Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:De La Gura La Gura
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
ontaro
Cum credeti ca putem atrage noi clienti prin influenta celor vechi?
ilie
Depinde de domeniu.
Cla
Cea mai buna metoda e "de la femeie la vecina." Hit it.
bdl
QUOTE (ontaro @ 17 Feb 2006, 12:48 PM)
Cum credeti ca putem atrage noi clienti prin influenta celor vechi?

Incearca sa le oferi o reducere la cei vechi in momentul cind aduc un client nou....sau un bonus....
ontaro
E vorba de o firma care comercializeaza termopane. E destul de greu sa-ti gasesti un prieten pe care sa-l aduci cu tine sa-si cumpere termopane tot atunci cand iti cumperi si tu! Eu ma gandeam ca le-am putea oferi o parte din banii pe care i-a platit pe termopanele pe care le-a luat deja, atunci cand vine cu un client nou. Dar inca nu stiu cum faci chestia asta in contabilitate. Oare se pot crea niste provizioane pentru chestii de genul asta?
Cla
Asta se numeste rabat?
Sau "Provision"?
Adica aduci un client si capeti ceva în schimb...
bdl
Eu iau geamuri de la tine si le platesc....vin peste o saptamina cu un prieten, care ia si el de la tine
...firma ta imi da mie niste bani, o suma modica e clar, dar in felul asta incurajezi fostii clienti sa aduca noi clienti. Spre exemplu dealerul de unde am cumparat eu masina facea trteaba asta....dadea si un fel de carnetel unde tu iti tineai lista cu numele celor adusi de tine...
Nu trebuie neaparat sa vina cu tine....se poate pe baza de telefon...eu sun si te anunt ca vine x-ulescu ...iar el confirma....probabil ca suna cam ciudat in romania, dar se practica inafara....

Nu e rebate Cla....la rebate firma imi trimite o suma din pretul initial inapoi...
actionmedia
QUOTE (ontaro @ 18 Feb 2006, 03:23 PM)
E vorba de o firma care comercializeaza termopane. E destul de greu sa-ti gasesti un prieten pe care sa-l aduci cu tine sa-si cumpere termopane tot atunci cand iti cumperi si tu! Eu ma gandeam ca le-am putea oferi o parte din banii pe care i-a platit pe termopanele pe care le-a luat deja, atunci cand vine cu un client nou. Dar inca nu stiu cum faci chestia asta in contabilitate. Oare se pot crea niste provizioane pentru chestii de genul asta?

E suficiente sa ii oferi omului calitate, sa il faci sa se simta bine, sa il tratezi cu respect. Daca asiguri si montaj, cu atat mai mult trebuie sa faci treaba de calitate. Ofera-i garantie si pret bun. Cu alte cuvinte, asigura-te ca acel client este multumit. Daca iti reuseste asta, te va recomanda si altuia, nu e nevoie sa ii dai nu stiu ce alte chestii in plus si nici sa il pui pe drumuri sa iti aduca si alti clienti.
Daca poti, lipeste un mic abtibilt transparent pe geam cu logoul firmei, numele si un nr de telefon si roagal pe client sa il pastreze cateva zile, in felul acesta, vecinii curiosi si invidiosi care nu vor sa il intrebe de unde le are vor avea timp sa vada de unde le-a cumparat devil.gif si poate or sa vrea si ei. Binenteles ca nu are efect daca e la etajul 10.
ilie
E destul de greu in domeniul asta sa-i transformi pe clienti in comisionarii tai.
Dar chestia cu produse rezonabile + montaj foarte bun vor duc cu siguranta la reconandari de la om la o pentru produsele respective.
O alta metoda ieftina ar fi sa tiparesti niste stickere transparente (asa vor sta mai mult, altfel s-ar putea sa te puna oricum asocialtia sa platesti pentru reclama) cu adresa si tel si sa le pui pe usile de intrare la bloc cu text in genul "Aici s-au montat Termopanele X si clientu e multumit".
Oricum, daca le propui clientilor sa le dai un comision daca iti aduc un client, fa asta dupa ce ai montat si incasat.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.