Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Auuu, Ce Frige Ibricul!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Auuu, ce frige ibricul! Oooo, ce Imagine Esentialaaaa! Dar oare ibricul luat aiurea de pe foc frige intr-adevar?
Ovidiu Bufnila
Frigul ca si caldura e o chestiune stranie care tine de......
calfa
"Auuu"

E reactia umana. Mi s-a intamplat sa ma pacaleasca, din neatentie. Nu ma asteptam sa simt ca ma frige, mi s-a intamplat si sa il scap din mana dupa asta. "Auuu" e semnul exterior al surprizei, al faptului la care nu ma asteptam.

Dar ce frige ? Inainte sa il ating, nu frigea pe nimeni. Daca nu as fi fost acolo, nu ar fi fript. Cel mult ar fi avut o temperatura foarte ridicata ...

"Auuu, ce frige ibricul !" e semnul unui dezacord ? La ce nivel ? Al pielii, al nervilor, al gandurilor, al asteptarilor ?

"Ah, ma doare sufletul nu alta ! Ce tare m-a fript ibricul asta !" smile.gif


p.s. Mi-e greu sa uit ca s-a intamplat, dar daca incerc sa-mi amintesc mai in detaliu cum a fost ... si cat e oare amintire si cat reconstructie creativa ?
Ovidiu Bufnila
Nu este o reactie umana.
calfa
Bun, asta se vede, macar la prima vedere. Macar la suprafata. Reactia ca fiind umana.

Putem merge sa spunem ca nu e umana, e general "animalica". smile.gif

Sau putem sa o luam spre "abisurile" implicate in generarea reactiei. Undeva, imaginea corporala generata de contactul cu ibricul se intalneste cu o imagine dintr-un rezervor launtric, oricare o fi el, imaginile par a se potrivi sau chiar se potrivesc, si iese strigatul, "Auuu". biggrin.gif Emotia a scurtcircuitat reflectia, celebrul "lupta sau fugi" intrand in actiune. smile.gif

Si tot asa ...
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 26 Jan 2006, 02:46 PM)
Bun, asta se vede, macar la prima vedere. Macar la suprafata. Reactia ca fiind umana.

Putem merge sa spunem ca nu e umana, e general "animalica". smile.gif

Sau putem sa o luam spre "abisurile" implicate in generarea reactiei. Undeva, imaginea corporala generata de contactul cu ibricul se intalneste cu o imagine dintr-un rezervor launtric, oricare o fi el, imaginile par a se potrivi sau chiar se potrivesc, si iese strigatul, "Auuu". biggrin.gif Emotia a scurtcircuitat reflectia, celebrul "lupta sau fugi" intrand in actiune. smile.gif

Si tot asa ...

Oauuuu, Calfaaaaa, ajungi direct in inima Teoriei Universului VALURIIIIT!
WELKOMEN!
calfa
Ei, si eu, acolo ... o incercare ... cat sa ... "nu strivesc corola de minuni a lumii" ... si sa ... "nu ucid cu mintea tainele ce le-ntalnesc" ... smile.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 26 Jan 2006, 03:20 PM)
Ei, si eu, acolo ... o incercare ... cat sa ... "nu strivesc corola de minuni a lumii" ... si sa ... "nu ucid cu mintea tainele ce le-ntalnesc" ... smile.gif

IBRIC
I-BRIC
IB-R-IC
I-B-R-I-C

CALFA
C-A-L-F-A

Ce alegi? Cum inaintam fara sa ucidem nici o C-O-R-O-L-A?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.