Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Calatoria In Timp Posibila ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Ariciu
As vrea sa aflu ce credetzi ... oare vom putea vreodata sa calatorim in timp ? sau poate deja putem insa toata treaba este tinuta ascunsa ... cine stie ! Oare putem sa modelam timpul si sa facem ce vrem cu el ? Astept parerile voastre !!! tnx.gif
Kyklos
In momentul de fata noi putem calatorii cu viteza gandului , in romanele de fictiune stiintifica . E imposibil sa trecem peste bariera timpului , e un perete imenes de sticla prin care doar subconstientul nostru poate trece .
Ariciu
hehe ... asta zice toata lumea , asta e primul gand insa ce s-a intamplat cu gandirea "daca vrei poti muta si muntii din loc ?" Se gandea cineva acum 400 de ani ca atatea informatii pot fi imprimate pe un CD sau ca intr-o zi omul va putea zbura asemeni pasarilor ? laugh.gif ceea ce vreau sa spun este ca sunt o gramada de secrete acolo care asteapta sa fie descoperite !!! Eu unul vad omul din prezent ca un primitiv care inca nici macar nu a iesit din grota ... un primitiv care de-abia a ajuns la iesire si are impresia ca l-a prin pe Dumnezeu de un picior !! cool.gif Cu alte cuvinte eu zic ca se poate orice ... sunt atatea cazuri de persoane care au calatorit in timp singura problema este ca au facut-o involuntar . Cred ca timpul poate fi cumva modelat !!!
tikky
singura calatorie in timp in care cred este de tipul madlenei lui Proust. cam atat. smile.gif
actionmedia
Daca subiectul tot el la afaceri si economie, atunci presupunem ca e posibila si ne intrebam mai degraba daca s-ar putea scoate bani din asta, nu cool.gif ?
Mai exista un subiect asemanator la cronica timpului.
carpatic
In ultimele saptamani ma roade o idee si tot nu gasesc timp sa fac o analiza cum se cade, dar e legata direct de "calatoria in timp" si de business...
Toti, fiecare dintre voi, ati ajuns odata intr-un sit incarcat de istorie, ceva templu antic, cetate, castel medieval, etc.
Chiar daca unele sunt restaurate cum se poate, sunt o palida imagine a ceea ce a fost candva si e intotdeauna un exercitiu de imaginatie pt vizitator sa isi inchipuie "cum arata atunci".
Ei, ideea e sa recreezi un sit, sa zicem un templu antic, in detaliu, intr-un soft cu interfata 3D navigabila, adica sa te poti misca (mouse, joystick, arrows...) prin scena, sa studiezi amanuntele arhitectonice, sa intri in atmosfera, sa treci dintr-o camera in alta, urci si cobori scari... Un nivel mai departe ca dificultate e implementarea interactiunii cu obiectele : deschizi o usa, invarti un obiect ... Mai departe, se pot simula si oameni in scena, desigur si ei modelati, imbracati dupa moda vremii, care sa se miste pe trasee fixe (chiar complicate) prin universul virtual.
Tehnic, se poate face, stiu cum, acum imi ramane doar sa analizez potentialul financiar si costul unui "demo"....
Eclectic
QUOTE (Ariciu @ 22 Jan 2006, 10:55 PM)
insa ce s-a intamplat cu gandirea "daca vrei poti muta si muntii din loc ?"

A fost umbrita de gandirea "daca ai creier, ii lasi la locul lor, ca nu te deranjeaza." wink.gif
Ariciu
blink.gif ce sa-ti povestesc ....
Eclectic
Nimic, nu suntem la ora de povesti. mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.