Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Botez Crestinesc
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Tear
Lansez aici acest apel. Vorbeam in alt topic despre o familie saraca, cu cinci copii si al saselea pe drum. Ei bine, a venit pe aceasta lume si al saselea. Conditiile in care locuieste acea familie sunt departe de ce ne putem noi imagina. Asa am inteles de la colega mea, care si-a epuizat resursele psihice in eforturile ei de a-i aduce pe calea cea buna. Poate cel ce se incumeta sa-i boteze copilul ar gasi o cale de comunicare cu ei.
abis
QUOTE (Tear @ 14 Dec 2005, 03:47 PM)
Asa am inteles de la colega mea, care si-a epuizat resursele psihice in eforturile ei de a-i aduce pe calea cea buna.

Cum adica, pe calea cea buna?

Am botezat si eu odata un copil (probabil spre marea surprindere a unora!), pe care nu avea cine sa il boteze...
Cucu Mucu
QUOTE
Poate cel ce se incumeta sa-i boteze copilul ar gasi o cale de comunicare cu ei.

Sau mai bine face o plangere la protectia copilului sa ia sufletele alea de acolo si sa le duca intr-un loc unde pot fi oameni!
Tear
Ai si tu dreptate, marius... sad.gif cry.gif
Cred, totusi, ca ar fi mai bine sa anunt eu protectia copilului. sad.gif
Voi ce ziceti ?
Cucu Mucu
Tear, ar simti si copiii aia Craciunul pentru prima data. Ca de bataie si foame s-or fi saturat saracii!
Tear
Marius, multumesc ca esti alaturi de mine. smile.gif Am deschis un poll, sa vedem ce spun ceilalti. sad.gif hh.gif
Kyklos
Fiecare om trebuie sa-si aleaga la o varsta ce credinta alege , nu-i poti impune la acel copli de ce religie sa apartina .
edittha
QUOTE
Fiecare om trebuie sa-si aleaga la o varsta ce credinta alege , nu-i poti impune la acel copli de ce religie sa apartina .


Daca acei copii provin dintr-o familie crestina chiar tu crezi ca e nevoie sa astepte parintii pana cand acei copii vor decide ce religie aleg? Eu am botezat pana acum patru copii si sunt mandra de finii mei . Daca imi ajuta Dumnezeu cred ca voi mai increstina un copil
Tear
Scuze, Plutarh, dar ce spui nu este imperativ acum. Problema ramane nerezolvata.
LINICA
Tear, ce s-a mai intamplat cu acel copilas? A fost botezat?
Kyklos
A clopotit mad.gif sad.gif , nu a ramas el fara botez , la noi la romanii e un obicei acesta sa speli copilul la patru saptamanii...ce obicei ciudat , hilar rofl.gif
Tear
QUOTE (LINICA @ 20 Mar 2006, 03:58 PM)
Tear, ce s-a mai intamplat cu acel copilas? A fost botezat?

Copilasul a fost botezat, slava Domnului !
alysoft2003
Si indruma-i pe parinti catre un cabinet de Planning familial. Poate un pic de contraceptie nu ar strica wink.gif
Tear
Degeaba, n-ai cu cine. Se lupta o colega de-a mea cu ei, dar n-are nici o sansa in fata ignorantei crase a acestora. Se pare ca ai lor copii au o cruce foarte grea de dus. Nu ne ramane decat sa ne rugam pentru ei.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.