape
7. adepte
8. apte
9. iţe

Baieti:
1.tip
2.tap
3.tapi
4.tei
5.ied
6.apt
7.apti
foto
Baieti:

adepti
tikky
Fete

10. tipa
11. tepe
Socratel
8. adepti (pus de foto)
9. adept
10.atei
John B
QUOTE
Pt. Jhon B: cuvintele At, pat, pai sunt la genul neutru nu masculin deci nu sunt valabile iar cuvintele ati, aed, expat nu le-am gasit in dictionar.


AÉD, aezi s.m. Poet epic recitator şi cântăreţ în Grecia antică. – Din fr. aède.
AT, aţi, s.m. (înv. şi reg.) cal turcesc, cal bun de călărie; armăsar.

sursa : dexonline.ro

expat ok, se foloseste de putin timp.
pat, pai neutre intr-adevar
Tyra
cine a batut? tongue.gif
urmatorul cuvant... aproape ca am inceput sa ma prind cum functioneaza jocul smile.gif
John B
Conform socotelilor mele
Baieti 12
Fete 11

Deci avem 1-0

Lieterele de azi:
D,I,L,I,G,E,N,T + a
Socratel
Yep bravo John ne-ai salvat in ultima clipa (totusi cand postezi cuvinte mai putin comune e bine sa fie insotite de o mica explicatie ca sa nu mai avem dubii sau sa pui sursa). Deci baietii conduc cu 1-0.

Cuvinte pt. azi baieti:
1.aed smile.gif
2.at
3.ati
4.atei
5.dinti
6.dinte
John B

7. gal
8.gali
9 agent
10. agenti
11. tei
12 liant
13.lianti
14 edil
15 edili

ce fac fetele? mwah1.gif
Tyra
d i l i g e n t + a

pt FETE

1. genti
2. ie
3. ii
4. ate
5. dalie
6. dilie (in sensul de nebuna)
7. gena
8. idila
9. ane (plural pt numele propriu)
10. linte
11. linti
12. talie
13. diena
14. diligenta
15. gentila
16. gale
17. liane

Fac si fetele biggrin.gif
Hai fetelor ca mai avem putin si i batem
Ajutor!

Edit a nu stiu cata oara: mi am stors creierii. Sper sa bata fetele cool.gif
foto
masculin

16. neg
17. gentil
18. gentili
19. an
20. ani
Socratel
21.negi
22.agil
23.agili

Ok de acum sunt admise si adjectivele ca vad ca e tendinta sa fie folosite si o sa sterg restrictia lor din reguli.
Tyra
d i l i g e n t + a

PT FETEEEEEEEEEEEEE

18. agile
19. liga
20. ligi

Pe mine chiar nu ma ajuta nimeni? cry.gif
jude
eu! tongue.gif
21.dieta
22.ginta
23.ita
24.ite

editat, nu mi-am dat seama... sorry.gif
Socratel
diete,tenta, agenda,agende nu sunt valabile pentru ca repeta litere care nu se gasesc de mai multe ori in setul dat(a,e,t), deci fetele au 24 de cuvinte deocamdata.
Tyra
d i l i g e n t + a

25. ginti

jude ohyeah.gif hai ca mai avem putin si batem si noi
Speeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer
Socratel
Tyra te-am prins....ane nu e bun ca e plural de nume propriu si scrie in reguli ca nu e voie, asa ca fetele back la 24. Iar baietii au 25 acum pentru ca am mai descoperit doua (in ciuda faptului ca parca numai cuvinte de gen feminim gasesc):

baieti:
24.lent
25.lenti
Deci conducem cu 25 la 24 tongue.gif
jude
feminin

25.igiena
26.lenta
27.glie

27 - 25 tongue.gif (asta daca n-am gresit iar rolleyes.gif )
jude
28. tina ("noroi")
Socratel
Offf am scapat de tyra si am dat de tine smile.gif

26.lei
27.lat
28.lati

28-28
jude
laugh.gif

29.litanie

Socratel
29.leit
30.leiti
jude
30.leita tongue.gif
31.lata
32.lina
33.line
34.tenii laugh.gif
35.digitale

(somebody stop me! rofl.gif sorry.gif )
Socratel
Mersi pentru sugestii smile.gif....eu in locul tau nu faceam "digitale" ca sa dau baietilor sansa sa faca 2 cuvinte pe seama acelui cuvant...hehe e si joc de strategie asta tongue.gif

31.digital
32.digitali
33.lin
34.lini
jude
36.telina
37.legi

Ai dreptate, nu ma gandisem la asta. smile.gif
Intrebare : dupa 12 se mai iau in considerare alte raspunsuri? Avand in vedere ca se propune un cuvant pe zi...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.