Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cunoasterea De Sine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
Ovidius
Ce inseamna pentru voi cunoasterea de sine?
Cat de multa importanta ii acordati?
Chiar merita acordat timp pentru asa ceva?
exergy33
Cunoasterea de sine ... aventura in necunoscut .

QUOTE
Chiar merita acordat timp pentru asa ceva?


DA.
Titus Herbert
Nu stiu daca intr-o viata de om, a ta sa zicem poti ajunge sa te cunosti perfect, pentru ca esti intr-o continua evolutie, si cunoasterea de sine presupune dupa parerea mea si subconstient, instincte, reactii, motivatii, etc.
Macar daca nu e cunoastere de sine sa fie descoperirea de sine.
Ovidius
QUOTE
Cunoasterea de sine ... aventura in necunoscut .

Interesanta descrierea. Mi-a placut mult. De fapt toata viata asta e o aventura... daca nu ar fi asa, ar fi ceva prea monoton laugh.gif

QUOTE
Nu stiu daca intr-o viata de om, a ta sa zicem poti ajunge sa te cunosti perfect

Binenteles sa nici nu se pune problema de a incerca sa te cunosti perfect pentru ca asa cum spuneai si tu, este imposibil. Insa chiar si faptul ca stii ca nu stii, e o cunoastere.
Titus Herbert
Da dar o cunoastere care te limiteaza sad.gif
exergy33
QUOTE(Ovidius@15 Feb 2006, 03:16 PM)

QUOTE

QUOTE
Cunoasterea de sine ... aventura in necunoscut .


Interesanta descrierea. Mi-a placut mult. De fapt toata viata asta e o aventura... daca nu ar fi asa, ar fi ceva prea monoton


Ai dreptate , monotonia vietii inseamna tocmai lipsa de cautare , de introspectie , de pasiune ... acceptarea rutinei , a neimplinirilor si esecurilor.
Cel ce cauta sa se cunoasca pe sine , chiar daca fara succes , nu va accepta niciodata pozitia de invins.

exergy33
secunda
nu stiu de ce m-am simtit bine cand am vazut ca am votat ca toti ceilalti... inseamna ca e de bine rolleyes.gif
referitor la intrebari stia el ce stia cand a zis, cunoaste-te pe tine insuti! thumb_yello.gif
punctt
... pentru mine... cunoasterea de sine... = sa stiu cu cine am de-a face... tongue.gif (uneori, nu ma plac... !!)
... cat de multa importanta?... pai, uneori cam uit de mine... si-i de rau... ori de bine?... smile.gif
... daca merita?... DAA!! ... altfel ce rost ar mai avea? ....



rolleyes.gif laugh.gif ... prea multe ... < puncte, puncte... > ... sunt mai multe de spus... acum... sunt intr-o pasa mai proasta... nu-mi prea gasesc cuvintele... prefer... punctuletele..... cool.gif si ca de-obicei .... zambaretii... diespam.gif
Boudicca
QUOTE(Ovidius @ 15 Feb 2006, 10:08 AM) *
Ce inseamna pentru voi cunoasterea de sine?
Cat de multa importanta ii acordati?
Chiar merita acordat timp pentru asa ceva?


Pentru mine cunoasterea de sine este controlul care il detin asupra ceea ce simt, ceea ce fac, felul in care ma comport, felul in care reactionez...adica tot ce-mi reprezinta persoana. Cred ca este o chestie foarte importanta sa te cunosti pe tine insuti, desi nu o poti face pe deplin...cum a zis cineva mai sus ca suntem intr-o continua evolutie si nu ne putem cunoaste perfect, dar e de ajuns sa constientizezi anumite schimbari care intervin in viata ta ca sa te cunosti macar un pic: cine esti? ce faci? cu ce te ocupi? e bun ceea ce faci? etc. Cred ca oamenii a caror viata stagneaza, din cauza rutinei, a esecurilor consecutive si a monotoniei vietii...nu se cunosc pe ei insisi. Da, merita sa-ti acorzi timp sa te cunosti...sa stii ce-ti place si ce nu, ce trebuie sa faci si ce nu, cum ar trebui sa fii sau cum esti samd. Eu am avut o perioada in care imi apareau multe intrebari cu privire la persoana mea, raspunsul a fost cunoasterea de sine. Faptul ca mi-am cunoscut eul, m-a ajutat sa depasesc starea de "letargie" in care ma aflam...de aici vine si pacea launtrica de care am parte acum.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.