Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cuvinte
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Aramis
Va invit ca in cadrul acestui topic sa "culegem" cuvinte de intelepciune. Sa spunem ca este un fel de "citate preferate", dar as vrea sa scriem replici/citate, mai mult sau mai putin exacte, care ne-au impresionat din cartile pe care le-am citit la un moment dat. Priviti-l ca pe un topic al amintirilor smile.gif

In speranta ca m-am facut cat de cat inteleasa, iata doua versuri care mereu m-au facut sa zambesc, sa inchid ochii si sa visez la vremuri ce n'au fost:

Atata liniste-i īn jur de-mi pare ca aud
cum se izbesc de geamuri razele de luna.

Va invit, de asemenea, sa modificati, de' asta va e vrerea, cuvintele respective.

O, vreau sa joc, cum niciodata n-am jucat!
Sa nu se simta Dumnezeu
in mine
un rob īn temnita - incatusat.
n'ai-b'ai

"Eu plec,
tu ramii:
doua toamne"

jude
"Si peste tot in mine sunt ruguri
in asteptare,
si ample, intunecate procesiuni
cu o aura de durere."

"...fiecare dintre noi face chiar imposibilul pentru a nu ramane prada siesi."
Lotte
"Greseala uneori e sfetnic drept
Si pentru prost si pentru cel cu minte -
Daca pe primul nu-l face intelept,
Pentru cel'lalt e rai de-nvataminte...
"
Tinkerbell
"Dacă angoasa e experienţa Neantului, ceva ca o dovadă ontologică a Neantului, oare speranţa nu e dovada unui Sentiment Ocult al Existenţei, ceva pentru care merită să lupţi? Şi īntrucīt speranţa e mai puternică decīt angoasa (fiindcă o īnvinge īntotdeauna, altfel ne-am sinucide cu toţii), oare acest Sentiment Ocult nu e mai adevărat, ca să zicem aşa, decīt faimosul Neant?"
Ernesto Sabato
yuanescu
"in intunericul meu locuiesti
ca o stea in fantana
cand nicaieri nu mai esti
esti in mine.Esti iata aducere aminte
singur triumf al vietii
asupra mortii si cetii"
N.V.
"Spune-mi ce iese din ce mananci: la unii se transforma in osanza si in scarna, la altii in munca si voie buna, iar la altii, cum am auzint spunand-se, in Dumnezeu. Asa ca-s trei soiuri de oameni"
Nikos Kazantzakis-> "Zorba Grecul"
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.