Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Graffiti-arta Sec21-?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
Kyklos
Unii oamenii considera picturile cu spray-ul pe pereti si cladiri drept o forma de vandalism . Altii cred ca este o forma de arta populara care cere abilitatii si care reflecta unele aspecte ale culturii moderne .

Voi ce parete aveti ?
Serenity
Trebuia facut si un sondaj tongue.gif Eu votez cu Arta.
Kitty
Am auzit multi grafferi care sustineau ca daca n-ar fi un delict, atunci n-ar mai fi o placere tongue.gif Putem, atunci, sa-l numim vandalism artistic? smile.gif
Serenity
Eu zic ca merge mai bine "delict artistic", daca tot e impotriva legii. Nu cred ca graffitti-ul presupune distrugerea vreunui bun cu valoare culturala sau mai stiu eu ce... Sunt doar niste ziduri, pentru numele lui D-zeu! tongue.gif Gri si urate...
Kitty
La noi au ajuns si pe metrouri. Singura problema pe care le-o gasesc este ca nu sunt atat de exceptionale incat sa trec cu vederea ca nu vad la ce statie sunt de ele laugh.gif
axel
@Plutarh: graffitti care poate fi incadrat la arta este o exceptie, nu o regula. Eu cel putin in Bucuresti n-am vazut asa ceva. Doar prin poze, cum este cea postata de tine.
Arta sau nu, vandalism este cu siguranta. Pentru ca foloseste proprietatea altcuiva ca suport pentru arta sau cel mai probabil pentru "arta", fara a cere acordul.
Kyklos
Graffiti este o arta pana la un punct , cand autorii trec la insemne naziste si alte lucruri obscene ,deja e o forma de vandalism.
Graffiti este o arta stradala , care este raspandita din ce in ce mai mult .
tikky
Felicitari Plutarh pentru subiectul pe care-l propui.

Ma gandeam acum la un tip de graffiti recent aparut (cred unsure.gif ) care seamana cu un fel de stampila aplicata pe pereti - am vazut si la noi, de exemplu capul lui Ceausescu cu niste aripi de ingeri. Voi aveti idee ce denumire poarta desenul asta?
axel
QUOTE (Plutarh @ 24 Dec 2005, 11:00 AM)
Graffiti este o arta pana la un punct , cand autorii trec la insemne naziste

Ce treaba are arta cu nazismul? Este cumva postulat ca tot ce e nazist nu poate sa fie artistic?
Kitty
QUOTE (tikky @ 24 Dec 2005, 06:54 PM)
Felicitari Plutarh pentru subiectul pe care-l propui.

Ma gandeam acum la un tip de graffiti recent aparut (cred unsure.gif ) care seamana cu un fel de stampila aplicata pe pereti - am vazut si la noi, de exemplu capul lui Ceausescu cu niste aripi de ingeri. Voi aveti idee ce denumire poarta desenul asta?

stelciuri se numesc (din cate tn minte, sper sa nu incurc literele intre ele tongue.gif)...Culmea este ca am si eu unul de pe vremea tatalui meu, deci nu e chiar recent wink.gif Am gasit o fatza zambitoare printre desenele lui si am si o stampila, mica, confectionata tot de el, nu stiu cum, dar se pricepe, cu caricatura lui Iliescu. Stelciurile se fabrica din carton, adica se decupeaza un carton cu mare grija doar in interior, avand grija sa pastrezi mai mult spatiu dupa desen. Se ia cartonul apoi, se pozitioneaza acolo unde vrei sa-l dai si se aplica spray-ul. Pare usor, dar cel mai greu este decupatul si trebuie sa te pricepi cat de cat la desen si altele smile.gif Poate o sa fac o poza acelui stelci sa vedeti....am si cateva desene gen graff si ami sunt si alte stiluri de graffiti
Kitty
Asta e al meu...ceva un pic modificat pe calculator pentru a fi mai vizibil... Am accentuat cu niste contraste tot pentru ca era cam starsa poza.
Kitty
Iar asta este un stelci al unei prietene. Mai sunt Tag-urile care, din cate am inteles, sunt semnaturile grafferilor cu conditia sa fie deosebite...nu orice Bebe + Maricica se considera Tag tongue.gif Cele mai grele sunt acelea mari de se dau pe cladiri, si am uitat cum se numesc blush.gif, din pozele lui Plutarh, pentru ca e de prefereat sa se faca in maxim 2-3 zile pentru a nu fi prinsi. Si mai sunt...
tikky
Kitty, uite ceva special pt tine cool.gif

Mr Chat
Kitty
Miss tikky, je e tre' desole but I don't know franceza! rofl.gif ma ajuti? smile.gif

Edit: alea sunt chiar capodopere tongue.gif Probabil francezii sunt mai artisti ca romanii. Romanii au o tehnica mai futurista, considera, si este, graff-ul parte din hip-hop. Probabil francezii au alte conceptii smile.gif
tikky
E un desen facut undeva in Paris (strada Seine hmm.gif ). Dar ce e interesant la el, se pare ca este inaltimea la care a fost facut, adica "artistul" a trebuit sa se cocoate binishor pentru a-l desena. Motanul din imagine e un personaj de desene animate (banda desenata).

De fapt, imaginea vine de pe un blog (cred ca l-am mai scris intr-un mesaj pe han) cu tot felul de ciudatenii din Paris. Exista cateva pagini cu graffiti si cu tot felul de desene pe care le gasesti pe peretii cladirilor (la peau des murs - pielea peretilor). Mie mi-a placut tare mult reproducerea asta dupa un tablou al lui Gaugain pe usa unui garaj, cred.

http://francis75.canalblog.com/albums/les_..._fer/index.html


Kitty
cred ca aici nu se mai folosesc spray-urile...au trecut la pensula...parerea mea...iar daca graff-ul se bazeaza pe spray, oare ala se poate numi graffiti? smile.gif In alta ordine de idei sunt misto, ciudate, cu totul altceva, dar misto... Mie mi-au placut alea cu puiul fioros (alb-negru) si individul cu pushca, restul sunt mai mult picturi in toata regula. Ce e interesant este faptul ca toate sunt facute pe obiecte rabatabile, daca le pot spune asa, jalusele, garaje 'n' stuff
Eclectic
QUOTE (Kitty @ 25 Dec 2005, 12:35 AM)
iar daca graff-ul se bazeaza pe spray, oare ala se poate numi graffiti? smile.gif

aPsolut. wink.gif
Kyklos
Un tip dubios si-a "zugravit"balconul in stil graffiti , cand o sa am vreme o sa-i fac o poza , sper ca nu la indepartat .
Kitty despre acest tip de graffiti vorbeai , la noi in oras sunt la vedere multe semne de acest fel .
Kitty
Da...ala este stelciul...am explicat cum se face si tikky cred ca tot de ala intreba smile.gif
tikky
da, de el intrebam

user posted image

user posted image

si un site interesant... http://www.stencil.ro/

si o pagina despre fabricarea unui stencil... http://www.msug.go.ro/themakingofbalerinabasescu/
Kyklos
graffiti[COLOR=blue][B]

De pilda "graffitiştii" antici isi scrijeleau opera pe pereti , inainte de aparitia spraiului cu vopsea. Termenul "graffiti" se referea iniţial la inscripţiile, portretele,găsite pe zidurile mormintelor antice sau pe ruine .
Balama
.....huligani isi marcheaza teritoriul asa cum isi marcheaza si patrupedele teritoriul ........sunt tineri rebeli care`si lasa amprenta.....pe pereti multor cladiri...de pilda.....sunt cazuri cand vedem nume de formati echipe de fotbal.....iubite...
eu o consider arta...o arta nenteleasa de cretini cu credinta IN D-ZEU...de pilda profu` de religia ne`a spus azi :
"Fratilor ...acesti oamenii care distrug fatada unor cladiri......sunt indepartati de la credinta........lucreaza cu SATAN pentru a comite fapte marsave..."
Nu are rost....sa redactez toata discutia...
Tyra
Semnaturile acelea pe care eu oricum nu le inteleg dau foarte urat in opinia mea si sunt absolut inutile, avand in vedere ca nu semneaza nici un desen.

Graffiti e dragut si interesant... la desene ma refer. Semnaturile nu le consider graffiti. Poate ca acelea pot fi considerate vandalism si insemnarea de teritoriu.
Olaf
QUOTE (tikky @ 24 Dec 2005, 11:24 PM)
Mie mi-a placut tare mult reproducerea asta dupa un tablou al lui Gaugain pe usa unui garaj, cred.

Mi se pare ca sunt unele firme/magazine care platesc asa ceva. Cum spunea si kitty: multe sunt pe obiecte rabatabile: in felul asta, desenul nu afecteaza deloc vitrina cand magazinul este deschis si (daca este un desen interesant) atrage atentia cand magazinul este inchis. Toata lumea are de castigat laugh.gif
Cu toate astea, mie graffitti-urile, oricat ar fi de bine facute, imi dau o senzatie de neingrijit, de murdar. sad.gif Sa fie doar o bariera psihologica?
Kyklos
Graffiti e o arta care cere mult talent , exista o diferenta clara de graffiti , cel importat de noi romani a capat si valori mioritice cel din afara Romaniei e deja o arta in care artisti au capat experienta , dar graffiti nu e recunoscut de critici de arta , spun ca e un mod de exprimare a adolescentilor si doar atat .
dascalita
user posted image
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.