Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:O Noua Propunere Indecenta ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Eclectic
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showtopic=4992

Anul asta ne facem ca ploua ?
Oiski-Poiski
Barrie este cam tarziu de organizat asa ceva sad.gif pentru Craciun desi pentru niste copii asa de nefericiti nu e niciodata prea tarziu.
Pentru cei din afara e cam greu de organizat asa ceva pentru acolo.
Uite la noi se organizeaza o chestie din asta pentru RO, sunt puncte stabilite aci si anuntate la radio unde putem sa mergem cu pachetelele pana la data cutare.Si apoi ei le transporta cu camioanele mai departe.
Daca se face ceva anuntati.

Felina
Poate ca ninge... tongue.gif

Lasand gluma la o parte, nu cred ca e prea tarziu - oricat am strange e mai mult decat nimic.

Se pun urmatoarele probleme:
- cine strange banii
- unde se strang/trimit lucrurile - daca va fi vorba de asa ceva
- ce anume se cumpara de banii stransi
- cui oferim bunurile (in ce oras, carui orfelinat, carei asociatii samd)


Personal am intrat in legatura cu o organizatie (ACSIS) care se ocupa cu prevenirea abandonului maternal si are sediu in Bucuresti. Fiinteaza de un an de zile si a ajutat multe familii sa ramana impreuna. Prin intermediul lor am putea ajunge la niste familii foarte defavorizate.

Asteptam si alte opinii.
Felina
Inspirata din discutiile de anul trecut de aicisi aici, o sa trimit un pm la cat mai multe persoane, poate mai sunt interesati. smile.gif
Tear
Ce parere aveti de asezamantul parintelui Tanase de la Valea Plopului ? Ati auzit de el ? Parintele Tanase are in grija circa 200 copii, de toate felurile : abandonati, orfani, handicapati, etc.
Felina
QUOTE (Tear @ 5 Dec 2005, 03:29 PM)
Ce parere aveti de asezamantul parintelui Tanase de la Valea Plopului ? Ati auzit de el ? Parintele Tanase are in grija circa 200 copii, de toate felurile : abandonati, orfani, handicapati, etc.

Nu am auzit, dar il punem pe lista, multumim de idee!

In ce judet e? Copiii sunt ai nimanui? Mai da-ne cateva detalii.
Cucu Mucu
Buna ideea, Barrie thumb_yello.gif
Eclectic
Nu e a mea, BDL a venit cu initiativa, anul trecut, si m-am gandit ca am putea face asta si anul asta.
Michelle
Daca se organizeaza ceva in acest sens...sunt interesata sa dau o mina de ajutor.
Tear
QUOTE (Felina @ 5 Dec 2005, 04:06 PM)
QUOTE (Tear @ 5 Dec 2005, 03:29 PM)
Ce parere aveti de asezamantul parintelui Tanase de la Valea Plopului ? Ati auzit de el ? Parintele Tanase are in grija circa 200 copii, de toate felurile : abandonati, orfani, handicapati, etc.

Nu am auzit, dar il punem pe lista, multumim de idee!

In ce judet e? Copiii sunt ai nimanui? Mai da-ne cateva detalii.

Din pacate, site-ul lor nu mai este valabil, ati fi aflat de acolo mai multe. Adapostul parintelui Nicolae Tanase primeste, pa langa copiii de care vorbeam mai sus, si mame tinere alungate de parinti, si orfani de peste 18 ani, care au fost dati afara de la orfelinat deoarece au implinit varsta majoratului. Acestia isi castiga painea singuri, deoarece parintele Tanase a organizat un atelier de tamplarie, unde ei lucreaza. Fetele mai mari si tinerele mamici lucreaza la bucatarie si au grija de toti ceilalti copii. Practic, acest adapost de auto-intretine cum poate. Nu am fost niciodata acolo, dar parintele Tanase a trimis de doua ori o masina sa ia de la mine ramele de lemn de la geamuri, pe care mi le-am inlocuit cu termopan si o data a venit chiar dansul - stransese mama 1 mil. lei la biserica pentru adapost. Acolo au nevoie de orice, inclusiv materiale de constructie. Nu mai vorbesc de mancare si lucrusoare pentru copii, stilouri, caiete, carti, etc.
Valea Plopului de afla la cca. 13 km. de Valenii de Munte. Imprejurimile sunt frumoase. Iata un link unde se mai poate vedea ceva :
http://hometown.aol.com/tanasenicolae/pvrom.htm
Domne ajuta !
Felina
Ok...
Am trimis pm-uri la cei cu care vorbesc de obicei si la cei pe care i-am observat activi din lista membrilor de la litera A.
Sa vedem azi la ce litera ajung. laugh.gif

@Tear, multumim de detalii! Cine s-ar putea deplasa pana acolo in caz ca strangem ceva?

Mai asteptam si alte sugestii.
Cucu Mucu
Daca e cineva liber la o deplasare pana acolo, ar fi ok. Daca nu, eu zic sa ne orientam catre Bucuresti, e mai usor de distribuit! wink.gif
Tear
Nu e nevoie de deplasare smile.gif , parintele Tanase vine in fiecare luni in Bucuresti, la biserica Sf. Gheorghe de langa Universitate (pe partea cu magazinul Cocor, mai aproape de el) !







Felina
Pana acum si-au mai aratat interesul pentru subiect Ghost si Leonardo. Iar eu am ajuns cu pm-urile la litera H. biggrin.gif
Endgegner
Count me in
Mara
Suna bine propunerea lui Tear, asa ca treceti-ma si pe mine pe lista.
Michelle
Lista ca lista ...dar ce strangem?bani sau lucruri?alimente sau haine?poate ne lamureste Tear cum e mai bine...si cei care sunt "emigranti"cum procedeaza? trimit bani ? unde?
asta daca vreti sa nu ne prinda Craciunul facind liste! jamie.gif
Felina
Pai... cine are bani de dat, da bani, cine are lucruri, da lucruri. Cu banii cumparam cate ceva, facem ceva pachetele ca de sarbatori. Emigrantii pot trimite bani prin western union in tara.
Cucu Mucu
QUOTE (Tear @ 6 Dec 2005, 11:34 AM)
Nu e nevoie de deplasare smile.gif , parintele Tanase vine in fiecare luni in Bucuresti, la biserica Sf. Gheorghe de langa Universitate (pe partea cu magazinul Cocor, mai aproape de el) !

Perfect! So, let's do it!
Michelle
Eu zic ca lucrurile trebuie sa indeplineasca 2 conditii:sa fie noisi utile!altfel e jenant sa ne ducem cu totii vechiturile la parintele...si mai zic sa dam si o suma bani (obligatoriu)si lucruri(optional)...fiecare

ma gandesc ca o suma in jur de 200000-300000 lei nu ar fi mult din partea fiecarui membru,ma rog exceptind studentii care sa zicem ar putea avea reducere wink.gif
Felina
Cat de curand voi primi niste informatii de la ACSIS si o sa va tin la curent. In cazul lor e nevoie de orice, chiar si lucruri mai putin noi. Vorbim aici de copii care nu au cu se imbraca si incalta pt scoala, e foarte trist.

Cat despre obligativitatea banilor nu-s de acord. tongue.gif
Felina
Intre timp si-a mai anuntat participarea un hangiu care doreste sa ramana anonim.
Michelle
Si cine propui tu sa care lucrurile Felina? Sau...ce trimiti tu la copii ...pantofi de-ai tai sau ai sotului ?sa fim seriosi...nu cred ca asa putem sa-i ajutam!

Felina
Pai... deocamdata nu s-a anuntat nimeni cu lucruri purtate. Daca se anunta cineva, vedem daca putem face ceva cu ele. tongue.gif

Despre transport, oricum cineva va trebui sa transporte cadourile, nu? Daca va fi cazul si vom ajunge sa avem asa ceva. tongue.gif
Tear
Dupa cum am spus, eu am dat parintelui Tanase atat bani, cat si lucrusoare ale copiilor mei, in stare buna, precum si tocurile de la geamurile pe care le-am inlocuit cu termopan. Dansul vine in Bucuresti cu o dubita, deci are unde sa le puna. Stabilim un punct de intalnire. Trebuie doar sa stiu din timp, ca sa-l anunt. Orice e binevenit : bani, lucruri (hainute, pantofiori, caciulite, etc. care sa poata fi purtate), caiete de scoala, stilouri, creioane, ulei, faina, spaghete, obiecte electrocasnice in stare de functionare-mixere, televizoare, etc. (in caz ca v-a adus Mos Nicolea altul nou...), perdele, pături.... Nu ezitati ! Chiar si materiale de constructie. Cine are firma in acest domeniu poate de de real folos. La Valea Plopului se construieste in permanenta cate o mica cladire, magazie, sau atelier, copii vin intruna acolo... sad.gif
Daca va este jena, scrieti aici ce aveti de dat si hotaram impreuna ! smile.gif

P.S
Felina, cunosti pe cineva la ACSIS ?
Am vorbit odata cu ei pentru o familie necajita, dar ei actioneaza doar in Bucuresti, nu ?
Michelle
Tear,in primul rand intre ce varste sunt copiii de acolo?
Eu zic sa facem o lista cu ce am putea sa le cumparam,dar sa stim cam citi copii sunt ca sa facem pachetele egale...iar pt restul de lucruri stabiliti o zi cind fiecare sa vina la biserica sa le poate lua parintele!
Dualist
Multumesc de mesaj Felina, dar m-am retras de la Han in proportie de 99%
1% reprezinta dorinta mea de a contribui.
Unde se vor duce banii decideti voi ...

Imi rezerv dreptul de a face totusi o nominalizare:

Frigul le poate rapi sinistratilor mai mult decat casele

user posted image

Ce ziceti ?
Felina
QUOTE (Tear @ 6 Dec 2005, 01:16 PM)
Felina, cunosti pe cineva la ACSIS ?
Am vorbit odata cu ei pentru o familie necajita, dar ei actioneaza doar in Bucuresti, nu ?

Č mult spus 'cunosc'. Intr-un fel tin legatura prin mail cu o doamna care se ocupa de asociatie. Nu cred ca au sedii si in alte orase decat bucuresti. Inca astept un mail de la ea ca sa va pot da mai multe informatii.
Tear
QUOTE (Michelle @ 6 Dec 2005, 01:22 PM)
Tear,in primul rand intre ce varste sunt copiii de acolo?
Eu zic sa facem o lista cu ce am putea sa le cumparam,dar sa stim cam citi copii sunt ca sa facem pachetele egale...iar pt restul de lucruri stabiliti o zi cind fiecare sa vina la biserica sa le poate lua parintele!

Copiii de-acolo au intre 4-5 luni si 18-19 ani si sunt cu putin peste 200. Mi se pare cam greu sa facem 200 pachete. Cine nu are ce sa dea si vrea sa dea, e mai bine sa dea bani, indiferent cati. Astia nu strica niciodata. E prea mare bataia de cap cu cumparaturile. Cei de-acolo cumpara ce le trebuie copiilor cu banii trimisi de noi. Pe masura ce scriu, ma gandesc ca pot exista suspiciuni in legatura cu banii. Intr-adevar, e usor de presupus ca banii pot ajunge in alte buzunare. Aici nu e cazul. Banii vor fi inmanati parintelui Tanase personal de cei ce vor fi alesi de-aici, de pe Han. Nu vor exista dubii. Se stabileste o zi, de comun acord cu parintele si vom actiona. Voi decideti.
Felina
QUOTE (Dualist @ 6 Dec 2005, 01:30 PM)
Imi rezerv dreptul de a face totusi o nominalizare:

Frigul le poate rapi sinistratilor mai mult decat casele

Ce ziceti ?

Dualist, multumesc de raspunsul prompt!

Despre donatii in bani eu am anumite rezerve si prefer ca cu banii pe care ii strangem sa cumparam noi ce credem de cuviinta, astfel vom fi siguri ca ajung sa fie folositi corect.
Tear
Este exact ce spuneam mai sus. Atunci, cu indiferent ce suma se strange, se pot cumpara de toate, en-gros. Ma gandeam ca se pot achizitiona de la Metro sau Selgros diverse : pungi mari cu macaroane, baxuri de ulei, faina, etc, pentru a evita bataia de cap cu 200 de pachete. E adevarat ca asa ar fi mai frumos. Poate 2-3 kilograme de bomboane si alte 2-3 kg. napolitane sa le impartim in pacheţele.
Felina
QUOTE (Tear @ 6 Dec 2005, 02:08 PM)
Este exact ce spuneam mai sus. Atunci, cu indiferent ce suma se strange, se pot cumpara de toate, en-gros. Ma gandeam ca se pot achizitiona de la Metro sau Selgros diverse : pungi mari cu macaroane, baxuri de ulei, faina, etc, pentru a evita bataia de cap cu 200 de pachete. E adevarat ca asa ar fi mai frumos. Poate 2-3 kilograme de bomboane si alte 2-3 kg. napolitane sa le impartim in pacheţele.

Ideea ta e foarte buna iar mie mi-a mai venit una: daca spui ca preotul vine cu masina, poate merge chiar el la metro, insotit bineinteles, sa faca cumparaturile. unsure.gif

Desi imi place mult mai mult ideea cu pachetelele, pare greu de realizat.
Poate vom reusi sa facem cateva pachetele pentru cativa copii de care se ocupa ACSIS.
Tear
Nu stiu ce sa zic, nu cred ca are parintele timp de Metro, dar e de intrebat. Cine stie, poate poate. Il voi suna chiar in urmatoarea ora, sa-i spun "La multi ani", ca-l cheama Nicolae si sa-l intreb cum ar fi mai bine si cum si cand poate veni cu dubita.
genicon
Am vorbit si cu Kitty, si we're both in. smile.gif Raman de stabilit detaliile ca - cine strange "ajutoarele", cand si unde. Avand in vedere ca, undeva intre 16 si 20 decembrie eu voi pleca din Bucuresti, s-ar putea sa nu pot veni personal, insa mai mult ca sigur ca Alina va putea si dori sa vina. Asa ca... sper sa se stabileasca cat mai repede ce si cum, ca sa pot lasa banii smile.gif
Mara
Cel mai bine suna sa facem ceva pachetele cu dulciuri pentru fiecare copil, iar de restul sa luam alimente de baza. Hainute noi nu prea avem cum lua, data fiind varsta diferita a copiilor/tinerilor.

Felinus, iti inteleg retinerea cu banii, si eu cam tot asa gandesc, dar cum Tear il cunoaste pe parinte, hai sa avem putina incredere. Ca daca e sa fim Toma necredinciosul, si alimentele alea ar putea sa ajunga pe alte maini, nu? wink.gif
Kitty
Completare: Am cateva jucarii, care sunt pastrate demult intr-un locusor al meu, ferite de orice. Nu cred ca se observa ca sunt vechi, pentru ca sunt intr-adevar foarte vechi, iar dupa parerea mea o jucarie dragutza face destul de multe in sufletul unui copil. Am si haine, care iar nu par vechi. Nu le mai port pe motive ca am crescut cat o vaca sorry.gif tongue.gif Iar deasemenea pot da si banii adusi in discutie. Haine si jucarii ma gandisem demult sa dau, dar nu stiam unde si cum. Daca nu considerati ca se pot imparti usor 'n' stuff le pastrez si cu ajutorul unuia dintre forumisti, care stie ceva pe undeva, voi inmana eu jucariile si hainele unui alt orfelinat poate.
Dupa cum a zis si genicon...count me in....si s-ar putea sa vb cu cateva prietene care cred ca vor vrea sa contribuie si ele cu cate ceva. In afara de asta, am lucruri ramase de la tatal meu si cred ca impartirea acestora unor tineri, o va ajuta si pe mami sufleteste. Chiar acum ma duc sa vad cate jucarii am si cate si ce haine pot sa dau. O sa va fac o lista mai incolo. hug.gif
Tear
Mara draga, ma bucur. Pe parinte il cunosc personal, am avut bucuria sa vina la mine acasa, i-am dat destule pentru asezamant. Dupa cum am mai spus, in fiecare luni vine in Bucuresti. Poate fi contactat astfel de oricine nu are incredere. Ma angajez ca, alaturi de oricine vrea de-aici, sa fac in asa fel incat sa ma intalnesc cu el atunci cand se strang cadourile, banii sau ce-o mai fi. Pe link-ul pe care l-am dat mai sus se pot vedea amanunte despre parintele Tanase si eforturile lui deosebite. Domnul sa ne lumineze pe toti ! smile.gif
Tear
Draga Kitty, cred ca am postat in acelasi timp. smile.gif Fa pachete cu tot ce ai de dat, astfel incat sa fie usor de manevrat (pungi, saci de plastic mai mari, etc). Tot ce ai este foarte bun. Acolo sunt si fete mai mari, dezvoltate, si tinere mamici alungate de-acasa, si baieti mari, peste 18 ani. Deci are cine purta hainele oferite de tine. smile.gif De hainutele pentru copii nu mai spun. Iar daca ar fi sa oferim ceva nou in pungute separate pentru copii, poate reusim sa achizitionam stilouri si caiete de scoala, odata cu celelalte alimente en-gros. smile.gif
Felina
Pai o sa ma supun majoritatii! tongue.gif

Kitty, super!
Kitty
Am 7 sau 8 jucarii mari de plus si 6 jucarii mici de plus, plus niste jucarele mici de la Kinder. Am strans cateva lucruri si o sa mai strang si sper sa raspandesc cat mai iute vestea printre prietenele mele. Toate lucrurile si jucarelele o sa le spal sa arate si sa miroasa ca noi. O sa le impachetez si o sa le pun in saci, daca reusesc sa adun un sac de haine as fi foarte mandra tongue.gif
jkd
www.supradotati.ro

nu vreau sa fiu rau.... dar si copii astia au nevoie de ajutor...
asa cum spounea cineva, toata lumea se indreapta spre orfelinate, spre spitale
de copii talentati cine are insa grija? IRSCA gifted education nu poate cu fondurile pe care le are sa sustina in acest moment decat aproximativ 10 copii...
think about...

aburelius
aş da o fugă sāmbata sau duminică la Valea Plopului cu maşina, cu lucrurile (sau o parte din ele, cāte īncap) şi cu cine mai vrea să vină. vor fi 4 locuri libere.
facem şi poze cu locul, poate se mai mişcă lumea pentru următoarea ocazie
Tear
Super, abu ! Ai mai fost acolo ?! Parintele m-a invitat cu staruinta, dar eu n-am reusit sa ajung ! As vrea sa vin si eu, dar mi-e greu. Macar sa putem strange ceva pana atunci. Am vorbit la sediul asociatiei ProVita si am aflat ca parintele e in tara, la seminarii cu studentii. Luni sper sa reusesc sa vorbesc cu el.
jkd, fara suparare, in preajma sarbatorilor crestinesti, gandurile se indreapta, de obicei, spre cei cu mijloace fizice minime de subzistenta, spre cei lipsiti de caldura si dragostea unei familii, spre cei ce tanjesc dupa o bomboana sad.gif . Stim cu totii ca exista si copii supradotati, dar macar ei au ce le lipseste celorlalti de care vorbeam: mancare pe masa si dragoste parinteasca.
Dumnezeu sa ne ajute la toti !
aburelius
nu cred că ar trebui marginalizată chestia cu copiii supradotaţi, chiar dacă suntem īn prag de sărbători. este important să constientizăm faptul că nu putem merge īnainte dacă nu-i promovăm pe cei care au capacitatea s-o facă. altfel ei pleacă şi pleacă...
m-am uitat acum pe http://www.supradotati.ro şi mi-am adus aminte că l-am cunoscut pe dl. Colceag acum mulţi ani, cānd am fost īn liceu la o olimpiadă de fizică. un om foarte special, merită sprijinul

Tear, n-am mai fost la Valea Plopului, vreau să văd cum e. Am ascultat īnregistrări cu părintele Tănase şi pare de treabă omu' wink.gif

Deci, cine se riscă?
Fantasee
Puteti conta si pe mine, indiferent pe cine ajutam pana la urma. Bani, hainute, jucarii, rechizite - orice vreti adunam pentru ei, chiar si o poveste, doua wink.gif .
Va mai propun o actiune, pe care o fac de cativa ani impreuna cu cativa amici: petrecem o zi intreaga impartind pachete cu mancare tuturor necajitilor pe care ii intalnim pe strada. Am facut acest lucru azi toata ziua, colaboratorii mei mai au inca pachete de impartit. Este incredibil sa primesc pm-ul de la Felina tocmai azi. Sunteti niste scumpi... mwah1.gif
Felina
Ok... am terminat cu pm-urile. hh.gif
Sper din tot sufletul ca n-am deranjat pe nimeni si ca n-am dublat mesaje pt ca s-a mai blocat hanul.
Am trimis la hangii pe care i-am vazut activi pe han, daca am sarit pe cineva sau am cofundat pe cineva, o mie de scuze.
aburelius
Nemaipomenit, Felina, ai s-ajungi īn rai, biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Ce faci, vii la Valea Plopului?
Felina
Sansele sa ajung acolo tind spre -infinit. tongue.gif

Eu o sa ajung in bucuresti, probabil dupa Craciun, si atunci in putinul timp voi incerca sa ma ocup de ACSIS pentru ca imi doresc foarte mult asta. Oricum e ok faptul ca la Valea Plopului are cine sa ajunga, iar daca nu, vine parintele, deci nu-i musai nevoie de mine. tongue.gif

Edit: Ah, am uitat sa adaug... mi-as dori mult de tot sa vad asezarea lor, e ca un vis frumos pentru mine, daca e chiar asa cum se povesteste. In adolescenta cand imi placea sa visez mult, imi inchipuiam cum o sa construiesc eu un asemenea asezamant in care fiecare are ceva de facut pentru a-si castiga existenta, iar pacea si armonia ar domni. Acum nu mai visez, dar uite ca ce-am visat eu au construit altii.

Intre timp si-a mai oferit sprijinul Fluturas.
FBOJI
Si totusi unde pot fi inmanate lucrurile ( de la mine de ex.). S-ar putea stabili deja un "centru de colectare" ? Fara suparare, nu cred ca pot ajunge intr-o zi de luni la biserica Sf. Gheorghe sad.gif .
Nico
Eu sunt dispusa sa ajut cu bani, doar sa-mi spuneti cui sa-i dau. N-am rabdare sa citesc toate discutiile smile.gif
Mi se pare o idee buna ACSIS (in care am incredere), Parintele Tanase, dar eu de ceva timp ma gandesc la cei fara adapost si care nu sunt ajutati de nici o organizatie. Pentru ca imi dau seama ca ei chiar nu au nici un sprijin. Nu stiu insa cum s-ar pune in practica... unsure.gif Nu stiu daca as avea timp sa ma ocup.

Sa va arat de unde vine ideea asta.........

user posted image

"looking for light:
o sa va spun o poveste mai putin placuta despre acest domn respectabil din imagine (si o spun cat se poate de serios)...obisnuia sa stea in fata librariei de la cercul militar national din bucuresti si sa cerseasca...acolo dormea, acolo manca, invelit in niste foliii de plastic, iarna si vara...din cand in cand mai venea salvarea si il lua, probabil nu ca sa il ajute ci ca sa curete domeniul public...apoi intr-o primavara nu l-am mai vazut...a aparut din nou dupa o vreme, cu ambele picioare amputate, cel mai probabil degerate si cangrenate din cauza noptilor geroase dormite acolo..."
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.