Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Perle
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Bancuri
Pagini: 1, 2
Catalin
In speranta ca "elementele antisociale" si-au invatat lectia (adica sa foloseasca thread-ul Despre Perle atunci cand nu le convine ceva) propun sa mai acordam o sansa acelora care ne fac sa zambim zi de zi pe forum.

Incep eu cu o delicatesa marca badea Gheorghe. Din categoria Contradictia invizibila:

QUOTE (Bolt)

Personal nu vad nici o contradictie cand eu zic : "exista D-zeu" si un coleg ateu zice "nu exista D-zeu".


...si au trait fericiti pana la adanci batrineti. ohyeah.gif

Sursa:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=413667
Kyklos
Totii intram in hora perlelor , dar ai tu ceva cu acest BOLD.........e un ghimpe in coasta ateilor...
axel
N-as zice wink.gif
Eclectic
Pentru a nu se inchide si acest topic, daca aveti de comentat ceva pe marginea perlelor o puteti face aici:

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=2789&
axel
Noul copil minune al forumului, logoss76, care vorbeste de unul singur fara sa aiba impresia ca dialogheaza rofl.gif , ne prezinta riscurile la care se supun forumistii:
QUOTE
Cred ca forumul dezvolta comportamente aberante ca de exemplu mania argumentarii

Adica efectul patologic al forumului este ca oamenii isi sustin punctele de vedere spoton.gif


Sursa: http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=416188

Kitty
QUOTE
Descrierea firmei:

Agentie de publicitate full service in plina expansiune cu accent pe strategic planning, marketing industrial si webdesign.
www.zetcommedia.ro

Descrierea postului:

Persoana tanara, dornica sa invete la fata locului secretele marketingului eficient, sa se pregateasca activ pentru meseria de copywriter.

Cerinte:

Studii superioare (student).
Foarte bune cunostinte de romana si engleza.
Cunostinte solide de Word si Powerpoint.
Indragostit de publicitate.
Ambitios, capabil sa sacrifice orice pentru performanta.

ATENTIE! Nu cautam oameni cu idei in general. E plina strada! Cautam tineri capabili sa fie creativi pe o tema data, in concordanta cu exigentele produsului sau serviciului promovat, capabili sa isi tina in frau fantasmele si sa isi structureze discursul.

Cultura generala minima. (de ex. sa stie cel putin ca balena e mamifer, ca Ulan Bator nu e un fel de mancare, ca Maradona nu e un pictor renascentist si sa nu creada ca adrian copilul minune are ceva de-a face cu muzica).

Simtul umorului bine dezvoltat.

Oferta (bonusuri, beneficii):

Cat sa nu moara de foame pana invata. Dupa aceea negociem.


Nu am stiut unde sa pun chestia asta, dar mi s-a parut excelenta laugh.gif
Olaf
Cla ne da un exemplu de logica implacabila:
QUOTE
Cred ca ai o problema. Dar nu-i a mea.
Cla
N-o fost buna? rofl.gif

spoton.gif
Dualist
Doaaaaaaaaamnelor si domnilor, Ovidiu Bufnila va prezinta Bulibasa Magica la Arhipeleagul Imaginii ...


QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 9 Apr 2006, 10:16 AM)
Viziunea are in instructiunile ei o Femeie Magica.

[...]

Femeia Magica este [...] o penetrare

TOTI sunt in cautarea Femeii Magice.

Sursa:

perla zilei (?)
Catalin
Din categoria ce tie nu-ti place fa pe forum, shapeshifter ne explica o versiune originala a artei conversatiei:

QUOTE (shapeshifter)

Ce nu-mi place mie la acest forum este faptul că din mai multe motive se vrea ca discuţiile să fie cāt mai on-topic
calfa
Perla completa este asta (perla fiind modul in care in "perla" de mai sus s-a decupat din mesaj cu scopuri nu tocmai ortodoxe):
QUOTE (shapeshifter)
Ce nu-mi place mie la acest forum este faptul că din mai multe motive se vrea ca discuţiile să fie cāt mai on-topic dar acest lucru īngrădeşte foarte mult realizarea de conexiuni īntre observaţiile făcute īn mai multe compartimente ale ştiinţei. Ştiu că pentru calitate s-a optat la varianta de a fi cāt mai on-topic dar se pierde vederea de ansamblu asupra realităţii..

Şi īncă ceva extrem de important:
REALITATEA NU VINE SEPARATĂ ĪN COMPARTIMENTE!


Si acum hai sa radem in hohote.

Later edit: Mesajul poate fi gasit aici.
Erwin
la Despre legile naturii Erwin a scris:

QUOTE
in orice caz, nici iteratie nu este caci nu avem celula-> celula+1 ci avem celula->celula,celula diviziunea celulara este o impartire  wub.gif


simbolul wub.gif arata tocmai ca am scris intentionat "diviziunea celulara este o impartire" avand in minte bancul ala despre aritmetica sexului... rofl.gif

Catalin a intuit exact ca e vorba de o "perla" si pentru ca n-a avut vreme s-o decupeze si s-o puna aici m-am autosesizat thumb_yello.gif

Olaf
Plutarh ne deschide noi orizonturi in legatura cu trecerea din viata in moarte:
QUOTE
sa vedeti cum sunt omorati de vii


sursa
Cer scuze pentru intarzierea cu care postez aceasta minunata zicere...
Kyklos
Olaf hai sa sarbatorim gafa...multumesc si la mai mare ,sa PASTI FERICIT
Cucu Mucu
Mei Plutarh, io zic sa postezi numai aici, ca selectam noi subiectele. wink.gif
fis_tic
QUOTE (Bolt @ 30 Apr 2006)
Lipsa ta de cultura biblica elementara te determina sa-i investesti pe altii cu ceea ce-ti lipseste tie. E specific oricarui amator.

QUOTE (Bolt @ 29 Apr 2006)
Nu. Pt. ca iudeii de azi nu raspund chemarii D-lui. Dar si aici sa fim cu masura. Au printre ei oameni sinceri care-L cauta pe D-zeu atat cat le permite cunostinta lor.
Sa fie clar - orice om care raspunde chemarii divine conform putinului sau multului pe care-l poate sti la un moment dat, e un om pus de o parte (sfant), adica diferit de cei care-L ignora pe D-zeu.
axel
Abureala ne incanta cu o mostra de logica teologica:

QUOTE (abureala)
QUOTE (Biblia)
Matei 12:30 "Cine nu este cu Mine, este īmpotriva Mea, şi cine nu strānge cu Mine, risipeşte."
Dupa cum se vede insasi Cuvantul Lui Dumnezeu este un argument al falimentului ateismului.
Cucu Mucu
QUOTE
  Abureala ne incanta cu o mostra de logica teologica...

... si continua in acelasi stil:
QUOTE
In acelasi mod in care il face si pariul lui Pascal. Adica daca un bolovan cade si iti vine direct in cap, si tu incepi sa razi, apoi sigur esti falimentar. Inlocuieste bolovan cu Scriptura sau Dumnezeu. E simplu.
actionmedia
Din categoria vegetarian pana la moarte, Mirona ne spune ca:
QUOTE
Printre preferatele mele sunt ciresele dar fara viermi


Contextul il gasiti aici Acolo ne explica si de ce ii uraste atat de mult pe viermi.

Nu-i asa ca e nostim?

Cine prefera ciresele cu viermi, mana sus!
fis_tic
--
Felina
fis_tic, unde e poanta?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Dualist @ 10 Apr 2006, 08:47 AM)
Doaaaaaaaaamnelor si domnilor, Ovidiu Bufnila va prezinta Bulibasa Magica la Arhipeleagul Imaginii ...


QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 9 Apr 2006, 10:16 AM)
Viziunea are in instructiunile ei o Femeie Magica.

[...]

Femeia Magica este [...] o penetrare

TOTI sunt in cautarea Femeii Magice.

Sursa:

perla zilei (?)

Loool! Mishto! M-ati dat la rubrica de gaguuuuri! Asa-mi trebuie. Uit, privind eu asa din afara bufnilului parca e cam cu haz dar, pe cuvant, am incercat sa fiu cat mai serios. Luati-o si serios va rog frumos.
va iubesc.
Am ras pe bune. Ce tie- si cu meduzele astea...

Ov
fis_tic
--
abureala
"Ignoranta e mama intelepciunii" , cum de ati uitat-o? Imi apartine in totalitate, va rog sa pastrati ghilimelele . laugh.gif laugh.gif laugh.gif
fis_tic
QUOTE (Carmelita @ 30 May 2006, 10:18 AM)
...imbracata de parc'-ar fi maica-sa!...
Felina
QUOTE (fis_tic @ 30 May 2006, 01:11 PM)
QUOTE (Carmelita @ 30 May 2006, 10:18 AM)
...imbracata de parc'-ar fi maica-sa!...

si... unde e perla? unsure.gif
Catalin
Dupa o perioada indelungata de acalmie, Blakut revine in forta. Din categoria analogia analgezica:

QUOTE

Nu exista suflet. Cand stingi televizorul, sufletul lui nu zboara spre Rai
Blakut
QUOTE
O masina este un sistem, functioneaza, merge, te duce de colo-colo. Consuma benzina. Are suflet? Nu.
Catalin
Din categoria "Mami, mami, ce e butonul ala mare si rosu de la tata de pe birou?" ii uram lui doro un binemeritat han.gif

QUOTE (doro)

Pana la urma de ce sa nu am o atitudine pozitiva?
Sfarsitul omenirii poate sa vin oricand!


Asa, oameni de-astia ne trebuie pe-aici, nu pesimisti blazati! spoton.gif
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=481307
dor
Merita sa mai comentez? unsure.gif
simonsays
QUOTE
@Mihai
Contul Colimator suspendat pentru 30 de zile.
Atacuri la persoana, utilzarea incorecta a limbii romane...


Acu ce sa zic, mare adevar ai grait; dar de perla, nu scapi laugh.gif
Veldrin Algol-Nyx
Perle ce se gasesc pe site-ul asta sau din viata de zi cu zi? ohmy.gif
I'm new around here so... sorry.gif I don't know...
calfa
"Perle" ce se gasesc pe site-ul asta.

E un subiect special pentru ... cautatorii de perle ai Hanului. laugh.gif
Cla
Superb ce a zis mutulica aici, respect!! clapping.gif

"americanii evita pe cit posibil, mai ales in dialogurile cu tenta formala sau oficiala, anumite adresari. au o problema puternica cu ceea ce numesc ei corect din punct de vedere politic. asa au ajuns negrii sa se numeasca afro-americani (de parca asta le-ar schimba culoarea), obezii sunt persoane cu probleme de greutate, alba ca zapada si cei sapte pitici s-au transformat in 'persoana cu deficiente de pigment si cei sapte indivizi cu probleme de inaltime/crestere'
evident ca un oltean are de ales intre sa spuna 'individ caucazian, din sudul romaniei cu atitudine mindra' sau american"

biggrin.gif rofl.gif
Olaf
Toxic ne explica diferenta dintre Ali G si Sasha Cohen Baron:

QUOTE
da , am uitat sa spun de el. Insa Ali g mi se pare cel mai reusit , adica singurul reusit...
actionmedia
Nu am mai postat demult la perle, dar asta mi-a placut teribil. laugh.gif Colimatoare, nimic personal, just fun:

Din ciclul "m-a facut mama... olar", Colimator ne explica cum e cu "Regele Mihai":

QUOTE
Noi in acest moment nu avem rege de vita nobila...doar un ciot, care e oale si ulcele intruchipat ca REGELE MIHAI I
axel
Gaina si fuziunea nucleara

QUOTE
apropos, ai auzit de teoria conform căreia o găina īşi produce propriul calciu necesar cojii ouălor prin transmutaţia magneziului, īn condiţiile īn care este lipsită de hrana care conţine calciul necesar? aş vrea să ştiu dacă e adevărată sau nu... unsure.gif īn caz că e adevărată, īn mod sigur viul are treabă cu mecanica cuantică!
Kyklos
Tu nu iti vezi barna din ochiul tau si vezi aschia din ochiul altuia.

Inclusiv pe Colimator il iei in colimator rofl.gif
Blakut
De obicei nu postez aici, dar acum nu m-am putut abtine...

QUOTE ("clopotel")
1. omul face parte din materie sau nu?
2. omul este constient de sine sau nu? Eu zic ca da (in limite relative, evident)
3. daca omul face parte din materie, si omul e constient de sine, nu inseamna ca si materia este constienta de sine? Este acest lucru adevarat?
4. este omul inteligent? Eu zic ca da (tot in limite relative)
5. daca omul este inteligent, si omul este materie, inseamna ca materia (in ansamblul ei) este cel putin la fel de inteligenta ca si omul? Este aceasta adevarat?
Catalin
Din categoria Noi negam, nu gandim, Florina R. isi face aparitia pe plaiurile hanului cu aceasta bijuterie:

QUOTE (Florina R.)

credinciosii nu neaga nici o proba contradictorie, dar pentru ei nu exista probe contradictorii
Clopotel
Draga Blakut,
Vezi ca ai gresit postul cu perla... Perla cea adevarata, din ciclul: omul imaterial, aici este:
QUOTE
("Blakut")
1,2,3 -> fals
4,5 -> fals

Sursa aici...

Dovada e si ca nu ai reusit sa-ti justifici afirmatiile ... hh.gif

axel
Dragusorule Clopotel, vezi ca exista topic separat pentru comentarii la perle.
Clopotel
Draga Axel,
Dar eu nu am postat vreun comentariu la perla, ci chiar perla thumb_yello.gif
gio19ro
Din ciclul Habar n-avem despre viata, insa sa va spun cum e cu sorcova Cocosel imagineaza o scena in Bucuresti:

QUOTE
Cum comentati povestea asta...muncitor..sofer pe distributie ora 6 fara ceva la cateva minute inainte de venirea marinarului..strada blocata abuziv de un SPP-ist cu unul suspendat in spate....nu poate sa treaca pe acolo si astfel trebuie sa faca un ocol de circa 10 minute...ce reprezinta o intarziere la destinatie de 20 minute..ce inseamna taiere din salariu...
Pe el cine il disculpa??..ii da banii inapoi.??.cei din strada.??.Presedintele??..SPP-ul...??
Asta ii legea pentru unii intr-un mod pentru altii diferit??...Unde-i morala.. ??smile.gif


Merge si la sectiunea matematica, capitolul adunare. 10+0 = 20 !!!!

Edit: scuze, am uitat sa va spun unde s-a produs "opera"
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...pic=8672&st=140
cocosel
Tati esti prea mic sa intelegi matematica..drept esti pe langa...ce sa mai ai grija ca au fost actiuni punitive si in curand lojile albastre s-au intrunit te-au pus sub acuzare si in curand vor urma sa-ti ia tricicleta,glosarul cu surprize turbo,timbrele..si nu in ultimul rand papagalul vorbitor!!...

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Fa o deductie logica 10 minute ocol dar adunate la traseu inseamna 20 minutele...ehei MASONII pe care ii visezi abia asteapta sa se urce pe tricicleta si sa de-a o tura prin oraselul copiilor... rofl.gif rofl.gif

GATA TE-AI FACUT de cacaoooo!!!!

rofl.gif rofl.gif

woot_jump.gif
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 20 Apr 2007, 09:32 PM)

Fa o deductie logica 10 minute ocol dar adunate la traseu inseamna 20 minutele...

Avem o perla chiar la Perle. Acum nu trebuie sa va mai dau linkul. rofl.gif
cocosel
Baietica ..intelege ca sa-ti dau mura la gura...10 minute intarziere adica ocolul propiu-zis reprezinta pe un plan (dar ce sa vezi asa ceva tu esti cu Misa,masoneii si alti cu grupari ezoterice)...al traficului acelui sofer 10 minute dar se aduna si cele 10 minute petrecute pentru a indeplini livrarea..asta-i un grafic de transport..Maestre...al tricicletelor...ezoterice rofl.gif

woot_jump.gif
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 20 Apr 2007, 11:33 PM)
Baietica ..intelege ca sa-ti dau mura la gura...10 minute intarziere adica ocolul propiu-zis reprezinta pe un plan (dar ce sa vezi asa ceva tu esti cu Misa,masoneii si alti cu grupari ezoterice)...al traficului acelui sofer 10 minute dar se aduna si cele 10 minute petrecute pentru a indeplini livrarea..asta-i un grafic de transport..Maestre...al tricicletelor...ezoterice rofl.gif

woot_jump.gif

rofl.gif rofl.gif no coment
actionmedia
QUOTE (cocosel @ 20 Apr 2007, 11:33 PM)
10 minute intarziere adica ocolul propiu-zis reprezinta pe un plan al traficului acelui sofer 10 minute dar se aduna si cele 10 minute petrecute pentru a indeplini livrarea

Cocosel, daca ocolul este de 10 minute atunci si intarzierea trebuie sa fie tot de 10 minute. Sau daca vrei altfel, daca in mod normal ar fi facut 10 minute si de fapt a facut 20, inseamna ca intarziat 10 minute, adica 20 de minute cat a facut, minus 10 minute cat trebuia sa faca.
cocosel
QUOTE
Cocosel, daca ocolul este de 10 minute atunci si intarzierea trebuie sa fie tot de 10 minute. Sau daca vrei altfel, daca in mod normal ar fi facut 10 minute si de fapt a facut 20, inseamna ca intarziat 10 minute, adica 20 de minute cat a facut, minus 10 minute cat trebuia sa faca.

Nicidecum maestre...10 minute pe un grafic va repet ...intra si livrarea propriu zisa nu asa cum vreti voi sa interpretati...si atunci se considera intarziere 20 de minute ..pentru ca daca nu stiati trebuie sa mai faca si drumul inapoi...doamne chiar trebuie sa le dai mura la gura unora... blink.gif


rofl.gif rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.