Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Repetarea Zilei De Ieri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
AmunRa
Cei mai multi oameni fac acest lucru atat de regulat si fara efort, incat nici nu se gandesc la asta. Cand ii intreb daca repeta frecvent ziua de ieri, ei raspund de cele mai multe ori: "Nu m-am gandit niciodata la asta." blink.gif
Imediat ce se gandesc un moment admit, ca urmeaza aceeasi rutina in fiecare zi.

Tendinta de a repeta ziua de ieri da nastere unui sentiment de familiaritate. Acesta este motivul pentru care oamenii se uita ciudat la tine atunci cand le sugerezi ca, un lucru sa fie facut oarecum diferit fata de cum a fost facut inainte.
Ma uimeste intotdeauna faptul ca explicatia data pentru felul in care se face ceva este: "Pentru ca asa am facut mereu." hh.gif

Cu alte cuvinte, daca incerci sa abordezi fiecare zi intr-un mod nou, inovator, cu siguranta nu vei repeta ziua de ieri. A te concentra asupra viitorului este o metoda garantata de a rupe cercul stagnarii si ritualul obisnuit de repetare a zilei de ieri. spoton.gif
nefertiti-old
Parca a fost si un film pe tema asta, Ziua cartitei.
gabitza ^
intr-o zi normala, automatismul e mare parte din ea. si fara sa ne dam seama. ma trezesc la o anumita ora, ma sui in masina si plec. merg pe un anumit drum, pentru ca stiu ca acolo e mai liber. ascult o emisiune la radio si cand ajung eu la munca si parchez masina incepe EXACT o anumita parte a emisiunii. asta e unul din felurile in care imi dau seama ca nu am intarziat.
fac ceai/cappucino, cobor, fumez...
ora 11: a doua tzigare a zilei.....etc.

si cam asa e in fiecare zi. munca in schimb nu e la fel in nici o zi si cred ca asta e salvarea mea. pentru ca altfel ajungem doar niste robotzi, care avem deja solutiile in creier si trebuie doar sa le implementam.
unul dintre motivele pentru care oamenii nu accepta "noul" este pentru ca le e frica de schimbare. daca totul e caldutz si bine, de ce sa mai schimbam lucurile?
pe de alta parte sunt oameni care nu pot trai decat daca au bine puse la punct niste chestii. cauta sigurantza, certitudini, vor ca ziua de ieri si cea de maine sa nu fie cu nimic diferite. nu e bine sau rau...nu totzi sunt gata sa ia provocarea in piept si sa mute muntii din loc.
G.

nefertiti:
QUOTE
Parca a fost si un film pe tema asta, Ziua cartitei.

da, era cu bill murray si andie mc dowell. acolo era vb doar de faptul ca el trebuia sa faca lucrurile intr-un anumit fel ca sa iasa bine.
AmunRa
QUOTE
unul dintre motivele pentru care oamenii nu accepta "noul" este pentru ca le e frica de schimbare. daca totul e caldutz si bine, de ce sa mai schimbam lucurile?


Gabitza sunt de acord cu ce spui tu intotdeauna cea mai mare frica a omului a fost frica de nou. Se numeste kainofobie. glases.gif

QUOTE
pe de alta parte sunt oameni care nu pot trai decat daca au bine puse la punct niste chestii. cauta sigurantza, certitudini, vor ca ziua de ieri si cea de maine sa nu fie cu nimic diferite. nu e bine sau rau...nu totzi sunt gata sa ia provocarea in piept si sa mute muntii din loc.


Dar siguranta si certitudinea vin ca urmare a unor provocari, pe care tu ca individ a trebuit sa le iei la un moment dat in timp. Atata timp cat nu accepti schimbarea nu o sa poti avea parte de siguranta si certitudini. brow.gif

exergy33
AmonRa

Si fiindca tot ai intrat pe teritoriul fobiilor /phobies , documenteaza-te si cu privire la 'xenofobia/xenophobia.

QUOTE
Dar siguranta si certitudinea vin ca urmare a unor provocari, pe care tu ca individ a trebuit sa le iei la un moment dat in timp. Atata timp cat nu accepti schimbarea nu o sa poti avea parte de siguranta si certitudini. 


Expresia de sus iti apartine ? ! ... wink.gif
Daca da , sa stii ca este spusa foarte bine ; parerea mea .

Daca ai luat-o de undeva , da te rog link-ul respectiv.

exergy33
AmunRa
Da Exergy hiya.gif replica imi apartine nu am luat-o din nici o carte. smile.gif

Cat despre Xenofobie -> Ură faţă de străini şi faţă de tot ce este străin. yeahrite.gif
gabitza ^
amonra
QUOTE
Atata timp cat nu accepti schimbarea nu o sa poti avea parte de siguranta si certitudini.

pentru multi, a face o schimbare, a merge pe cai nebatute, a incerca si alta metoda pentru a reusi ceva...este foarte greu. si cred ca siguranta de care spuneam mai devreme vine tocmai din faptul ca pana acum le-a fost bine, deci nu mai vor sa schimbe ceva.
cati crezi ca sunt cei care de ex. se multumesc cu un job mediocru si destul de prost platit, pentru o viata intreaga, decat sa "traiasca periculos" si sa isi deschida aripile sa incerce altceva? ne lovim in fiecare zi de oameni din astia, care sunt inradacinati in prejudecati si pentru care schimbare = rau. pentru ei jobul ala de care ziceam mai sus, asa prost platit cum e...e bun la ceva. nu l-ar da pe nimic, in schimb stau si se plang ca viata e nedreapta cu ei.
asta e una din certitudinile de care vorbeam, si pe care ei o au. mai bine mai prost si sigur decat mai bine si nesigur.
si din pacate sunt multzi tineri care gandesc asa... sad.gif
putini din cei fricosi vor accepta provocarile....
G.
AmunRa
QUOTE
asta e una din certitudinile de care vorbeam, si pe care ei o au. mai bine mai prost si sigur decat mai bine si nesigur.


Gabitza stii sloganul celor de la Nike "Just Do It", e putin aiurea pentru ca nu iti spune exact ce sa "faci pur si simplu". Dar fiecare dintre noi cunoaste cel putin un lucru pe care, daca l-ar face, "pur si simplu" l-ar scoate din aceea stare de monotonie, rutina de fiecare zi. cool.gif

Oamenii nu se nasc "performanti" ei DEVIN atata timp cat au luat hotararea de a nu mai repeta ziua de ieri. Nu exista nici un motiv real, pentru a ne agata cu disperare de trecut si a ne plange de mila, pentru viata pe care o ducem. spoton.gif
tikky
QUOTE (AmonRa @ 31 Jan 2006, 12:05 AM)
a ne plange de mila, pentru viata pe care o ducem. spoton.gif

si totusi... unii dintre noi (poate multi, poate putini) o fac. De ce?
AmunRa
Tikky se numesc bariere pe care constient sau inconstient omul le creeaza pentru ca ii este frica de propriile lui performante si de rezultatele pe care le-ar putea obtine daca ar iesi din cercul monoton al rutinei.
exergy33
AmonRa
QUOTE
Oamenii nu se nasc "performanti" ei DEVIN atata timp cat au luat hotararea de a nu mai repeta ziua de ieri. Nu exista nici un motiv real, pentru a ne agata cu disperare de trecut si a ne plange de mila, pentru viata pe care o ducem. 


Ma uimesti AmonRa. devil.gif
Presupun ca si frazele de mai sus iti apartin.

Dupa parerea mea oamenii se impart in doua categorii : cei carora le e frica de nou , de schimbare...si cei care sint atrasi in mod implacabil de tot ce e nou , cei care sint 'bolnavi' de cautare.
Oamenii din prima categorie au putine sanse sa se realizeze in viata si sa ajunga la un nivel de multumire si de pace interioara cu ei insisi.
Oamenii din categoria a doua , adica cautatorii , izbutesc sa-si regaseasca echilibrul cu sinele ...iar de aici spre succes , spre realizare , drumul este mult mai scurt.

Fiecare din noi are niste limite sau bariere psihice , insa nu fiecare incearca sa le depaseasca ....probabil din inhibitie , teama , ...uneori chiar ignoranta.
Inhibitie erodeaza personalitatea individului . smile.gif
Teama catalizeaza inhibitia. smile.gif
Vista le accentueaza pe amindoua. smile.gif

Tocmai de aceea tinerii au cea mai mare sansa de a se realiza , pentru ca ei vor , pot , ... si risca multe pentru a ajunge la un ideal.

exergy33







calfa
Bun venit pe subforumul Psihologie, AmonRa ! smile.gif

Interesant subiectul. Cred ca trebuie luat in calcul si gradul in care suntem "lasati" sa repetam ziua de ieri, si felul in care s-a schimbat si se schimba repetarea zilei de ieri.

Cu secole in urma, intr-un fel arata repetarea zilei de ieri. In secolul XX ea arata deja cu totul altfel. Maine ... smile.gif

Sigur, fara automatisme, daca am fi siliti sa nu repetam nimic, viata nu ar fi ceea ce este. In acelasi timp, repetitiile de azi, vazute ca normale, poate au fost inexistente ieri, poate rau vazute, poate vor fi inlocuite cu altele maine, cu unele ... intrezarite. smile.gif
AmunRa
Exergy sunt total de acord cu tine spoton.gif
QUOTE
Fiecare din noi are niste limite sau bariere psihice , insa nu fiecare incearca sa le depaseasca ....probabil din inhibitie , teama , ...uneori chiar ignoranta.
Inhibitie erodeaza personalitatea individului . 
Teama catalizeaza inhibitia. 
Vista le accentueaza pe amindoua.


Dar am o intrebare: Daca cineva iti intinde o mana pentru a iesi din acest cerc vicios numit...bariera pshilologica, inhibitie, teama, etc....in care TU ca persona te afunzi tot mai mult...ai accepta? sau continui sa te ascunzi in propriile tale probleme.
Te intreb deoarece cunosc si astfel de persoare care decat sa-si depaseasca ignoranta prefera sa faca din ea "studiu de caz" si toata viata sa se planga de cat de cruda a fost soarta cu ei si alte baliverne de genu.

Calfa multumesc de urare.

Ai dreptate atata timp cat suntem condusi de automatisme riscam sa ne ducem viata intr-o rutina si monotonie contiuna. Dar problema e ca si in lipsa acestora omul nu ar reusi sa se autodepaseasca.
De ce? pentru ca de mici suntem invatati ce avem voie sa facem si ce nu, ce este bine si ce este rau....si astfel le luam ca atare si acestea sunt tot automatisme.

Iti dau un exemplu simplu: De ce dau oamenii mana?
Sigur pentru ca asa ai invatat in cei 7 ani de acasa ca e politicos, pentru ca in orice studiu sociologic o sa gasesti raspunsuri de genu....Pentru ca persoana respectiva s-a stabileasca un contact cu tine, pentru a-ti forma o a doua impresie despre omul respectiv (prima impresie este aspectul fizic si vestimentatia), bla, bla, bla...etc.

Nimeni nu poate sa-ti dea un raspuns concret de ce ne salutam asa si nu altfel.
exergy33
AmonRa

QUOTE
Dar am o intrebare: Daca cineva iti intinde o mana pentru a iesi din acest cerc vicios numit...bariera pshilologica, inhibitie, teama, etc....in care TU ca persona te afunzi tot mai mult...ai accepta? sau continui sa te ascunzi in propriile tale probleme.


Depinde . smile.gif
Depinde de cita incredewre am in persoana respectiva , adica in capacitatea ei de discernamint.

Eu personal nu ma tem de ceva nou , necunoscut sau neinteles ; dimpotriva .

Barierele psihologice pot fi depasite numai prin renuntarea la un asa zis 'orgoliu interior'.

QUOTE
De ce dau oamenii mana?
Sigur pentru ca asa ai invatat in cei 7 ani de acasa ca e politicos,


Japonezii au invatat sa dea din cap , pentru ca acolo asa e politicos. laugh.gif

exergy33
Aramis
Repetarea zilei de ieri... Sigur ca sunt cateva lucruri care se repeta zi de zi... cele 4 ore cand sunt la servici, plus alte maruntisuri, dar imi place sa cred ca am un program destul de variat care ma impiedica sa fac aceleasi lucruri zi de zi. Intr-o anumita masuna ma inspaimanta automatismele, blazarea, asa ca incerc sa le evit pe cat pot.
LINICA
Ma gandesc deja de vreo jumatate de ora... hmm.gif Nu, nu imi amintesc sa fi avut o zi care sa se fi repetat.
Gandul acesta e ca un medicament. smile.gif
AmonRa, multumesc frumos. thumb_yello.gif




AmunRa
Exergy propun ca noi doi daca a fi sa ne intalnim vreodata sa nu dam mana ci sa dam cu capu. rofl.gif

Cat despre partea cu increderea in persoana respectiva si capacitatile ei de discernamant.....s-ar putea sa te inseli putin.....uite ce iti propun in fiecare zi faci o medie de 10 persoane cu care te intalnesti si scrie pe o lista cati dintre ei ar putea sa-ti iti fie: prieteni, parteneri de afaceri, dusmani, jumatatea ta sorry.gif, ma rog si asa mai departe, incerca sa observi atitudine lor timp de maxim o luna si atribuile in fiecare zi o atitudine din cele pe care le-ai ales. Dupa o luna vei observa ca din cauza unor actiuni sau conjucturi respectivi prieteni ti-au devenit dusmani, partenerii de afaceri prieteni si asa mai departe.

DE CE? Deoarece oamenii in general nu sunt fiinte logice ele sunt fiinte emotionale si se ghideaza in viata dupa sentimente nu dupa informatii.



Aramis este interesant ce spui despre cele 4 ore la servici, dar daca in loc de cele 4 ore ar fi 8 sau chiar 12 crezi ca ai face fata automatismelor si repetarilor?
Sper sa nu ajungi in aceasta faza.....pentru ca cunosc cazuri si crede-ma nu e placut deloc, nu se mai numeste automatism se numeste robotizare wacko.gif

LINICA Ma bucur ca topicul meu te-a facut sa uiti pentru o juma de ora de problemele tale si astfel si de probabilitatea de a repeta ziua respectiva. clapping.gif
Aramis
AmonRa, prea curand nu o sa ajung la 8 ore de servici pentru ca fac si facultatea in paralel si ma tin de amandoua. Oricum, mai mereu am alta sarcina de indeplinit la birou si din cand apare cate ceva interesant care ma tine in priza biggrin.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (AmonRa @ 29 Jan 2006, 01:42 AM)
Cei mai multi oameni fac acest lucru atat de regulat si fara efort, incat nici nu se gandesc la asta. Cand ii intreb daca repeta frecvent ziua de ieri, ei raspund de cele mai multe ori: "Nu m-am gandit niciodata la asta." blink.gif
Imediat ce se gandesc un moment admit, ca urmeaza aceeasi rutina in fiecare zi.

Tendinta de a repeta ziua de ieri da nastere unui sentiment de familiaritate. Acesta este motivul pentru care oamenii se uita ciudat la tine atunci cand le sugerezi ca, un lucru sa fie facut oarecum diferit fata de cum a fost facut inainte.
Ma uimeste intotdeauna faptul ca explicatia data pentru felul in care se face ceva este: "Pentru ca asa am facut mereu." hh.gif

Cu alte cuvinte, daca incerci sa abordezi fiecare zi intr-un mod nou, inovator, cu siguranta nu vei repeta ziua de ieri. A te concentra asupra viitorului este o metoda garantata de a rupe cercul stagnarii si ritualul obisnuit de repetare a zilei de ieri. spoton.gif

Oare nu vedem cumva, restrictiv fiintarea noastra prinzand-o intr-o geometrie euclidiana?

Ov
owner
http://finance.groups.yahoo.com/group/Codul_ICAN/
Kyklos
Omenirea se afla intr-un cerc vicios , fiecare om practica zi de zi , saptamana de saptamana , luna de luna , an de an , acelas program , am devenit un bio-robot .
E greu sa iesi din aceasta rutina , iar atunci cand iesi din aceasta rutina , te vezi ca un copil la-nceput de drum , te minunezi ce frumoasa e viata fara activitatiile monotone pe care le faceai inainte .
exergy33
AmonRa

QUOTE
Exergy propun ca noi doi daca a fi sa ne intalnim vreodata sa nu dam mana ci sa dam cu capu.  rofl.gif


Unde anume 'sa dam cu capul' ?????

Poate aici :

frusty.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.