Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ceaiuri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2
Eclectic
Stie cineva de unde se pot cumpara in Bucuresti ceaiuri de calitate, nu ce gasim prin magazinele obisnuite ?
Eclectic
PESE: Fara comentarii rautacioase, va rog. tongue.gif
nefertiti-old
Te referi la ceai-ceai sau la ceaiuri din plante? unsure.gif
Eclectic
Ceaiuri parfumate, cum sunt cele servite la ceainarii.
mdA!
bine mah, nu comentez rautacios, si nu te intreb daca te-ai zarghit complet la cap de-ai dat-o pe non-alcoolizate.. ca pan' la urma nu e treaba mea cum te ne-alcoolizezi tu dar nici nu incep sa rad isteric citind cum te interesezi tu in mod serios de ceaiuri..

rofl.gif

.. hmm.gif... despre ce era vorba?!
nefertiti-old
Adica ceai verde, ceai negru... d'astea, da' de firma cum ar veni. Pai cred ca le gasesti in orice super/hypermarket...

Da' chiar, ce te apuca? tongue.gif
Eclectic
D-alea adevarate, ma, nu de supermarket. Gen iasomie etc.

Pese: nu raspund la provocari. harhar.gif
nefertiti-old
Pai ai zis aromate, bre, nu de ierburi, ma zapacesti!

Onix
Intr-un timp se vindeau la Carturesti, dar nu am mai luat de mult de acolo, asa ca nu garantez.
mdA!
barrie, mon amur, io propun ca, daca tot te-ai chitit pe-o viata sanatoasa (roflmao.gif) sa faci eScursii in padura si sa aduni singur buruienile de leac rofl.gif ca ce-si face omul cu mana lui... ceai se cheama!
Olaf
Pai de alea de ierburi gasesti pe la Plafar tongue.gif Nu le stiu pe toate, dar era unul in Piata Unirii, in coasta Hanului lui Manuc.
Mara
Ia nu mai radeti de baiet! devil.gif

Puisor, vezi la Carturesti.

rofl.gif
abis
QUOTE (Olaf @ 9 Dec 2005, 12:48 PM)
Pai de alea de ierburi gasesti pe la Plafar tongue.gif Nu le stiu pe toate, dar era unul in Piata Unirii, in coasta Hanului lui Manuc.

Plafare sunt peste tot, dar nu cred ca de-astea vrea omu'... unsure.gif
Cucu Mucu
Barrie, nu sunt sigur, dar incearca in mall-uri, pe la standurile alea cu uischiane si trabucuri. Parca sa zic eu ca acolo am vazut! Pe bune!
nefertiti-old
Nici io nu inteleg ce vrea Barrie, ca d'astea din plante sunt si in farmacii, cam peste tot.
Olaf
QUOTE (abis @ 9 Dec 2005, 12:00 PM)
Plafare sunt peste tot, dar nu cred ca de-astea vrea omu'... unsure.gif

Ma uitam ca a zis de iasomie... unsure.gif

Barrie, defineste "ceai aromat"! laugh.gif
Onix
Eu luam de la Carturesti un ceai cu rooibos, ananas si inca ceva. Cand l-am trimis acolo, am banuit ca la genul asta de ceaiuri se refera, cu tot felul de arome exotice, fructe etc. Eram pe aproape?
Mara
Da Onix, sigur asta vrea, numai are niscaiva probleme de exprimare. laugh.gif
Zed
Bine ca nu ati recomandat oarece servetele parfumate inmuiate in apa calda laugh.gif .
Ceaiurile de caramel , vanilie , ananas , coji de citrice sau rooibos sunt aromate smile.gif Au si un miros foarte intens .
Eclectic
Asa, Zed, zi-le tu, ca astia intelege greu. biggrin.gif
March
QUOTE (Barrie @ 9 Dec 2005, 01:21 PM)
Stie cineva de unde se pot cumpara in Bucuresti ceaiuri de calitate, nu ce gasim prin magazinele obisnuite ?

Am auzit ca exista o Ceainarie undeva in apropiere de Piata Dorobanti, pe linga complexul "Mario Plaza" unde se serveste ceaiuri aduse direct de la mama lor.

Daca cumperi de pe piata, inclusiv marci mai renumite precum "Lipton" , toate sunt de slaba calitate ! Pentru ca sunt produse sub licenta fie in Polonia fie in Russia . Un bautor de ceai sesizeaza imediat diferenta dintre un "Darjeeling" cumparat de aici si unul din Anglia !
Onix
Aham, este chiar frumos localul, se cheama "Rendez-vous" si este vis-a-vis de Mario Plaza. Si ritualul de servire este interesant: primesti un ceainic, un pliculet destul de maricel de ceai, o clepsidra (sa stii cat lasi pliculetul in apa), lapte, miere. biggrin.gif
La Carturesti este cam acelasi lucru. Deosebirea ar fi ca in primul loc nu se vand ceaiurile, le poti servi numai "in incinta".

Edit: uite ca are si site Rendez-Vous
Olaf
Si vad ca au si ceaiuri de vanzare rolleyes.gif
Onix
Uff, rapid esti. laugh.gif Abia intrasem ca sa modific, acum am observat ca au si de vanzare.
Cla
QUOTE (Zed @ 9 Dec 2005, 01:03 PM)
Ceaiurile de caramel , vanilie , ananas , coji de citrice  sau rooibos sunt aromate  smile.gif Au si un miros foarte intens .

Zed, pls.gif ce-i aia rooibos? unsure.gif
Eu beau de dimineata ceai cu gust de "Bergamotte". Cica "Finest English Breakfast Tea"
O fi el finest, dar eu tot gust de sare de lamâie am... blink.gif
nefertiti-old
A reusit careva dintre voi sa inlocuiasca cafeaua cu ceaiul? unsure.gif
Olaf
Daca ma straduiesc... laugh.gif
Am reusit sa nu ma ating de cafea o luna. Deci se poate. tongue.gif
nefertiti-old
Bine, bine nu te-ai atins de ea, dar ai baut ceai in loc? tongue.gif
Zed
Cla , rooibos

nefe , da , eu , cand ma doare gatul rau , beau numai ceai . laugh.gif Da si cum mi-a trecut durerea de gat , l-am si taiat de pe lista .

Barrie laugh.gif

Mi-am mai amintit de ceai de anis , preferatul meu , mai ales iarna .
Olaf
QUOTE
Bine, bine nu te-ai atins de ea, dar ai baut ceai in loc?

Pai... unsure.gif daaaa... la pranz. laugh.gif

Si ca tot veni vorba de ceai: mie mi-au placut foarte mult ceaiurile oolong. smile.gif
Zed
Oolong ?! Wau , ai baut si cel facut din flori de piersic ?! E super .
Mihai
QUOTE
Aham, este chiar frumos localul, se cheama "Rendez-vous" si este vis-a-vis de Mario Plaza.

O alta ceainarie deosebita este pe langa Cotroceni (motiv pentru care se si numeste Ceai la Cotroceni).
Cred ca poti cumpara si pentru acasa ceaiuri.
Cla
QUOTE (nefertiti @ 9 Dec 2005, 02:10 PM)
A reusit careva dintre voi sa inlocuiasca cafeaua cu ceaiul?  unsure.gif

Eu. Serios. Am scapat si de arsuri la stomac, care veneau de la cafea... mai ales in combinatie cu tutun hh.gif

Zed, multumesc smile.gif
nefertiti-old
Si de care bei, verde, negru sau de care pisici?
Cla
Verde nu-mi place, nefe. Suna pt mine ca si cum as rontai plante din gradina hh.gif
Cel negru e bun. Acuma hai sa zicem... fiecaruia cum ii place. dunno.gif
Negru - negru din Ceylon (Sri Lanka) e ok, daca mai vrei ceva aroma pe lânga... e la fel ok.
Si modul de a-l face:
O fi fain sa-ti bagi un plic oparit in cana... o fi la fel de fain sa-l bei dintr-un samowar...
Din America de Sud auzim despre "ceaiul" mate. O fi bun, nu stiu, dar este la fel o planta oparita.
Poate le place dupa ce-au rumegat un pic de Coca rofl.gif
Mihai
Ceaiul alb cum vi se pare?
nefertiti-old
Io p'asta chiar nu-l stiu, am doar o masca pe baza de asa ceva. Cica.
Cla
Da, cica ar exista asa ceva, e o varianta de-alui verde, nu stiu insa cum suna... dunno.gif
Se zice "Pai Mu Tan"... de parc-ar vorbi chinezeste cu mine... tongue.gif
Aramis
Din cate stiu eu, ceaiurile de la Carturesti sunt excelente smile.gif au aroma, au parfum, numai bune pentru zilele friguroase de iarna wink.gif
Olaf
QUOTE (Mihai @ 9 Dec 2005, 03:44 PM)
Ceaiul alb cum vi se pare?

Chiar seamana un pic la gust cu ceaiul verde... sau mi se pare? Adica are ceva din ceaiul verde, si din ceaiul negru in el. Doar ca e altfel smile.gif. Oricum, n-am baut decat de vreo doua ori... unsure.gif
March
QUOTE (Mihai @ 9 Dec 2005, 05:44 PM)
Ceaiul alb cum vi se pare?

Ceaiul alb adevarat este extrem de scump ! Se numeste YIN ZHEN , "Ace de argint" in traducere libera. In China pe vremuri era rezervat numai lui Mao si clici lui ! Astazi il beau si cei cu foarte multe parale.
March
QUOTE (Cla @ 9 Dec 2005, 05:35 PM)

Din America de Sud auzim despre "ceaiul" mate. O fi bun, nu stiu, dar este la fel o planta oparita.

YERBA MATE este excelent. Incearca-l daca il gasesti. Dar nu la pliculete ci varsat.
Cla
O sa caut, March, mersi smile.gif
Ma voi îmbuiba (ce cuvânt nasol blink.gif ) cu asta, macar sa stiu despre ce este vorba wink.gif
Cica ar fi sanatos... se zice... dunno.gif
Om vedea daca nu crapam înainte de termen rofl.gif
Aramis
Eu nu cred ca am vazut vreodata ceai alb pe la ceainarii... daramite prin magazine (mi-ar fi sarit in ochi daca spuneti ca este asa de scump). Chiar, pe unde se poate gasi?
Olaf
La ceainarii, sigur. De exemplu, la Ceai la Cotroceni au o gramada de feluri de ceai alb. In descriere, sub numele ceaiului, scrie daca este alb, verde, negru, oolong, rooibos, etc.
Aramis
Olaf, prin Iasi ceainariile la care am tot fost nu aveau asa ceva sad.gif. Maine daca ajung la Carturesti o sa ma uit pe rafturi, poate, poate gasesc un pliculet cu ceai alb smile.gif
Mihai
QUOTE
Eu nu cred ca am vazut vreodata ceai alb pe la ceainarii... daramite prin magazine (mi-ar fi sarit in ochi daca spuneti ca este asa de scump). Chiar, pe unde se poate gasi?

Iti recomand Fir de Par Alb, la Ceai la Cotroceni. tongue.gif
Olaf
QUOTE
Olaf, prin Iasi ceainariile la care am tot fost nu aveau asa ceva sad.gif. Maine daca ajung la Carturesti o sa ma uit pe rafturi, poate, poate gasesc un pliculet cu ceai alb smile.gif

sorry.gif
Scuze, nu mi-am dat seama ca nu esti din Bucuresti... Mi-era gandul aiurea. sorry.gif
Oiski-Poiski
uite ce idee de afacere biggrin.gif , vin si deschid un magazin cu ceaiuri
ati incercat ceai de cirese salbatice ? smile.gif
Michelle
Te bagi? Noah si-o punem pe Carme sa serveasca ceaiul !Le face si niste oo ochiuri...English breakfast,nu? laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.