Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Carti Scanate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare
Catalin
Am o carte care este scanata (vreo 300 de pagini). Evident, ocupa mult spatiu, nu pot sa copiez text cu copy/paste etc. Am auzit ca ar exista un soft care stie sa transforme pozele unui text intr-un text "adevarat". Stie cineva cum se numeste sau cum fac rost de el?
Olaf
Iti trebuie un program OCR (Optical Character Recognition). Eu n-am folosit nici unul pana acum, asa ca nu stiu ce sa-ti spun sa folosesti... Am gasit unul open source (JOCR) dar nu stiu daca este cel mai bun.
Bafta. smile.gif
IoanV
Eu am primit cu scanerul Abbyy FineReader. E foarte bun, pe site-ul lor sunt si caracterele pt. limba romānă. La aceasta adresa poti sa gasesti prin cautare ce ai nevoie.
Clopotel
Draga Catalin,
Scuze ca scriu cu intarziere...Abia acum am vazut topicul..
Iti trebuie intr-adevar un OCR... Sunt foarte multe si ele vin si pe CD-urile de la Scannere... Dar majoritatea mai mult te enerveaza decat te ajuta..
Pana acum, pt. mine, cel mai bun a fost cel indicat de IoanV, Abbyy FineReader...Eu am versiunea 6 completa si stie f. bine limba romana... Daca scanezi cu rezolutie 300 dpi nu mai ai nevoie de dactilografa smile.gif E soft rusesc domne'... smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.