Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sisteme De Supraveghere Video A Traficului
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport > Masini si Motociclete
Pagini: 1, 2
SORIN
Ai dreptate ohyeah.gif

Sorin.
skysurfer
Eu de Craciun merg la munte. Va promit ca o sa trec cu 130 kmh prin fata camerelor doar de dragul stiintei. Ca sa ne edificam odata asupra adevarului. Parerea mea personala este ca e posibil. Iar de senzorii in asfalt am auzit de la cumnatul meu care locuieste in San Diego. Promit ca il pun sa imi detalieze cum te poate prinde insa pana atunci il cred.
Atasat o sa va pun si o poza in care par oamenii ca stiu ce vorbesc.
skysurfer
Si inca o poza ca sa vedeti ca pot sa identifice cumva numarul si dc va uitati, in partea de jos a pozei, ca si in poza anterioara apare viteza masinii. wink.gif
exergy33
axel

Foarte la obiect link-urile date thumb_yello.gif .
Multumesc , eu cel putin , am reusit sa ma lamuresc cum functioneaza sistemele in cauza. cool.gif


Onix
QUOTE
Onix, lucrezi sau colaborezi la sistemu' ala?

Nu, dar cunosc persoanele care au facut-o si stiu toata povestea.

Poate vreti sa aruncati un ochi si pe link-urile postate de axel, va mai domoliti putin din entuziasmul asta al contrazicerii cu orice pret.
Eu ma retrag de pe topic, ce rost are sa mai continuu cand oricum le stiti voi mai bine pe toate? wink.gif

P.S.: Aveti grija sa nu va raniti prea tare cand va bateti cu pumnii in piept ca aveti dreptate.
Olaf
Oricum, ei pot sa spuna ca au dreptate. Si cand le vine amenda acasa, o sa spuna "Dar domnu' judecator, nu avea cum sa imi masoare viteza, pentru ca imi pictasem numarul cu lac de ala de la http://www.phantomplate.com/" rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE
Eu ma retrag de pe topic, ce rost are sa mai continuu cand oricum le stiti voi mai bine pe toate?

Eu nu stiu nimic. Intreb sa ma edific, nu pot sa iau de bun tot ce spuneti voi, sau autoritatile.

QUOTE (exergy33)
axel

Foarte la obiect link-urile date

Vreau si eu adresa la fan-club axel! laugh.gif
abis
Fun-clubul este Axel&Catalin! Asa ca ori ii iei la pachet, ori pe niciunul... laugh.gif
Cucu Mucu
aaa, promotie de Craciun. Vreau si eu! laugh.gif
ilie
Am auzit ca saptamana viitoare trimit primele amenzi, asa ca vedem repede.
Antont
QUOTE (Onix @ 9 Dec 2005, 12:05 PM)
QUOTE
Onix, lucrezi sau colaborezi la sistemu' ala?

Nu, dar cunosc persoanele care au facut-o si stiu toata povestea.

Poate vreti sa aruncati un ochi si pe link-urile postate de axel, va mai domoliti putin din entuziasmul asta al contrazicerii cu orice pret.
Eu ma retrag de pe topic, ce rost are sa mai continuu cand oricum le stiti voi mai bine pe toate? wink.gif

P.S.: Aveti grija sa nu va raniti prea tare cand va bateti cu pumnii in piept ca aveti dreptate.

Io nu ma contrazic cu orice pret. Da' nici nu iau de bune timpenii gen "sirmulite in asfalt" care masoara pe baza presiunii viteza, vad numaru' etc etc. A mai intrebat cineva de unde stie sirmulita aia pe baza presiunii ce vehicol trece pe deasupra ei. Sint montate cumva cintare la intrarea si iesirea de pe tronsonul respectiv rofl.gif ? Si daca intre timp masina se opreste si se da jos unu' dintre pasageri? S-a dus dracu' toata masuratoarea spoton.gif . Daca vrei sa te cred, da-mi o explicatie macar putin mai pertinenta. Ma rog, faptul ca niste cunoscuti de ai tai au lucrat la sistemu' ala explica oarecum subiectivismul tau. Daca ma bat cu pumnii in piept, explica-mi si mie cum am trecut in localitate cu 120 prin fata radarului si nu mi-a venit nimic acasa. Tot astept de aproape un an si nu primesc nimic sad.gif . Io imi mentin in continuare pariul. Vrei sa te bagi? Pe o bere, un suc, 500 RON, ce vrei tu. Ca io ma duc la vara pe acolo si fentez alea 59 de asa zise radare(depasind viteza legala, evident, ca sa nu te legi de amanuntul asta), care de fapt sint camere de supraveghere a traficului. Ca or fi si si 2, 3, 4, hai 5 radare pe stilpi pe toata portiunea aia, nu ma indoiesc, dar si alea pot fi evitate.
In rest, pentru toti astia care citati la greu din linkuri, sint curios citi km aveti si voi la viata voastra, si parcursi in ce conditii(plimbatu' duminica la iarba verde cu 48 in localitate si 79 afara nu ma intereseaza). Pina atunci circulati pe autostrada cu 90, ca e periculos si va prinde radaru mwah1.gif .

@Skysurfer, io zic ca initiativa ta e laudabila. Daca ar fi DN1 ala mai aproape de mine pe bune ca m-as baga sa incerc. Io cred ca de camere nu ai de ce sa-ti faci probleme, cu conditia sa nu depasesti cu prea mult viteza legala, ca faza asta ar putea sa sara in ochi lu' garcea care dormiteaza la centrul de control in fata monitoarelor si poate sesiza vreun echipaj. De asemenea mai mult ca sigur ca printre toate camerele alea sint si citeva radare fixe, asa ca ia si detectoru'. Si io as minji si numerele cu noroi, just in case wink.gif . Si evident, sint super curios de rezultate tongue.gif .

QUOTE (Olaf)
Oricum, ei pot sa spuna ca au dreptate. Si cand le vine amenda acasa, o sa spuna "Dar domnu' judecator, nu avea cum sa imi masoare viteza, pentru ca imi pictasem numarul cu lac de ala de la http://www.phantomplate.com/"  rofl.gif

Neaparat asa o sa spun. Daca vad poza de radar cu numaru' si viteza masurata(si poza pe bune, nu trucata in Photoshop) fii sigur ca n-o sa comentez nimic. Daca o sa vad in schimb o simpla poza cu o masina/motocicleta si atit, scuza-mi limbaju', da' o sa rid si cu curu'. Si s-ar putea sa ma imite si "domnu' judecator" . Asa cum nici tu nu crezi treaba asta cu lacu' ala nici io nu cred balivernele cu supercomputeru ala care vede tot. Cum face asta, nu se stie, dar important e ca face spoton.gif . Beam me up, Scotty roflmao.gif

Edit:
Oricit de incintati ati fi unii ca sinteti supravegheati, sa stiti ca nu exista sistem perfect. Va place, nu va place, asta e...
mutulica
QUOTE (SORIN @ 9 Dec 2005, 01:40 AM)
Cum se calculeaza viteza cu sarma??

voi stiti cum se masoara inaltimea unui turn folosind un termometru?
se ia termometrul, se leaga cu o sfoara, se lasa in jos pina atinge solul, apoi se masoara sfoara si aia e inaltimea turnului

acuma fie vorba... daga baga doi senzori de presiune la distanta de un metru, si masoara timpul parcurs inte momentele in care sunt activati, si viteza ega spatiu supra timp se poate... atit ca daca mergi in instanta se poate ataca... adica... venim la acuratetea sistemului, cum demonstrezi ca senzorii nu au fost actionati de miscari seismice, sau de vibratii induse de alta masina, sau activati de doua masini diferite, etc...
asa ca.. .ramine tot poza de la radar care poate demonstra ca intradevar tanda e la fel cu manda
Onix
QUOTE (Ghost)
Io imi mentin in continuare pariul. Vrei sa te bagi? Pe o bere, un suc, 500 RON, ce vrei tu. Ca io ma duc la vara pe acolo si fentez alea 59 de asa zise radare(depasind viteza legala, evident, ca sa nu te legi de amanuntul asta), care de fapt sint camere de supraveghere a traficului

Ma bag. smile.gif Dau si doua beri, nu una, daca reusesti sa faci asta. Hmm, dar de unde stiu eu ca intr-adevar ai depasit viteza legala?

Ca sa intelegi la ce ma refeream, uite cateva exemple:
Wikipedia
Speed measurement - partea cu Loops
cipdecip
Numai weekend-ul asta au fost 1400 de victime... of... si maine trebuie sa plec in Bucuresti... o sa disper sa merg ca un melc prin toate satele.
Olaf
QUOTE (mutulica @ 10 Dec 2005, 09:33 AM)
acuma fie vorba... daga baga doi senzori de presiune la distanta de un metru, si masoara timpul parcurs inte momentele in care sunt activati, si viteza ega spatiu supra timp se poate... atit ca daca mergi in instanta se poate ataca... adica... venim la acuratetea sistemului, cum demonstrezi ca senzorii nu au fost actionati de miscari seismice, sau de vibratii induse de alta masina, sau activati de doua masini diferite, etc...

Mutu, exact sistemul asta il folosesc pentru a masura viteza neutronilor rezultati din coliziuni atomice. spoton.gif Si, ai dreq', aia vin si mai multi odata. Singura chestie, este ca senzorii nu sunt in cazul ala sarme sau sarmale sau furtune sau mai stiu eu ce. Dar principiul este acelasi. smile.gif

QUOTE
Oricit de incintati ati fi unii ca sinteti supravegheati, sa stiti ca nu exista sistem perfect. Va place, nu va place, asta e...

Ghost, de acord, dar exista sisteme care functioneaza suficient de bine in conditii date tongue.gif
Antont
QUOTE (Onix @ 10 Dec 2005, 12:38 PM)
Ma bag. smile.gif Dau si doua beri, nu una, daca reusesti sa faci asta. Hmm, dar de unde stiu eu ca intr-adevar ai depasit viteza legala?

Ca sa intelegi la ce ma refeream, uite cateva exemple:
Wikipedia
Speed measurement - partea cu Loops

Pai ce-am innebunit sa circul pe autostrada cu 90 rofl.gif ? Da' ca sa n-ai dubii, pot monta o camera onboard care sa bata pe vitezometru si gata.
In alta ordine de idei, am citit cite ceva despre senzorii aia inductivi, nu neg ca e o chestie, da' partea faina e ca se pare ca nu prea "prind" motocicletele, especially alea sport(cu foarte mult plastic pe ele) spoton.gif . Pe aceeasi idee sint in vest controlate unele semafoare in unele momente/zone, si se plingeau baietii pe forumurile de afara ca nu prea ii detecteaza cind sint cu motoarele si se opresc ampixu la stop ca nu le da verdele. Cu masinile e mai nasol ce e drept, alea cica nu prea scapa, desi sint metode(mi s-a parut complicat si n-am inteles mare lucru din metodele alea). Si oricum, metodele gen numar murdarit tare cu noroi, sau suport rabatabil pt numar(se ridica la o apasare de buton, simplu de facut), sint in continuare bulletproof. In cel mai rau si mai rau caz se risca o amenda pt numar murdar, daca e garcea pe faza(si io in general nu m-as baza pe perspicacitatea lor spoton.gif ).
In concluzie tin pariul devil.gif .

Pese:
Si oricum mie investitia mi se pare de rahat, de banii aia mai bine faceau pasarele sau treceri de pietoni subterane prin localitatile de pe tronsonu' respectiv de drum, in loc sa oblige lumea sa mearga cu 50 ca sa nu calce taranii beti de prin sate.
abis
Pai pasarele exista, dar cine trece pe acolo?! Nimeni! E drept ca nici n-ar putea sa urce scarile alea cu vaca...
Antont
Din surse sigure si credibile, vreau sa va spun ca mitul acestui sistem "atotputernic" is busted spoton.gif , dincolo de orice indoiala. A fost testat chiar azi si a picat testul cu brio. Nu dau alte detalii in public, deoarece nu eu am fost implicat. Cine e curios/curioasa, sa ma contacteze prin mesageria privata.
V-am pupat roflmao.gif
ducoro
Adevarul ca-mi placea sa merg spre Bucuresti.
Acum o sa-mi iau rebus sau integrame la volan. 50.gif
abis
La altii e si mai si...
Antont
QUOTE (abis @ 22 Dec 2005, 01:04 PM)
La altii e si mai si...

Daca englezii o sa accepte magaria aia sint cei mai mari cretini.
mutulica
o vor inghiti la fel ca si altii...
pare ca sistemul cel nou a dat deja cam 19000 de amenzi... desi poate fi pacalit (orice lacat isi are nu doar cheie ci si speraclu)

sunt curios ce o sa se intimple in continuare cu sistemul...
Kyklos
Am vazut la TV metode de a "prosti"camerele video , am uitat sa va spun ca romanul e inventiv . Au aplicat la numarul de inmatriculare un strat de folie transparenta , prin care nu se poate vedea numarul de inmatriculare .
Si mai era vorba despre un spray , care cred ca tot prin acest scop .
axel
QUOTE (Plutarh @ 28 Dec 2005, 11:01 AM)
Au aplicat la numarul de inmatriculare un strat de folie transparenta , prin care nu se poate vedea numarul de inmatriculare .

Nu crezi ca te contrazici?

Da, exista astfel de folii, dar "invizibiliatea" nu se bazeaza deloc pe faptul ca folia e transparenta spoton.gif
Carmi
Avem vre-un amendat sau care a facut autostrada cu viteza mai mare?(atentie nr limitat de locuri pe listra amendatilor!!!)
ohyeah.gif
Cucu Mucu
Io, m-am nascut amendat! Da' nu pe autostrada groazei, care mai nou se numeste pe limbaj soferesc $%$#%$%$$% si #$%$#$%$^%#.
mutulica
uite ce au facut altii cu sistemul...
Antont
QUOTE (mutulica @ 11 Jan 2006, 08:34 PM)
uite ce au facut altii cu sistemul...

Bravo lor spoton.gif
Tyra
In sfarsit s a lamurit putin ceva. Macar am inteles cu totii (sper) ca viteza poate fi calculata. Dar ce a scris mutu acolo e cam complicat asa ca imi traduc (si nu numai mie):

1 camera, 1 sarma pe jos. Sarma a zis ca "da", ai trecut tu masina peste ea. Camera zice ca esti "da", tu masina rosie.
peste 4 km camera 2 zice ca "da", te a vazut, esti tot tu cu masina rosie, sarma 2 zice si ea ca ai trecut pe acolo. Cat timp ti a luat sa ajungi de la sarma 1 la sarma 2?

In atata timp ai facut tu 4 km. Si asa se calculeaza viteza. Ce mare filosofie?

Ideea e ca adorm la volan de cand e scarba asta de sistem si nu am riscat sa depasesc prea mult viteza (care noroc ca acum s a marit la 70km/h in localitate).

Ce am auzit eu este ca nu functioneaza inca toate camerele si cu atat mai putin sarmele din dreptul lor.

Acum... fiecare cu ce l tine...
Cucu Mucu
QUOTE (Tyra @ 11 Mar 2006, 02:15 AM)
In sfarsit s a lamurit putin ceva. Macar am inteles cu totii (sper) ca viteza poate fi calculata. Dar ce a scris mutu acolo e cam complicat asa ca imi traduc (si nu numai mie):

1 camera, 1 sarma pe jos. Sarma a zis ca "da", ai trecut tu masina peste ea. Camera zice ca esti "da", tu masina rosie.
peste 4 km camera 2 zice ca "da", te a vazut, esti tot tu cu masina rosie, sarma 2 zice si ea ca ai trecut pe acolo. Cat timp ti a luat sa ajungi de la sarma 1 la sarma 2?

In atata timp ai facut tu 4 km. Si asa se calculeaza viteza. Ce mare filosofie?

Ideea e ca adorm la volan de cand e scarba asta de sistem si nu am riscat sa depasesc prea mult viteza (care noroc ca acum s a marit la 70km/h in localitate).

Ce se intampla daca in fata mea este o masina identica (model si culoare) si care calca sarma 2 la o secunda dupa ce am calcat eu sarma 1? Ma scot astia cu viteza luminii. Plus ca sa faci analiza pixel cu pixel la 23 de frame-uri pe secunda x cu nustiu cate camere, gandeste-te cate statii grafice imense iti trebuiesc. Eu cred ca e doar o minciuna de-a lor.
John B
Eu nu cred ca e o minciuna, mai ales ca s-au dat pe ceva posturi tv cum functioneaza sistemul.
Daca se petrece cum ai spus tu, atunci e clar ca e o eroare undeva, poate sistemul avertizeaza in vre-un fel, si se merge la inregistrarea cu pricina. Fiind vorba de camere video, se poate depista usor eroarea.
mutulica
sistemul se bazeaza pe recunoasterea de txt, deci e vorba de numarul de circulatie care in principiu e unic
in cazul de eroare alarmeaza factorul uman de serviciu
pe de alta parte, monitorizarea intre puncte a unui subiect nu e o problema prea mare. practic daca o masina trece prin dreptul a doua camere de luat vederi intr-un timp de... care din calcul da o medie orara de peste 90km/h... asta este care este

sistemul de senzori este corelat cu cel de camere, si este destul de precis, fara a mai pune la socoteala ca sistemul de detectie bazat pe senzori de proximitate sau laser este extrem de precis
John B
exact asta am vrut sa spun si eu, da nu stiu sa ma esprim asa ca tine sorry.gif
Tyra
QUOTE (mariusc2 @ 14 Mar 2006, 12:09 PM)
in fata mea este o masina identica  (model si culoare) si care calca sarma 2 la o secunda dupa ce am calcat eu sarma 1?

Numerele de inmatriculare sunt diferite. Si nu e greu sa ti vada imediat numarul.

Fac des drumul Bucuresti-Ploiesti (chiar si azi l am facut, abia ce m am intors).
Ningea insa nu cat sa ti fie frica sa mergi cu mai putin de 70km/h. Nu depasesc aceasta viteza in localitati decat cu maxim 10km/h.

Nici eu nu cred sincera sa fiu ca au ajuns sa calculeze viteza masinii intre camere, insa tot nu risc.

Alt motiv este ca nu stiu precis localizarea camerelor, deoarece drumul il fac cel mai des dupa lasarea intunericului.

INSA

Am vazut clar ca sunt camere performante. Stiti camerele de supraveghere folosite in cazinouri? Cele 360? Ei bine, sunt multe astfel de camere pe DN1. Le am vazut, sunt ca niste stalpi mai mici cu 2 becuri care nu lumineaza wink.gif Aceste camere pot face zoom astfel incat sa vada si muculetul pe care tocmai il scobeste soferul si l face biluta... da pai un numar de inmatriculare.

Plus ca au posibilitatea sa se intoarca la 360 de grade si mai sunt si 2 camere de stalp.

Pana nu aflu ceva concret... merg pe burta tongue.gif

Edit: in afara de camerele 360 sunt si cele mari, in "cutii" pe care le vezi de la o posta. Despre alea nu stiu nimic.
mutulica
QUOTE
Aceste camere pot face zoom astfel incat sa vada si muculetul pe care tocmai il scobeste soferul si l face biluta

cit o fi amenda pentru asta?
si oare cite bilute pe ora avem voie
rolleyes.gif

pe bune acum, din ce stiu eu, alea fixe si mari sunt cele mai rele, ca au incoporat un sistem de masura a vitezei... cam ca la radarele de pe masinile de politie
Tyra
Alea mari se vad destul de bine. Numai ca azi am fost iar la Ploiesti, pe zi de data asta si am observat cu stupoare ca sunt f multe camere pe care nu le vazusem. Camere 360 puse (majoritatea pe care nu le vazusem) pe stalpii de la pasajele pietonale.

Cele 360 nu calculeaza si ele viteza?
Cucu Mucu
Bre, io tot nu m-am lamurit: face analiza cadru cu cadru sau din nustiucate in nuctiucate cadre? Si daca deasupra numarului eu am un abtibild pe care scrie negru pe alb (literalmente) stiu eu, BZ 00000. Cum face diferenta dintre numar si abtibild? Dar daca sunt cu o duba ce are tot spatele tiparit cu cifre si litere?
Olaf
Probabil ca face analiza numai cand detecteaza miscare intr-o anumita zona a imaginii...
La restul nu stiu sa-ti raspund laugh.gif Probabil ca il coreleaza cu forma masinii.
Tyra
QUOTE (mariusc2 @ 16 Mar 2006, 08:37 PM)
Bre, io tot nu m-am lamurit: face analiza cadru cu cadru sau din nustiucate in nuctiucate cadre? Si daca deasupra numarului eu am un abtibild pe care scrie negru pe alb (literalmente) stiu eu, BZ 00000. Cum face diferenta dintre numar si abtibild? Dar daca sunt cu o duba ce are tot spatele tiparit cu cifre si litere?

Si ce daca? Ce au a face abtibildurile?

Numarul e numar. Putem sa deosebim cu ochiull liber un abtibild de un numar de inmatriculare. Sau nu am inteles eu intrebarea?

Chiar daca sunt camere video, cei ce trimit amenzile si se uita la fotografii sunt oameni...
Cucu Mucu
Nu ma refeream la aia de se chiorasc la foto ci la cum stie camera ca este aceeasi masina la calcularea vitezei.
Tyra
Buna intrebare... Mutulicaaaaaaaaaaa !!!! Lamureste ne
mutulica
pai daca se face diferenta intre doua aparitii consecutive a aceluiasi numar...
Cucu Mucu
Si daca am un abtibild cu text ce contine numarul unei masini identice cu a mea, dar care este in urma mea cu cativa metri? Il arde pe ala cu ceva metri in minus?
mutulica
in mod cert daca ai abtibild cu numarul lu altu, acela va veni sa se explice, iar daca se va demonstra ca e abtibild pe numar... te vor cauta, ca le ramine poza cu moaca ta. nu conteaza cit de identice sunt masinile, ca soferii nu mai sunt identici

ideea e ca numarul de la masina este cercetat dupa ce sistemul a decretat respectiva masina ca fiind in belea.
modul exact in care camera sau senzorii definesc viteza masinii nu o pot decit presupune, pt ca sunt diferite sisteme de calcul si control

daca e sa vorbim de sistemul descris, cel cu senzori de presiune in sosea, ei bine situatia este extrem de simpla, la trecerea masinii peste senzor se activeaza un buton de on/off, care da semnal si la camera - poza fiind corelata direct cu masina in cauza
senzorii sunt suficient de apropiati ca sa nu fie activati de doua masini diferite, ei fiind activati de aceeasi roata a masinii chiar, ca sa nu fie confuzie intre rotile din fata si cele din spate, drept pentru care... pe poza nu apar doua masini, ci una singura

in cazul in care sistemul vrea sa determine o medie orara, camera se activeaza on la km 50 si se deactiveaza la km 75 de ex, comparind timpii scursi intre doua actionari ale aceleiasi inregistrari a numarului masinii
Cucu Mucu
QUOTE (mutulica @ 17 Mar 2006, 03:24 PM)
in cazul in care sistemul vrea sa determine o medie orara, camera se activeaza on la km 50 si se deactiveaza la km 75 de ex, comparind timpii scursi intre doua actionari ale aceleiasi inregistrari a numarului masinii

Ok, am capiscit si eu. Deci in cazul unei anomalii, doar se anunuta anomalia, urmand ca decizia finala sa fie facuta tot de traditionalul ochiometru. Da, asa merge sa te prinda.

La chestia cu media orara, no problem. Eu am scos pe un drum de 250 km mergand in afara cu viteza maxima pe care mi-o permitea soseaua (intre 140 - 180 km/h) si la destinatie "average speed" imi indica 98 km/h.
mutulica
cred ca am solutia la sistemu' lu astia
nu mi-am spalat masina de vreo 2 luni de zile, si numarul deja nu se mai vede desub noroi - e o chestie gri din care se distinge greu ceva
zilele trecute am aflat ca baietii monitorizeaza o portiune de sosea pe unde trec in fiecare zi, si stiind ca .. mai fac cate o nefacuta in zona am apelat la amicul care m-a avertizat. m-a sunat asta razand ca mi-a recunoscut masina, dar ca sunt ok, ca nu au putut sa imi afle numarul de pe inregistrare
daca prind pe vreunu ca imi spala masina l-am spart
cipdecip
Violentule... biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.