Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Va Atrage Cel Mai Mult La Un Film ...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
cretze
... ar trebui sa incep prin a spune ca nu sunt un foarte mare iubitor de film ... si spun asta deoarece vad foarte putine filme (comparativ cu majoritatea) ... putine da' bune, as putea spune biggrin.gif ... in timp, am purtat ceva discutii pe tema asta si mai tot timpul parerile au fost impartite ...
... personal, pe mine ma atrage cel mai mult la un film SUBIECTU' ... pentru mine, un film bun trebuie sa aiba obligatoriu un subiect bun, o idee noua, care sa spuna ceva (nou) ... de fiecare data cand vad un film, ma intereseaza mai putin efectele speciale, actorii celebrii, stuff like that ... orice film cu un buget respectabil poate oferi asa ceva ... din pacate, de foarte multe ori, sint oferite subiecte de 2 lei sau super-ecranizate ... cred ca ati prins ideea biggrin.gif ...
... pe voi ce va atrage la un film?!? ... vedeti anumite filme doar pentru ca joaca X sau Y sau au avut un buget de tz milioane de $ ?!?


Cretze ph34r.gif
Daphne
Mie imi plac filmele in general. Urmaresc un film indiferent de reclama pe care o are sau de protagonisti.
Recunosc, in ultima vreme am vizionat destul de putine filme, din pacate timpul nu imi permite.

Ceea ce ma determina sa spun ca un film a fost sau nu bun este sentimentul pe care mi-l imprima, nu stiu daca stiti la ce ma refer. Sunt acele filme care dupa ce iesi din sala de cinema parca iti schimba viata, iti creeaza o noua viziune asupra lumii, schimba ceva in tine. Sunt putine filme care m-au impresionat cu adevarat, dar sunt.
Dupa parerea mea la un film conteaza... totul. Actorii, scenariul, regizorul, subiectul, efectele speciale. Nu cred ca este de ajuns sa aiba un subiect bun daca este prost jucat sau daca nu este bine regizat. Sunt diferite lucruri care pot impresiona, de la imagini, replici, actori si pana la modul de abordare, viziune asupra unei teme.
ypsilonalpha
Am facut o mica introspectie ca sa-mi dau seama ce ma atrage de fapt la un film, si raspunsul corect este: neobisnuitul. Subiectul neobisnuit, fie ca este sustinut sau nu de efecte speciale. Ca exemple, as cita (la intimplare) trilogia Jurassic Park, Tacerea mieilor, Minority Report, Ghost, Calauza, Final Fantasy, Reign of Fire, seria Razboiului Stelelor, etc.

Interpretarea actoriceasca? Conteaza, cit sa nu fie jenant-penibila. Reclama facuta filmului? Mai degraba m-ar indeparta de cinematograf (ma rog, de unitatea CD-ROM wink.gif ) decit sa ma indemne sa-l vad.

Twilight
QUOTE
Ceea ce ma determina sa spun ca un film a fost sau nu bun este sentimentul pe care mi-l imprima, nu stiu daca stiti la ce ma refer. Sunt acele filme care dupa ce iesi din sala de cinema parca iti schimba viata, iti creeaza o noua viziune asupra lumii, schimba ceva in tine


sunt complet de acord. filmele nu ar trebui uitate imediat dupa vizionare ci incorporate in propria mentalitate a persoanei a stat nu stu cate ore lipita de ecran. Sunt multe filme..insa putine care raman aproape de inima noastra. Depinde de ce cauta fiecare. Cateodat vad filme care m-au impresionat dar pe care prietenii le considera booooring. Pt mine un film nu trebuie neaparat sa contina "actiune' in sensul de agitatie fizica. Psihologia trebuie sa aiba un rol mai important. Filmul trebuie sa fie creatie artistica ,un adevarat chin din partea scenaristului care isi imprima viziunea, nu o insiruire de alergari de colo colo , un sentiment plat captivant doar prin faptul ca te tine cu sufletul la gura un timp dupa care pierzi orice interes pt el. Ca o telenovela -e captivanta dar ce naib' inveti din ea,cu ce te schimba?
cateva dintre fimele 'de schimbare" pt mine au fost Fight Club , Boys don't cry , Dead Poets Society
bufnitza
Ce ma atrage la un film ? subiectul , felul in care este realizat ... citeodata si actorul (daca joaca un Al Pacino , un Robert de Niro sau un Kevin Spacey ) ---sint unele filme fara un subiect bun , dar care merita vazute pentru calitatea actorilor.
vermeer
Muzica, peisajul smile.gif, actrita din rolul principal (trebuie sa fie Zhang Ziyi), culoarea (as fi putut vorbi mai simplu... despre atmosfera), uneori dialogurile si foarte rar subiectul...
ComicDiva
Ce ma atrage la un film?
Trailerul. biggrin.gif daca trailerul este bun, o sa ma duc la film.

Dar ceea ce ma face sa ador un film sunt personajele tridimensionale. Personajele cu care ma identific, care pot sa inteleg de unde vin, ce vo sa fac si desi stiu aceste lucruri, ele reusesc sa ma surprinda!
Un alt lucru care ma atrage este sufletul unui film. Nu se vede intotdeauna. Un film care nu a avut deloc suflet a fost Sky Captain and the World of Tomorow. Un film care a avut suflet a fost The Punisher. smile.gif E vorba de placerea cu care fiecare a lucrat la filmul acela. La Sky Captain n-am simtit lucrul asta, dar l-a Punisher l-am simtit.
Cla
Pe mine ma atrag filmele cu Clinti (Eastwood), Johnny Depp (nu germanul Depp... wink.gif spoton.gif ), Denzel Washington... cele cu muzica de Ennio Morricone, regia de Emir Kusturica...

@Ypsi: Ce auzi daca-ti pui un Döner la ureche??
"Tacerea mieilor"... spoton.gif rofl.gif
Michelle
cel mai mult si mai mult ma atrage ...povestea,story-ul , din punct de vedere al scenariului si al constructiei regizorului, secundar jocul actorilor si la sfarsit imaginea si muzica care au loc egal.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.