Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jabberwocky
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Mihai
Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui surzi veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
surzi
da....da....da....ma refugiez rapid aici si revin cu acea Tamaioasa Romaneasca de Cotnari `96 ce-mi invaluia cald simturile curente si mi le dezvaluia pe cele dulci, pierdute, de demult, precum balconul Anei suspendat in intunericul rece si gandurile soptite sa nu cumva sa tulbure noaptea ce trebuia sa piara 'sub caftanul moale tras de rajahul grabit'

imi place vinul, bautura asta bahica, jucausa ce mi se ascunde in tristete, dar care gadila stomacul, ma moleseste si ma abandoneaza reveriilor .... mmm....poate mi se trage de la zecile de sticle scoase in ascuns bunicului meu din pivnita boltita. Pivnita aia adapostea in vreo 6 butoaie, 1400 l din licoarea fericirii de tara, intarita in buchet de vreo 10 saci de struguri de din Jos din zona Focsaniului. Faunul pe care aveam onoarea sa-l reincarnez, se scufunda in aerul reavan si scotea ritualic cate o sticla, fara a uita sa guste din stropii rubinii, iar apoi ii dadeam in ascuns batranului, care se lasa furat de naiadele tineretii lui in fanul podului. ...asta era unicul viciu pe care l-a iubit....sa guste aroma anilor butoiasilor saditi si crescuti, a strugurilor stransi in zilele racoroase de toamna si trasul lor la moristile mari de lemn, a vinului rosu si dulce curgand in cadite si limpezirii lui in butoaie. Acum s-a dus si el, luand cu sine tot farmecul locului, totul e pustiit, frunzele mari de vie bat in gol, parca mai aud aievea uneori rasete si povesti pierdute de demult, la un pahar de vin, langa soba duduind de caldura.
surzi
trezita la 8, comprimata in 601, fugind stresata prin universitate repede, repede, si ..... izbita ca o musca de usa inchisa a secretariatului. Primul afis: 'Program cu publicul intre 10 si 12' , al doilea afis, lipit ceva mai jos: 'Azi nu avem program cu publicul' ,explicatia unui secretar, prins, furisandu-se ca un soricel, de cei ce asteptau si ciuruit cu intrebari gen: cum?, cand?, de ce?......'Pentru ca impodobim bradul'. Ce dragutz, ce delicat, spiritul craciunului, secretarii nostri sentimentali, cu fetzele vesnic indiferente, incalzite acum de caldura sarbatorilor blush.gif blush.gif blush.gif ..... Si cu foile mele de drum cum ramane? 50.gif 50.gif 50.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.