Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dictionar De Termeni Economici
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
nefertiti-old
Ma gandeam ca poate mai sunt unii 'ignoranti' ca mine, care nu cunosc anumiti termeni din economie, finante, banci etc. si ar fi util sa ii trecem aici si sa ii explicam.

De exemplu, eu as vrea sa ma lamureasca cineva ce e retail-ul.
nefertiti-old
Nu stie nimeni?? unsure.gif unsure.gif
denise
tongue.gif Ba da, dar nu eram on -line
retail = vanzare cu amanuntul, la bucata, in detaliu
to retail- verbul respectiv: a vinde cu amanuntul
retail dealer = retailer = negustor cu amanuntul
retail trade = comert cu amanuntul, in detaliu
nefertiti-old
Na, brava, io credeam ca e ceva deosebit, nu doar ce scrie in dictionar. De fapt, nu e decat inca un englezism adoptat. L-am intalnit destul de frecvent in articole de prin reviste economice, plus ca pe o colega ce vroia sa plece la o astfel de publicatie a intrebat-o la interviu daca stie ce este... si deja ma gandeam ca e ceva ce imi scapa. laugh.gif
ilie
Buna ideea cu dictionarul.
Cucu Mucu
QUOTE
eu as vrea sa ma lamureasca cineva ce e retail-ul

Reprezinta un ansamblu de activitati si relatii organizate si desfasurate de unitati specializate pe circulatia marfurilor, in scopul aprovizionarii consumatorilor sau utilizatorilor finali.
nefertiti-old
Stai asa, ca ma zapacesti. Fiind vorba de un 'dictionar' aci, unul explicativ, incearca sa folosesti un limbaj comun, sa traduci ce vrei sa spui, ca altfel...
Cucu Mucu
Ce anume nu intelegi? Unde am fost prea tehnic?
nefertiti-old
Pai ce e aia 'ansamblu de activitati si relatii organizate'? tongue.gif
Cucu Mucu
Aprovizionare, studii de piata, negocierea cu producatorii, transportul marfurilor la client, instalarea si garantiile post cumparare, consulting-ul, etc sunt activitati si relatii organizate si desfasurate de unitati specializate in circulatia marfurilor ( magazine, drugstore,superete,magazine discount, magazine hard-discount, super-magazine, hipermagazine, magazine on-line, comis-voiajori, cargo-uri, automate, etc), in scopul aprovizionarii(prin revanzare) consumatorilor finali cu marfuri in general in cantitati mici si in stare de a fi intrebuintate.
nefertiti-old
Ooook... eu am intalnit recent formulari de genul 'retailerul de electrocasnice Flanco' si 'Wal-Mart, cel mai mare retailer din lume'. So... de ce retailer si nu comerciant, pur si simplu?
Cucu Mucu
Primo - suna mai telectual reteiler decat comerciant
Secondo - comerciant este si cel care face comert cu ridicata ( en-gros).
Retailer are aceeasi folosinta ca si team-building, schedual, briefing, etc. Adica de dat in barci. tongue.gif
denise
Si totusi ... sensul de baza e de vanzare cu amanuntul, direct catre consumator:
In 'circulatia marfurilor', e doar ultima veriga - cea de vanzare catre client:
http://www.google.ro/search?hl=ro&lr=&oi=d...q=define:retail

Si in dictionarul - roman englez e tradus tot vanzare cu amanuntul, in detaliu.
Cucu Mucu
QUOTE
Reprezinta un ansamblu de activitati si relatii organizate si desfasurate de unitati specializate pe circulatia marfurilor, in scopul aprovizionarii consumatorilor sau utilizatorilor finali.

Denise eu nu te-am contrazis
QUOTE
sensul de baza e de vanzare cu amanuntul, direct catre consumator

am detaliat. jamie.gif
exergy33
mariusc2

Care ar fi diferenta intre supermagazin si...hipermagazin ?
Acest ultim termen nu l-am auzit niciodata !!!
mutulica
francezii au folosit pt carrefour si alti mari termenul de hypermarket, pentru a le deosebi de supermarket...
diferenta e data de marime. in ambele cazuri vorbim de clasica alimentara, atit c ala hypermarket, ca sa aiba cu ce sa umple metri patrati excedentari, au bagat si alte chestii
in ambele cazuri vorbim de retaileri
nefertiti-old
Pai toate astea mari se cheama hipermarket - Carrefour, Cora, Metro, Plus... iar alea 'de la colt', gen Mega Image, au ramas supermarket.
denise
@Marius- nici eu nu te-am contrazis. Am accentuat sensul de baza smile.gif .
Cucu Mucu
QUOTE
Care ar fi diferenta intre supermagazin si...hipermagazin ?

Supermagazinul este o unitate comerciala cu suprafata de pana la 2500 mp,iar hipermagazinul (sau hypermarket, sa folosim termenul exact) are o suprafata de pana la 3000 de mp. Cum spunea si mutulica, ambele sunt orientate in principal pe produse de bacanie, dar ofera in plus si produse congelate, articole de uz casnic, etc., introducand in sistemul de vanzare multiple servicii comerciale, facilitati de pret si alte metode de atragere si permanentizare a clientilor (carduri de fidelitate, puncte, etc)
black ice
Care ar fi definiţia şi rolului unui off-shore? Am auzit tot felul de comentarii dar exact n-am prea reuşit să-mi dau seama ce e şi cum funcţionează.
Cucu Mucu
Off-shore - societate la limita, desemneaza o societate care nu desfasoara activitate comerciala in tara in care a fost inmatriculata, ceea ce innseamna ca nu realizeaza venituri din tara de rezidenta. Cele mai des intalnite forme de off-shore sunt:
- compania nerezidenta (non-resident)
- International Bussines Company (I.B.C.)
- Companiile exceptate (exempt)
- Limited Liability Company (L.L.C.)
- Trustul
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.