Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Atori, Sifoane, Conserve, Informatori, Delatori...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Dom'le, fauna in toata regula! Curveturi, asexuati, stalinisti, iezuiti si pasoptisti, onanisti de toate culorile, ingeri cu norma la Internele Evului Mediu, sefi de lagare de concentrare, detinuti fara de mama si fara de tata, bonjuristi naivi si cu capul in nori, femei rele la inima, betivi si betivani, turnatori in toate cele, carnaval informational si delatorist cu artificii si fanfara pe peron. 85 la suta dintre frantuji au varsat la greu la ghestapo in timp ce sute de romani au dat pe coaja pe taticu, pe mamica, pe verisoara si pe colegu' de servici intr-un elan turnatoresc de cea ma joasa speta. Mai marii Antichitatii sunt si ei bagati la greu in tevatura asta asta. Dar sunt mari diferente intre informatori, delatori, turnatori, paraciosi si alte scamatorisme de fiinte dedate spuitorimii.

Sa va vad acu' tigrilor cum descalcim noi cea mai tare poveste a secolului XX si cea mai bestiala telenovela din Mileniul III si cea mai cumplita fictiune a tuturor timpurilor!

Asadar, prima manivela la Telenovela Turnatorilor:

1. De ce simt nevoia oamenii sa se dea in gat unii pe altii?



PS: Multumesc tuturor administratorilor, moderatorilor si forumistilor pentru ca nu m-au banat pentru ideile mele postate aici pe riscul meu, fie spre ridicolul bufnilului, fie spre gloria lui iluzoriu-digitala. Va multumesc pentru ca tocmai am fost banat, pe viata cred, in forumul din www.computergames.ro, www.xtrempc.ro si www.fanclub.ro. Ha, ha, ha, e greu sa rezisti tentatiei de a baga forumistilor pumnul in gura. Ma bucur ca din cand in cand impartim niste idei sucite. Va iubesc si va pretuiesc.

PS: Ovidiu Bufnila va roaga si va ureaza sa fiti atenti la astfel de specii de oameni. Vom desfasura acest topic surprinzator, periculos si desantat. Personale slabe de inima sau care au pudoare informationala sunt rugate sa nu poposeasca si nici sa nu zaboveasca.

PS: Agentilor de influenta care se bramburesc prin Internet si care incearca sa arunce anatema, sa starneasca tot felul de confuzii, care schimba incadrarile din rea vointa sau pentru ca sunt platiti sa faca astfel de timpenii, le spunem RASPICAT, suntem oameni LIBERI.
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Leonardo
"De ce simt nevoia oamenii sa se dea in gat unii pe altii?"

De ce simt oamenii nevoia sa barfeasca sau mai precis sa vorbeasca de rau pe unul care nu e de fata la discutie?
De ce ne aia grija de capra vecinului?
De ce iubirea e efemera dar ura tine atat de mult?

Pentru ca asa suntem construiti, avem un fundament ambiguu pe care trebuie sa construim ceva. Tentatia de a face rau e mai mare decat cea de a face bine sau de a te abtine sa faci rau. Lasitatea are si ea un rol in toate astea, presiunea psihica a celor ce oprima naste autocenzuri si delatiuni din proprie initiativa. E greu sa rezisti, e tentant sa te conformezi, sa fii mangaiat pe crestet, sa te simti agreat de stapanire.
Oiski-Poiski
QUOTE (Leonardo @ 1 Dec 2005, 10:31 AM)
"De ce simt nevoia oamenii sa se dea in gat unii pe altii?"


Pentru ca de fapt omul se trage probabil din caine si nu din maimuta.Si simte foarte des nevoia sa se gudure pe langa un stapan ca poate ii cade un os mai mare decat al vecinului si atunci scheauna de bucurie.
Si pentru ca invidia joaca un rol la fel de mare ca si osul barosan .
Si pentru ca asa cum zicea Leonardo ,magnific de adevarat, iubirea este efemera dar ura tine o vesnicie.Iar pe ura asta multi tin sa construiasca castele efemere .
Si mai de ce simt nevoia oamenii sa dea in gat pe altii ?
Poate ca unii se trag totusi din porc si nu din maimuta si trebuie sa-si aminteasca cum era in cloaca cu gunoi.
Prefer maimuta !




Leonardo
QUOTE (Oiski-Poiski @ 1 Dec 2005, 02:35 PM)
Pentru ca de fapt omul se trage probabil din caine si nu din maimuta.Si simte foarte des nevoia sa se gudure pe langa un stapan ca poate ii cade un os mai mare decat al vecinului si atunci scheauna de bucurie.
Si pentru ca invidia joaca un rol la fel de mare ca si osul barosan .

Problema e ca ii ajunge si osul mic pe care-l are daca poate sa faca ceva pentru ca vecinul sa nu mai aiba nimic smile.gif
In general judecam comparativ si standardele proprii sunt raportate la ceilalti. Daca vrem sa fim fericiti avem doua cai de urmat:
cazul extrem de dificil: - sa avem un tel bine definit si sa luptam pentru a-l atinge pentru a ne bucura de propriile realizari.
cazul minimei rezistente: - sa incercam sa ne descurcam cu ce avem si sa actionam cand avem ocazia pentru ai face pe ceilalti mai amarati decat noi pentru a ne bucura de necazul altuia.
Sushi
Bufnila de ce simti tu nevoie sa prezinti totul in mod atit de extrem? De exemplu cuvintul "curveturi" n-ai fi reusit sa-l inlocuiesti cu un altul, mai putin agresiv. Eu sper ca poti mai mult. De ce e totul in culoti asa de sumbre? De ce e totul cu 2 sau mai multe intelesuri? Daca ai fost banat pe x forumuri scuza-ma dar ar fi cazul sa te intrebi daca o lume-ntreaga e nebuna si tu cel sanatos la cap. Cind mai multi iti spun ca esti beat mergi si te culca. Si bagatul pumnulkui in gura forumistilor e hobby sau nevroza?
alfa
1. Unii dau in din gat din prostie nu-si dau seama ce fac. Sunt destui sa le speculeze inocenta. Astia sunt tontii. Toti putem ajunge in situatia asta. ( adica TOnTI )
2. Altii dau in gat din resentiment. Astia sunt invidiosii.
3. Exista si cei care dau in gat pentru a obtine avantaje. Profitorii. Astia sunt nemernicii.

Oricum ar fi banarea e semnul firescului al normalului. Libertate? Ai dreptul sa te supui majoritatii si celor ce decid. Intotdeauna decide conformismul cel caruia nu-i place niciodata sa fie contrazis, care isi accepta doar limitarea si pretinde empatia: sa razi cand rad ei, sa plangi cand plang ei.
Orice abatare e imediat sanctionata.
P.S.:
Ne intrebam de ce au cuvintele mai multe intelesuri cand noi oamenii ne descurcam greu si cu unul singur.
Carmelita e deranjata de cuvantul curveturi. Nimeni nu spune ca nu ai voie sa curvesti. Chiar si Da-zeu a zis sa nu PREAcurvesti, dar sa curvesti ai voie! ( Mitica )
Sushi
QUOTE (alfa @ 2 Dec 2005, 01:16 AM)

Carmelita e deranjata de cuvantul curveturi. Nimeni nu spune ca nu ai voie sa curvesti. Chiar si Da-zeu a zis sa nu PREAcurvesti, dar sa curvesti ai voie! ( Mitica )

Oh! Asta schimba datele problemei! Pai atunci dati sa sune, scotociti prin vocabularele personale sa vedem ce mai scoateti la iveala...
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Carmelita @ 2 Dec 2005, 08:53 AM)
QUOTE (alfa @ 2 Dec 2005, 01:16 AM)

Carmelita e deranjata de cuvantul curveturi. Nimeni nu spune ca nu ai voie sa curvesti. Chiar si Da-zeu a zis sa nu PREAcurvesti, dar sa curvesti ai voie! ( Mitica )

Oh! Asta schimba datele problemei! Pai atunci dati sa sune, scotociti prin vocabularele personale sa vedem ce mai scoateti la iveala...

Curveturi?
E doar o licenta scriitoriceasca. Sa ne debarasam de prejudecatile lingvistice. De ce nu, la urma urmei? Nu simtiti oare cateodata ca limba e prea stramta? Pe mine ma sufoca. De 30 de ani sucesc si rasucesc limba-n gura incercand sa-mi oblig creierul sa GANDEASCA ALTFEL.

va iubesc. Imi sunteti foarte dragi.
EU I-AM FACUT SA MA BANEZE.
O sa va invat candva cum se fac lucrurile astea stranii. Si ce inseamna PA-urile, programele autoexectubile.
Avem nevoie urgenta de profesionisti in Razboaie de Imagine. Poate ca printre voi e macar UNUL. Pe acela il caut. Daca ar fi sa fie pe Net MACAR un singur tanar care are valoare ascunsa de Razboinic de Imagine o sa-l gasesc.
Nici nu stiti cat de multa nevoie e de razboinici in Imago.
Dumnezeule, e atat de URGENT!

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Ovidiu Bufnila care va iubeste
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Carmelita @ 1 Dec 2005, 08:43 PM)
Bufnila de ce simti tu nevoie sa prezinti totul in mod atit de extrem? De exemplu cuvintul "curveturi" n-ai fi reusit sa-l inlocuiesti cu un altul, mai putin agresiv. Eu sper ca poti mai mult. De ce e totul in culoti asa de sumbre? De ce e totul cu 2 sau mai multe intelesuri? Daca ai fost banat pe x forumuri scuza-ma dar ar fi cazul sa te intrebi daca o lume-ntreaga e nebuna si tu cel sanatos la cap. Cind mai multi iti spun ca esti beat mergi si te culca. Si bagatul pumnulkui in gura forumistilor e hobby sau nevroza?

M-am jucat un pic, i-am facut sa ma baneze. Pe Computergames am deschis un topic intitulat: Construieste-ti imaginea fara nici un ban! Era un Cod ICAN de prim nivel. Un Metatext. N-au gustat gluma. Nu pune nimeni pumnul in gura forumistilor. Alta e schema de joc.



I Ov
wasp
QUOTE
Dom'le, fauna in toata regula! Curveturi, asexusti, stalinisti, onanisti de toate culorile, turnatori in toate cele, carnaval informational si delatorist cu artificii si fanfara pe peron. 85 la suta dintre frantuji au varsat la greu la ghestapo in timp ce sute de romani au dat pe coaja pe taticu, pe mamica, pe verisoara si pe colegu' de servici intr-un elan turnatoresc de cea ma joasa speta. mai marii Romaniei sunt si ei bagati la greu in zeama asta. Dar ssunt mari diferente intre informatori, delatori, turnatori, paraciosi si alte scamatosrisme de fiinte dedate spuitorimii.

Sa va vad acu' tigrilor cum desfacalcim noi cea mai tare poveste a secolului XX si cea mai bestiala telenovela din Mileniul III!
Asadar, prima manivela la telenovela turnatorilor:

1. De ce simt nevoia oamenii sa se dea in gat unii pe altii?



PS: Multumesc tuturor administratorilor, moderatorilor si forumistilor pentru ca nu m-au banat pentru ideile mele postate aici pe riscul meu, fie spre ridicolul bufnilului, fie spre gloria lui iluzoriu-digitala. Va multumesc pentru ca tocmai am fost banat, pe viata cred, in forumul din www.computergames.ro, www.xtrempc.ro si www.fanclub.ro. Ha, ha, ha, e greu sa rezisti tentatiei de a baga forumistilor pumnul in gura. Ma bucur ca din cand in cand impartim niste idei sucite. Va iubesc si va pretuiesc.


Ovidiu Bufnila in carne si oase.


OB-1, pe forumul pixelrage.ro, in primavara lui 2005

http://forum.pixelrage.ro/showthread.php?v...read.php&t=2965
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Carmelita @ 2 Dec 2005, 09:53 AM)
QUOTE (alfa @ 2 Dec 2005, 01:16 AM)

Carmelita e deranjata de cuvantul curveturi. Nimeni nu spune ca nu ai voie sa curvesti. Chiar si Da-zeu a zis sa nu PREAcurvesti, dar sa curvesti ai voie! ( Mitica )

Oh! Asta schimba datele problemei! Pai atunci dati sa sune, scotociti prin vocabularele personale sa vedem ce mai scoateti la iveala...

Ce zici de turnatorii copii?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.