Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despre Angajatori Si Minciunile Lor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
niceNslow
Salutare,

Recent am fost chemat de o firma de recrutare din orasul meu pentru un interiu si un job de Director de Vanzari. Bucuros am acceptat si in cele din urma am fost selectionat pentru postul scos la concurs.

La interviu mi s-a spus ca voi beneficia de training si ca nu voi fi si agent de vanzari, eu urmand sa negociez doar cu clientii care nu au chef sa discute cu subalternii mei si vor sa negocieze doar cu Directorul de Vanzari.

Dupa doar 3 zile de la intrarea in functie am constatat ca de fapt situatia e asa: sad.gif

1. biroul meu arata ca o cocina de porci avand amplasarea intr-un fost grajd de vite
2. nu am echipa (urmand ca "in curand" sa am cativa omuleti in subordine.)
3. directorul firmei sta prost cu nervii si m-o luat in suturi din prima zi, cand am incercat sa aflu niste detalii esentiale pt relatia mea cu el.
4. cel mai grav: sunt director de vanzari insa se pare ca voi lua orasul la talpa, nici pomeneala ca voi contacta doar clientii mari, voi pune masina personala la bataie, si voi avea de face cu simplii chioscari.

Acum ce naiba fac? Am acceptat jobul pt ca era de midlle manager insa se pare ca sunt simplu agent de vanzari. Firma de reecrutare mi-a promis una si de fapt fac altceva. sad.gif

Ati mai patit asa ceva?

Dati-mi un sfat ca-s cam disperat si mi-e rusine de ce-am putut pati. Mai ales ca firma angajatoare e una serioasa, cu traditie, super sofisticata si cu renume.

Nu am venit de pe drumuri, am fost branch manager la jobul anterior si nici in cele mai negre inchipuri nu visam sa ajung agent de vaznari. sad.gif

Multumesc sad.gif sad.gif
flori
Eu cred ca ar trebui sa-ti faci un calcul si daca beneficiul e bun merita sa-ti amenajezi biroul sa nu mai arate ca o cocina si sa incerci sa-ti ajuti seful sa puna firma pe picioare si sa faca afacerea profitabila...teoretic asa ar trebui, dar nu stiu ce fel de om e seful si ce afaceri face!
niceNslow
pai nu e deloc cazul sa fac un calcul. se vede de la o posta ca am dat de naiba.

la fostul job eram branch manager si castigam mult mai mult ca aici.

am acceptat noul job pt ca firma de recrutare mi l-a "ambalat" frumos.

si de ce sa pun eu firma pe picioare. nu ma duc nicaieri sa strang surubul. am facut din astea prin studentie, cand munceam ca berbecu sa pun pe picioare cate o firma si la final primeam praful de pe toba.

tu te-ai duce sa faci asta?
flori
Imi pare rau ca nu te pot ajuta. pentru mine sint prea multe necunoscute in problema ta...dar daca n-ai alta solutie ce poti sa faci? Doar sa faci reclamatie la firma angajatoare si sa ceri altceva! unsure.gif
niceNslow
multumesc!
Kyklos
Ma scuzati ca sunt off-topic , la sfarsitul scoli , mai exact de ziua copilului , sa facut in asa numita bursa locurilor de munca .
Erau foarte putine locuri de munca pentru tineri , mai multe cereri decat oferte .
Din pacate era job-uri pentru cei de la SAM(Scoala de arte si meserii) in constructii , ceva agent de vanzari aiureli .
Am gasit ceva interesant , sa muncesc intr-o fabrica de incaltaminte , patron era un italian .
Dupa doua saptamanii m-am prezentat la asa numita fabrica , care arata mai degraba o cocina .
Nu am rezistat mai mult de doua zile , poluare sonica , un mediu toxic .
Mi-am dat seama a doua zii ca nu are rost sa muncesc , in prima zii am muncit de la 08 la 17!! si a doua zii de la 07 la 17!!!
ohmy.gif Vroiau a treea zii sa vin de la 06 la 18!! hh.gif blink.gif
A treia zii nu a mai venit la lucru , am lasat putini banii pe care urma sa-i primesc pentru o luna , mai exact in jur la 200 de lei maxim.
Sushi
Shit happens la toata lumea. Eu n-as mai pierde nici un minut si m-as reorienta, succes si o sa vezi ca daca viitoare va fi mai bine smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE (niceNslow @ 2 Dec 2005, 09:57 PM)
pai nu e deloc cazul sa fac un calcul. se vede de la o posta ca am dat de naiba.

Nu te tine nimeni legat de postul ala.Ai dreptul sa iti dai demisia. Daca angajatorul iti refuza demisia, ai dreptul sa il dai in judecata. conflictele de munca nu se timbreaza si nu se percep alte taxe la tribunal. Plus ca, daca esti chiar asa bun pe cat sustii, de ce mai aveai nevoie de asta:
Salutare,

In sfarsit s-o indurat bunu' Dumnezeu de mine si am fost chemat la un interviu, insa vreau sa-mi surprind angajatorul pt urmatorul interviu cu un proiect de sales si marketing. De fapt is doua: unu de vanzari si unu de marketing.

Are careva o schita de astfel de proiecte? Adica sa nu ma duc acolo ca berbecu fara sa am habar cum se face. eu stu cu ce trebe umplut insa am nevoie de schelet.

Multumesc.

Da, intr-adevar
QUOTE
  Shit happens
Endgegner
Uha... Marius, punct ochit, punct lovit! thumb_yello.gif
edittha
niceNslow , ceea ce ai patit tu , a patit si baiatul meu. Daca la firma angajatoare nu ai facut inca nici un contract de returnare a salariului pe patru luni, nu e nici un bai, iti dai demisia si o iei de la capat. Mai poti privi si asa cum a spus Flori, pui mana si iti aranjezi biroul , iti cauti subordonati si impreuna cu patronul pui firma pe picioare , dar atunci iti pui si tu punctul de vedere: vreauatat salariu , vreau aceste conditii de lucru, etc......asta depinde de tine.Firma angajatoare nu are nici o vine deoarece asa a dat patronul postul SUCCES!. thumb_yello.gif
niceNslow
QUOTE (mariusc2 @ 3 Dec 2005, 03:32 AM)
QUOTE (niceNslow @ 2 Dec 2005, 09:57 PM)
pai nu e deloc cazul sa fac un calcul. se vede de la o posta ca am dat de naiba.

Nu te tine nimeni legat de postul ala.Ai dreptul sa iti dai demisia. Daca angajatorul iti refuza demisia, ai dreptul sa il dai in judecata. conflictele de munca nu se timbreaza si nu se percep alte taxe la tribunal. Plus ca, daca esti chiar asa bun pe cat sustii, de ce mai aveai nevoie de asta:
Salutare,

In sfarsit s-o indurat bunu' Dumnezeu de mine si am fost chemat la un interviu, insa vreau sa-mi surprind angajatorul pt urmatorul interviu cu un proiect de sales si marketing. De fapt is doua: unu de vanzari si unu de marketing.

Are careva o schita de astfel de proiecte? Adica sa nu ma duc acolo ca berbecu fara sa am habar cum se face. eu stu cu ce trebe umplut insa am nevoie de schelet.

Multumesc.

Da, intr-adevar
QUOTE
  Shit happens

Salut,

Pai nu zic ca sunt ff bun, si topicul la era pt documentare pe care am facut-o apoi din alte surse. Se pare.. degeaba.

Inapoi la fostul job nu ma mai pot intoarce... am nevoie de bani... deci am intrat in hora, joc pana la capat.

Apropos: dupa cata vreme e de bun simt sa-ti cauti alt job?
Cla
Asculta-ti stomacul. Daca deja se revolta cand te gandesti la lucru... just 44.gif

"Si alte firme au birouri frumoase" wink.gif
Sushi
QUOTE (niceNslow @ 3 Dec 2005, 09:17 AM)


Apropos: dupa cata vreme e de bun simt sa-ti cauti alt job?

Nu cred ca bunul simt are a face mare lucru cu cautarea unui job. Sa ai un job e ca si cum te-ai prostitua. Iti vinzi corpul/mintea/timpul vietii pentru bani.
Cucu Mucu
QUOTE
Daca la firma angajatoare nu ai facut inca nici un contract de returnare a salariului pe patru luni

Exista astfel de clauze? Presupun ca a facut ceva cursuri sau specializari de are aceasta caluza. Dar nu ar trebui sa semnezi asa ceva in contractul de munca. Se face un contract separat.
NiceNslow
QUOTE
Apropos: dupa cata vreme e de bun simt sa-ti cauti alt job?

Conform codului muncii, perioada de proba este de 30 de zile jamie.gif Acum nu stiu ce contract ai semnat tu si daca aveai clauza privind perioada de proba care sa stipuleze alt numar la zilele de proba, desi orice angajator ar prefera o perioada cat mai mare de proba. In perioada de proba poti sa iti dai demisia fara acele 15 zile de preaviz.
Carmelita
QUOTE
Sa ai un job e ca si cum te-ai prostitua.

Da, si ii spunem prostitutie intelectuala.
flori
Carmelita si in cazul asta ce ar trebui sa facem? hmm.gif Sa ne facem toti patroni? Sa furam? Sa invatam sa traim cu aer? Daca a avea un job si a munci e ca si cum te-ai prostitua e chiar grav pentru cei care muncesc! blink.gif
Sushi
Sa nu ne vindem ieftin pielea wink.gif
flori
Adica sa nu ne vindem ieftin munca smile.gif Aici ai perfecta dreptate, dar vezi, mai e o problema trebuie sa stim ce avem de vinzare si mai ales sa dovedim ca munca noastra merita pretul...si sint convinsa ca orice patron ar da oricit sa aiba oameni de nadejde, ca este interesul lui...Pe cind in Ro hmm.gif sint destui care se cam sperie cind dau de greu. Acuma nu-i vorba ca sint si patroni care incearca sa dea cit mai putin, mai ales noilor veniti si nu-i intereseaza daca salariul este suficient omului sa-si plateasca macar strictul necesar ca sa nu zic sa traiasca decent...dar daca ai ghinionul sa dai peste un asemenea om poti sa-l determini sa devina dependent de munca ta si in felul acesta poti sa-ti ridici cit vrei pretul "pielii".
Cucu Mucu
QUOTE (flori @ 3 Dec 2005, 02:30 PM)
daca salariul este suficient omului sa-si plateasca macar strictul necesar ca sa nu zic sa traiasca decent...

Salariul se stabileste in functie de valoarea muncii prestate de catre angajat, nu de nevoile acestuia. Fiecare, cand se duce la un job, isi face niste calcule cu privire la ce salariu i se ofera si ce nevoi are.
niceNslow
cand intrebam despre perioada de bun simt, ma refeream cat trebuie sa stai la un job ca sa nu apara la CV ca esti fluturas si sari din job in job...

Sushi
Chestiunile irelevante eu nu le trec in CV.
niceNslow
dar in cartea de munca....
flori
QUOTE (mariusc2 @ 3 Dec 2005, 03:37 PM)

Salariul se stabileste in functie de valoarea muncii prestate de catre angajat, nu de nevoile acestuia. Fiecare, cand se duce la un job, isi face niste calcule cu privire la ce salariu i se ofera si ce nevoi are.

In mod normal ar trebui sa se tina cont si de costul vietii pentru ca daca e sa fim realisti, in Romania nu prea se tine cont de asta, iar valoarea fortei de munca nu stiu dupa ce este apreciata, dar saracia oamenilor care totusi muncesc, dovedeste ca nu e corect.
Sushi
pai pierzi o luna in cartea de munca si nu doi ani de muncit aproape pe degeaba. Oricum parerea mea e ca n-ai ce te baza pe pensia de la stat. Daca ai pretentii de la viata musai sa-ti faci (si sa-ti permiti sa-ti faci) si pensie privata.
niceNslow
haideti sa va spun ceva ce o sa-mi atraga antipatia multora:

salarul promis este de 300 euro net, bonuri de masa si telefon.

Ma deranjeaza ca nu mi s-a spus ca voi colinda eu din poarta in poarta cu toate ca la interviu am intrebat clar daca voi face vanzari door to door si am specifica ca nu am degand sa fac asta. Mi s-a spus doar ca voi merge din cand in cand pe la clientii mari si nici decum la orice pizzerie sau butique.

Alt lucru care ma deranjeaza e ca voi folosi masina personala.

Nu am semnat inca un contract dar urmeaza insa sunt sigur ca mi se specifica faptul ca firm aimi face training si ca sunt obligat ca x luni sa nu-mi dau demisia. Insa vreau sa va spun ca trainingul e de fapt urmatoarea chestie: mergi dumneata si i-ati de la Diverta urmatoarele carti si citeste-le. Ma scuzati dar asta putea sa fac singur...

Acum... judecati-ma... am sau nu dreptate si daca nu atunci ziceti-mi de ce.
Sushi
Pai n-ai decit sa semnezi contractul cu el dar dupa aia sa nu te mai prind pe aici ca te vaicaresti ca vai ce neserios si mincinos e patronul. Daca din prima nu se tine de cuvint ce astepti? c-o sa te trezesti dimineata intr-o lume mai buna si mai dreapta in care sefii alearga fericiti pe cimpii intinse acoperite de narcise inflorite sub cerul fara nici un nor? blink.gif
niceNslow
relax.. n-am sa fac asta.... thumb_yello.gif

adica sa ma vaicaresc. am sa cetesc bine contractul si am sa-l dau avocatului meu sa-l studieze...

chiar asa berbec nu sunt.. hh.gif
Cucu Mucu
QUOTE (flori @ 3 Dec 2005, 05:53 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 3 Dec 2005, 03:37 PM)

Salariul se stabileste in functie de valoarea muncii prestate de catre angajat, nu de nevoile acestuia. Fiecare, cand se duce la un job, isi face niste calcule cu privire la ce salariu i se ofera si ce nevoi are.

In mod normal ar trebui sa se tina cont si de costul vietii pentru ca daca e sa fim realisti, in Romania nu prea se tine cont de asta, iar valoarea fortei de munca nu stiu dupa ce este apreciata, dar saracia oamenilor care totusi muncesc, dovedeste ca nu e corect.

Daca un angajat produce de 10 milioane, sa zicem, si el are nevoie de 12 milioane sa traiasca decent, cum poate firma sa ii dea salariul dupa posibilitati? Numai statul da salarii dupa ureche.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.