Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ican: Imaginea Care Aduce Norii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
ICAN: Imaginea Care Aduce Norii
(urmeaza sa dezvoltam)
Erwin
norii care aduc imaginea
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Erwin @ 14 Feb 2006, 03:55 AM)
norii care aduc imaginea

E mult adevar in ceea ce spui, Erwin. De ce?
Erwin
pentru ca talmacirea sta in spirit care nu este altceva decat o imagine profunda si Intens Codificata A Noastra insine, iar Intelegerea CA Necesitate sta in viziunea Norilor Valuriti

ma intreb daca Imaginea Ca`ilor Accesibile Norilor poate face ca Nuantele spiritului observatorilor sa se acordeze

cine decodifica ICAN-ul norilor i se deschid caile Imaginii Valurite, nu-i asa?
Erwin
(Obs.) pentru cei care n-au observat, "norii care aduc imaginea" este un link
Ovidiu Bufnila
Ce sunt de fapt NORII? Hazard? Haos gata sa fie organizat de OCHIUL nostru?
March
Maistre,
Observ ca esti asa intr-un fel de intrecere stahanovista ( ai auzit de el ?) cu tine insuti ! laugh.gif
Erwin
[QUOTE]Ce sunt de fapt NORII? Hazard? Haos gata sa fie organizat de OCHIUL nostru? [QUOTE]

Hazard nicidecum, norii sunt fractali fara doar si poate! dar NORII ar putea sa fie HAOS gata sa fie organizat de OCHI pentru ca HAOS-ul este inceputul codificarii ICAN, nu-i asa?
Olaf
QUOTE (Erwin @ 20 Feb 2006, 07:16 AM)
norii sunt fractali fara doar si poate!

hmm.gif
Cum poti aplica modelul asta? Adica ce poti face cu el? De ce, din atatea modele posibile, tocmai fractali?

P.S. Norii nu SUNT fractali. Eventual, norii pot SEMANA cu fractalii. Doar ca sunt ceva mai complecsi. smile.gif Nu mult, doar un pic. Suficient.
Erwin
olaf:
QUOTE
Eventual, norii pot SEMANA cu fractalii. Doar ca sunt ceva mai complecsi.


mda, poate era mai bine sa scriu "fractalici"? mi s-a parut ca se intelege si asa, suntem in Arhipelagul Imaginii si nu vorbim despre ce sunt lucrurile in sine ci despre Imagini. Ori, cu fractalii poti modela o multime de lucruri, inclusiv norii. Exista un software free numit terragen cu ajutorul caruia poti desena peisaje foarte realistice, se bazeaza pe fractali la fel ca o multime de alte programe de acelasi gen. vezi si topicul Universul este fractal? pentru amanunte.
Ovidiu Bufnila
Universul ar putea fi fractal, se intelege. Avem o singura problema: energia e fractalizata sau nu?

ov
http://science_fiction_cu_ovidiu_bufn.ablog.ro/
Rehael
Daca universul inseamna energie...inseamna ca da! Cre'ca asa-i. unsure.gif
Olaf
Oare o bucataa dintr-un fractal poate vedea faptul ca fractalul este fractal?
Rehael
Bineinteles. Iar daca are o oglinda se poate vedea chiar pe el insusi.
Erwin
fractalii naturali nu sunt matematic perfecti, exista perturbatii locale, impuritati, deviatii, intersectii, suprapuneri sau coexistente cu alti fractali, toate la diferite valori ale parametrilor din ecuatiile fractale. dupa parerea mea pot exista ecuatii fractale care descriu multimea perturbatiilor in parametrii unui fractal natural dat, nu e un fapt demonstrat ci doar o supozitie

ob:
QUOTE
Avem o singura problema: energia e fractalizata sau nu?


se pare ca raspunsul e DA, cel putin in ceea ce priveste spectrul energetic al unor particule, in cazul quasicristalelor, al energiei potentiale ... si lista e lunga... iata un exemplu concret : The Hofstadter Butterfly


Ovidiu Bufnila
Perfect Erwin, de acord cu perturbatiile locale. Atractori, termenul de Atractori iti spune ceva? Te apropii de Teoria Universului Valurit! stii ca ar putea fi elaborata de oamenii Hanului?
Erwin
@Ovidiu:
QUOTE
Te apropii de Teoria Universului Valurit! stii ca ar putea fi elaborata de oamenii Hanului?


Atractorii sunt seturi de ecuatii in sistemele dinamice care arata cum evolueaza sistemele dupa un anumit timp, pot avea forme geometrice simple sau complicate, cei din urma sunt tot un fel de fractali, se numesc atractori stranii si fac parte din aceeasi speta de Imagini ale unor formule matematice (mai mult sau mai putin Valurite, care au de a face cu Teoria Catastrofelor) si sunt foarte importanti in studiul sistemelor complexe, in turbulenta fluidelor (aer-meteorologie, apa-hidrodinamica, cosmos-roiuri de stele, galaxii)...

un exemplu concret pe care il am in minte este : atractorul Lorenz
care este un sistem dinamic tridimensional neliniar derivat din simplificarea ecuatiilor convectiei straturilor de aer care intervin in ecuatiile dinamice ale atmosferei, pentru un anumit set de parametrii sistemul se comporta haotic si Imaginea lui este un atractor straniu. Acest atractor straniu este un Fractal cu dimensiunea Hausdorff intre 2 si 3.
Ovidiu Bufnila
Erwin, te invit in:
http://finance.groups.yahoo.com/group/Imaginea/
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Erwin @ 24 Mar 2006, 12:56 AM)
@Ovidiu:
QUOTE
Te apropii de Teoria Universului Valurit! stii ca ar putea fi elaborata de oamenii Hanului?


Atractorii sunt seturi de ecuatii in sistemele dinamice care arata cum evolueaza sistemele dupa un anumit timp, pot avea forme geometrice simple sau complicate, cei din urma sunt tot un fel de fractali, se numesc atractori stranii si fac parte din aceeasi speta de Imagini ale unor formule matematice (mai mult sau mai putin Valurite, care au de a face cu Teoria Catastrofelor) si sunt foarte importanti in studiul sistemelor complexe, in turbulenta fluidelor (aer-meteorologie, apa-hidrodinamica, cosmos-roiuri de stele, galaxii)...

un exemplu concret pe care il am in minte este : atractorul Lorenz
care este un sistem dinamic tridimensional neliniar derivat din simplificarea ecuatiilor convectiei straturilor de aer care intervin in ecuatiile dinamice ale atmosferei, pentru un anumit set de parametrii sistemul se comporta haotic si Imaginea lui este un atractor straniu. Acest atractor straniu este un Fractal cu dimensiunea Hausdorff intre 2 si 3.

Erwin sunt impresionat. Dar spune-mi, nu cumva ar trebui sa reconsideram ideea de Atractor? Nu e oare atractorul un Obiect Fictional. Nu e cumva un Proces? Si atunci diagramele nu cuma au o hiba? Nu cumva sunt mai multe puncte de intoarcere la infit?
wink.gif
Ovidiu Bufnila
http://www.hortifruti.org/zines/045.htm
Erwin
QUOTE
Erwin sunt impresionat. Dar spune-mi, nu cumva ar trebui sa reconsideram ideea de Atractor? Nu e oare atractorul un Obiect Fictional. Nu e cumva un Proces? Si atunci diagramele nu cuma au o hiba? Nu cumva sunt mai multe puncte de intoarcere la infit?


este! spoton.gif intoarcere la infinit... hmmm... as zice ca fractalul e o Imagine a Infinitului insusi!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.