Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sinergologia, De La Limbajul Trupului La ...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
calfa
Va propun spre discutii cartea "Sinergologia. De la limbajul trupului la arta de a citi gindurile celuilalt", autor Philippe Turchet, aparuta in 2005, colectia "Hexagon. Practic" a editurii Polirom.

Din prezentarea editurii ...
QUOTE
Dar corpul spune cu voce tare ceea ce spiritul gindeste „in soapta”• Creierul vorbeste prin intermediul miinilor • Reguli de lectura pentru fata si corp • Ochi in ochi • Gura si buzele, intre dorinta si cenzura • Barbia dubitativa • Partile laterale ale corpului, expresia dorintei de dorinta • Miinile care iau si dau • Picioarele, intre fuga si apropiere


QUOTE
Ce exprima gesturile si posturile oamenilor? Gestica femeilor este diferita de cea a barbatilor? Poti ghici gindurile interlocutorilor tai doar in functie de gesturile pe care le fac? Iata ce veti afla din aceasta lucrare 100% practica, remarcabil ilustrata, care vine in continuarea cercetarilor psihologice ale scolii de la Palo Alto in domeniul comunicarii umane.


Cartea poate fi vazuta si ca ghid de lectura a limbajului trupului, dar in realitate este mai mult decat atat. Autorul spune "Cartea de fata este constituita din trei parti distincte, care pot fi citite separat una de alta".

Prima parte a ei prezinta ... "Cheile unei lecturi sinergologice".

Primul capitol introduce cititorul in ... SINERGOLOGIE. Sunt explicate modurile in care "omul isi pozitiveaza slabiciunile", "filtrele sinceritatii, spontaneitatii si naturaletii" si este propus "un antidot pentru minciuna: filtrul sinergologic".
QUOTE
Limbajul trupului intareste, de obicei, greutatea cuvintelor, dar se intampla si ca subtextul sa contrazica textul. Aceste este domeniul sinergologiei.

QUOTE
Nascuta din contrastul existent in om intre ceea ce este si ceea ce ar dori sa fie sau, mai exact, intre ceea ce este si ceea ce cauta, abordarea sinergologica e una senzoriala, vizand stratagemele corpului, pe care le analizeaza cu atentie, in incercarea de a regasi armonia pe care omul o tulbura cu atata ingeniozitate cu ajutorul filtrelor mentale deformatoare.


Urmatoarele trei capitole detaliaza conceptele, teoriile si principiile cu care lucreaza sinergologia,

Partea a doua a cartii e dedicata "lexicului fetei" iar partea a treia "lexicului corporal".

Voi reveni cu pasaje si idei interesante din carte.

Pana atunci ... intrebarile "obisnuite". smile.gif


Ati citit aceasta carte ? Daca da, ce impresie v-a facut ?

Daca nu, ati citit alte carti dedicate limbajului trupului ? Ati gasit astfel de idei in ele ?

In general, cum va suna ideile acestei carti ?

smile.gif
tikky
Mi se pare o carte de popularizare (vulgarizare) stiintifica. Cred ca as citi-o de curiozitate, dar din punct de vedere stiintific mai degraba m-as duce la autori care au facut parte din scoala de la Palo Alto. L-as citi pe Birdwisthell sau pe E.T. Hall.
calfa
Este, desigur, o carte de popularizare. Ce am mai ras cand am citit precizarea ta din paranteza, m-ai binedispus, ce mai ! laugh.gif Ei, lasa, daca zici ca ieri ai avut o zi proasta ... e de inteles.

Doar nu era sa propun spre discutii o carte stiintifica, probabil scumpa si greu accesibila, nu ? smile.gif

Daca o citesti din curiozitate, poti ramane cu frustrarea ca multe informatii interesante si utile nu au avut loc in acesta carte, dar din curiozitatile si frustrarile astea iese motivatia necesara ... dezvoltarii personale. smile.gif

Probabil ca voi deschide un subiect separat, dedicat ... scolii de la Palo Alto.
Ovidius
calfa, cand naiba mai ai timp sa citesti atatea carti? laugh.gif
Subiectul cartii e interesant. Dpmdv, merita citita. Cel mai mult mi-a placut asta: "Corpul spune cu voce tare ceea ce spiritul gindeste „in soapta”".
calfa
QUOTE
Cel mai mult mi-a placut asta: "Corpul spune cu voce tare ceea ce spiritul gindeste „in soapta”".


Dar intrebarea asta: "Ce-ti Sopteste Corpul Tau?" cum ti se pare ? biggrin.gif Sau ideea asta: Creierele Vorbesc Intre Ele ? smile.gif

Timp de citit de unde am ? biggrin.gif Pai timpul de citit mananca din timpul de scris. laugh.gif Ii las sa se manance unul pe altul, asta este secretul. spoton.gif Sau poate ma insel, poate secretul e ca citesc "eficient". unsure.gif
Ovidius
QUOTE
Dar intrebarea asta: "Ce-ti Sopteste Corpul Tau?" cum ti se pare ?

Un chinez cu care am avut placerea sa fac Quigong zicea cam asa: "Ascultati-va corpul. Stie mai multe decat noi."

PS: Trebuia sa postez la subiectul lui Ovidiu sau e ok si aici?
calfa
smile.gif Nu vreau sa mutam discutia de aici. Doar ca subiectul cartii discutate se leaga de subiectele respective. Voi reveni cu detalii din carte.

Unde se spune, printre altele ... "Corpurile vorbesc intre ele". smile.gif
IoanV
"In cultura traditionala japoneza [...] se obisnuieste ca unei persoae care tace sa i se "citeasca" chipul pentru a gasi un gind ce nu a fost integral exprimat prin cuvinte trebuind sa ghicesti sensul implicit, care poate fi uneori contrariul a ceea ce a fost rostit " Kenji Tokitsu - maestru 7 dan karate

Din cartea Transa, hipnoza si autohipnoza - Erica Giuliane Nachez capitolul Cel de-al doilea principiu: comunicarea este 30% verbala, 70% nonverbala...Trupul vorbeste mult si este foarte greu sa minta sau sa disimuleze.

In metoda asiatica de hipnoza feedbackul nonverbal obtinut de la pacient este principalul indicator pt. identificarea caii adoptata de hipnotizator, care reuseste astfel o hipnotizare mai rapida decit prin metoda ericksoniana (Horia Nita).

O sa urmaresc si eu cartea prezentata aici.
tikky
Un interviu cu Philippe Turchet (in limba franceza)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.