Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Povesti Despre Mos Craciun
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei
nefertiti-old

Santa: Life Story

Santa visits millions, but what do we really know about the guy? Gerry Bowler, author of the new "Santa Claus: A Biography," talked to Elise Soukup about the jolly old fellow.
NEWSWEEK: When was Santa "born"?
Gerry Bowler: Santa Claus—by that name, wearing the clothes he wears and with reindeer—first shows up in 1821 in New York with the poem "The Children's Friend."

So he wasn't invented by Coke?
No, but after seeing the Coke ads you can't think of Santa looking any other way.

Santa has hawked all sorts of things. He had some vices.
There's hardly a vice he didn't indulge! Cigarettes, of course, and alcohol. I've heard it said that Santa will sell beer, but not the hard stuff. Hardy-har—I found lots of Santa Scotch ads.

He's also hit the big screen. What's the worst Santa movie?
For badness so bad that it is good, it is "Santa Claus Conquers the Martians." That's really a genuine turkey.

You conclude the book by saying Santa is "necessary." Why?
He represents an intergenerational act of love. For years, when children are at their sweetest and most grateful, parents give credit to Santa Claus. It's remarkable.

Does Santa exist?
Of course he does. Who else eats the cookies?
rofl.gif spoton.gif
(Newsweek)



Am putea povesti aici amintirile noastre de copii despre Mos Craciun, ca si diverse legende care circula despre el.
Kyklos
A fost odata ca niciodata un batran cu barba alba , si traia in munti Carpati . Iubea copiii cuminti si ascultatori , dar nu iubea parlamentarii .
Intr-un an pe vremea asta , a trecut cu sania si cele zece capre negre , daca va intrebati de ce nu mai sunt capre negre in Retezat , Barba alba si-a facut ferma in inima muntilor .
A trecut deasupra palatului Cotroceni , acolo la intalnit pe nenea Iliescu care impacheta cadouri pentru prietenii lui .
Suparat Barba alba ia promis ca-l va chema la guvernare pe nenea Base , care a fost mariner pe vasul lui Barba Alba .Nenea Iliescu suparat foc de amenintare la gratiat pe luceafarul huilei .
In inima muntilor au venit minerii sa protesteze pasnic , cu furci si topoare . Ajutat de caprele negre si cei trei caini Barba Alba a invins puhoiul de minerii .
Nenea Base`multumit ca a oprit minerii din drumul sau spre capitala ia inmanat Steaua Crestina a lui Jiji . Si pentru ca rascoala a fost inabusita de Craciun a primit numele Mos Craciun .

Iata una dintre aventurile lui Mos Craciun , fost barba alba .
Fantasee
Mos Craciun citeste povesti despre Mos Craciun: isi mangaie barba si surade intelegator, leganandu-se in scaunul lui din lemn de nuc. De maine fabricutza lui va produce basme vesele pentru sufletele care si-au pierdut copilaria: noi il iubim pe Mos Craciun fiindca nu-l cunoastem. Sa-l stim, ne-am speria - sigur e mai blajin decat ne imaginam.
Cea mai frumoasa poveste despre el este Mos Craciun insusi wink.gif.
valeria
Pentru mine, Mos Craciun e ala dintr-un desen animat, unde cadoul oferit era invers proportional cu lungimea listei de cereri adresate mosului... biggrin.gif
Asa ca incerc sa nu cer prea mult, incerc sa incerc sa-mi ofer singura cate ceva. Si eu-singura o nimeresc uneori mai bine decat cei care-mi fac cadouri. Si nu numai de Craciun!
Acum, sincera sa fiu, ma bate tare-tare gandul sa-mi iau un parfum LIGHT BLUE de la Dolce&Gabana. Mamaa, de cand l-am cunoscut prima oara, am zis VREAU, E EXACT CUM MA SIMT EU! Dar este inca o dorinta neimplinita. Da', lasa!
Ca poate de Mos, imi iau inima in dinti, si ma cadorisesc. PENTRU CA MERITI! (aia de la l'Oreal o tot tine asa, nu eu...)
Da' lu' Mosu' nu-i scriu nimic, ca poate primesc muuulte cadouri. Da, stai putin: Daca Mosu asta o citi si gandurile? Deci Mosule, asta e. Cred ca trebuie sa mi-l iau singura. Da' de unde unu' ORIGINAL??? sad.gif
Kyklos
Mos Craciun isi incalzea o cafea la cuptorul cu microunde , apare renul disperat :
- Mosule ........vine Craciunul si cadourile nu sunt pregatite , strigase renul din fundul camerei .
-Hoho ...un ras mai prelungit aparu ...barba lunga si alba ascundea rasul si bucuria Mosului .
-Renule Adalbert de ani de zile noi ne facem probleme cu cadourile , iar copii primesc de fiecare data un cadou .
-Craciunito vezi ca s-ancalzit cafeaua .........cu o voce groasa strigase la Craciunita ...
-De la o vreme esti tot mai distrat ,Batrane Craciun ,spuse ironic renul .
-Ia mai terminati vorbaria , pitici muncesc din greu iar voua va arde de vorbarie .
Nervosi pitici isi luasera lucrurile si-l lasa pe mosul Craciun cu cadourile neinpachetate .
-Dragii mosului anul acesta ca-n alti ani parinti vor fi pe post de Craciun ,
P.S Mos Craciun exista in inimile noastre .
edittha
Povestea lui Mos Craciun
Fiecare dintre noi stie ca Mos Craciun locuieste în Laponia, aproape de Polul Nord. De aici el îsi ia zborul în fiecare iarna în sania trasa de reni, îndreptându-se catre copiii care i-au scris în timpul anului pe adresa lui din localitatea Napapirii, aflata în padurea din apropierea orasului Rovaniemi din Finlanda. Dar pâna sa-si ia sacul cu daruri în spinare, Mos Craciun are obiceiul de a-si astepta oaspetii în propria lui casa, construite din lemn de brad, plina de carti cu povesti pentru copii.
Desi nu are "decât" 384 de ani, Mosul „cu plete dalbe" este înca voinic si în putere ca sa încarce cât mai multe daruri în sania lui fermecata. Pentru aceasta, Mos Craciun da o fuga pâna la marele depozit de jucarii care se afla într-un loc ascuns si plin de taine pe care i 1-a lasat mostenire tatal lui, primul Mos Craciun.
Aici, ajutat de spiridusi si de zânele bune, Mosul alege fiecare dar pentru copiii care i-au scris, profitând de scurta zi polara, care nu tine decât patru ore si jumatate, de la 10 la 14,30. Apoi da o raita si pe la reni, sa vada daca au mâncare de ajuns si apa, dupa care se retrage la gura sobei, sa citeasca ultimele mesaje primite de la copii. Se stie, de asemenea, ca toti copiii cuminti primesc darurile preferate în seara de Ajun. La ceas de seara, îmbujorati de emotia revederii, prichindeii asteapta lânga bradul frumos împodobit, momentul în care Mosul cel drag le va asculta cântecele si poeziile.


Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.