Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Furuncul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
MiRcIoX
Am avut un cos pe barbie si l-am tot bazait...si mi-a iesit un ditamai furuncul sad.gif ...ce naiba sa fac?am fost la spital si nici macar nu s-a uitat la el...direct sa il taie, cica nu e voie numai dupa ce trece iritatia...exista ceva antibiotice sau ceaiuri care sa il diminueze?am de la 3 progarmare la un cabinet particular...dar poate primesc si de aici niste sfaturi.Mersi
Kyklos
Sunt de cumparat la farmacie , unguene care usuca acneea folosesc asa ceva cand imi apara pe fata...
Michelle
domle daca a "copt" adica a colectat deja puroi trebuie evacuat puroiul adica avea dreptate sa ti-l taie (incizeze)ca poate el singur n-o sa sparga fiind profund...daca nu atunci trebuie sa-l ajuti sa colecteze cu antibiotice pe cale orala,merge bine eritromicina ,dar depinde cit e de grav si de profund ca atunci ar trebui chiar un antibiotic mai puternic decit eritromicina...oricum iti trebuie reteta deci mergi la doctor totusi...

pomezile(unguentele)sunt pentru cazuri mai usoare,superficiale wink.gif
MiRcIoX
Am fost la un cabinet particular si mi-a prescris amoxiklav, fucidin si inca un unguent...macar nu mai e asa de inflamat, ma refeream daca aveti idee de ceva infuzii care se pot face...ajuta mult.Faza cu incizia, problema trebuie tratata din interior...un motiv pt care meseria de medic nu e sinonima, sau nu ar trebui sa fie, cu cea de macelar. mad.gif
Eclectic
Mai, daca nu-ti convine ce iti spune doctorul, eu zic sa faci cum te-o taia capul si, dupa aia, sa ne anunti si pe noi cum a iesit. ohyeah.gif
Michelle
...da, infuzie de frunze de dud si decoct de radacina de mamularita...asta local si oral tinctura de branca ursului spoton.gif
MiRcIoX
Tăbāltoc: vad ca nu ai citit ce am spus, spuneam doctorii in general, doctorii de la spitalele municipale...pana la urma tot un doctor m-a ajutat, dar pe ala daca l-am platit, l-am platit pt ca asa se face, pt ca se da chitanta, pt ca e particular, pt ca se uita o juma de ora la tine, nu o secunda dupa care ia bisturiul si o rezolva pe cea mai usoara cale, hai sa ne facem canibali!Prin profesia care o ai iti asumi unele responsabilitati, putini fac asta.Sabia o las ca ultima optiune smile.gif
nefertiti-old
Incearca tinctura de propolis sau propolisul brut. Asta daca nu esti alergic la propolis. Si intreaba, totusi, o farmacista inainte daca poti pune tinctura pe locul respectiv... e doar un sfat, daca tot vrei chestii naturiste. Eu am scapat de o chestie asemanatoare acum cativa ani, doar cu propolis. Spun asemanatoare pt ca la mine nu era vorba de puroi, n-am asteptat sa ajung in faza aia. Am pus propolis de cum am vazut ca apare. wink.gif Oricum, propolisul e un puternic antibiotic natural.
bdl
Sau incearca cu ceapa coapta....ajuta la colectarea rapida, da pe urma trebuie sa-l spargi si sa zmulgi radacina, lucru deloc placut....iar dupa ceapa aia acolo, cind colecteza, crede-ma, o sa arati de parca ai avea un c.r in barbie sau unde e...
MiRcIoX
Mersi.In ultima instanta cred ca o sa imi fac treaba pe doua orificii laugh.gif ...si rad de mine smile.gif
Tyra
Am facut odata mare prostie.
M am epilat pe picioare (nu asta e prostia tongue.gif ) si mi a aparut un cos foarte mic pe gamba. Avea capul alb si portiunea din jurul lui era tare.

Pt ca nu mai avusesem in viata mea un cos pe picior insa stiam ca o prietena a mea avusese un furuncul, am banuit ca e furuncul si m am gandit eu sa l usuc punand vata cu iod pe el.

Sa nu faceti niciodata asa ceva!

Am adormit (lasand iodul acolo) si m am trezit dupa vreo 3 ore pt ca simteam piciorul pulsand.

De fapt, acela era un mic cos insa eu m am ales cu o arsura cu diametrul de vreo 5 centimetri.
M am dus la farmacie si cand m au vazut m au trimis direct la Urgente.

Arsura de gradul 3 si cu chiu cu vai mi a trecut. M am ales cu un semn de toata frumusetea.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.