Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:De Ce Sa Mai Existe Echipe Nationale?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport
Belphegor
In prezent, echipele nationale, cel putin in Romania, exista datorita bani lor de la buget, la care, vrand nevrand, contribui si eu. Intrebarea este de ce ar trebui sa finantez aceste echipe? Ce castig efectiv imi aduc ele mie?
Iar daca totusi nu ar trebui desfiintate, nu ar fi mai bine ca ele sa fie sponsorizate in exclusivitate privat?
Eclectic
Daca ar fi sponsorizate in exclusivitate privat, de ce s-ar mai numi nationale ?
Belphegor
Ar fi nationale in sensul ca ar contine cei mai buni jucatori din tara respectiva.
Desi daca, pe de alta parte, o nationala sponsorizata in exclusivitate privat nu se poate, cu atat mai justificata e intrebarea "de ce sa mai exista echipe nationale?"
dead-cat
oare nu FRF "sponzorizeaza" nationala? hmm.gif
Eclectic
Ba da, iar fondurile FRF sunt compuse din banii atrasi prin sponzorizari si din cei veniti de la MTS.
Belphegor
Iar banii de la MTS vin din impozite si taxe. Si tocmai asta era intrebarea: de ce sa se mai dea bani de la buget pt echipele nationale? Cine considera ca are ceva de castigat din asta, sa dea in mod privat bani pt ele.
dead-cat
pai is ramuri de sport care-s finantate exclusiv de MTS. pin' la urma poti sa zici "de ce nu se desfiinteaza MTS-u, ca doar functioneaza exclusiv pe bani publici din care 'nu ma aleg cu nimic'".
Belphegor
As putea sa zic si asta, si chiar o zic pe un alt topic, dar nu asta e tema topicului actual.
dead-cat
pai nici din "rezultatele" MApN nu te alegi cu nimic, precum si nici din activitatea angajatiilor ministerului de interne nu prea profiti mare lucru, cit despre finantari de activitati culturale (sau asa-zis culturale) de catre stat poate la fel de putin.

e pur si simplu o investitie a MTS-ului intr-una din ramurile sportive. la fel ca la handball, baschet sau popice subacvatice.
Marcus
Am sters o parte din mesajele acestui topic, scrise total pe langa subiect (offtopic) nonono.gif . Una peste alta, moderatorii muncesc chiar si in zilele de sarbatoare! laugh.gif
Va invit sa continuam discutia, de aceasta data, ontopic!
ypsilonalpha
QUOTE (Belphegor @ 25 Dec 2005, 01:24 PM)
In prezent, echipele nationale, cel putin in Romania, exista datorita bani lor de la buget, la care, vrand nevrand, contribui si eu. Intrebarea este de ce ar trebui sa finantez aceste echipe? Ce castig efectiv imi aduc ele mie?
Iar daca totusi nu ar trebui desfiintate, nu ar fi mai bine ca ele sa fie sponsorizate in exclusivitate privat?

Echipele naţionale nu există decīt atīta vreme cīt doreşte federaţia īn cauză. Dacă federaţia de volei masculin, de exemplu, decide să nu īnscrie echipa naţională a Romāniei īn preliminariile Europenelor sau Mondialelor de volei, şi nu prefectează nici un fel de turnee sau meciuri amicale, atunci echipa naţională de volei masculin practic nu există.

Valabil pentru orice alt sport, inclusiv fotbalul.

De pildă, are Romānia echipă naţională de hochei pe iarbă? nu, pentru că n-a prea jucat nici un meci. Cu toate acestea, federaţie există ... smile.gif Vezi şi http://www.gov-sport.ro/Pages/Anuarul_sportului ...

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.