Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Prima Mare Dezvaluire Despre Tigri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Tigrii lui Bufnila sunt CODURI DE BARE
Olaf
Am raspuns aici
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Olaf @ 14 Feb 2006, 03:21 PM)
Am raspuns aici

Nu ai raspuns. Inca nu ai raspuns. bambusul e Buda, codurile de bare sunt primordialitatea, inainte de Buda. OK, mai avem de invatat.
Olaf
QUOTE
OK, mai avem de invatat.

Cred ca "orbecaim" ar descrie mai bine situatia.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Olaf @ 14 Feb 2006, 03:48 PM)
QUOTE
OK, mai avem de invatat.

Cred ca "orbecaim" ar descrie mai bine situatia.

Orbecairea e pentru prosti si pentru naivi. Sau orbecaiala? Te apropii de punctul final in care inchidem acest canal de comunicare. Tu hotararsti ce facem in continuare. Trebuie sa iti asumi o DECIZIE.
Olaf
Sa zicem ca am ales un cuvant cam tare laugh.gif

Cat despre puncte finale... rolleyes.gif
Uff, am devenit artagos, si nu-i bine laugh.gif

Intrebare: cum exista codurile de bare?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Olaf @ 14 Feb 2006, 04:02 PM)
Sa zicem ca am ales un cuvant cam tare laugh.gif

Cat despre puncte finale... rolleyes.gif
Uff, am devenit artagos, si nu-i bine laugh.gif

Intrebare: cum exista codurile de bare?

Cauta, eventual pe Net, ceva despre dungile tigrilor si ecuatiile matematice dupa care se intrupeaza aceste dungi!
Iti dau o cheie:
Francois Jacob


PS: Olaf, dincolo de anecdotica bufnilia, se afla STIINTA.
calfa
Hmm, o trimitere la biologia moleculara, la genetica, la ADN ... hmm.gif ... ca si in subiectul despre 2010 oare ? unsure.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 14 Feb 2006, 05:40 PM)
Hmm, o trimitere la biologia moleculara, la genetica, la ADN ... hmm.gif ... ca si in subiectul despre 2010 oare ?  unsure.gif

Unul dintre Marii Maestrii reali ai lui Ovidiu Bufnila a fost un merituos de la Institutul Max Planck din Berlinul anilor... in carne si oase.
In backgroundul bufnilian, injurat si sictirizat de istericele cocote bizantine ale Netului Romanesc in multimea de forumuri romanesti pe unde am starnit valuririle magice, se afla Oamenii de Stiinta si Tehnicienii Experimentului. Si, bineinteles, o multime de Magicieni ai Secretului.

PS: ce pot sa fac daca este adevarat?
calfa
smile.gif Un astfel de background este prea diferit de al imensei majoritati a navigatorilor romani cu care te poti intalni pe net. In conditiile astea m-as intreba, tu si ei ce puteti face ? smile.gif
Olaf
QUOTE (calfa @ 14 Feb 2006, 03:40 PM)
Hmm, o trimitere la biologia moleculara, la genetica, la ADN ... hmm.gif ... ca si in subiectul despre 2010 oare ? unsure.gif

Sau o trimitere la coduri. Coduri de bare, coduri genetice, coduri ICAN.
Oricum, un cod este interesant in masura in care ceea ce el codeaza este interesant. Dar, cum nu stii ce codeaza pana nu l-ai decodat, un cod e interesant, punct.
Asa ca... sunt curios cum se gaseste cheia unui tigru fara sa fuga si fara sa te manance. rolleyes.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Olaf @ 14 Feb 2006, 08:32 PM)
QUOTE (calfa @ 14 Feb 2006, 03:40 PM)
Hmm, o trimitere la biologia moleculara, la genetica, la ADN ... hmm.gif ... ca si in subiectul despre 2010 oare ?  unsure.gif

Sau o trimitere la coduri. Coduri de bare, coduri genetice, coduri ICAN.
Oricum, un cod este interesant in masura in care ceea ce el codeaza este interesant. Dar, cum nu stii ce codeaza pana nu l-ai decodat, un cod e interesant, punct.
Asa ca... sunt curios cum se gaseste cheia unui tigru fara sa fuga si fara sa te manance. rolleyes.gif

Sal' Olaf. Ti-am dedicat un nou topic:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=7188&

Topicul a fost generat de intrebarea ta despre tigrul mancator. De fapt nu mancam nimic. Te invit si va invit pe toti sa descoperim o noua poveste bestiala.
abureala
Daca suntem niste coduri de bare, inseamna ca suntem decat niste mase de carne cu sistem nervos ce stau cuminti in rafturile supermarket-urilor si asteapta cumintele sa fie procesate online sau ofline. Suntem deja etichetati, caci fiecare cod de bare are 2 componente ID firmei si ID produs, adica ne invartim in multimi finite, numite chiar nomenclatoare, deci nu putem face nimic previzibil, fiindca suntem deja categorisiti. Noi ne infoiem pe aici penel, dar suntem deja haliti de alti tigri virtuali, sau imaginari. Ne dam rotunzi, ne palce s ane credem superiori cand suntem ironici, insa fara sas tim defilam cumintei sintr-un raft intr-altul si ne inchiupuim ca suntem liberi precum tigrii in jungla vietii. Maestre nu trebuia sa ne spui conditia naostra de muritori de rand, o stiam deja. Intrebarea este cine te haleste pe tine, daca spui ca ne-ai halit pe noi.
Ovidiu Bufnila
Nu e vorba de halealaaaa! Codurile de bare se refera la Citirea Imaginilor din ceea ce numim realitate!
Ovidiu
http://science_fiction_cu_ovidiu_bufn.ablog.ro/
Erwin
iata un cod de bare valurit:

| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \/ / / / / / / / / / /
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
\ \ \ \ \ \ \ \ \ \/ / / / / / / / / / /
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
\ \ \ \ \ \ \/ / / / / / /\ \ \ \ \ \ \

(vroiam sa iasa unul fractal, dar...) wink.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 14 Feb 2006, 07:18 PM)
smile.gif Un astfel de background este prea diferit de al imensei majoritati a navigatorilor romani cu care te poti intalni pe net. In conditiile astea m-as intreba, tu si ei ce puteti face ? smile.gif

O multime de lucruri. Dar inainte de asta trebuie sa devenim oameni de actiune.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 14 Feb 2006, 06:40 PM)
Hmm, o trimitere la biologia moleculara, la genetica, la ADN ... hmm.gif ... ca si in subiectul despre 2010 oare ? unsure.gif

2010 ramane in picioare. Se intensifica trendul, se aduna ca un Mare Val. De acord si cu biologia moleculara. Celulele Meduzelor au raspunsul.
Ov
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.