Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cand Femeile Fac Dreptate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
abcd
Articol aparut in "The Independent" on line:

Intre-un sat din Ungaria dupa al doilea razboi mondial barbatii plecati la razboi au inceput sa revina acasa. Satul supravietuise foarte bine doar in grija femeilor care se descurcau si fara ei. O data sositi pe la casele lor fostii soldati au inceput sa-si revendice drepturile patriarhala cu forta, au inceput bataile, scandalurile,betiile lant iar femeile s-au vazut silite sa ceara sfatul celei mai mestere dintre ele una Suzana Fazekas, moasa, doftoroaie, filosoafa si etc. Suzana a gasit solutia. A inceput sa prepare un fel de licoare din fasiile de hartie imbibate cu arsenic pentru prinderea mustelor, licoare pe care nevestele o puneau in mancarea barbatilor nevrednici. Rind pe rind au inceput sa se imbolnaveasca barbatii, unul ici unul colo, s-au imbolnavit si au murit. Cei ramasi au observat ca ceva nu era tocmai in regula, si minune, comportamentul lor s-a schimbat brusc in bine, ei incepind sa functioneze eficient in gospodarie dupa cum voiau femeile. In total Suzana a 'cumintit' vreo 140 in satul lor si altii 160 in satele din preajma. Cazul a fost investigat si vinovatele pedepsite cu moartea. Intrebate ce cred despre acest caz femeile din satul respectiv considera si acum ca masura a fost necesara si corecta la vremea respectiva si nu considera ca a fost o crima.

http://news.independent.co.uk/europe/article329450.ece

mutulica
deci Suzana a omorit cam vreo 300 de barbati...
interesant de aflat parerea femeilor ramase fara mascul in casa comparat cu cele care nu si-au bagat barbatii in pamint, oare nu s-au luat la concurs pentru barbatii ramasi?
edittha
Pacat de ei ( barbati) sa moara , reeducarea se poate face si altfel .Ce ne-am face noi fara ei si ei fara noi?Asa ca ......trecem la reeducare , nu la crima tongue.gif
abcd
QUOTE (edittha @ 4 Dec 2005, 08:45 AM)
Pacat de ei ( barbati) sa moara , reeducarea se poate face si altfel .Ce ne-am face noi fara ei si ei fara noi?Asa ca ......trecem la reeducare , nu la crima tongue.gif

Presupun ca in conditiile de atunci femeile au cautat solutia cea mai practica si mai rapida.
Cucu Mucu
QUOTE
ei incepind sa functioneze eficient in gospodarie

Aha, deci daca nevasta-ta nu stie sa gateasca: 23.gif Daca nu face curatenie in timp util: zbang! Hmmm, cam de cate neveste pe luna am avea nevoie? unsure.gif
abcd
QUOTE (mariusc2 @ 5 Dec 2005, 03:15 AM)
QUOTE
ei incepind sa functioneze eficient in gospodarie
Aha, deci daca nevasta-ta nu stie sa gateasca: 23.gif Daca nu face curatenie in timp util: zbang! Hmmm, cam de cate neveste pe luna am avea nevoie? unsure.gif

Poate ai spus-o in gluma dar este adevarat. "Regula" era ca barbatul o lua la pumni pe nevasta oricand nu-i convenea ceva, nu era nimic iesit din comun. Chiar daca o omora in bataie societatea nu se amesteca ca era dreptul lui, si inca este!
Cand femeile fac la fel ...e crima! Pai e drept?
Cucu Mucu
QUOTE
Cand femeile fac la fel ...e crima!

Stai nene, nu zic ca e bine ca barbatii le mai pocneau, sau le mai pocnesc (sa fiu mai aproape de adevar) pe femei, dar de la un ochi vanat pana la bani pe ochi e ceva distanta, nu crezi?
mutulica
se compara un ochi invinetit cu o portie de arsenic in supa?
abcd
QUOTE (mutulica @ 6 Dec 2005, 12:11 PM)
se compara un ochi invinetit cu o portie de arsenic in supa?

Li s-a pus pata! Or fi rabdat si ele cat or fi rabdat si....daca nu le-a sarit nimeni in ajutor...numa Suzana, au mers pe mana Suzanei! Nu e primul caz de felul asta. Femeile de obicei rabda....da' si cand se supara.....fereasca....!
mutulica
ei ... nu cred ca e chiar asa
ma tem ca nu s-au dus ele la suzana dupa sfaturi, ci suzana ca un fel de lider ce le era, si fara barbat (deci cu ciuda pe alea de aveau) le-a cam invatat ce si cum sa faca, asa benevol si dezinteresat

dupa cum se observa nu toate au apelat la solutia de muste, unele preferind sa isi pastreze barbatii
in plus.. hasi sa fim serios, 300 de barbati, chiar credeti ca toti 300 isi bateau nevestele? e prea mult
Cucu Mucu
Unora le-au pus din curiozitate, sa vada cum le sade morti! laugh.gif
abcd
QUOTE (mariusc2 @ 7 Dec 2005, 01:53 PM)
Unora le-au pus din curiozitate, sa vada cum le sade morti! laugh.gif

Ale dracu' unguroaice!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.