Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Codul Ican Si Artele Militare Valurite
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Codul ICAN si Artele Militare Valurite: boaf. Ei, acu' i-acu'. Sa vedem cum o scoatem la capat cu Noua Filozofie a BELIGERANTEI in MIleniul III si ce legatura are nesfarsitul COD ICAN cu ARTELE MILITARE si ce naiba or fi acele asa-zise si asa-intitulate ARTE MILITARE VALURITE.

Ovidiu Bufnila
militarosul valurit
Ovidiu Bufnila
Sa vedem in ce fel Artele MILITARE ale Mileniului TREI se desprind odata si pentru totdeauna di Filozofia Beligerantei din Evul Mediu si din tranzitul secolelor XIX/XX. Hai ca nu e greu, tigrilor!


Ovidiu Bufnila
caporal de caporal
Ovidiu Bufnila
Codul ICAN ca si fictiune literara:
http://www.egophobia.ro/4/proza.htm

Si un link de prezentareee:
http://www.storymania.com/cgibin/sm2/smsho...thor=BufnilaOOb


Da' suna trompetu' si nu va vad adunati la Statu' Major!
Ovidiu Bufnila
Ati cam cazut in nas aici. Va este o frica nebuna de Era Complexitatii. Haios! EC nu se teme de voi. A pus ochii pe voi.
calfa
Exact ! thumb_yello.gif Frica noastra de Era Complexitatii ... a innebunit. rofl.gif Asta era partea haioasa ? unsure.gif


Ovidiu, serios acum, daca ne vorbesti de Arte Militare Valurite ... ma gandeam sa te intreb ... Pacea Valurita cum arata ?
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 3 Feb 2006, 08:45 PM)
Exact ! thumb_yello.gif Frica noastra de Era Complexitatii ... a innebunit. rofl.gif Asta era partea haioasa ? unsure.gif


Ovidiu, serios acum, daca ne vorbesti de Arte Militare Valurite ... ma gandeam sa te intreb ... Pacea Valurita cum arata ?

E calmul OCEANULUI MAGIC.
Erwin
mi se pare mie sau codul ICAN e bazat pe niscaiva ecuatii fractale? unde e valurire sunt si fractali prin partile esentiale, parerea mea! wink.gif

doar ca nu prea vad utilitatea momentana a implementarii fictionalului in brambureala oficiala, care pica singura in nas, caci nasul e un atractor lorenz la urma urmelor si expirator de fluctuatii, deci Ovidiu, cu cine ne luptam noi in razmerita cibernetica? artele martiale prin excelenta au nevoie de un dusman concret, exprimabil prin simboluri negative, ori, daca sunt valurite cum poti sa-ti dai seama de semnul lor? descifeaza-ne vreo doua-trei chestiuni si apoi o sa vezi ceva navigatie pe aici...

calfa
Erwin, in primul rand eu vad ca scrie "Artele Militare Valurite" si "ARTELE MILITARE". smile.gif

Apoi, daca totusi vorbesti de arte martiale, esti sigur ca ... "artele martiale prin excelenta au nevoie de un dusman concret, exprimabil prin simboluri negative" ?

Lansasem mai demult un subiect pe tema "dusmanului necesar" (sau poate nu wink.gif ).

Ovidiu a atins cumva problema si la ... Portretul Psihologic Al Terorismului.
Erwin
cand e vorba de valurire nu mai sunt sigur de nimic, iata ca mi-au fugit ochii pe ecran, multumesc calfa pentru precizari
Erwin
calfa:
QUOTE
Apoi, daca totusi vorbesti de arte martiale, esti sigur ca ... "artele martiale prin excelenta au nevoie de un dusman concret, exprimabil prin simboluri negative" ?


erata:
artele martiale prin excelenta au nevoie de oponenti, exprimabili prin simboluri simetrice

Artele Militare nu sunt cumva o subcategorie a artelor martiale?

Erwin
Ovidiu:
Care sunt oponentii in cazul Artelor Militare Valurite? Simetria ne cere sa ne situam intr-una din partile combatante? Sau, valurite fiind, sunt in acelasi timp fractale si atunci simetria se rupe in sub-simetrii, din ce in ce mai numeroase pe masura ce marim factorul de zoom... Deja mi-e groaza de Razboiul Fractal incercand sa conturez aceasta imagine, pentru ca vad oponenti intre suprastructuri cum sunt tarile, societatile, grupurile, indivizii... si fractalii se divid mai departe... asa ca avem oponenti chiar si in noi insine!
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Erwin @ 4 Feb 2006, 02:02 PM)
mi se pare mie sau codul ICAN e bazat pe niscaiva ecuatii fractale? unde e valurire sunt si fractali prin partile esentiale, parerea mea! wink.gif

doar ca nu prea vad utilitatea momentana a implementarii fictionalului in brambureala oficiala, care pica singura in nas, caci nasul e un atractor lorenz la urma urmelor si expirator de fluctuatii, deci Ovidiu, cu cine ne luptam noi in razmerita cibernetica? artele martiale prin excelenta au nevoie de un dusman concret, exprimabil prin simboluri negative, ori, daca sunt valurite cum poti sa-ti dai seama de semnul lor? descifeaza-ne vreo doua-trei chestiuni si apoi o sa vezi ceva navigatie pe aici...

Asta o poate spune numai propriul tau ICAN, Erwin. Cred ca ICAN-ul tau are o relatie intima cu ideea de fractalitate. De unde vine? ICAN-ul tau o stie cu siguranta!


Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.