Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Psihologul Calfa (partea A 2 A)
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Am deschis un topic PRIETENOS dar mi-a fost inchis in nas. Aiurea faza! Moderatorul respectiv nici nu s-a caznit sa intelega ce fac acolo. Vorbeam de prietenie, il apreciam pe Calfa si m-am trezit cu lacatul pe nas. Linkul este:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=7251&


Il pretuiesc pe calfa asa cum va pretuiesc pe toti. Toate topicruile pe care le construiesc aici se dezvolta in directii neasteptate. DAR O FAC intr-un mod prietenos.

Oare sa fie Semnele Despartirii institutionalizate?
N-as vrea sa cred ca si aici functioneaza spiritul aleatoriu si obtuz. Tocmai ca in acest topic laudam hanul.
Balama
...MAI bufnila ..esti un geniu` nenteles in arta de a scrie ..dar cei de aici nu te inteleg ...din mai multe cauze....poate chiar CALFA ..ti`a inchis usa in nas...usa hanului in bot....totul e posibil...
Ovidiu Bufnila
Sal' Balama. OK, sa navighez in siajul tau. Ce inseamna pentru tine Totul e posibil? Ce inseamna acest Tot? Un numar de scenarii? Un numar de bifurcatii? Cum priveste acest tot? E de genul masculin sau nu? E ca Ingerii, fara de sex?

Ovidiu Bufnila
QUOTE (Balama @ 4 Mar 2006, 03:55 PM)
...MAI bufnila ..esti un geniu` nenteles in arta de a scrie ..dar cei de aici nu te inteleg ...din mai multe cauze....poate chiar CALFA ..ti`a inchis usa in nas...usa hanului in bot....totul e posibil...

Mai e ceva! Intr-o buna zi vom descoperi alte Adevaruri despre COMUNICARE! Eu nu pot comunica impreuna cu calfa considerandu-l un ALTUL. Deocamdata avem empatia. Acest topic va vorbi, daca nu va fi inchis in mod abuziv, despre empatie. dar dincolo de empatie sunt alte adevaruri stranii despre COMUNICARE.
Ovidiu Bufnila
Am vesti noi, se rezolva pozitiv. Dar o sa construiesc si aici, asteptandu-l pe Calfa sa opnieze asupra empatiei si, mai mult, despre aceste determinant: psiholog. Sunt curios cum va primi provocarea!
Sunteti invitati la dialog.
Cu toata prietenia!
N.V.
Pentru ca a fost lasat numele moderatorului buclucas in umbra, pentru a elimina echivocul trebuie sa recunosc ca eu am fost cea care am inchis topicul deschis de Ovidiu. Imi pare rau ca inainte de a-l fi inchis nu m-am adresat autorului... am fi scapat de unele complicatii inutile. Departandu-ma acum de activitatea mea de moderare, intru pe domeniul subiectului proupus, si anume empatia, si in special rolul ei intr-un grup. Fara a intra in definitii stiintifice, empatia este capacitatea unui individ de vedea punctul de vedere al unui aproape al sau si deseori se ajunge la solutionarea conflictelor datorita a doua "arme" atat de puternice care ne stau la indemana: empatia si comunicarea, si totul tine de noi, de natura umana.
calfa
Subiectul asta incepe oarecum ca ... "mult zgomot pentru (mai) nimic". biggrin.gif

Ovidiu, un topic poate fi inchis si temporar, urmand ca moderatorul sa reflecteze asupra redeschiderii lui.

Banuiesc ca surpriza acelui subiect, atipic (dedicat unuia dintre co-moderatorii acelui subforum), suprapusa peste lipsa de timp a co-moderatoarei mele, N.V., au facut-o sa inchida acel subiect ... temporar desigur. smile.gif

Interesant insa la ce a condus acest ... incident. smile.gif Vad doar efecte pozitive ale lui.

De exemplu, e mai clar acum, pentru toata lumea, ca ... "Toate topicruile pe care le construieste [Ovidiu Bufnila] aici se dezvolta in directii neasteptate. DAR O FACE intr-un mod prietenos. " smile.gif

Iar morala: Ovidiu Bufnila construieste topicuri care se dezvolta in directii neasteptate pentru parte dintre interlocutorii lui, iar interlocutorii lui le dezvolta uneori in directii neasteptate pentru Ovidiu Bufnila. Printre directiile neasteptate: inchiderea. biggrin.gif

Inchidere care nu a fost insa ... abuziva. Ci, cel mult neasteptata. smile.gif

Sunt invitat sa opinez asupra empatiei ?

Da, e un subiect de interes pentru mine. Mi s-a parut interesant sa explorez empatia in conditiile ... Internetului. Am observat ca sunt multe feluri in care se manifesta empatia, in functie si de mijloacele avute la indemana. Si, am mai spus-o, poti empatiza cu o persoana, cu o comunitate, ...
Sushi
Calfa ma dezamagesti daca-i acorzi atentie lui OB, el saracu' asta cauta disperat...
calfa
smile.gif Carmelita, nu cred in cautarea disperata de care vorbesti. Dar tu, crezi in prietenia pe care ne-o declara Ovidiu ?

Chiar daca tu ai avea dreptate, si el ar cauta disperat, de ce te-as dezamagi eu pe tine ? unsure.gif

smile.gif De ce nu te-am dezamagit mai de mult ? Acum ai observat ca eu ii acord destula atentie lui Ovidiu ?
Sushi
QUOTE (calfa @ 4 Mar 2006, 05:41 PM)
smile.gif Carmelita, nu cred in cautarea disperata de care vorbesti. Dar tu, crezi in prietenia pe care ne-o declara Ovidiu ?

Chiar daca tu ai avea dreptate, si el ar cauta disperat, de ce te-as dezamagi eu pe tine ? unsure.gif

smile.gif De ce nu te-am dezamagit mai de mult ? Acum ai observat ca eu ii acord destula atentie lui Ovidiu ?

unsure.gif Stop messing up my brain! rofl.gif
Sorry, m-am bagat ca musca-n zar. Pe mine sincer ma "deranjeaza" (desi asta e un cuvint prea mare) atitea threaduri deschise de OB. Nici nu apuca sa clarifice pe unu ce si cum ca hopala sare si mai casca unu'. Sigur ca asta e parerea mea personala... oricum, unele formulari imi suna a ironie si qvasi-batjocura dar ma rog, nu sint eu regina IQ-ului pe Hanul Ancutei...

EDIT: am uitat pe Y de la "sorry"
calfa
Poate o buna continuare a discutie, Carmelita, ar fi semnatura mea actuala:

Daca doresti pacea sufleteasca si fericirea, atunci trebuie sa crezi; daca vrei sa fii un discipol al adevarului, atunci trebuie sa iti pui intrebari.

Sa gresesti e omeneste. Sa intalnesti piedici e normal. Sa fii capabil sa razi de tine insuti este o forma de maturitate.

smile.gif
Cla
Ok ok, calm... please...
Pt mine e Ovidiu un baiat destept, si ca atare il accept.
Are idei din care īnvat.
Īnvat mult din Limba Romāna si etc. wink.gif
Hai sa nu fim asa de rai; omu are mai mult in cap decāt unii dintre noi in capu' mic rofl.gif
Olaf
QUOTE (Cla @ 4 Mar 2006, 05:49 PM)
mai mult in cap decāt unii dintre noi in capu' mic

brow.gif
Pacat ca unii dintre noi nu gandesc decat cu un cap. Nu spun acum care... mad.gif

On topic: ce mi se pare mie interesant este ca Ovidiu este subiecct de studiu pentru Calfa, asa ca un subiect lansat de Ovidiu despre Calfa tinde sa devina un subiect despre Ovidiu rofl.gif Sa fie vorba de empatie? tongue.gif
Aramis
Atat Ovidiu cat si Calfa sunt psihologi. Amandoi provoaca discutii, numai ca Ovidiu cauta reactii si exploreaza "serpentinile" logicii, calfa modereaza insiruirea ideilor si cauta raspunsul la intrebarea evidenta.
Sper ca nu am fost incoerenta tongue.gif
Cucu Mucu
Ovidiu - psiholog? Oarecum. Este un pionier. Ca orice pionier are partea lui de penibil. Intotdeauna deschizatorii de drumuri au fost ironizati - in cel mai fericit caz. Timpul va decide daca doar e un om comic sau un vizionar. Pana atunci, fiecare credem ce vrem.
Erwin
QUOTE
Timpul va decide daca doar e un om comic sau un vizionar


eu cred ca e ceva diferit: o spune el insusi: nu bufnila e important! el e doar un destupator de minti incercand sa ne faca pe noi ceilalti sa vedem altceva decat am invatat, sa ne jucam de-a lumile inventate pana cand niste idei noi vor aparea si vor creste... abia atunci rolul lui se va vedea, cand noi vom avea o viziune noua, mai buna...

Zed
Ovidiu este doar un coach . Lucru care se poate invata destul de usor .
Calfa, in schimb , cu toate ca spune ca nu este psiholog , are vocatie pentru asa ceva .Si are un har nemaipomenit de a despica firu-n 4 , adica problema . smile.gif
Ovidiu Bufnila
Looool!
Dragul meu Zed, bufnila e constructor de lumi.


Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.