Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mintea Numita Ovidiu Bufnila
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Ovidiu Bufnila este de fapt o Minte Numita Ovidiu Bufnila. Albert Einstein este de fapt o Minte Numita Albert Einstein. Si voi sunteti niste Minti care poarta propriile voastre Nume.


A VENIT TIMPUL sa FACEM UN PAS INAINTE in conceptia noastra despre lume. Altfel batem pasul pe loc si ne dedulcim cu dulceturi mucegaite, cu filozoficale si psihologicale si politicale fanariote si prafuite.


Va iubesc. Sa dea Dumnezeu ca unii dintre voi sa aiba CURAJUL de a schimba Adebvarurile.
Mintea numita Ovidiu Bufnila va iubeste si va trimite bezele inclusiv cu degetelele de la piciorusele ei.
Olaf
Pai pe NET, ce-ar putea fi altceva? laugh.gif
Serenity
QUOTE
A VENIT TIMPUL sa FACEM UN PAS INAINTE


Adica sa deschid si eu un topic: "Mintea care se numeste Andreea C." ? blink.gif In ce consta acest "pas inainte"?
Olaf
Sa simplificam? tongue.gif Asta ar fi pasul inainte?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Serenity @ 4 Mar 2006, 03:30 PM)
QUOTE
A VENIT TIMPUL sa FACEM UN PAS INAINTE


Adica sa deschid si eu un topic: "Mintea care se numeste Andreea C." ? blink.gif In ce consta acest "pas inainte"?

O sa deschid eu topicul pentru ca e foarte important. Andreea C. nu este numai un NUME ci si o LUME MAGICA.

Serenity
Ovidiule, ogoaie-ce (cum ar zice buna-mea)! laugh.gif

Ideea topicului e una interesanta, dar prezentata prea vag pentru a atrage interesul, cred eu. E greu sa vorbesti despre "tot" ca fiind o mica particica...La fel de bine poti spune "Eu sunt Dumnezeu"... si-apoi jumatate din musterii hanului iti vor sari in cap pentru ca afirmatia a fost atat de ambigua incat nu a inteles mai nimeni ce vroiai sa spui tu de fapt...
Cla
QUOTE (Serenity @ 4 Mar 2006, 01:30 PM)
QUOTE
A VENIT TIMPUL sa FACEM UN PAS INAINTE


Adica sa deschid si eu un topic: "Mintea care se numeste Andreea C." ? blink.gif In ce consta acest "pas inainte"?

E un pas foarte important. Pe bune.
De la Resita la Timisoara.
Sau o fi un impas?? blink.gif

tongue.gif

@Ovidiu: Sa nu crezi ca ni-s prosti ci ia-o de buna biggrin.gif
Doar tembeli pe-aici, io-s primu' clapping.gif

Dar ce are de-a face cu mintea care minte... hmm.gif
Eureka! O fi o minte mentala în sos de menta metamorfozala yeah.gif
Balama
step by step in cautarea MINTI LUMINATE A ACESTUI FORUM numit ....MINTEA UNITA A LU`.....
bufnilian OVIDIUS
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Serenity @ 4 Mar 2006, 04:01 PM)
Ovidiule, ogoaie-ce (cum ar zice buna-mea)! laugh.gif

Ideea topicului e una interesanta, dar prezentata prea vag pentru a atrage interesul, cred eu. E greu sa vorbesti despre "tot" ca fiind o mica particica...La fel de bine poti spune "Eu sunt Dumnezeu"... si-apoi jumatate din musterii hanului iti vor sari in cap pentru ca afirmatia a fost atat de ambigua incat nu a inteles mai nimeni ce vroiai sa spui tu de fapt...

Ne putem juca si cu ideea de Dumnezeu. Dar nu despre asta vorbim acum ci despre faptul ca fiecare dintre noi este de fapt o MINTE. Si tu esti o MINTE. Esti o Enciclopedie Magica. Nu esti un obiect rigid impartit in minte si trup si creier. MINTEA nu este functia si nici expresia. MINTEA este o Totalitate Magica. Ce e de fapt Magic? Oh, o multime de lucruri de la Intuitie la Premonitie, de la fenomenele cuantice din creier la felul in care ne-am bifurcat candva ca fiinte umane.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Cla @ 4 Mar 2006, 04:02 PM)
QUOTE (Serenity @ 4 Mar 2006, 01:30 PM)
QUOTE
A VENIT TIMPUL sa FACEM UN PAS INAINTE


Adica sa deschid si eu un topic: "Mintea care se numeste Andreea C." ? blink.gif In ce consta acest "pas inainte"?

E un pas foarte important. Pe bune.
De la Resita la Timisoara.
Sau o fi un impas?? blink.gif

tongue.gif

@Ovidiu: Sa nu crezi ca ni-s prosti ci ia-o de buna biggrin.gif
Doar tembeli pe-aici, io-s primu' clapping.gif

Dar ce are de-a face cu mintea care minte... hmm.gif
Eureka! O fi o minte mentala în sos de menta metamorfozala yeah.gif

Perfect Cla.
De ce Resita? De ce Timisoara? De ce MINTEA care esti de fapt a cerut a reclamat a sugerat a gasit a extras din propria ei enciclopedie tocmai acest linira Resita-Timisoara? Are o legatura cu copilaria ta? E o proximitate a MINTII care esti? E legat de o aventura a ta frumoasa in acea liniariatate? E de la A la B, in sens restrans pentru ca MINTEA are nevoie de restrangeri de sens sau de constrangeri de spatialitate.
Cla
Nu, Ovidiu.
E vorba doar de "Arhipelagul Imaginii".
Imagineza-ti doar ca o "Andreea" merge de la Resita la Timisoara spoton.gif

PS: Fara misto, but that's the fact smile.gif
Ovidiu Bufnila
Hei, Cla! Nu Andreea merge ci MINTEA Andreea Merge! E o diferenta fantasticaaaa! Nu merg Nume prin realitate ci Minti. Hai sa depasim un pic stourile. Incercati sa va vedeti altfel, ALTFEL. Incercati sa deveniti ceva mai fluizi! 99 la suta din oameni sunt rigizi si tematori, artificiali in comportament, atitudine, gandire. Romanii nu sunt dezinvolti deloc.
Ov
http://finance.groups.yahoo.com/group/Codul_ICAN/
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Cla @ 4 Mar 2006, 04:22 PM)
Nu, Ovidiu.
E vorba doar de "Arhipelagul Imaginii".
Imagineza-ti doar ca o "Andreea" merge de la Resita la Timisoara spoton.gif

PS: Fara misto, but that's the fact smile.gif

OK. Dar Andreea este chiar Mintea ei. Ea este Mintea asa cum si tu esti Mintea. Istoria Viului este de fapt istoria Mintilor de la micile celule enigmatice la dinozaurii gen Bufnila sau Basescuuuuu!
Va iubesc! Nici nu stiti cat de mult va iubesc!

Ov
http://science_fiction_cu_ovidiu_bufn.ablog.ro/
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.