Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Indragostit De Romania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Cum e sa fii indragostit de Romania?
Eu zic, sunt indragostit de Romania. Pentru asta nu e nevoie sa ma bat cu pumnul in piept.
E nevoie doar SA NU MA TEM.
Tu te temi?

Ovidiu Bufnila
http://www.ablog.ro/ovidiu_bufnila
flori
Si eu iubesc Romania la fel ca tine...Mi-au placut mult si m-am regasit in aceste cuvimte...
"Sunt un om oarecare indragostit de Romania. Cand ma gandesc la Romania imi aduc aminte de bunica mea care imi arata stelele in noptile calde de vara, ma gandesc la albatrosi, la berea pe care o beau cu prietenii si la multe alte lucruri.
Dumnezeule, cate sunt de spus despre Romania."
Desi cred ca stiu cam ce vrei sa sugerezi cu intrebarea, ai putea sa fii te rog mai concret si sa ne spui de ce sa nu ne temem...sau sa intrebi "Tu te temi de...?"
Kitty
daca ne temen sa spunem, sa fim indragostiti de Romania, sa ne atasam de ea, sa ne temem sa iubim ceva ce nu poate iubi inapoi. Cred ca la asta se refera...Eu sunt indragostita de peisajele din Romania, de frumusetea ei, nu de oameni, nu de trecut, nu de viitor, ci de prezent, de secretele pe care le ascunde in munti, in ape, in rauri si paduri... Si nu ma tem sa fiu indragostita de ea. (vroiam sa continui cu un "pentru ca", dar mi-am dat seama ca nu-sh are locul, e de ajuns un NU MA TEM!)
Blakut
Romania e ca o nevasta care, desi este batuta, tot e iubita de sot si il iubeste.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (flori @ 18 Feb 2006, 11:02 PM)
Si eu iubesc Romania la fel ca tine...Mi-au placut mult si m-am regasit in aceste cuvimte...
"Sunt un om oarecare indragostit de Romania. Cand ma gandesc la Romania imi aduc aminte de bunica mea care imi arata stelele in noptile calde de vara, ma gandesc la albatrosi, la berea pe care o beau cu prietenii si la multe alte lucruri.
Dumnezeule, cate sunt de spus despre Romania."
Desi cred ca stiu cam ce vrei sa sugerezi cu intrebarea, ai putea sa fii te rog mai concret si sa ne spui de ce sa nu ne temem...sau sa intrebi "Tu te temi de...?"

Sa iubesti Romania ar insemna oare sa devii OM DE ACTIUNE si sa nu mai baltesti in ignoranta, in plictis si bascalie vulgara?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Kitty @ 19 Feb 2006, 01:00 AM)
daca ne temen sa spunem, sa fim indragostiti de Romania, sa ne atasam de ea, sa ne temem sa iubim ceva ce nu poate iubi inapoi. Cred ca la asta se refera...Eu sunt indragostita de peisajele din Romania, de frumusetea ei, nu de oameni, nu de trecut, nu de viitor, ci de prezent, de secretele pe care le ascunde in munti, in ape, in rauri si paduri... Si nu ma tem sa fiu indragostita de ea. (vroiam sa continui cu un "pentru ca", dar mi-am dat seama ca nu-sh are locul, e de ajuns un NU MA TEM!)

Dar EVENIMENTELE Romaniei? Ce pozitie ai fata de evenimentel din istoria Recentta a Romaniei care e tocmai Istoria ta personala Kitty? Cum te raportezi la ele, cum te valuresc?
flori
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 19 Feb 2006, 08:30 PM)

Sa iubesti Romania ar insemna oare sa devii OM DE ACTIUNE si sa nu mai baltesti in ignoranta, in plictis si bascalie vulgara?

Da ai dreptate ar trebui sa devenim OAMENI DE ACTIUNE...Ca doar un singur OM DE ACTIUNE intr-un stat mafiot ca al nostru este UN OM MORT! hh.gif
Endgegner
Kitty, shoot the m*********s thumb_yello.gif
Kitty
N-am puterea sa schimb nimic, n-am cum si poate ca nu vreau. Ma afecteaza direct orice lege, mai devreme sau mai tarziu. Nu voi pleca din Romania, dar nu pt ca-i iubesc pe ici pe colo infatisarea, ci pt ca "nicaieri nu-i ca acasa".
Cla
QUOTE (Endgegner @ 19 Feb 2006, 08:51 PM)
Kitty, shoot the m*********s thumb_yello.gif

Shoot! Shoot! (Axel Rudi Pell) tongue.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (flori @ 19 Feb 2006, 10:22 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 19 Feb 2006, 08:30 PM)

Sa iubesti Romania ar insemna oare sa devii OM DE ACTIUNE si sa nu mai baltesti in ignoranta, in plictis si bascalie vulgara?

Da ai dreptate ar trebui sa devenim OAMENI DE ACTIUNE...Ca doar un singur OM DE ACTIUNE intr-un stat mafiot ca al nostru este UN OM MORT! hh.gif

Ma impresioneaza acest adevar. Cat adevar!
http://finance.groups.yahoo.com/group/Codul_ICAN/
flori
Nu e nimic impresionant in adevar...Adevarul este dureros, daunator ori periculos dar este pur si simplu...Pe mine ma doare acest ADEVAR.
Ovidiu Bufnila
Si atat?
Serenity
Interesant cum ai pus problema... "cum e sa fi indragostit... de Romania?"

Pentru mine a fi indragostit nu e chiar unul si acelasi lucru cu a iubi. A fi indragostit reprezinta acea stare de delir injectat cu pasiunea care face ca defectele persoanei iubite sa se topeasca si sa-l vezi aproape perfect.... Or exista si natii care sa fie indragostite de tara lor (acum nu-mi vin in minte decat americanii), nu zic nu, dar nu cred ca flacara pasiunii si a patriotismului sa arda in inima prea multor romani. "Dragostea" dintre romanii care inca isi mai iubesc tara si patria muma eu o vad mai mult ca pe o dragoste care a avut timpul sa creasca si sa se stabilizeze... Fara sa ne orbeasca aceasta doragoste, fara sa ne batem cu caramida in piept si sa ne mandrim prosteste cu faptul ca suntem romani, ii cunoastem calitatile si defectele, le acceptam si o iubim pentru ceea ce este. Si, cel mai important, nu ne e teama sa recunoastem ca ne-am nascut in Romania.

Uneori mi se pare ca sunt stupid de patrioata.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Blakut @ 19 Feb 2006, 11:26 AM)
Romania e ca o nevasta care, desi este batuta, tot e iubita de sot si il iubeste.

Frumos spus.
coconut
QUOTE (Blakut @ 19 Feb 2006, 10:26 AM)
Romania e ca o nevasta care, desi este batuta, tot e iubita de sot si il iubeste.

Şi cine-i preacuviinciosul ei soţ? dunno.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.