Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Principiile Noastre...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Data'q
Stiu ca seamana topicul cu "Citate personale" sau "Citatele personale", dar nu asta vreau...Fiecare se ghideaza dupa anumite reguli, principii...Ei bine care sunt acestea?
Nu conteaza daca sunt bune sau rele; nimeni nu are voie sa critice pe nimeni aici...Tot ce conteaza e sa fiti sinceri...Sa nu mintim ca sa vada altii ce "tari" suntem noi...

Incep eu, cu principiul dupa care ma ghidez intotdeauna (mai sunt si altele...le voi scrie mai tarziu):

Sa stii, sa vrei, sa indraznesti, sa taci...
LINICA
Ce draguta treaba asta cu principiile si cu sinceritatea smile.gif .

Eu ma numar printre acei omuleti care traiesc clipa. De aceea ma ghidez dupa: Mai bine sa-mi para rau de ceea ce am facut decat sa regret ceea ce nu am facut.


Belphegor
Ateism, egoism, hedonism, anarhism, individualism, capitalism.
Catalin
Trebuie sa incerc mereu sa fac ceea ce este obiectiv corect sau macar ceea ce are o justificare obiectiva cat mai solida. In acelasi timp, trebuie sa inteleg ca nu se poate mereu sa fac asta pentru ca sunt doar un om dar, in acelasi timp, trebuie sa ma motivez pentru a fi cat mai aproape de principiul acela ideal.

(da, sunt fan Kant! tongue.gif)
Data'q
N-ai voie sa critici trupul, n-a ales sa fie asa cum este...Critica mintea daca vrei neaparat sa critici...
Aramis
"Pe primul loc sunt eu, conteaza ca mie sa imi fie bine, apoi celor 4 persoane la care tin, de restul nu-mi pasa."
Cam asa suna un principiu dupa care m-am ghidat in ultimii ani si pe care nu'l regret smile.gif
eyes_wide_shut
Un principiu trebuie, in principiu tongue.gif, sa fie nu foarte egoist, sa fie usor de urmat, sa aiba rezultate previzibile si sa poata fi scris pe un tricou cu caractere inalte de 40 de milimetri. Iata primul principiu: invata, invata, invata! biggrin.gif
tikky
exista totusi si oameni fara principii
Erwin
pantha rhei
Data'q
Toate fetele sunt frumoase, doar ca unele suint mai frumoase decat altele... sorry.gif
misstika
principiul vietii: traieste ....
inceteaza....
INCETEAZA SA MAI TRAIESTI AMAR!
exergy33
Dezvata-te de egoism...un principiu cam greu de urmat ! devil.gif

Serenity
Unul din ele, pe care mai toti prietenii si apropiatii mei l-au primit ca sfat intr-un moment sau altul: Indiferent ce faci, fa in asa fel incat sa nu regreti! (sau ceva de genul asta, nu ma pricep sa-l formulez mai frumos..). Ideea e ca ma straduiesc sa traiesc fara regrete, chiar daca nu reusesc intotdeauna...

Si: Nimeni si nimic nu are dreptul sa se amestece in relatia mea cu mine insami. Pentru ca atunci cand oi incepe sa cand "Don't let me get me!" o sa-mi pun si streangul de gat, probabil laugh.gif

To be continued, ca mai sunt multe.. tongue.gif
Kyklos
Mi-am dat seama ca unele legii a lui Murphy mi s-au adeverit .

Niciodata sa nu confuzi rabdarea cu ospitalitatea.
Sarutul este o modalitate de a apropia doi oameni atat de mult incat nu-si mai vad unul altuia nici un defect.
Daca nu ai nevoie de ceva si nici nu-ti doresti acel ceva, intotdeauna se gaseste din belsug.
Data'q
Nu exista om de care sa nu-ti fie mila...

PS: Ce puncte pe i se pun aici... spoton.gif
Divin
Nu iti face viata mai grea maine!
si....
Invata sa iti controlezi emotiile!
dascalita
Incearca sa nu faci rau cu intentie!
yuanescu
orice exces, dar cu o conditie: sa nu aiba altii de suferit
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.