Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Haine Scumpe Vs Haine Ieftine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2
Cucu Mucu
Observand ca tendintele pietei mondiale de textile sunt spre un produs foarte ieftin, usor de obtinut, ce este folosit doar un sezon, va intreb: voi cum va alegeti hainele? Care este principalul criteriu? Sunteti dispusi sa platiti mai mult pentru o haina doar pentru eticheta firmei? Sau sunteti o persoana care iubeste "consumatorismul" si va achizitionati haine ieftine, pentru 2-3 purtari? Daca numele producatorului nu va spune nimic ignorati articolul respectiv, chiar daca va place? Considerentele ecologice au vre-o pondere in alegerea hainelor? De ce?
axel
QUOTE (mariusc2 @ 18 Jan 2006, 07:06 PM)
Sunteti dispusi sa platiti mai mult pentru o haina doar pentru eticheta firmei?

Pai nu o cumperi doar pentru eticheta firmei. Sunt cel putin 2 motive pentru care vrei sa-ti cumperi haine scumpe, de firma (exceptand ideea de a fi shic):
1. design si croiala mai bune - arata mai bine
2. material mai bun - arata mai bine, tin mai mult
Cucu Mucu
Axel, sunt de acord cu tine doar pt punctul 2.
axel
Iar eu insist ca punctul 1 este la fel de mult prezent sau chiar mai mult fata de punctul 2 cand vorbesti de haine de marca vs. haine de 50.000 de lei vechi.
Kitty
hmmm... Dar hainele facute de mami cum se numesc? unsure.gif
Mami face geci si in general haine sportive de calitate si le da foarte ieftin...nu le vinde pe piata ci in cercul de cunoscuti si prieteni. Daca as VREA sa iau ceva scump as luao pe mama cu mine si mi-ar spune daca merita banii. Conteaza foarte mult materialul si lucrul. De multe ori lumea plateste extra pret pentru nume. Asa ca aleg haine ieftine, tinand cont de faptul ca nu ma tine doar un sezon, asta pentru ca o am pe mami care sa repare in caz ca...

Nu ma atrag hainele scumpe pentru ca si acelea sunt de multe ori facute doar ca sa fie... Stiu ca in comertul cu hainele se adopta metoda "mers in EUROPA sau la turci, luat haine cu bratul, ieftine si proaste, scos emblema, pus emblema firmei si vandut pe piata cu pretul dublat". Nu cred ca e cazul firmelor gen adidas, nike, etc. In ceea ce priveste Kenvelo...banii sunt dati pentru nume...hainele sunt foarte la repezeala facute, nu stiu daca si dupa metoda de mai sus, dar sigur se foloseste metoda "bluze de toamna-iarna, taiat maneci, adaugat patent (un material folosit la maneci si gat ca intaritor), si trimis la haine de vara" preturi mari si materiale de doi bani...
Kyklos
Anul trecut in luna aprilie am cumparat o pereche de adidasi , frumosi ,dar scumpi acum sunt varza . Am o pereche de patru ani ,nici nu stium cum de ma mai tine . unsure.gif in privinta hainelor nu ma pronunt....am trei de un fel..
Fitzcarraldo
Scumpe, asta e clar. Ieftinacinile se vad, se simt ... cand porti de buna calitate simti diferenta. In plus e mult mai avantajos dpdv economic in cazul in care esti stresat pe partea financiara. Suntem prea saraci ca sa cumparam marfuri de proasta calitate, spunea careva. Daca te imbraci la fitza ce am scris mai sus nu mai conteaza, e chestie de sezoane. wink.gif
Olaf
Mda, dar sunt unele chestii pe care chiar nu merita sa dai banii...
Sa luam ca exemplu o pereche de pantaloni pentru folosit la zugravit... laugh.gif
Sau... sa dai un milion pe un tricou.. hh.gif
Cucu Mucu
Sau pe o pereche de bikini.
Axel, pct 1 este, intr-adevar prezent, dar nu are rost sa dai bani pt el, deoarece acelasi design este si la noname-uri, ca doar pirateria e in floare. Exemplu: bluza de dama, la magazin in provincie 300 mii lei vechi. La un mall in Bucuresti, aceeasi bluza 1.500.000 lei vechi. Ce platesti in plus? Cum spunea Fitzcarraldo - fitele.
QUOTE
Nu cred ca e cazul firmelor gen adidas, nike, etc.

Stiu eu niste chestii despre astfel de firme de ai ramane masca.
Michelle
Da,eu prefer hainele scumpe si hainele de firma.Si regret ca n-am mai multi bani sa pot pleca la fiecare inceput de sezon sau la sfarsit cind se fac reducerile in tari din Europa unde shoppingul e la mare arta si unde produse ale aceleiasi firme le gasesti mult mai ieftin decit la Bucuresti.Cind m-am intors de la Londra 2 saptamini mergeam prin magazine si ma oripilam cit de scumpe sunt lucruri similare aici si uneori cit de proaste.Asa ca 2 sapt n-am mai cumparat nimic,pe urma m-am reintegrat tongue.gif si-am luat-o de la capat cu alergatul prin magazine in cautarea de "chilipiruri" wink.gif Desigur rar gasesc vreun lucru bun la pret de chilipir si atunci tot la alea scumpe ajung sa descarc cardurile.
Apropos de chestii scumpe care-si merita banii...era acum citiva ani(vreo 6) o gagica in Buc care vindea intr-un apartament(fara bon) lenjerie si dresuri de dama de calitate.Am dat o avere la ea pe o pereche de chiloti+sutien Cacharel si o pereche de ciorapi Philippe Matignon(acestia din urma se vand azi cu aproximativ 800000-1mil in magazin).Nici astazi nu s-a desirat vreun fir de elastic de la chilotii aia desi mama lor stie cite spalari au avut la activ iar ciorapii m-au tinut si ei vreo 2-3 ani ca-i purtam numa la ocazii.
De asemenea pantofii de calitate se vad de la o posta.De altfel e recunoscut faptul ca vanzatoarele din buticurile de lux de la Paris sau Milano sa zicem isi masoara "marfa"= clientul care le intra in magazin, dupa pantofi si ceasul de la mina.Daca un sacou mai te "pacaleste",bijuteriile pot fi imitatii,un pantof bun si un ceas adevarat mai greu de copiat.Chiar radeam odata de un amic care-si luase un fake Vacheron Constantin si se falea de zor cu el...cite zile o sa-l tina poleiala pe butoane
devil.gif Ca de mers a mers de joi pin-apoi! rofl.gif
Cucu Mucu
Michelle, sa presupunem ca ai gasi o bluza relativ ieftina dar care iti place. Ai renunta la ideea ca tu cumperi numai toale de firma si ti-ai cumpara bluza?
Michelle
Pai ca sa imi placa ar trebui sa indeplineasca multe criterii si de obicei nu prea se intampla.Criteriile ar fi(ca nu neaparat eticheta imi da mie satisfactie si ma umple de entuzism!)sa fie -si nu neaparat in ordinea asta a prioritatii-material de calitate si care se poarta,croiala la moda care ma avantajeaza,furnituri de calitate,manopera in buna stare,culoare si in ultimul-ultimul rand...sa-mi faca trebuinta.Dar de regula lucrurile astea nu le prea gasesti la ceva "no name".Si daca le gasesti...n-au masura ta.Si daca au masura ta...nu cad bine.Si daca toate astea sunt indeplinite...nu mai sunt ieftine laugh.gif
Cucu Mucu
Ce intelegi prin furnituri de calitate?
Fitzcarraldo
QUOTE (mariusc2 @ 18 Jan 2006, 09:35 PM)
QUOTE
Nu cred ca e cazul firmelor gen adidas, nike, etc.

Stiu eu niste chestii despre astfel de firme de ai ramane masca.

Ca exploateaza mancatorul de orez din Asia si ca o pereche identica cu ce de la noi costa 25 de dolari in SUA ? Astea se stiu de mult. Nike nu se mai poarta de f. mult timp (poate prin mediile satesti).
Kitty
Vai, scuza-ma ca nu sunt la moda...am dat exemplu clasic ca nu umblu toata ziua prin magazine ca sa stiu marcile preferate si purtate... Stiu destul de multe despre confectia de imbracaminte si chiar am fost surprinsa sa vad ca nume mari, sau ce se pretind mari, fac haine de mana a doua daca pot spune asa. PROBABIL daca as avea bani sa ma lafai in ei mi-as face cadou o data pe luna ceva ce m-ar atrage dintr-un magazin, asta ca sa n-o pun pe mama de fiecare data sa vada modelul si sa-mi ia material sa-mi faca...nu am fost si nu sunt un copil rasfatat, am invatat sa fiu modesta in ceea ce priveste cumparaturile pentru mine. Probabil asta ar fi motivul pentru care ma indrept spre hainele mai mult ieftine decat scumpe si pe care mama nu mi le poate face.
Cucu Mucu
Nu, fitzcarraldo, alea sunt notorietati. Spre cultura ta, exploateaza si mancatorul de cartofi din romania. wink.gif Cumpara materie prima foarte ieftina, la pret de dumping, si cauta cea mai ieftina manopera - ieftin este diferit de bun.
Stiu doar ca din majoritatea firmelor mari au ramas doar etichetele, si vor fi curand aruncate de pe piata de actualele "noname"-uri, viitoare marci. Multe din firmele astea "noname" nu aveau Know-how-ul, dar acum, multumita "goanei dupa profit" a firmelor mari, au si know-how-ul si posibilitatea sa vanda aceleasi produse la jumatate de pret.
Cla
Hmm... mi-am cumparat odata niste pantofi... am crezut ca ma impac cu ei, pe naiba dry.gif
De atunci cumpar doar pantofi de calitate, care si costa ceva.
Dar astia macar tin cativa ani si te simti bine in ei.
Depinde acuma, cand e vorba de pantofi sunt mai rau decat o femeie, pe cuvant biggrin.gif
Nevasta-mea n-o mers cu mine decat odata la cumparat pantofi, dup-aia i-o pierit chefu biggrin.gif
S-a terminat treaba cu shopping, reciproc rofl.gif
Daca nu ma simt bine in ei din start, nu cumpar.
Cat traim? Nu stim. Dar de picioare ai nevoie si nu are sens sa le distrugi cu io stiu ce jeg ieftin.
Michelle
QUOTE (mariusc2 @ 18 Jan 2006, 11:52 PM)
Ce intelegi prin furnituri de calitate?

...adica accesorii...captuseala,nasturi,ata...de exemplu la costumele lui barbata-miu ma uit cu atentie la cum e lucrat costumul pe dedesubt...asta spune multe si despre manopera in general;nu de putine ori ti se descoase captuseala sau mai rau se rupe sau tivu' si astea sunt chestii care ma enerveaza teribil,dar de regula cind iau tzeapa si cu un costum/rochie de firma nu mai calc pe-acolo prea curand ohyeah.gif
Cucu Mucu
De unde iti dai seama ca nasturii, ata, captuseala sunt de calitate? Daca imi permiti un sfat pt cusaturi: sa alegi haine cu numarul mare de impunsaturi pe cm (minim 5), deoarece cusatura este mai elastica si cedeaza mai greu. wink.gif
Michelle
nah,si tu acuma,parca dau un test...captuseala de calitate este din matase vegetala nu din poliester (compozitia liningului trebuie specificata si pe eticheta interioara) si de regula o firma care se respecta isi pune sigla si pe captuseala si pe nasturi,dar ma uit de pilda si la acuratetea cu care sunt lucrate buzunarele interioare la un sacou barbatesc ,inclusiv la pasul masinii pina si la cum e calcat un produs pentru ca am gasit haine si la case mai mari la care mineca gresit dimensionata se incercase a fi estompata printr-un calcat defectuos...dar iti dai seama imediat dupa cum sta pe tine produsul ca e ceva in neregula;am vazut costume barbatesti lucrate in Siria (cam 100 dolari bucata) la prima vedere pareau super elegante si ai fi zis...moamma ce chilipir,dar cind s-a ridicat persoana de pe scaun tot spatele sacoului era creponat ohyeah.gif
Mara
Imi iau hainele in functie de cum stau pe mine si nu in functie de eticheta, desi, trebuie sa recunosc, cele de firma in general au materiale mai bune, sunt mai bine finisate si se pastreaza mai mult timp. Un exemplu care-mi vine in cap: camasile Bigotti. Nici o alta camasa, chiar la pret apropiat, nu rezista un an, spalata o data pe saptamana. La fel si la costumele barbatesti... asa cum a zis Michelle, sunt o gramada de amanunte pentru care un costum e 10 mil si nu 3-4, desi aparent ambele sunt de lana 100% si par sa dea bine. In timp (2 luni) se vede clar diferenta.
Endgegner
Tzoale, pantofi si accesorii de marca ca tin mai mult rolleyes.gif
John B
Eu prefer cele care-mi fac cu ochiul. Nu conteaza daca sunt de firma sau nu. In general, cum vad o chestie care-mi place o iau, fara sa ma gandesc prea mult. Nu-mi place deloc sa pierd vremea la cumparaturi.
Felina
Diferenta mare dintre toalele ieftine si cele de marca (care pot fi si ele aproximativ ieftine - sau mai bine zis accesibile - daca esti pe faza la reduceri) e felul in care se pastreaza in timp.

Am ajuns sa sesizez diferenta asta abia cand am ajuns in irlanda si sa zicem ca am inceput sa-mi permit sa intru si in magazine de firma. Sa intru, asta nu inseamna sa si cumpar tongue.gif . Daca-ti calci pe inima si-ti iei ceva care cu adevarat iti place si la pipait, si dupa ce iesi din cabina de proba, vei simti in timp marea diferenta. Eu nu-mi cumpar la pret intreg decat incaltamintea eleganta si blugii, in rest vanez reducerile. Dar sunt pe aici magazine de firma in care nici macar n-am curiozitatea sa intru - se vede din vitrina ca n-am ce cauta acolo, poate numai sa-mi fac sange rau. Si stau asa si-mi imaginez, cat de mare o fi diferenta intre marfa ce o consum eu acum si aia din magazinele astea... acum sunt ferm convinsa ca e enorma. Diferenta de pret e chiar justificata de calitate.

Din pacate in romania se intampla un fenomen care-mi depaseste puterea de intelegere. Produsele din majoritatea magazinelor, fie ele de firma sau nu, sunt mult mai scumpe ca aici si/sau slabe calitativ, nejustificandu-si pretul.

Doar de incaltaminte pot spune ca am fost multumita in Romania - eram cam abonata la leonardo in ultimii ani si foarte greu imi gaseam un model care sa-mi satisfaca cerintele, dar macar nu ma dezamageau mai apoi. Si un paltonas care mai supravietuieste si in zia de azi, nu stiu prin ce minune. In rest dezamagire totala - desi in magazin ma straduiam sa verifica articolul pe toate partile sa nu aiba bube, acasa gaseam ceva... de ex la o camasa acasa am descoperit ca are o gaura in spate, in mijloc, nu pe cusatura. Treaba asta era cam exasperanta... ajunsesem la concluzia ca in romania se desfac numai rebuturi, ce nu primesc ceilalti la export, sau cine site... Acum mi se pare ca s-au mai inbunatatit lucrurile si o sa fie din ce in ce mai bine ca n-au incotro.

Un produs de firma care se respecta nu-si schimba calitatea si infatisarea dupa cateva spalari. In plus are un confort deosebit din felul in care se simte pe piele, se aseaza pe tine, arata ok si daca ridici mainile sau misti picioarele.

Dar acuma sincer, nu-i musai sa porti haine de firma si scumpe. Asta vine odata cu situatia financiara ceva mai buna. Poti trai foarte bine in toale no-name, atata timp cat nu le curg atele, nu ti se descos pe drum si nu transpiri in ele dupa ce faci 10 pasi. Si chiar se pot pastra binisor daca sunt respectate instructinuile de ingrijire de pe eticheta.
Olaf
Intr-adevar, produsele de firma se simt altfel la purtat.
Dar mi se pare ca pretul reflecta calitatea numai pana la o limita. Dincolo de limita respectiva, cresterea in calitate nu justifica (,) cresterea pretului.
Cla
QUOTE (Olaf @ 19 Jan 2006, 12:54 PM)
Intr-adevar, produsele de firma se simt altfel la purtat.
Dar mi se pare ca pretul reflecta calitatea numai pana la o limita. Dincolo de limita respectiva, cresterea in calitate nu justifica (,) cresterea pretului.

Eu astept pana se ieftinesc alea la juma de pret. Atunci cumpar.
Am luat Dokkers la 49 Euro in loc de 99.
Cu restu' m-am imbatat, yipieeee rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Mara @ 19 Jan 2006, 11:11 AM)
Un exemplu care-mi vine in cap: camasile Bigotti.

He, he, Bigotti. Ce crezi tu despre Bigotti. E firma mare, cu traditie? De cati ani e in Romania? Dupa ce raspunzi am sa iti spun un secret.
Mara
Stiu ca sunt facute pe undeva prin tara si habar n-am de traditie. Dar crede-ma ca stiu cum se pastreaza in timp si camasile si costumele. Ba chiar si curelele. biggrin.gif Ca vorbeam de camasa, ce cred eu ca e important: sa nu se deformeze gulerul, sa nu se toceasca mansetele, gulerul, platca, sa se calce usor si sa se mentina bine toata ziua, nu sa muncesti la calcat o ora si dupa ce o imbraci sa fie la loc sifonata.
Cucu Mucu
Sunt facute in Romania, in capitala, pe soseaua Pantelimon. O echipa de profesionisti romani ingrijesc de imaginea firmei, producand pt toata Europa camasi, cravate, papioane si curele la calitatea care o stim cu totii. O concurenta serioasa o au acestia insa din partea celor de la Braiconf, care, cel putin pe clasa bussines au produse foarte bune calitativ la preturi nu foarte mari. Sa incerci o camasa Braiconf si sa faci o comparatie. wink.gif
Mara
Am incercat, din toate 3 categoriile, si n-am fost asa de incantata. Gama Business aparent e ok, material bun, 100% bumbac, dar preturile sunt apropiate de Bigotti sau cel putin erau acum un an. Insa la calcat sunt dezastru total: munceam o ora la o camasa si se sifona imediat dupa aia, dar sifonat infiorator!!! Omu' meu se imbraca numai in costum, camasa, cravata la birou, deci iti dai seama ca trebuie sa fie o camasa de calitate ca sa reziste in timp. Si am incercat, crede-ma si variante mai ieftine, dar ba se deforma gulerul, ba se toceau mansetele, ba se sifona imediat, etc.
edittha
Pentru mine nu conteaza firma sau pretul ci sa imi stea bine cu acel produs, dar de obicei ma limitez la bugetul meu , limitat tongue.gif
Fitzcarraldo
Bai nene, prima mea pereche de adidasi originali a tinut 4 ani, asa ca nu mai faceti teoria chibritului.
Endgegner
Tzoalele si pantofii de marca tin mai mult - mult mai mult. Am un hooded sweatshirt de la Timberland cumparat in USA in 96 si astazi il mai port. Tot atuci am luat si o pereche de Tommy shoes, Timberland boots - si astazi mai tin. Sa nu mai vb de RL sau A&F, Camel Active, Adidas si Puma.
M-am axat pe Timberland fiindca e o marca care e si frumoasa si utilitara. Tzolele le iau ori din outleturi di .de ori la fiecare trip in USA cateva genti pline.
Cla
Endgegner, eu imi cumpar toalele de la "Mister & Lady Jeans" si sunt multumit.
Jeans "SAVVY" sunt la fel de buni ca LEVI's, costa doar jumate din pret.
La fel si T-shirts, geaca, pullovere.
Ce-i drept, cu pantofii e o alta poveste biggrin.gif

Edit: Apropos PUMA, in Ziegelstein e Fabrikverkauf, pe langa Rockfabrik.
Cucu Mucu
QUOTE (Fitzcarraldo @ 20 Jan 2006, 12:48 AM)
Bai nene, prima mea pereche de adidasi originali a tinut 4 ani, asa ca nu mai faceti teoria chibritului.

Pai la ce varsta ti-ai luat-o?

Cla, Endgegner, cum sunt vazute magazinele C&A in Germania?
Endgegner
Mariuse..te referi la C&A aka Cheap and Awful?
Eu de la C&A in afara de strimfi nu cumpar nimic ca nu ma pot convinge cu stilul si cu croiul tzoalelor.

Cla, LEVI's sucks big time.

Acu vre-o 8 ani cand erau in.de Levi's la 150 DM aia albastri si aia negri erau la 190 DM (mod. 501) am crezut ca dau pe jos. In SUA erau cu 25 de dalari si daca mai dadeai si de un outlet unde era "buy one get second free" te scoteai. Un fost coleg de faculta din Naples ma intreba ce-i cu euforia asta de Levi's in .de ca la el acas' nu se dadeau americanii de nici un fel dupa Levi's.
axel
Timberland nu e tocmai brand. E casual stuff, ca si Gap, Dockers sau alte chestii in genul asta. Nu e RL, CK sau ceva din clasa asta smile.gif
Cla
QUOTE (mariusc2 @ 20 Jan 2006, 01:46 AM)
Cla, Endgegner, cum sunt vazute magazinele C&A in Germania?

Eu nu cumpar nimic de la CIA biggrin.gif
Fitzcarraldo
QUOTE (mariusc2 @ 20 Jan 2006, 02:46 AM)

Pai la ce varsta ti-ai luat-o?


Prin clasa a 9-a, acum vreo 8 - 9 ani.
Cla
Na si? Daca te-or tinut 4 ani e aproape juma din vârsta ta, sa fii bucuros biggrin.gif
Teoria chibritului n-o face nimeni pe-aici, vorbim despre calitatea toalelor, nu despre calitatea chibritelor wink.gif
mutulica
de preferat tzoale de calitate. uneori se gasesc si la preturi rezonabile
brandul te aigura doar ca in cele mai multe din cazuri dai banii pe ceva de calitate, dar... de multe ori se intampla sa platesti doar adaosul pentru costul cu promovarea, fara sa fie neaparat calitate

daca e de calitate, nu conteaza eticheta, important e sa iti vina bine si sa te simti confortabil in haina respectiva (ma refer si la parte practica si la cea estetica)
de preferat evitarea unor toale care nu vin bine, dar pe care multi le cumpara doar pentru ca au nume mare si da bine la popor

Endgegner
QUOTE (axel @ 20 Jan 2006, 02:07 AM)
Timberland nu e tocmai brand. E casual stuff, ca si Gap, Dockers sau alte chestii in genul asta. Nu e RL, CK sau ceva din clasa asta smile.gif

Mie tocmai "ne-brandul" asta mi-a crescut la inima si eu ma imbrac casual in 80% din timp. Si GAP a fost OK pana H&M i-a cumparat. RL e upper stuff si in Ro de ex. f. putini is pot cumpara alea "originale"
Cucu Mucu
QUOTE (Fitzcarraldo @ 20 Jan 2006, 06:15 AM)
QUOTE (mariusc2 @ 20 Jan 2006, 02:46 AM)

Pai la ce varsta ti-ai luat-o?


Prin clasa a 9-a, acum vreo 8 - 9 ani.

Si tie, din clasa a 9-a pana dupa liceu nu ti-a mai crescut deloc piciorul? Sau erau telescopici?

Ca veni vorba, H&M ce impresie va lasa? Dupa ce ati purtat o toala H&M ati fost placut impresionati sau ati ramas cu un gust amarui?
Michelle
H&M asa si-asa se cam labartzeaza tricotajele...mie cel mai mult imi place Zara din ceea ce se gaseste pe la noi,iar p-afara mi-au placutPrinciples si Monsoon
Cla
Cel mai bine e sa te imbraci "Vintage".
Adica iti scoti toalele de acum 20 de ani din pod spoton.gif
tikky
QUOTE (Endgegner @ 20 Jan 2006, 10:11 AM)
Si GAP a fost OK pana H&M i-a cumparat.

I-au cumparat de curand?
Endgegner
acu 2 ani cred
Endgegner
QUOTE (mariusc2 @ 20 Jan 2006, 09:22 AM)

Ca veni vorba, H&M ce impresie va lasa? Dupa ce ati purtat o toala H&M ati fost placut impresionati sau ati ramas cu un gust amarui?

H&M is un fel de C&A da mai pt tineret, my opinion. Cam 30% din produsele de la H&M is Made in Romania. Impresionat de H&M nu am fost niciodata da imi plac cele 10 perechi de strimfi la 6,99 rofl.gif
Cla
Mie-mi plac gagicile de la reclama biggrin.gif
Si sutienele spoton.gif (Oder Tuttenstellage rofl.gif )
dead-cat
C&A = Creation Associale

puii mei, luai acu 3 ani o geace de piele captusita (pt iarna) la Ansons in Köln, cica sa iau ceva calumea. dadui parca vreo 300€.
de atunci se tot desprind dreaq fire din ea mad.gif , dar inca pare sa mai tina.


sau blugi de la "jeans house". 90€ si rupti dupa 3 luni.

de atunci am o maxima: blugi intra in categoria "consumabile" si nu cheltui mai mult de 40€ pe ei.
acu mai trebuie sa descopar secretul pantofiilor hmm.gif
dar presupun ca e "vrei sa te tina? nu-i purta!" mad.gif

HC ce draq de magazin mai e? dupa ce-am vazut in vitrina e acronimul pentru "Huge Clothes" unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.