Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Exista Datoria De A Procrea?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3
Belphegor
Cei care cred ca avem o datorie morala de a procrea, deci de a face macar un copil, sunt invitati sa-si sustina aici opinia.
Bolt
Eu cred ca exista datoria placerii in ambele etape.
Eclectic
ohmy.gif Care etape ?
Bolt
laugh.gif Prima si a 2-a. laugh.gif
Eclectic
Bun, mersi, acum e mult mai clar.

On-topic: nu exista nici o datorie.
Kyklos
Lasand gluma deoparte , nu putem aduce plozii pe lume atata timp cat din punct de vedere financiar suntem la limita subsistentei .
Aducand pe lume acest fapturi , ai obligatia sa-i oferii o serie de drepturi , dar neavand sursa financiare necesara te vei chinui si tu ,dar in primul rand acel copil .

Plutarh.Cetatean al Cosmosului.
Bolt
@Tabaltoc :
QUOTE
Bun, mersi, acum e mult mai clar.

Prima : dragostea fata de sotie.
A 2-a : dragostea fata de copil.
Mai mai mai, greu mai era. smile.gif
QUOTE
On-topic: nu exista nici o datorie.

Hmm, depinde la ce varsta si-n ce circumstante o spui.

@Plutarh :
QUOTE
nu putem aduce plozii pe lume atata timp cat din punct de vedere financiar suntem la limita subsistentei .

Corect. E una din circumstantele la care ma refeream.
axel
QUOTE (Bolt @ 29 Jan 2006, 08:30 PM)
QUOTE
On-topic: nu exista nici o datorie.

Hmm, depinde la ce varsta si-n ce circumstante o spui.

Nu, nu depinde.
La nici o varsta si sub nici o circumstanta nu exista datoria de a procrea.
Catalin
Axel, e vorba de datorie morala in postul initial al topicului. Sigur ca nu exista nici o datorie legala, de exemplu. Si, ca orice chestie de morala, e neclar pentru ca revine la "ce e moral"?
axel
Din contra. Poate exista o datorie legala (vezi dorintele lui Hitler sau ale lui Ceausescu), dar in nici un caz nu exista una morala.
Bolt
@axel :
QUOTE
Nu, nu depinde.
La nici o varsta si sub nici o circumstanta nu exista datoria de a procrea.

Adica ai ajuns la sfarsitul vietii si ai trecut prin TOATE ca sa poti spune una ca asta? rofl.gif
QUOTE
Din contra. Poate exista o datorie legala (vezi dorintele lui Hitler sau ale lui Ceausescu),

Aia nu e lege, e nebunia legiferata.
QUOTE
dar in nici un caz nu exista una morala.

E o datorie morala de o factura aparte, in primul rand fata de tine si sotia ta, apoi fata de comunitatea si valorile tale.
Sushi
QUOTE (Bolt @ 29 Jan 2006, 07:56 PM)

E o datorie morala de o factura aparte, in primul rand fata de tine si sotia ta, apoi fata de comunitatea si valorile tale.

A procrea este un instinct. Datorie (inclusiv morala) avem fata de produsul procreatiei.
axel
Boltule, ce-ti mai place tie sa vorbesti pe langa...
vitalic sprinceana
Belphegor:

QUOTE
Cei care cred ca avem o datorie morala de a procrea, deci de a face macar un copil, sunt invitati sa-si sustina aici opinia.


Ai vreo datorie morala sa traiesti?? e vorba intai de toate de propria-ti persoana...daca da, atunci aplici, prin extrapolare, acelasi rationament si pentru copil (sau plod, cum au mai zis unii....)..daca nu gasesti o justificare nici macar a propriei existente (in plan moral, asa cum ti-ai dori), inseamna ca nu suntem obligati sa nastem nici un copil (plod)
Bolt
@carmelita :
QUOTE
A procrea este un instinct.

Nop.
Instinctul e ceva inconstient. Parintii mi-au spus ca m-au dorit. La fel si eu pe copilul meu. Deci...

@axel :
QUOTE
Boltule, ce-ti mai place tie sa vorbesti pe langa...

...pe langa Axel. Deoarece cu el nu se poate. rofl.gif
vitalic sprinceana
Belphegor:


QUOTE
Cei care cred ca avem o datorie morala de a procrea, deci de a face macar un copil, sunt invitati sa-si sustina aici opinia[/QUOTE]

la o prima lectura mi s-a parut cam deplasata intrebarea, dar o admit ca pe o contestare legitima pana la un punct, daca tinem cont ca, pentru propozitia adversa "exista oare datorie morala de a curma viata semenilor?" s-au dat numeroase raspunsuri pozitive, din diferite parti ale spectrului politic, economic si in general, social...
axel
QUOTE (Bolt @ 29 Jan 2006, 09:32 PM)
@carmelita :
QUOTE
A procrea este un instinct.

Nop.
Instinctul e ceva inconstient. Parintii mi-au spus ca m-au dorit. La fel si eu pe copilul meu. Deci...

Poate ar fi cazul sa te si documentezi inainte sa vorbesti wink.gif
Belphegor
QUOTE (vitalic sprinceana @ 29 Jan 2006, 08:30 PM)
Belphegor:

QUOTE
Cei care cred ca avem o datorie morala de a procrea, deci de a face macar un copil, sunt invitati sa-si sustina aici opinia.


Ai vreo datorie morala sa traiesti?? e vorba intai de toate de propria-ti persoana...daca da, atunci aplici, prin extrapolare, acelasi rationament si pentru copil (sau plod, cum au mai zis unii....)..daca nu gasesti o justificare nici macar a propriei existente (in plan moral, asa cum ti-ai dori), inseamna ca nu suntem obligati sa nastem nici un copil (plod)

Nu am o datorie sa traiesc.

Si chiar daca as avea, cum ar putea rezulta de aici ca am datoria de a procrea?
vitalic sprinceana
QUOTE
Nu am o datorie sa traiesc.


atunci de ce o faci???

QUOTE
Si chiar daca as avea, cum ar putea rezulta de aici ca am datoria de a procrea?

acelasi principiu care iti justifica tie fiecare act al respiratiei ar justifica si nasterea sai viata altuia...
Belphegor
QUOTE
atunci de ce o faci???


Pentru placerea care mi-o da. Dar asta nu inseamna ca am datoria de a trai, e doar o alegere ca aceea dintre a citi si a te uita la TV. Nu o faci din obligatie, ci doar de placere.

QUOTE
acelasi principiu care iti justifica tie fiecare act al respiratiei ar justifica si nasterea sai viata altuia...


Nu neaparat. Daca viata mea are un scop X nu inseamna ca si viata altuia trebuie sa aiba X.
vitalic sprinceana


QUOTE
Pentru placerea care mi-o da. Dar asta nu inseamna ca am datoria de a trai, e doar o alegere ca aceea dintre a citi si a te uita la TV. Nu o faci din obligatie, ci doar de placere.

deci, excluzi orice urma de morala, de datorile morala (cum o numesti in titlu) sau de justificare morala a vietii tale. in acelasi timp pretinzi premize morale pentru a stabili daca viata altuia e necesara sau nu...
chestia asta s-ar numi cel putin inconsecventa, altfel nu vad cum ai exclude viata ta din zona de actiune a moralei (in sensul justificarii), dar a o aplica imediat cand e vorba de ceilalti..fie ei si nenascuti...
daca principiul tau este placerea, de ce acelasi principiu nu ar fi valabil si pentru copii nostri..placerea noastra de a ne iubi, palcerea noastra de a fi impreuna, placerea noastra de a avea copii - de ce nu ar duce toate astea la placerea unui nou individ de a trai...
Bolt
@axel :
QUOTE
Poate ar fi cazul sa te si documentezi inainte sa vorbesti

Poate ar fi cazul sa-ti schimbi sursa documentatiei (semnatura). http://rapidshare.de/files/11806425/Gigi_r...bachul.avi.html laugh.gif

@belphegor :
QUOTE
Nu am o datorie sa traiesc.

Corect. Nu-i o datorie ci o consecinta.
Belphegor
QUOTE
deci, excluzi orice urma de morala, de datorile morala (cum o numesti in titlu) sau de justificare morala a vietii tale. in acelasi timp pretinzi premize morale pentru a stabili daca viata altuia e necesara sau nu...


Motivul pt care traiesc eu si motivul pt care ii las pe altii sa traiasca sunt chestiuni diferite. De ex, eu nu am o obligatie de a trai, dar am obligati de a-i lasa pe ceilalti sa traiasca.

QUOTE
daca principiul tau este placerea, de ce acelasi principiu nu ar fi valabil si pentru copii nostri..


Desigur ca ar putea, dar intrebarea este daca de aici se naste o obligatie morala sau doar o preferinta personala? Similar, doar pt ca mie imi place muzica M, nu inseamna ca am o obligatie morala de a le da si altora cd-uri cu M.
Cucu Mucu
QUOTE (Plutarh @ 29 Jan 2006, 07:17 PM)
Lasand gluma deoparte , nu putem aduce plozii pe lume atata timp cat din punct de vedere financiar suntem la limita subsistentei .
Aducand pe lume acest fapturi , ai obligatia sa-i oferii o serie de drepturi , dar neavand sursa financiare necesara te vei chinui si tu ,dar in primul rand acel copil .

Plutarh.Cetatean al Cosmosului.

Lasand gluma la o parte, te implor ca, inainte de a apasa butonul "Adauga Raspuns" sa verifici corectitudinea mesajelor tale d.p.d.v. gramatical. Ne-ai scuti de o tortura in plus. Multumesc.
vitalic sprinceana
QUOTE
Motivul pt care traiesc eu si motivul pt care ii las pe altii sa traiasca sunt chestiuni diferite. De ex, eu nu am o obligatie de a trai, dar am obligati de a-i lasa pe ceilalti sa traiasca

te inseli. e acelasi...tu nu ai obligatia de a trai, dar o faci...bebelusii nostri la fel...de ce le-ai pretinde lor un motiv moral de a trai???
altfel spus de ce ai judeca existenta ta dupa niste principii sa le zicem hedosnistice (placerea) iar viata celor nenascuti inca sa o incluzi intr-un set de reglementari morale...? sau, de ce pentru tine motivul de a trai este unul aleator, iar pentru copii doresti conditionare???

Belphegor
QUOTE (vitalic sprinceana @ 29 Jan 2006, 09:45 PM)
de ce pentru tine motivul de a trai este unul aleator, iar pentru copii doresti conditionare???

Eu doresc doar sa vad daca imi poate da cineva un argument din care sa rezulte ca avem o datorie de a procrea. Cel care afirma ca exista o asemenea datorie trebuie sa vina cu argumentul, altfel sunt indreptatit sa cred ca o asmenea datorie nu exista.

Deci ai un argument prin care sa ma obligi moral sa procreez sau nu?
Bolt
Firescul nu necesita argumente.
Belphegor
@bolt

De acord, dar nici nu presupune neaparat obligatii.
Sushi
QUOTE (Bolt @ 29 Jan 2006, 08:32 PM)
@carmelita :
QUOTE
A procrea este un instinct.

Nop.
Instinctul e ceva inconstient. Parintii mi-au spus ca m-au dorit. La fel si eu pe copilul meu. Deci...

Si a te hrani este un instinct. Daca spun ca mi-e foame (constientizez) atunci deja vorbim despre dorinta? Datoria morala de a minca? smile.gif
vitalic sprinceana
QUOTE
Eu doresc doar sa vad daca imi poate da cineva un argument din care sa rezulte ca avem o datorie de a procrea. Cel care afirma ca exista o asemenea datorie trebuie sa vina cu argumentul, altfel sunt indreptatit sa cred ca o asmenea datorie nu exista.


acelasi argument privind datoria de a fi fost tu insuti procreat...a fost o datorie??? poti tu sa fii justificat din punctul de vedere moral pentru ca te-ai nascut (in afara traditiei crestine a pacatului originar)? probabil vei zice, nu, caci atunci nu erai si nu aveai de unde sa cazi sub incidenta unor principii morale pe care nua veai cum sa le cunosti, cu atat mai putin sa le recunosti...
Belphegor
@vitalic sprinceana

Nu inteleg ce vrei sa zici.
Blakut
Nu exista o datorie. Cel putin nu mai exista o asemenea datorie. Poate ca apare uneori in mintea unora o astfel de idee (in unele state, sub anumite regimuri, conducerea considera ca e nevoie de mai multi muncitori, soldati etc, astfel incat aparea ideea de datorie de a procrea.

Exista un instinct, e adevarat, pe care multi il percep ca pe o datorie.

Pana la urma, avem oare noi vreo datorie? De orice fel?
axel
QUOTE (Bolt @ 29 Jan 2006, 10:27 PM)
@axel :
QUOTE
Poate ar fi cazul sa te si documentezi inainte sa vorbesti

Poate ar fi cazul sa-ti schimbi sursa documentatiei (semnatura). http://rapidshare.de/files/11806425/Gigi_r...bachul.avi.html laugh.gif

Ce miscare ieftina... si fara efect... si offtopic!
Bolt
@belphegor :
QUOTE
De acord, dar nici nu presupune neaparat obligatii.

Pai daca e firesc il faci sau nu. Asta nu tine de obligatie sau neobligatie. Ci doar de consecinte. In functie de ele stabilesti si gradul de "obligativitate". Inca ceva, atentie - datorie nu e congruent cu obligatoriu.

@carmelita :
QUOTE
Si a te hrani este un instinct.

Corect. Spre deosebire de a procrea. Numai animalele procreaza instinctiv. Omul in schimb, poate alege. Deci a procrea nu e un instinct oarecare. Exact asta spuneam eu.
QUOTE
Datoria morala de a minca?

Datoria morala de a-ti intretine viata si sanatatea. smile.gif

@blakut :
QUOTE
Exista un instinct, e adevarat, pe care multi il percep ca pe o datorie.

Orice instinct natural si sanatos e bine a se implini. rolleyes.gif

@axel :
QUOTE
Ce miscare ieftina

Dupa marfa ta, ce sa-i faci...
QUOTE
si fara efect

...terapeutic.
QUOTE
si offtopic!

Pai tu ce cauti acolo dragule ? smile.gif
Blakut
Toate instinctele sunt naturale si sanatoase.

Bolt
Ne mentin viata si sanatatea. rolleyes.gif Deci ? Sa le implinim. rolleyes.gif
Belphegor
QUOTE (Bolt @ 29 Jan 2006, 10:36 PM)
@belphegor :
QUOTE
De acord, dar nici nu presupune neaparat obligatii.

Pai daca e firesc il faci sau nu. Asta nu tine de obligatie sau neobligatie. Ci doar de consecinte. In functie de ele stabilesti si gradul de "obligativitate".

In cazul nostru, fiind vorba de sex, il poti face fara sa ajungi la vreo consecinta anume. Aasa ca ramai si cu firescul dar fara a procrea.
Sushi
QUOTE (Bolt @ 29 Jan 2006, 10:36 PM)

@carmelita :
QUOTE
Si a te hrani este un instinct.

Corect. Spre deosebire de a procrea. Numai animalele procreaza instinctiv. Omul in schimb, poate alege. Deci a procrea nu e un instinct oarecare. Exact asta spuneam eu.

O NU! Tu ai sustinut ca instinctul este INCONSTIENT. Este prima data ca admiti ca a procrea ESTE instinct nu datorie. Deci vezi cind iti clarifici pozitia fata de substantiv mai vorbim...
Michelle
Sunt oameni care procreeaza accidental,din dorinta de a copula de fapt. O alta categorie procreeaza de gura-lumii/parintilor.Mai sunt si cei care fac copii pentru a se sluji cind se fac mari (si nu numai)de ei.
Toate aceste situatii sunt mai "wrong" decit refuzul constient de a procrea.Decit asa mai bine nimic.
Sigur mai ramin cei pentru care copiii sunt...un sens nou dat vietii tale. Nimeni nu-i obliga .Poate asa vad ei lucrurile,poate ceva le susura in ureche...dar nu se poate vorbi de datorie.
Bolt
@carmelita :
Depinde de paradigma instinctului in cazul de fata. Consider ca exista o doza de instinctivitate o data cu inaintarea in varsta dar in acelasi timp aceasta-i constientizata si controlabila in functie de dorinta si interesele individului si mai putin de instinctul in sine (ca la animale).
Deci instinctul e inconstient dar nu la om. Sau cel putin nu in aceeasi masura ca la animale. Cat ar fi de mare instinctul de a bea fiindu-ti sete, nu cred c-o vei face daca stii sigur ca apa e otravita. Pe cand animalul...
Mi-am clarificat pozitia fata de substantiv ? smile.gif Aau, m-am grabit, e ADJECTIV. Scuze. smile.gif
Bolt
@belphegor :
QUOTE
In cazul nostru, fiind vorba de sex,

Pai nu asta e cazul nostru.
axel
QUOTE (Bolt @ 29 Jan 2006, 11:51 PM)
Cat ar fi de mare instinctul de a bea fiindu-ti sete, nu cred c-o vei face daca stii sigur ca apa e otravita. Pe cand animalul...

Pe cand animalul o miroase, si daca simte ca nu e ok, n-o bea. Apoi o gusta, si daca simte ca nu e ok, n-o bea wink.gif
Bolt
QUOTE
Pe cand animalul o miroase, si daca simte ca nu e ok, n-o bea.

Mda da, s-o spui stapanilor care le-au murit cainii intr-un parc din orasul meu. Otraviti de un "binevoitor".
QUOTE
Apoi o gusta, si daca simte ca nu e ok, n-o bea

Pai atat si trebuie, s-o guste.
axel
Nu am spus ca este imposibil sa otravesti un animal. Am spus ca un animal nu este atat de prost pe cat crezi tu wink.gif
Bolt
QUOTE
Nu am spus ca este imposibil sa otravesti un animal.

Nici eu.
QUOTE
Am spus ca un animal nu este atat de prost pe cat crezi tu

Chiar vrei sa-mi expun credinta in raport de cele doua categorii ? Cand ai de gand sa treci la subiectul topicului ?
axel
Boltule, pune totusi mana pe o carte sa aflii si tu ce e acela instinct, inainte de a te exprima pe han atat de convins ca ai si dreptate.
Bolt
Pai ce stai ? Mana pe carte s-o pun numai eu ? Da definitia, da si emeplele. Haide. Asa pot perora si eu despre altii... Cant te lasi de discursul boltocentric si treci la ale topicului ? Tu "existi" aici doar in functie de mine ? Hai la treaba, bag' a cincea.
axel
Definitia o gasesti in dictionar. Explicatie mai detaliata o gasesti in diverse locuri. Cum ar fi o enciclopedie...
Am zis ce-aveam de zis si nu era legat de ceeace ai spus tu. Dar atata timp cat esti aberatorul principal pe acest topic, ce ai astepta din partea mea decat un discurs boltocentric?
Bolt
Citeste cu atentie definitia : http://dexonline.ro/search.php?cuv=instinct&source=.
Alimentarea, reproducerea si apararea LA OM sunt instincte c-o valenta deosebita fata de cazul animalelor.
Sa inteleg ca tu mananci orice cand ti-e foame, sa inteleg ca tu te reproduci oricand si cu oricine indiferent de urmari, sa inteleg ca tu te aperi oricum, fie bine fie prost ?
Oricat ti-o place tie sa pozezi in ceva putin mai mult decat un animal de casa, tot n-ai sa fii vreodata asa ceva.
QUOTE
Dar atata timp cat esti aberatorul principal pe acest topic, ce ai astepta din partea mea decat un discurs boltocentric?

"Aberatorul" te ajuta sa nu mai mergi in 4 labe. laugh.gif Asa ca stai in continuare pe langa el. laugh.gif
Sushi
QUOTE (Bolt @ 30 Jan 2006, 09:14 AM)

Sa inteleg ca tu mananci orice cand ti-e foame, sa inteleg ca tu te reproduci oricand si cu oricine indiferent de urmari, sa inteleg ca tu te aperi oricum, fie bine fie prost ?

scuze Bolt dar in conditii extreme omul ca sa-si astimpere foamea si sa-si asigure supravietuirea ca individ recurge chiar si la canibalism, vezi unele cazuri de exploratori ai Polului Nord (sau o fi fost Sud?). Faptul ca avem de unde alege CE mincam nu inseamna ca instinctul ni s-a dizolvat undeva pe drumul evolutiei. O conditie a dorintei de a procrea este ca instinctul de reproducere sa fie treaz.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.